Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Τρί Ιαν 28, 2014 3:37 am

Angeldust έγραψε:Να καθαρίσεις τις δυο παράλληλες τρύπες με μια βελόνα για να ρουφάει τον αέρα και την γαλατιέρα να την έχεις πάντα στην καταψύξει άδειο.
Αχ μακάρι να ήταν αυτό. Τις τρύπες πάντα τις καθαρίζω και η γαλατιέρα πάντα στη κατάψυξη παγωμένη.

Κάποιο μικρό λαθάκι στην τεχνική λογικά κάνω (που στην ουσία μου τα χαλάει όλα) αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω, αφού δεν καταλαβαίνω να έχω αλλάξει κάτι στην τεχνική. Ότι έκανα και πριν κάνω και τώρα. :?

Αν πάω την καφετιέρα για κανένα ευχέλαιο θα με παρεξηγήσουν λέτε ε; :priest: :P

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από afonic » Τρί Ιαν 28, 2014 4:24 am

Δοκίμασε νεράκι στην γαλατιέρα και μια σταγόνα AVA.

Ό,τι πρέπει για δοκιμές.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τρί Ιαν 28, 2014 11:40 am

Καφετιέρα με κάψουλες σε καμία περίπτωση μην πάρεις, οι κάψουλες για αφρόγαλα σκέψου τι άλλο μπορεί να έχουν μέσα εκτός από γάλα σε σκόνη (συντηρητικά, πρόσθετα γεύσης, χημικά κλπ)

Αφού δυσκολεύεσαι τόσο πολύ σκέψου τη λύση του aeroccino ή άλλης παρόμοιας συσκευής


Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από alexgrc » Τρί Ιαν 28, 2014 12:28 pm

Εγώ θα έλεγα αν μπορείς, τράβηξε ενα βιντεάκι αν μπορεις καθως κάνεις αφρόγαλα μπας και δούμε τι παει στραβά.

Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Τρί Ιαν 28, 2014 3:03 pm

Μάλλον θα πάω για συσκευή για αφρόγαλα. Πάλι έκανα καφέ το πρωί, τίποτα, λίγο αφρό έχει στην επιφάνεια και απο κάτω είναι όλο γάλα καυτό.

Σκέφτηκα κι εγώ να ανέβαζα ένα βιντεάκι, θα το έκανα τώρα αλλα μου τελείωσε πάλι το γάλα.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Giwrgos » Τρί Ιαν 28, 2014 6:44 pm

Κατερινα μηπως δεν κανεις καθολου φλασαρισμα πριν βαλεις το γαλα και γεμιζει με νερο?
Πριν κανεις κατι,τραβα ενα βιντεο με ολη την διαδικασια.Ισως επαναλαμβανεις καποιο λαθος και νωμιζεις οτι το κανεις σωστα.

chrispis
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:01 pm
Όνομα: Χρίστος
Μηχανή:: ECM Mechanika IV
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
2ος Μύλος:: Mahlkönig Vario Home
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από chrispis » Τρί Ιαν 28, 2014 9:24 pm

Katerina-1- έγραψε:Μάλλον θα πάω για συσκευή για αφρόγαλα. Πάλι έκανα καφέ το πρωί, τίποτα, λίγο αφρό έχει στην επιφάνεια και απο κάτω είναι όλο γάλα καυτό.
Σκέφτηκα κι εγώ να ανέβαζα ένα βιντεάκι, θα το έκανα τώρα αλλα μου τελείωσε πάλι το γάλα.
Κατερίνα, θα σου πω πώς τα κατάφερα εγώ αφού πέταξα κάμποσες καρδάρες γάλα σαν κι εσένα. Οπότε, αν δεν έσπασαν τελείως τα νεύρα σου και πριν αγοράσεις Aeroccino, ξέχνα για μια στιγμή τις τραυματικές εμπειρίες και σκέψου τι πάμε να κάνουμε: ουσιαστικά θέλουμε να βάλουμε αέρα μέσα στο γάλα.

Για να βάλουμε αέρα στο γάλα, το στροβιλίζουμε. Αν πάρουμε είτε κρύο, είτε ζεστό γάλα και το γυρίσουμε, πχ με μια φραπεδιέρα, θα αφρατέψει και θα γίνει αφρόγαλα.

Το steam wand θέλει κάποια μαγκιά επειδή πάμε να κάνουμε δύο δουλειές ταυτόχρονα: στροβιλισμό και θέρμανση. Να θυμάσαι το εξής βασικό: το γάλα στροβιλίζεται πιο εύκολα όταν το steam wand είναι κοντά στην επιφάνεια (επειδή ο ατμός έχει να γυρίσει μικρότερη μάζα γάλακτος). Αρκετά η θεωρία όμως.

Τύπος γάλακτος
Δεν έχω δει καμιά επίπτωση στη διαδικασία από τον τύπο του γάλακτος, και έχω δοκιμάσει κάμποσους.

Φάση 1: έντονος αερισμός - μέτρια θέρμανση
Βάζουμε το steam wand λίγο κάτω από την επιφάνεια και υπό γωνία, ώστε να βοηθάει στο στροβιλισμό. Καθώς το γάλα γυρίζει, παίρνει αέρα και φουσκώνει. Θερμοκρασιακά είναι ακόμη χλιαρό.
Αν παραβάλουμε αέρα, θα πάρουμε μαρέγκα. Το σωστό αφρόγαλα είναι ρευστό. Δυνατό αλλά ρευστό, όχι μαρέγκα. Άρα, μόλις το γάλα φουσκώσει λίγο περνάμε στη Φάση 2.

Φάση 2: μέτριος αερισμός - εντονότερη θέρμανση
Κατεβάζουμε το steam wand 2 cm μέσα στο γάλα. Εκεί ο ατμός δυσκολεύεται να στροβιλίσει τη μεγαλύτερη μάζα γάλακτος που έχει πάνω του, αλλά μεταδίδει καλύτερα τη θερμότητα: περισσότερο ζεσταίνουμε και λιγότερο βάζουμε αέρα. Ο στροβιλισμός αργεί να ξεκινήσει, η αδράνεια είναι μεγαλύτερη, και έχει σημασία να μη κουνάς το steam wand πέρα-δώθε αλλά να το κρατάς σταθερό στην ίδια θέση, και πάντα υπό γωνία. Έχε το χέρι σου κάτω από τη γαλατιέρα και, μόλις αρχίσει να σε καίει, σταμάτα.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες αυτές, πιστεύω ότι δεν θα ξανακάψεις ποτέ το γάλα και σιγά-σιγά θα μπορείς να παίρνεις αυτό που θέλεις με κλειστά μάτια.

Καλή επιτυχία!


Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Τετ Ιαν 29, 2014 3:53 pm

Giwrgos έγραψε:Κατερινα μηπως δεν κανεις καθολου φλασαρισμα πριν βαλεις το γαλα και γεμιζει με νερο?
Πριν κανεις κατι,τραβα ενα βιντεο με ολη την διαδικασια.Ισως επαναλαμβανεις καποιο λαθος και νωμιζεις οτι το κανεις σωστα.
Πάντα ξεθυμαίνω το ακροφύσιο σε ένα άλλο μεταλλικό σκεύος, έτσι ώστε να φεύγει όλο το νερό που υπάρχει και να βεβαιωθώ ότι βγαίνει μόνο ατμός.
Θα τραβήξω και θα ανεβάσω τη διαδικασία σύντομα.

Katerina-1-
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2013 3:04 am
Μηχανή:: Delonghi EC155
Οι καφέδες μου:: Lavazza, Jacobs
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Katerina-1- » Τετ Ιαν 29, 2014 4:00 pm

chrispis έγραψε:
Katerina-1- έγραψε:Μάλλον θα πάω για συσκευή για αφρόγαλα. Πάλι έκανα καφέ το πρωί, τίποτα, λίγο αφρό έχει στην επιφάνεια και απο κάτω είναι όλο γάλα καυτό.
Σκέφτηκα κι εγώ να ανέβαζα ένα βιντεάκι, θα το έκανα τώρα αλλα μου τελείωσε πάλι το γάλα.
Κατερίνα, θα σου πω πώς τα κατάφερα εγώ αφού πέταξα κάμποσες καρδάρες γάλα σαν κι εσένα. Οπότε, αν δεν έσπασαν τελείως τα νεύρα σου και πριν αγοράσεις Aeroccino, ξέχνα για μια στιγμή τις τραυματικές εμπειρίες και σκέψου τι πάμε να κάνουμε: ουσιαστικά θέλουμε να βάλουμε αέρα μέσα στο γάλα.

Για να βάλουμε αέρα στο γάλα, το στροβιλίζουμε. Αν πάρουμε είτε κρύο, είτε ζεστό γάλα και το γυρίσουμε, πχ με μια φραπεδιέρα, θα αφρατέψει και θα γίνει αφρόγαλα.

Το steam wand θέλει κάποια μαγκιά επειδή πάμε να κάνουμε δύο δουλειές ταυτόχρονα: στροβιλισμό και θέρμανση. Να θυμάσαι το εξής βασικό: το γάλα στροβιλίζεται πιο εύκολα όταν το steam wand είναι κοντά στην επιφάνεια (επειδή ο ατμός έχει να γυρίσει μικρότερη μάζα γάλακτος). Αρκετά η θεωρία όμως.

Τύπος γάλακτος
Δεν έχω δει καμιά επίπτωση στη διαδικασία από τον τύπο του γάλακτος, και έχω δοκιμάσει κάμποσους.

Φάση 1: έντονος αερισμός - μέτρια θέρμανση
Βάζουμε το steam wand λίγο κάτω από την επιφάνεια και υπό γωνία, ώστε να βοηθάει στο στροβιλισμό. Καθώς το γάλα γυρίζει, παίρνει αέρα και φουσκώνει. Θερμοκρασιακά είναι ακόμη χλιαρό.
Αν παραβάλουμε αέρα, θα πάρουμε μαρέγκα. Το σωστό αφρόγαλα είναι ρευστό. Δυνατό αλλά ρευστό, όχι μαρέγκα. Άρα, μόλις το γάλα φουσκώσει λίγο περνάμε στη Φάση 2.

Φάση 2: μέτριος αερισμός - εντονότερη θέρμανση
Κατεβάζουμε το steam wand 2 cm μέσα στο γάλα. Εκεί ο ατμός δυσκολεύεται να στροβιλίσει τη μεγαλύτερη μάζα γάλακτος που έχει πάνω του, αλλά μεταδίδει καλύτερα τη θερμότητα: περισσότερο ζεσταίνουμε και λιγότερο βάζουμε αέρα. Ο στροβιλισμός αργεί να ξεκινήσει, η αδράνεια είναι μεγαλύτερη, και έχει σημασία να μη κουνάς το steam wand πέρα-δώθε αλλά να το κρατάς σταθερό στην ίδια θέση, και πάντα υπό γωνία. Έχε το χέρι σου κάτω από τη γαλατιέρα και, μόλις αρχίσει να σε καίει, σταμάτα.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες αυτές, πιστεύω ότι δεν θα ξανακάψεις ποτέ το γάλα και σιγά-σιγά θα μπορείς να παίρνεις αυτό που θέλεις με κλειστά μάτια.

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Μακάρι να μου γινόταν σαν μαρέγκα δεν θα με πείραζε.
Έχω διαβάσει άπειρες οδηγίες, έχω βιντεάκια αλλα αν δεν σου δείξει κάποιος ζωντανά να το φτιάχνεις και να σε παρακολουθεί, είναι πολύ δύσκολο να μαθευτεί.
Πάω να πάρω καινούρια γάλατα και να ξεκινήσω την εκπαίδευση ξανά απο την αρχή.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Ζεστό αφρόγαλα, μόνο στα όνειρα μπορώ να το πετύχω!

Δημοσίευση από Giwrgos » Τετ Ιαν 29, 2014 4:03 pm

Βιντεο βαλε και σιγουρα θα βρουμε την ακρη. :oneup:

Απάντηση