Τελειο αφρογαλα

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Μαρ 06, 2016 1:58 pm

Μια χαρα μου φαινεται η εναλλακτικη προταση του Κωστα. Για μενα που ειμαι αρχαριος κ ακομα μαθαινω τη μηχανη μου δε με χαλαει να δοκιμασω κ κατι διαφορετικο μεχρι να μαθω να κανω στον ατμο. Εχω french press οποτε γιατι οχι; Επισης με το ιδιο κολπο κανεις κ πολυ ωραιο κ γρηγορο κρυο αφρογαλο για τα φρεντο!
Εδω ο τυπος ετοιμαζει 4 καπουτσινο με φαινομενικα τελεια κρεμα...κ δε νομιζω οτι δεν ξερει να χρησιμοποιει τον ατμο...
https://youtu.be/lFBp_aqV8k8

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Μαρ 06, 2016 4:21 pm

Φιλε μου εχεις ολόκληρη ατμομηχανή στο πάγκο σου και πολεμάς με το French press. Άλλαξε το steam tip με αυτό της musica και θα κανεις αφρόγαλο σε χρόνο dt

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μαρ 06, 2016 11:56 pm

Luckees έγραψε:δε με χαλαει να δοκιμασω κ κατι διαφορετικο μεχρι να μαθω να κανω στον ατμο
όσο δοκιμάζεις κάτι άλλο, πως θα μάθεις να κάνεις στον ατμό;
ο εσπρέσσο/καπουτσίνο πιστεύω ειναι 50% χαρά της δημιουργίας (γιατι πως να το κανουμε. ειμαστε και λίγο αρρωστάκια) και 50% απόλαυση.
γιατι να μπλέκεις με κατσαρόλες και κουζίνες και να βράζεις γάλατα ενώ έχεις μηχανάρα που πολλοί θα τη ζήλευαν; και ας είναι για πέταμα το αφρόγαλο που κάνεις. σε 5 μέρες θα είσαι εξπέρ αρκει να αφήσεις τις κατσαρόλες στην άκρη!

(μέχρι να μάθεις να κάνεις στον ατμό, επίσης μπορείς να παραγγέλνεις καπουτσίνο delivery. αλλα δεν το κάνεις)
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Μαρ 07, 2016 10:00 am

Καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε και δε διαφωνώ.
Τουλάχιστον για τη δικιά μου περίπτωση που προέρχομαι από καψουλομηχανή, δεν είχα ποτέ σχέση με μύλους και σοβαρές μηχανές και αποφάσισα να πέσω στα βαθιά, γιατί και εγώ γουστάρω τρελά την όλη διαδικασία. Εδώ και 2 περίπου βδομάδες που παλεύω με το τερατάκι κατάφερα να βγάλω μερικά αποδεκτά επρεσάκια, ενώ παράλληλα κάνω δοκιμές και το αφρόγαλα. Το κακό (και το καλό μαζί) είναι ότι η oscar έχει πολύ δυνατό ατμό και σε 15 περίπου δευτερόλεπτα το γάλα φτάνει 60-65 βαθμούς και το σταματάω. Μου φαίνεται βουνό. Και μπρίκια στην κατάψυξη δοκίμασα και γάλατα διάφορα δοκίμασα και συμβουλές άπειρες διάβασα, άμα δεν λιώσεις στην εξάσκηση, δουλειά δε γίνεται. Χτες αποφάσισα μετά από επανειλημμένες προσπάθειες ότι μιας και έχω το γάλα στους σωστούς βαθμούς ήδη ζεσταμένο να το πετάξω μέσα στη french press. Με καμιά 10αριά χτυπήματα έγινε ένα αφρόγαλα σκέτη κρέμα! Είχα χαρεί μόνο με την ιδέα οτι το γάλα δεν θα πήγαινε στον νεροχύτη, μόλις είδα και το αποτέλεσμα ενθουσιάστηκα :a013:
Αυτό που θέλω να πω είναι φυσικά και δε θα σταματήσω να προσπαθώ να το κάνω "σωστά" με τον ατμό. Άλλωστε είναι και ο λόγος που έδωσα και τόσα λεφτά και ειδικά για τέτοια μηχανή. Και από τη άλλη μην ξεχνάτε οτι σε λίγο θα αρχίσουμε τα φρεντάκια, οπότε εκεί θα μας είναι χρήσιμη και με το νόμο!!

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από coolmind » Δευ Μαρ 07, 2016 10:51 am

Εξασκηση για να μην πετας γαλα μπορεις να χρησιμοποιεις σαπουνι πιατων με νερο :oneup: .

Απάντηση