Θεμα με σωμα

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
james20

Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από james20 » Πέμ Ιουν 25, 2015 4:23 pm

Καλησπέρα σας και πάλι παιδιά.....προσπαθώ...διαβάζω και ξαναπροσπαθώ....το γάλα σύμφωνα με το φόρουμ και άλλα βιντεάκια το κάνω πιστά...απλά όταν είναι να κάνω τον εσπρέσο εκεί τα χαλάμε.....την μία μου βγαίνει ένα ελαφρός καφέ χρώμα το σώμα....την άλλη χωρίς σώμα(μην ρωτήσετε πως το κατάφερα...)...και γενίκα έχω χαραμήσει μπόλικο καφέ ;ρ...εχω πρόβλημα με την δύναμη που πατάω τον καφέ(δεν την έχω μετρήσει ποτέ να πω την αλήθεια),με το κόψιμο του καφέ; απλά 2-3 βγήκε μια οπτικά ωραία κρέμα αυτή εδώ αλλά με περισότερες φουσκίτσες http://static1.squarespace.com/static/5 ... rmat=1500w
γεμίζω το καλαθάκι 17-20 γραμμ. τον πατάω,μετράω περίπου 20-25δευτερόλεπτα και γεμίζω 50 ml περίπου...και στο 5ο-6ο δευτερόλεπτο βγαίνει ο καφές....*****

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Ιουν 26, 2015 1:44 am

πάρε φρέσκο καφέ και θα δεις διαφορά.

τι μηχανή έχεις?
When life throws you curves, aim for the apex

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Ιουν 26, 2015 11:06 am

Σαν κρέμα ελληνικού είναι αυτή. Έχεις pressurized portafilter?

james20

Re: Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από james20 » Παρ Ιουν 26, 2015 11:31 am

Έχω την baby και καφέ σε κόκκους της Jacobs(δεν είχα ακούσει καλά λόγια για Αυτήν)και μύλο τον as ascaso mini 2,και όχι έχω non pressurized...το λάθος δηλαδή ειναι δικό μου :/ και η φωτογραφία ειναι από το γκουγκλ όχι δικιά μου...απλά για να καταλάβετε πως ειναι περίπου

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από odys2008 » Παρ Ιουν 26, 2015 11:59 am

Πάρε φρέσκο roasted καφέ από καφεκοπτείο και θα δείς φως :oneup:

james20

Re: Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από james20 » Παρ Ιουν 26, 2015 12:29 pm

Είχα πάρει και απο τα coffe island αλλά δεν πρόσεξα τι κρέμα έβγαζα....και μια τελευταία ερωτησούλα.....παρατηρώ μερικές φορές επάνω στην "φτωχιά" κρέμα υπάρχουν κομματάκια αλεσμένου καφέ...ποιο λάθος κάνω;καλημέρες

Gιοbarista

Re: Θεμα με σωμα

Δημοσίευση από Gιοbarista » Πέμ Σεπ 17, 2015 5:30 pm

Καλησπέρα. Να συμπληρώσω και εγώ ότι πρέπει να ελέγξεις την θερμοκρασία νερού και το πάτημα σου. .πειραματισου στο αλεσμα. .στα γραμμάρια. .κ στους χρόνους. .Μέχρι να πετύχεις το αποτέλεσμα. .Μην μένεις κολλημένος σε χρόνους γραμμάρια ποσότητα. .

Απάντηση