milk frothing

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Manos80

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Manos80 » Κυρ Μαρ 20, 2011 3:58 pm

Αναρωτιεμαι τελικα αν αυτες οι ασπρες μπογιες :a013: που βλεπουμε στο youtube,γινουν ποτε πραγματικοτητα και απο τις δικες μας σπιτικες μηχανες η ειναι ουτοπικο :a014: ...Σα να πολεμαμε με σφεντονες μου φαινεται...Οι αλλοι εχουν τις επαγγελματικες και προσπαθουν να μας δειξουν πως γινεται το σωστο αφρογαλα..Για να τους δω με τη gaggia μου και με το μαυρο μακρυναρι μπροστα να δουμε τι θα καταφερουν και αυτοι 8-) :mrgreen: :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 20, 2011 6:29 pm

Δεν είναι ούτε ματαιοδοξία ούτε ουτοπικό να προσπαθεί κάποιος να κάνει το αφρόγαλα-"μπογιά" με σπιτική μηχανή. Υπάρχουν ήδη κάποιοι που μας κάνουν να αισθανόμαστε "δύσκολα". :lol:
viewtopic.php?f=23&t=642&start=40#p10284
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μαρ 21, 2011 3:17 pm

Μολις παρελαβα το εξαρτημα για το ακροφυσιο ατμου που ειχα παραγγειλει απο το ebay ...
(Αυτο- http://cgi.ebay.it/Gaggia-Coffee-Maker- ... 255c2617a1)

Χωρις υπερβολες - ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ- με το μαμα εξαρτημα panarello ....
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΜΠΟΓΙΑ" ...
Ειμαι τοσο χαρουμενος ...
Βασικα επειδη μολις το λειτουργησα πρωτη φορα , δεν εφτιαξα καφε , απλα εβαλα γαλα στην γαλατιερα να το φτιαξω ...
Το απογευμα ετσι και μου πετυχει το latte art θα ανεβασω φωτογραφιες :)

luckyb

Re: milk frothing

Δημοσίευση από luckyb » Δευ Μαρ 21, 2011 3:34 pm

το περίμενα πως και πως να σου'ρθει το μαρτζαφλάρι (τεχνική ορολογία Νο.1) για να μας πεις εντυπώσεις
Παραλίγο να παραγγείλω το ρουξούνι (τεχνική ορολογία Νο.2) της silvia αλλά συγκρατήθηκα

Μπράβο ρε Νίκο,
περιμένουμε κι εντυπώσεις από την εφαρμογή της μπογιάς σε καμβά :oneup:

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μαρ 21, 2011 3:42 pm

Αυτο που παρατηρησα ειναι το το γαλα στροβιλιζεται πολυ πιο ευκολα και μου φαινεται οτι η "δυναμη του ατμου" εχει αυξηθει!Αυτο προφανως λογω μικροτερης οπης!
Επισης οταν εχεις το ακροφυσιο ψηλα στον αφρο , για να φουσκωσει το γαλα , παρατηρησα οτι δεν κανει με τπτ μπουρμπουληθρες!

Υγ-Δεν ξερω αν καταφερω να σχεδιασω στο φλυτζανι (ισως σε μερικους μηνες) ,αλλα τωρα που φτιαχνω πιο σωστο αφρογαλα αξιζει να προσπαθησω! :oneup:

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΝΕΙ CAPUCCINO TOY TO ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!

Manos80

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Manos80 » Δευ Μαρ 21, 2011 4:34 pm

nikp81 έγραψε:Αυτο που παρατηρησα ειναι το το γαλα στροβιλιζεται πολυ πιο ευκολα και μου φαινεται οτι η "δυναμη του ατμου" εχει αυξηθει!Αυτο προφανως λογω μικροτερης οπης!
Επισης οταν εχεις το ακροφυσιο ψηλα στον αφρο , για να φουσκωσει το γαλα , παρατηρησα οτι δεν κανει με τπτ μπουρμπουληθρες!

Υγ-Δεν ξερω αν καταφερω να σχεδιασω στο φλυτζανι (ισως σε μερικους μηνες) ,αλλα τωρα που φτιαχνω πιο σωστο αφρογαλα αξιζει να προσπαθησω! :oneup:

ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΝΕΙ CAPUCCINO TOY TO ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!
Αυτο το σκατουλακι υπαρχει πουθενα εδω Ελλαδα η μονο εξωτερικο?

luckyb

Re: milk frothing

Δημοσίευση από luckyb » Δευ Μαρ 21, 2011 8:14 pm

Manos80 έγραψε:Αυτο το σκατουλακι υπαρχει πουθενα εδω Ελλαδα η μονο εξωτερικο?
Παρακαλώ πολύ να τηρείται η τεχνική ορολογία του φόρουμ :a016:

Μάνο, εγώ θα το παραγγείλω.
Αν δεν τα πας καλά με τις δικτυακές αγορές πες μου να πάρω κι ένα για σένα...

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μαρ 21, 2011 8:21 pm

Λουκα παρηγγειλε το απο εκει που το πηρα και εγω...Ο τυπος μου το εστειλε αμεσα και ηρθε στα χερια μου σε 5 μερες!

Manos80

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Manos80 » Δευ Μαρ 21, 2011 8:22 pm

luckyb έγραψε:
Manos80 έγραψε:Αυτο το σκατουλακι υπαρχει πουθενα εδω Ελλαδα η μονο εξωτερικο?
Παρακαλώ πολύ να τηρείται η τεχνική ορολογία του φόρουμ :a016:

Μάνο, εγώ θα το παραγγείλω.
Αν δεν τα πας καλά με τις δικτυακές αγορές πες μου να πάρω κι ένα για σένα...

Ειδα οτι το εχουν κατι αμερικανικα που πληρωνεις σχεδον τα διπλα για να σου ερθει..Απο e bay δεν παιρνω..Λες να το παρουμε διπλο μαζι?? :mrgreen: 8-)

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από geopapa » Δευ Μαρ 21, 2011 9:23 pm

Το ίδιο έχω πάρει κ γω. Όντως κανει την διαφορά στην Baby εχω δει διαφορά αρκετη στην ποιότητα του αφρόγαλου. Επίσης σημαντικό είναι να εχεις μικρή γαλατιέρα (μέχρι 12-13 oz) την οποια γεμίζεις μέχρι την μέση για να προκληθεί ο ανάλογος γρήγορος στροβιλισμος. Και πάλι βέβαια τυχαίνει με το ίδιο γάλα τη μια να βγαίνει τέλειο και την άλλη μαπα..
Πάντως το χω άχτι που στο "σερβιρισμα" δεν το κατεχω το αθλημα... Γεμίζει το φλυτζάνι πριν προλάβω να "εκφραστω"..

Απάντηση