Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
chrispis
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:01 pm
Όνομα: Χρίστος
Μηχανή:: ECM Mechanika IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Mahlkönig Vario Home
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από chrispis » Τετ Ιαν 29, 2014 4:29 pm

Katerina-1- έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Μακάρι να μου γινόταν σαν μαρέγκα δεν θα με πείραζε.
Έχω διαβάσει άπειρες οδηγίες, έχω βιντεάκια αλλα αν δεν σου δείξει κάποιος ζωντανά να το φτιάχνεις και να σε παρακολουθεί, είναι πολύ δύσκολο να μαθευτεί.
Πάω να πάρω καινούρια γάλατα και να ξεκινήσω την εκπαίδευση ξανά απο την αρχή.
Νομίζω ότι αν κοιτάς τι γίνεται μέσα στη γαλατιέρα και έχεις το χέρι σου από κάτω για να ελέγχεις εμπειρικά τη θερμοκρασία, θα τα καταφέρεις. Το γάλα και το σκεύος να είναι κρύα (όχι κατεψυγμένα, αλλά κρύα) για να έχεις περισσότερο χρόνο πριν βράσει το γάλα. Επίσης, κάτι που μου διέφυγε: γάλα που έβρασε προηγουμένως ΔΕΝ γίνεται αφρόγαλα, οπότε δεν αρκεί να το αφήσεις να κρυώσει και να προσπαθήσεις ξανά -- πρέπει να βάλεις και κάμποσο καινούργιο.

Αν πάλι δε σου βγαίνει, θα βρεθεί κάποιος απ' το γκρούπ να σου κάνει live demo. Αλλιώς να το κλείσουμε το μαγαζί...


Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από afonic » Τετ Ιαν 29, 2014 10:00 pm

Πάρε μια τέτοια (ή πιο φτηνή απλά αντίστοιχη) στα 300-350ml:

http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=4 ... &langid=71

Πάρε και ένα θερμόμετρο που κολάει εξωτερικά πχ:

http://www.barequip.gr/eshop/product_in ... cts_id=213

Με απλό μπρίκι δύσκολα θα κάνεις δουλειά. Επίσης για την μηχανή σου η χωρητικότητα πρέπει να είναι μικρή (πχ 300ml) και να βάζεις λίγο γάλα (100-150ml).

Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Παρ Ιαν 31, 2014 5:41 pm

Λοιπόν έκανα σήμερα αφρόγαλα, φούσκωσε βέβαια αλλα έγινε αφρός, δεν είχε ωραία υφή.

Μέχρι τώρα είχα το ακροφύσιο λίγο πιο κάτω απο το γάλα σχεδόν ένα εκατοστό. όπως λένε όλοι. Σήμερα δοκίμασα τελείως στην επιφάνεια να μην μπαίνει μέσα καθόλου, ίσα ίσα που ακουμπούσε στην επιφάνεια και φούσκωσε κανονικά. Το αποτέλεσμα σίγουρα ήταν καλύτερο απο το να μου γίνεται σκέτο καυτό γάλα έστω σαν σφουγγάρι τουλάχιστον λίγο καλύτερα. Πιο παλιά το είχα κάνει κρέμα αλλα δεν ξέρω τι έκανα και είχε γίνει τόσο τέλειο.
Ήθελα να τραβήξω βίντεο αλλά πρέπει να είναι και κάποιος εκείνη την ώρα να τραβάει γιατί δεν θα το κάνω σωστά να τραβάω και να φτιάχνω ταυτόχρονα.

Υ.Γ Ποτέ δεν ξανα χρησιμοποιώ γάλα που έχει καεί ή ζεσταθεί και να το ξανα παγώσω. Το πετάω ή το δίνω σε κάποιον να το πιεί. Γι'αυτό έχω πετάξει κυβικά γάλα μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Ιαν 31, 2014 6:11 pm

Paranello έχεις! Εγω θα έλεγα να δοκιμασεις πιό βαθεια από ενα εκατοστο. (2-3 εκατοστα)
Γιατι ομως μεχρι να βρεις το βαθος δεν δοκιμαζεις αυτο που σου είπε ο Ιωσηφ ωστε να μην ξοδευεις γαλα; (Νερο με μια σταγονα απορρυπαντικου πιατων)

Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Πέμ Φεβ 06, 2014 2:54 pm

Λοιπόν, έχω δοκιμάσει σε όλα τα ύψη. Ένα εκατοστό κάτω απο γάλα, μισό, τρία χιλιοστά, 2 εκατοστά. Δεν γίνεται με τίποτα. Το μόνο που καταφέρνω είναι το 1/3 του σκεύους στην επιφάνεια να γίνεται κρέμα και το απο κάτω καυτό γάλα.
Το μόνο που κατάφερα και είναι τουλάχιστον πιο ικανοποιητικό, είναι να το έχω τελείως στην επιφάνεια, ίσα ίσα να ακουμπάει φουσκώνει πολύ, τριπλασιάζεται αλλά μου γίνεται σαν μαρέγκα, ένας αφρός σαν σφουγγάρι. Έστω στην όψη να φαίνεται ένας φυσολογικός καπουτσίνο. Πραγματικά όμως αφρόγαλα της προκοπής με βελούδινη υφή σαν κρέμα δεν έχω καταφέρει να φτιάξω.
Παρακαλάω να έρθουν οι ζέστες για να πίνω freddo cappuccino, ευτυχώς πετυχαίνω τέλειο κρύο αφρόγαλα. Πάλι καλά!

Εδώ δε ξέρω αν καταλαβαίνετε την υφή σφουγγαριού στον σημερινό μου καφέ.
https://imageshack.com/i/nmzjdzj

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Y.V » Πέμ Φεβ 06, 2014 3:55 pm

Ετσι οπως το περιγράφεις μου φαινεται οτι δεν καταφέρνεις να ομογενοποιήσεις την κρεμα μετα το φουσκωμα.
Θα πρεπει αφου φουσκώσει οσο θελεις, να βουτηξεις βαθεια το paranello (και τις πανω τρυπουλες μεσα στο γαλα) έχοντας το με τέτοια κλιση ώστε να αρχισει το γαλα να περιστρεφεται μεσα στο σκευος ώστε να ομογενοποιηθεί.

Άβαταρ μέλους
marinos7
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Δεκ 11, 2013 6:44 pm
Όνομα: Μαρίνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1.1
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από marinos7 » Σάβ Φεβ 08, 2014 2:13 am

Κατερινα, εφοσον εχεις βρει το σημειο που πρεπει να εχεις το ακροφυσιο ωστε να φουσκωνει το γαλα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να κατεβασεις το ακροφυσιο μερικα εκατοστα πιο κατω(1-2) οταν το γαλα εχει φουσκωσει οσο θελεις, ωστε να κρατησεις το φουσκωμα που εχεις κανει και απλα να ζεστανεις το γαλα...

Στην αρχη ξεκινας παντα με το ακροφυσιο μεσα στο γαλα πριν ανοιξεις τον ατμο. Μολις το ανοιξεις και το βαλεις στο φουλ, κατεβασε λιγο την γαλατιερα ωστε το ακροφυσιο να ειναι ισα ισα στην επιφανεια ωστε το γαλα να φουσκωσει (οπως εχεις παρατηρησει και η ιδια). Επειτα, οταν το γαλα εχει φουσκωσει περιπου κατα 50% (οχι να διπλασιαστει), ανεβασε λιγο την γαλατιερα για να μπει το ακροφυσιο 1-2 εκατοστα πιο βαθεια, γυρνα την ελαφρα στο πλάι και περιμενε... Τα υπολοιπα θα γινουν μονα τους!
Ειναι σημαντικο το γαλα και η γαλατιερα να ειναι παγωμενα για να εχεις περισσοτερο χρονο να "πειραματιστεις"..!!

Ξαναδοκιμασε και πες μας αν καταφερες κατι!
Φυσικα θα βοηθουσε πολυ για να βρουμε την λυση αν ανεβαζες ενα βιντεο οπως εχουν πει και οι συμφορουμιτες προηγουμενως!

Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Δευ Φεβ 10, 2014 1:56 am

Κατάφερα ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό που έκανε τη διαφορά, ήταν ότι κρατούσα στο πλάι το σκεύος και όχι όρθιο όπως το είχα. Βέβαια πάλι δεν μπορώ να πω πως με ικανοποιεί το αποτέλεσμα για τους 2-3 μήνες περίπου που έχω την καφετιέρα και προσπαθώ. Θέλω πολύ ακόμη να μάθω. Το θέμα είναι ότι κάθε μέρα δε ξέρω τι θα μου βγεί και αν θα το πετύχω. Την μια μέρα βγαίνει κάτι, την άλλη ξανα πετάω το γάλα. Δοκίμασα αυτό να έχω το ακροφύσιο μέσα στο γάλα πριν ανοίξω τον ατμό και όταν το ανοίγω να ανεβάζω στην επιφάνεια και δεν μου βγήκε. Ενώ αν το ξεκινήσω απο την επιφάνεια μέχρι να φουσκώσει και στο τέλος το βυθίσω μέσα, κάτι καταφέρνω.. Τελικά αν δεν δείξει ζωντανά με τη μηχανή μου κάποιος που να ξέρει δεν γίνεται σωστή δουλειά.

andreas.t
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 6:20 pm
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Paros

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από andreas.t » Δευ Φεβ 10, 2014 10:17 am

Καλημέρα, καλή εβδομάδα! Μπορείς να τραβήξεις ένα βίντεο με τη διαδικασία; Έτσι ίσως μπορέσουμε να καταλάβουμε τι λάθος γίνεται..

ne3go

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από ne3go » Τρί Φεβ 18, 2014 12:46 am

Έχω κι εγώ την ίδια μηχανή και δυσκολεύομαι αρκετά στο να πετύχω ομοιογενές αφρόγαλα, όντας ακόμη αρχάριος και γω στο σπόρ (εδώ που τα λέμε και η Delonghi δεν έχει κάνει κάνει και κορυφαίο σχεδιασμό στο εν'λόγω εξάρτημα!)
Η τεχνική που μου πετυχαίνει 1 στις 2 φορές είναι η εξής: Βυθίζω πάνω απ'το μισό ακροφύσιο στην αρκετά γερμένη κανάτα. Το ακροφύσιο ακουμπά σχεδόν στο τοίχωμα. Ανοίγω τέρμα τον ατμό. Αρχίζω να κατεβάζω την κανάτα (ανεβαίνει το ακροφύσιο) μέχρι να ακουστεί ο χαρακτηριστικός ήχος "σλούρπ". Ταυτόχρονα όμως μετακινώ την κανάτα ελαφρά δεξιά ή αριστερά, μέχρι να βρώ το σημείο που το ακροφύσιο δημιουργεί στρόβιλο. Αν δεν δημιουργηθεί ικανός στροβιλισμός, θα γίνει αφρός-σαπουνάδα το πάνω μέρος και το κάτω απλώς βραστό γάλα! Αν βρεις το σημείο που στροβιλίζεται το γάλα, οι μεγάλυτερες φουσκάλες που έχουν δημιουργηθεί απορροφούνται ξανά απ'το ακροφύσιο και σπάνε, πετυχαίνοντας λιγότερη σαπουνάδα.
Όσο γρηγορότερα εξασκηθείς να βρίσκεις το σημείο, τόσο καλύτερα γιατί δεν θα προλάβει να δημιουργηθεί πολύς αφρός και να μεγαλώσει πολύ ο όγκος του (στο τέλος αν έχεις ένα 20-40% αύξηση όγκου είναι καλά).
Στο τέλος βυθίζεις σχεδόν όλο το ακροφύσιο για να ζεσταθεί και να ανακατευτεί καλύτερα το γάλα.
Με εξάσκηση πιστεύω ότι θα το πετυχαίνεις τις περισσότερες φορές.Το paranello έτσι κι αλλιώς δεν ενδείκνυται για τη δημιουργία ιδανικου αφρογάλατος...

Απάντηση