milk frothing

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
apolitana

milk frothing

Δημοσίευση από apolitana » Σάβ Μάιος 15, 2010 1:01 pm

Γεια σε όλους..είμαι φοιτητής κ΄ δεν έχω την δυνατότητα για ακριβή μηχανή ακόμα..έχω μια izzy san remo που για την τιμή τhς κάνει πολύ καλή δουλειά.θα ήθελα απλά να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κανεις να χτυπήσει γάλα σε μηχανή τέτοιου επιπεδου για latte art.....

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 15, 2010 1:25 pm

Off topic:
Φίλε apolitana θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Για πρώτη φορά έκανα εγώ την μετατροπή του κειμένου σου. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

apolitana

Re: milk frothing

Δημοσίευση από apolitana » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:07 pm

Σορρυ πρωτη φορα εγραψα....αν ασχολειται καποιος με latte art θα ηθελα να μου πει...και πολλα μπραβο και μονο που δημιουργησατε το forum...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:24 pm

Υπάρχει κάποιο θέμα ότι ο ατμός της μηχανής δεν επαρκεί; ή αναφέρεσαι καθαρά στην τεχνική αυτή καθ΄αυτή;

Πάντως μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει, εγώ είμαι από τους ευτυχισμένους που πίνουν μόνο espresso :lol: , μια φορά που δοκίμασα παρατήρησα ότι πολύ βασική κίνηση είναι, μετά την παρασκευή του αφρόγαλου και καθώς αυτό κρυώνει, η περιστροφική κίνηση μέσα στο μπρίκι. Θα δεις ότι το αφρόγαλα θα παίρνει σταδιακά την υφή που θέλεις για latte art.

Δες 3' 05''
http://vimeo.com/11249580
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

apolitana

Re: milk frothing

Δημοσίευση από apolitana » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:41 pm

Σιγουρα δεν βγαζει την πιεση επαγκελματικης και μ πηρε καιρο για να καταφερω να βγαλω λειο αφρογαλα οπως ακριβως πρεπει...το θεμα μου ειναι οτι ακομα κ ετσι ειναι δυσκολο να πετυχεις σχεδιο γιατι η κρεμα βγαινει λιγο πιο παχυρευστη απ'οτι 8α επρεπε.
Επισης αν γνωριζει καποιος για σεμιναρια latte art στη θεσσαλονικη ας το αναφερει καπου...ξερω για αθηνα οτι γινονται συχνα.christo σ'ευχαριστω παντως...

Άβαταρ μέλους
fotissgr
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 15, 2010 2:07 pm
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: hario v60
Μύλος:: Eureka Olympus 75E
2ος Μύλος:: Titanium Burrs
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από fotissgr » Κυρ Ιουν 06, 2010 9:45 am

Χρήστο, το βίντεο που ανέβασες είναι πολύ καλό.
Εγώ το είδα 2 φορές. :D

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 06, 2010 9:55 am

fotissgr έγραψε:Χρήστο, το βίντεο που ανέβασες είναι πολύ καλό.
Εγώ το είδα 2 φορές. :D
Ευχαριστώ Φώτη αλλά τα εύσημα πρέπει να πάνε στον φίλο τον dalas γιατί αυτός ήταν που το επέλεξε το συγκεκριμένο βίντεο.
viewtopic.php?f=13&t=209#p1982
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Giorgos Kontorinis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:22 pm
Όνομα: Γιωργος
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: heraklion

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Giorgos Kontorinis » Τετ Ιούλ 14, 2010 3:48 pm

Για να ξεκινησει καποιος latte art χρειαζεται τις γνωσεις για παρασκευη espresso κ αφρογαλα κ εξοπλισμο δηλ γαλατιερες.
Η γαλατιερα που θα αγορασει πρεπει να εχει ''μυτη'' μπροστα για ελεγχομενη ροη. Τωρα για το μεγεθος της ισχυει το οτι σε βολεψει. Αυτες που δουλευω εγω εχουν 350ml 500ml 750ml 1000ml. Το θεμα ειναι να παρεις μια που να σε βολευει.
Το espresso σου , single or double, πρεπει να ειναι σωστα παρασκευασμενο με αρκετο καιμακι που θα σε βοηθησει αργοτερα να κανεις εντονες τις ανταυγιες στα σχεδια. Εναλλακτικα, εαν δεν εχεις πλουσιο καιμακι χρησιμοποιησε σκονη σοκολατας πανω απο τον καφε πριν το αφρογαλα ωστε να βγει πιο εντονο το σχεδιο!
Το αφρογαλα τωρα πρεπει να ειναι λειο κ χωρις φουσκαλες. Αν εχει φουσκαλες βγαλε τις με κουταλι. Προσπαθουμε επεισης να μην το διογκοσουμε πολυ κατα το ψησιμο ουτως ωστε οταν ειναι ετοιμο να ειναι καπως ρευστο.
Κατα την γνωμη μου παντως τα σεμηναρια για latte art ισως ειναι περιττα. Εγω προσωπικα εμαθα μονος μου παρακολουθοντας video στο internet! Κ πολυ practice ομως!! Αλλα αξιζει τον κοπο!
Για αρχη λοιπον, γαλατιερα κ youtube!!

apolitana

Re: milk frothing

Δημοσίευση από apolitana » Τετ Ιούλ 14, 2010 4:22 pm

Σ'ευχαριστω πολυ.....απλα εχω μια izzy san remo και η πιεση που βγαζει δεν επαρκει...και ετσι δεν μπορει να υπαρξει βελτιωση.Ασχετο αλλα ξερω εναν οδοντιατρο με το επιθετο σου!

Giorgos Kontorinis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 11:22 pm
Όνομα: Γιωργος
Οι καφέδες μου:: TAF
Τοποθεσία: heraklion

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Giorgos Kontorinis » Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:30 am

Ενας οδοντιατρος πιθανος συγγενης θα μου ηταν πραγματικα χρησιμος αυτη τη περιοδο..! Σε ποια περιοχη ειναι αυτος;;
Για την μηχανη παντως, αν θες την γνωμη μου, αξιζει να επενδυσεις στο παθος σου! Απο τη στιγμη δηλ που απολαμβανεις τον καφε που πινεις μπορεις μακροπροθεσμα με μια καλη ερευνα αγορας να παρεις ενα καλο μηχανημα σε καλη κ προσιτη τιμη. Πιστεψε με αξιζει!

Απάντηση