milk frothing

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: milk frothing

Δημοσίευση από dimach » Δευ Μαρ 14, 2011 7:26 pm

Μηπως το γαλα που πρεπει να χρησιμοποιουμε πρεπει να ειναι μακρας διαρκειας ?
Εγω κρυο αφρογαλα πετυχαινω μονο με γαλα μακρας διαρκειας με το μιξερακι του φραπε.

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μαρ 14, 2011 7:27 pm

To μακρας διαρκειας ειναι το μονο σιγουρο ...γινεται καλυτερο το αφρογαλα !!Το θεμα ειναι η τεχνικη μετα... :oneup:

volt_tiger

Re: milk frothing

Δημοσίευση από volt_tiger » Τρί Μαρ 15, 2011 1:11 am

Manos80 έγραψε:Thanks volt_tiger αλλα αυτα τα εχω δοκιμασει πολλες φορες κι εγω..Εχω δει και απειρα βιντεακια..Εχω την αισθηση οτι το ακροφυσιο χωρις τη μαυρη προεκταση χανει λιγο σε δυναμη ατμου...Απο την αλλη παλι με το αλλο το μακρυναρι φουσκωνει πολυ γρηγορα..Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα :a058:
Έχω βρει το κόλπο στη gaggia colour για να αυξήσω την πίεση του ατμού:
Σε ένα θερμοανθεκτικό δοχείο, βάζεις νερό, βυθίζεις το ραβδί και ανοίγεις τη βαλβίδα. Μόλις σβήσει το λαμπάκι του ατμού, σημαίνει ότι η αντίσταση άρχισε να ζεσταίνει το μποιλερ. Κλείνεις αμέσως τη βαλβίδα και περιμένεις μέχρι να ανάψει το πάλι το λαμπάκι! Θα έχεις πίεση υπέρ του δέοντος. Το μόνο που χρειάζεται είναι αυτό το λίγο temp surfing!
nikp81 έγραψε:Επειδη κοντευουν να σπασουν τα νευρα μου με το αφρογαλα, μπηκα τωρα στο ιταλικο ebay και αγορασα το εξαρτημα για latte art ωστε να αντικαταστηω το μαμα Panarello !


http://cgi.ebay.it/Gaggia-Coffee-Maker- ... 255c2617a1

Οταν ερθει και θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου!!
Ακόμα και με αυτό το ματζαφλάρι, η τεχνική πρέπει να είναι ίδια. Δηλαδή πρέπει να ακολουθήσεις τα παραπάνω βήματα που έγραψα για να κάνεις καλό αφρόγαλα. Απλά το ραβδί αυτό δεν έχει τρύπες και είναι πιο στενό, οπότε αυξάνει την πίεση του ατμού και θα κάνεις πιο εύκολα καλό αφρόγαλα. Ακόμα κι έτσι όμως, αν βυθίσεις τελείως το ραβδί, πάλι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ζεστάνεις το γάλα, όπως και με το απλό. Δεν θέλω να σου το χαλάσω, αλλά δεν είναι το ραβδί. Είναι κυρίως θέμα τεχνικής! 8-)
Κάντε εξάσκηση με σαπουνόνερο! Θα γλιτώσετε πολλά λεφτά από χυμένο γάλα!
Μέχρι να πετύχω αξιοπρεπές αφρόγαλα, μου πήρε 7 μήνες στην Krups και 1 μήνα στην Gaggia. Είναι θέμα εξάσκησης! Αν μένετε Αθήνα, περάστε από το taf και αν τα παιδιά δεν έχουν πολλή δουλειά, ρωτήστε τα να σας δώσουν μερικά tips! :mrgreen:

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Μαρ 15, 2011 8:31 am

Ακόμα και με αυτό το ματζαφλάρι, η τεχνική πρέπει να είναι ίδια. Δηλαδή πρέπει να ακολουθήσεις τα παραπάνω βήματα που έγραψα για να κάνεις καλό αφρόγαλα. Απλά το ραβδί αυτό δεν έχει τρύπες και είναι πιο στενό, οπότε αυξάνει την πίεση του ατμού και θα κάνεις πιο εύκολα καλό αφρόγαλα. Ακόμα κι έτσι όμως, αν βυθίσεις τελείως το ραβδί, πάλι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ζεστάνεις το γάλα, όπως και με το απλό. Δεν θέλω να σου το χαλάσω, αλλά δεν είναι το ραβδί. Είναι κυρίως θέμα τεχνικής! 8-)
Κάντε εξάσκηση με σαπουνόνερο! Θα γλιτώσετε πολλά λεφτά από χυμένο γάλα!
Μέχρι να πετύχω αξιοπρεπές αφρόγαλα, μου πήρε 7 μήνες στην Krups και 1 μήνα στην Gaggia. Είναι θέμα εξάσκησης! Αν μένετε Αθήνα, περάστε από το taf και αν τα παιδιά δεν έχουν πολλή δουλειά, ρωτήστε τα να σας δώσουν μερικά tips! :mrgreen:
Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει τεχνικη απλα δεν ηξερα πως να φτιαξω το αρχικο ωστε να ειναι σωστη η εξοδος του ατμου...τουλαχιστον τωρα θα δω οτι οφειλεται μονο στην τεχνικη μου το λαθος και οχι στο ακροφυσιο!
Με το γαλα οπως εχω γραψει δεν εχω προβλημα μιας και στην δουλεια (λογω ανθυγιεινου) μου δινουν 2 κουτες Φαρμα Φαγε , που δεν ξερω τι να το κανω καθε φορα!!!Οποτε απο εξασκηση δεν εχω προβλημα :)
Εγω θα πηγαινα σε σεμιναριο στον Taf για Latte Art αμα γινοτανε...Γιατι καλες και οι συμβουλες αλλα θες και καποιον απο πανω σου μεχρι να μαθεις :a013:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: milk frothing

Δημοσίευση από focus » Τρί Μαρ 15, 2011 10:03 am

Έχει ξαναγραφεί βεβαια , απλά να τονίσω ότι η μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος στη κανάτα (π.χ >300ml) επιτρέπει να διορθωθούν λάθη της τεχνικής και συνήθως φέρνει καλύτερα αποτελέσματα. Προσωπικά, με δυσκολεύει ιδιαίτερα να φτιάξω αφρόγαλα για ένα μόνο cappuccino(~120ml) , μιας και το γάλα ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και δεν έχω προλάβει να ομογενοποιήσω τις μεγαλύτερες φουσκάλες τις επιφάνειας. :a042:

volt_tiger

Re: milk frothing

Δημοσίευση από volt_tiger » Τρί Μαρ 15, 2011 11:55 am

nikp81 έγραψε:Εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει τεχνικη απλα δεν ηξερα πως να φτιαξω το αρχικο ωστε να ειναι σωστη η εξοδος του ατμου...τουλαχιστον τωρα θα δω οτι οφειλεται μονο στην τεχνικη μου το λαθος και οχι στο ακροφυσιο!
Τεφλόν και άγιος ο θεός! :priest:
Σοβαρά πάντως, ένας τρόπος για να κλείσεις πιθανές τρύπες στο ραβδί είναι να το περάσεις με τεφλόν. Πάντως μην σε παίρνει απο κάτω! Όλα θέμα εξάσκησης είναι!
nikp81 έγραψε:Εγω θα πηγαινα σε σεμιναριο στον Taf για Latte Art αμα γινοτανε...Γιατι καλες και οι συμβουλες αλλα θες και καποιον απο πανω σου μεχρι να μαθεις :a013:
Μπα, εγώ μόνος μου έμαθα! Μου πήρε βέβαια καιρό, αλλά όταν στην Krups είχα το 1/5 του ραβδιού που έχω στη Gaggia, τότε η μετάβαση είναι εύκολη.
focus έγραψε:Έχει ξαναγραφεί βεβαια , απλά να τονίσω ότι η μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος στη κανάτα (π.χ >300ml) επιτρέπει να διορθωθούν λάθη της τεχνικής και συνήθως φέρνει καλύτερα αποτελέσματα. Προσωπικά, με δυσκολεύει ιδιαίτερα να φτιάξω αφρόγαλα για ένα μόνο cappuccino(~120ml) , μιας και το γάλα ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και δεν έχω προλάβει να ομογενοποιήσω τις μεγαλύτερες φουσκάλες τις επιφάνειας. :a042:
Πολύ σωστό! Τουλάχιστον 250 με 300 ml γάλα στην αρχή! Και με 120 ml δεν παίζει να κάνεις τίποτα. Καλύτερα να πετάξεις λίγο γάλα, παρά να το κάψεις, γιατί το καμένο γάλα, έχει γεύση γιαουρτιού! :a038:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 15, 2011 12:01 pm

Μία μικρή παρέμβαση,
μιλάτε όλοι για το ίδιο πράγμα; Δηλαδή αφρόγαλα κατάλληλο για cappuccino (ακόμα και με free pour) ή αφρόγαλα συγκεκριμένα για latte art;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Μαρ 15, 2011 12:04 pm

Εγω μιλαω για Latte Art Χρηστο ...Αφρογαλα καταλληλο για capuccino το εχω καταφερει απο τοτε που εκλεισα τις τρυπες στο ακροφυσιο!
Εχω δει πολλαααα βιντεακια αλλα ακομα τπτ...Πιστευω οτι ισως κανω και λατι λαθος οταν ριχνω το γαλα στην κουπα!!

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: milk frothing

Δημοσίευση από focus » Τρί Μαρ 15, 2011 12:32 pm

Όντως, ίσως πρέπει να αποσαφηνίσουμε για τι αφρόγαλα μιλάμε. :a030:

Πιστεύω ότι η πλειοψηφία καταφέρνει άνετα ένα αφρόγαλα ικανό να σταθεί ομοιόμορφα πάνω σε ένα cappuccino, έστω και με μερικές πιο μεγάλες φουσκάλες γάλακτος. Μια άλλη ομάδα (μέσα και εγώ) καταφέρνει micro-foaming και προσπαθεί latte art με μέτρια αποτελέσματα. Ο κοινός υψηλός στόχος νομίζω είναι latte art αυστηρά για cappuccino, όπου με λίγη ποσότητα γάλατος πρέπει να "προλάβεις" να αποτυπώσεις το εκάστοτε σχέδιο. :|

anepro

Re: milk frothing

Δημοσίευση από anepro » Τρί Μαρ 15, 2011 1:34 pm

Αμαρτωλή ιστορία αυτό το ρημαδιασμένο το αφρόγαλα! Μέχρι στιγμής, έχω καταφέρει να φτιάξω στην καλύτερη των περιπτώσεων μεγαλοfoam! Όταν μεγαλώσω...θέλω να καταφέρω να φτιάχνω και microfoam. :lol: Για το latte art πρέπει να φάω πολλά ψωμάκια ακόμα (συνιστάται με ζεστό γαλατάκι από τις αποτυχημένες προσπάθειες σε μορφή παπάρας!)

Απάντηση