Sos

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Giorgosss

Sos

Δημοσίευση από Giorgosss » Δευ Μαρ 30, 2015 1:50 pm

Γεια χαρά σε όλους...Χρειάζομαι την βοήθεια σας!Ήθελα εδώ και πολύ καιρό να ασχοληθώ με το επάγγελμα του μπουφετζή όμως χωρίς προυπηρεσία δεν με έπαιρναν πουθενά και λεφτά για αυτή την σχολή barista δεν υπάρχουν!Έτσι ξεκίνησα να λέω ψέματα ότι έχω δουλέψει ξανά και το αποτέλεσμα ήταν να βρω δουλεία!Πήγα για το δοκιμαστικό και το πέρασα επιτυχώς καθώς ξέρω fredakia λόγω του ότι δούλευε μια πρώην μου ένα καλοκαίρι σε ένα μικρό μαγαζάκι και μου είχε δείξει κάποια πράγματα!Μόλις είδε το αφεντικό ότι το fredo capuccino μου ήταν όπως πρέπει και σαν ποτήρι αλλά και σαν γεύση μου έδωσε το χέρι και από εβδομάδα πάω για δουλειά!Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι το εξής...Ο καιρός ακόμα είναι ψυχρός και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαστεί να φτιάξω capuccino ζεστό!Έχω θέμα με το αφρόγαλα...Όταν πήγα για το δοκιμαστικό ζήτησα από το παιδί που δούλευε να μου δείξει μόλις έφυγε το αφεντικό όμως το προσπάθησα και το έκαψα!Το παιδί μου λέει μην αγχώνεσαι θα μάθεις...Ναι όμως όταν θα πάω για δουλειά θα είμαι μόνος με τις σερβιτόρες που δεν έχουν ιδέα από μπουφέ.Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή για αρχή?Ας πούμε πόσο χρόνο περίπου θέλει να βγει σωστό και κανένα tip...Κάποιο κόλπο τέλος πάντως ώστε να μην ξεφτιλιστώ και να μπορέσω να τον φτιάξω κάπως!Για cappucino διπλό βάζουμε στο καλαθάκι όση δόση βάζουμε στο fredo espreso?Και για μονό όση βάζουμε στο μονό spresaki?Ζήτημα χρόνου είναι να μάθω αλλά είναι αυτή η πρώτη φορά...Όποιος έχει περάσει την φάση μου θα με καταλαβαίνει!Εάν έχετε να δώσετε και καμιά άλλη συμβουλή για το τι μπορεί να μου χρειαστεί σαν νέος στην δουλεία(Κάποιο περίεργο ρόφημα κτλ)Θα χαιρόμουν να μου την πείτε!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Sos

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μαρ 30, 2015 4:27 pm

Κάνε μια αναζήτηση στο Youtube και θα βρεις δεκάδες video.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά πρέπει να βρεις τρόπο να εξασκηθείς. Ο ατμός στις επαγγελματικές μηχανές είναι πολύ δυνατός και είναι πολύ εύκολο να κάψεις το γάλα ή να το κάνεις τελείως νερό. Εγώ όταν είχα προσπαθήσει σε επαγγελματική μηχανή, την 2-3η φορα έβγαλα το ακροφύσιο πριν κλέισω τον ατμό και έκανα όλο το μαγαζί χάλια. :roll:

Βέβαια δεν είχα σχεδόν καμιά εμπειρία τότε. Δες τα video και αν έχεις απορίες ρώτα για κάτι συγκεκριμένο.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Sos

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 31, 2015 7:01 am

Όσα.βίντεο σχετικά και να δείς στο YouTube δίπλωμα οδήγησης δεν παίρνεις αν δεν πιάσεις τιμόνι.
Πρέπει να βρεις ενα άλλο καφέ την ώρα που δεν έχουν δουλειά και να τους παρακαλέσεις να σε αφήσουν να κάνεις εξάσκηση με την γαλατιέρα και τον ατμό.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Sos

Δημοσίευση από re4male » Τρί Μαρ 31, 2015 9:17 am

βαζεις το στομιο του ατμου στον πατο της γαλατιέρας πο υειναι γεματη κρυο γαλα. ανοίγεις τον ατμο καλα ( όχι και τερμα ) και βλέπεις την γαλατιερα από εξω που ζεστενεται από κατω και σιγα σιγα ανεβαινει προς τα πανω. εσυ ταυτόχρονα ακους τον ηχο που κανει το στομιο του ατμου μεσα στην γαλατιερα και ταυτόχρονα ανεβάζεις και το στομιο προς τα πανω όπως βλέπεις από εξω την γαλατιερα σε συνδυασμο με τον ηχο . αν κοχλαζει ανεβάζεις . ελπιζω καπως να σε βοηθησα

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Sos

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μαρ 31, 2015 11:37 am

Giorgosss έγραψε:Έτσι ξεκίνησα να λέω ψέματα ότι έχω δουλέψει ξανά και το αποτέλεσμα ήταν να βρω δουλεία!
αν κρίνω απ τους καφέδες που πίνω έξω, μάλλον δεν είσαι ο μόνος.

και το αφεντικό αφου έκανε δοκιμαστικό με freddo, προφανώς δεν τον ενδιαφέρει
When life throws you curves, aim for the apex

PavlosK

Re: Sos

Δημοσίευση από PavlosK » Πέμ Απρ 02, 2015 12:10 am

Θα αγοράσεις ένα θερμόμετρο γαλατιερας και θα το έχεις πάντα μαζί σου. Όταν η θερμοκρασία πάει στους 50 βαθμούς θα ξεκινάς να κλείνεις τη στροφιγγα. Μέχρι να την κλείσεις θα έχει πάει 60 βαθμούς που είναι και η τέλεια θερμοκρασία. Μέχρι 70 βαθμούς είναι αποδέκτη θερμοκρασία. Πιο πολλούς βαθμούς το γάλα καίγεται. Εδώ το πιο φθηνό και επώνυμο της αγοράς http://www.cookware.gr/ecs/gr/products/ ... CE%91.aspx
Και εδω το καλύτερο βίντεο σχετικά με την εκμάθηση
http://youtu.be/NLO0mWJuIHk

johnnytsak

Re: Sos

Δημοσίευση από johnnytsak » Παρ Απρ 03, 2015 5:47 pm

Καλη αρχη καταρχας ! Ενα οικονομικο τροπο π εκανα κ εγω πριν δυο χρονια ειναι το σαπουνονερο ! Βαζεις νερο στην γαλατιερα κ μια σταγονα υγρο σαπουνι για τα πιατα !!! Εκτονωνεις το ακροφυσιο βαζεις το ακροφυσιο στην γαλατιερα ετσι ωστε να καλύβεις τις οπες (τρυπες) κ να ειναι ατα πλαγια σε μια γωνια ωστε να κανει δίνη οχι πολυ πλαγια κατι ενδιάμεσο απο το κεντρο θα ακους ενα ηχο σκισιματος οσο γαλα βαζεις τοσο διογκωνεις ! Αφου του διογκωσεις βυθηζεις το ακροφυσιο πιο μεσα κ κανεις μονο δίνη μεχρι να ζεσταθει το χερι σου οχι να καει πριν πας να καεις το κλεινεις !

tsipoura

Re: Sos

Δημοσίευση από tsipoura » Σάβ Απρ 04, 2015 9:44 am

Καλή τύχη φίλε.
:censored: Μου θυμίζεις αυτούς που προσλήφθηκαν στο δημόσιο με πλαστά πτυχία.:censored:

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Sos

Δημοσίευση από gsisr » Σάβ Απρ 04, 2015 10:32 am

δεν είναι πυρηνική φυσική...δες καμποσα video να ξερεις τουλάχιστον το αποτέλεσμα που πρέπει να επιδιώξεις και να πάρεις και μια ιδέα και ας ελπίσουμε να μη χρειαστεί να είναι καπουτσίνο ο πρώτος καφές που θα φτιάξεις :lol: μετά πειραματίσου εκεί εφόσον μπορείς βέβαια

αγγελοςπε
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2018 9:04 pm

Re: Sos

Δημοσίευση από αγγελοςπε » Τετ Απρ 11, 2018 9:07 pm

Φιλε στειλε μου ενα Μάιλ στο aggelospered@yahoo.gr να σου πω δυο τρια πραγματα .αν ακομα εχεις ανάγκη.

Απάντηση