milk frothing

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
apolitana

Re: milk frothing

Δημοσίευση από apolitana » Πέμ Ιούλ 15, 2010 2:04 pm

Αυτο εχω σκοπο απλα ακομα ειμαι φοιτητης...στη ροδο ειναι αυτος...μολις μαζεψω λεφτα θα το ψαξω το θεμα..εχω ξοδεψει πολυ γαλα παντως γι'αυτο το θεμα και πολυ youtube οπως ειπες!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιούλ 15, 2010 2:19 pm

Μια που μιλάτε για youtube, βρήκα τι θα κάνω κάτι άχρηστους κόκκους καφέ με τον παρακάτω οικονομικό τρόπο προπόνησης.

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: milk frothing

Δημοσίευση από geopapa » Παρ Ιούλ 16, 2010 1:02 pm

Εκανα καποιο research σχετικα με το θεμα και διαπίστωσα οτι με το wand που παρεχεται με την μηχανή μπορεις να παραγεις αφρογαλα ευκολα αλλα δεν εχεις τελειο αποτελεσμα για latte art. Κάποιοι προτεινουν να βγαλουμε το πλαστικο sleeve και να το δουλευουμε χωρις αυτο με την κατάλληλη τεχνική

http://coffeegeek.com/forums/espresso/latteart/323659

αλλα ακομα καλυτερη λύση ειναι να αντικαταστησεις το wand με ενα αλλο της gaggia καταλληλο για latte art :

http://www.wholelattelove.com/Gaggia/Ga ... o_Wand.cfm

Ιδού και το wand εν δράσει..

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1195559137727

Μενει να δουμε αν μπορουμε να το βρουμε στην Ελλάδα..

*Update: Επικοινώνησα με eurogat και μου ειπαν με βαση την περιγραφή μου οτι ΜΑΛΛΟΝ προκειται γι αυτο που εχει η gaggia logic και η τιμη του ειναι 11€ περίπου. Με καθε επιφυλαξη ομως γι αυτο αν ενδιαφέρεται καποιος καλυτερα να περασει απο κει.

GiannisK

Re: milk frothing

Δημοσίευση από GiannisK » Δευ Σεπ 20, 2010 7:20 pm

Υπάρχει στο ebay.it Αποστέλλεται και Ελλάδα

http://cgi.ebay.it/Gaggia-Coffee-Maker- ... 255c2617a1

Manos80

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Manos80 » Δευ Μαρ 14, 2011 3:45 pm

Μετα απο πολυημερες προσπαθειες για αξιοπρεπες αφρογαλα, σημερα επιτελους καταφερα και το πετυχα χωρις να χρειαστει να βγαλω το μαυρο μαραφετι απο την gaggia(τις αλλες φορες εβγαζε πολυ σαπουναδα ρε γαμωτο) :( ..Το ειχα δοκιμασει και χωρις αυτο αλλα ο αφρος δεν ηταν πολυ παχυς ενω αρκετες φορες το γαλα απλα ζεσταινοταν μονο :a025: Μαλλον θα συνεβαλε το γεγονος οτι ειχα τη γαλατιερα καπως γυρτη :a014:

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μαρ 14, 2011 4:24 pm

Τι ακριβως εκανες και το πετυχες ? τι μεγεθος γαλατιερα εχεις και ποσο γαλα βαζεις μεσα??
Γιατι εγω ακομα δεν εχω καταφερει να κανω σωστο αφρογαλα!!
Τι το μαυρο εχω βγαλει , τι μονωτικη ταινια του εβαλα να μην παιρνει αερα , το λαστιχακι μετακινησα πιο κατω...ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ!!
Αρχιζω να απορω αν η Baby Dose μπορει να κανει αφρογαλα για Latte Art!(εστω να πλησιαζει)

Manos80

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Manos80 » Δευ Μαρ 14, 2011 4:42 pm

nikp81 έγραψε:Τι ακριβως εκανες και το πετυχες ? τι μεγεθος γαλατιερα εχεις και ποσο γαλα βαζεις μεσα??
Γιατι εγω ακομα δεν εχω καταφερει να κανω σωστο αφρογαλα!!
Τι το μαυρο εχω βγαλει , τι μονωτικη ταινια του εβαλα να μην παιρνει αερα , το λαστιχακι μετακινησα πιο κατω...ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ!!
Αρχιζω να απορω αν η Baby Dose μπορει να κανει αφρογαλα για Latte Art!(εστω να πλησιαζει)

Εβαλα γαλα μεχρι τη μεση περιπου..Η γαλατιερα ειναι 500ml..Τις προηγουμενες φορες εβαζα το ακροφυσιο σχεδον καθετα και περιπου στη μεση της γαλατιερας..Το αποτελεσμα?? Φουσκωνε μεχρι πανω σαν απορρυπαντικο :a134: Οποτε σκεφτηκα να σηκωσω πιο ψηλα το μαραφετι και εβαλα τη γαλατιερα απο κατω λιγο γυρτη..Το ακροφυσιο χτυπουσε στο τοιχωμα για να κανει αυτο το κυματακι..Μετα απο λιγο που αρχισε να φουσκωνει εφερα τη γαλατιερα σε οριζοντια θεση και ειδα οτι οι μικρες μπουρμπουληθρες εφευγαν και εμεινε ενα αρκετα καλο κρεμωδες και πλουσιο αφρογαλα..Ελπιζω μονο να μην ηταν τυχαιο γιατι κι εγω εχω βαρεθει να πεταω γαλα και να βαζω-βγαζω το μαυρο πλαστικο..

volt_tiger

Re: milk frothing

Δημοσίευση από volt_tiger » Δευ Μαρ 14, 2011 4:42 pm

Manos80 έγραψε:Μετα απο πολυημερες προσπαθειες για αξιοπρεπες αφρογαλα, σημερα επιτελους καταφερα και το πετυχα χωρις να χρειαστει να βγαλω το μαυρο μαραφετι απο την gaggia(τις αλλες φορες εβγαζε πολυ σαπουναδα ρε γαμωτο) :( ..Το ειχα δοκιμασει και χωρις αυτο αλλα ο αφρος δεν ηταν πολυ παχυς ενω αρκετες φορες το γαλα απλα ζεσταινοταν μονο :a025: Μαλλον θα συνεβαλε το γεγονος οτι ειχα τη γαλατιερα καπως γυρτη :a014:
Αν το γάλα ζεσταινόταν μόνο, αυτό σημαίνει ότι είχες το ραβδί πολύ χαμηλότερα από την επιφάνεια στα πρώτα στάδια.
Δοκίμασε ξανά χωρίς το μαύρο μαραφέτι ακολουθώντας τα παρακάτω:
1.Βάλε το ραβδί μέσα στο γάλα πριν ανοίξεις τον ατμό, για να μη δημιουργήσεις χάος και πεταχτεί το γάλα παντού όταν έρθει ο ατμός
2. Άνοιξε τη βαλβίδα και φέρε το ραβδί στην επιφάνεια χρησιμοποιώντας την αίσθηση της ακοής αρχικά και μετά της ορασης. Φτάνοντας στην επιφάνεια, θα αρχίσεις να ακούς ένα ήχο "ρουφήγματος" από το ραβδί. Αν όχι, μετακίνησέ το ψηλότερα, μέχρι να τον ακούσεις. Αν έχεις ξεφύγει, θα ακούσεις ένα βίαιο ήχο, και το ραβδί θα κάνει μεγάλες φούσκες στο γάλα, όπως όταν φυσάς μια πορτοκαλάδα με καλαμάκι. Αν γίνει αυτό, βύθισε το ραβδί περισσότερο μέχρι να βρεις το "sweet spot".
3.Μόλις το γάλα φτάσει στη θερμοκρασία του χεριού σου, τότε βυθίζεις το ραβδί στο γάλα, δημιουργώντας μια περιστροφική κίνηση. Πιθανότατα θα χρειαστεί να γείρεις τη γαλατιέρα για να το πετύχεις αυτο. Πρέπει να περιστρέφεται όλη η μάζα του γάλακτος, για να μπορέσει να ανακατευτεί ο αέρας, που εισήγαγες στο προηγούμενο στάδιο, σε όλο το γάλα.
4. Μόλις η γαλατιέρα φτάσει σε θερμοκρασία που δεν μπορείς να ακουμπήσεις το χέρι σου για πάνω απο ένα δευτερόλεπτο, τότε κλείσε τον ατμό.
5. Καθάρισε το ραβδί σου από το γάλα!!!
6. Ακούμπα τη γαλατιέρα σε μια επιφάνεια και δώσε της καναδυό χτυπήματα στην επιφάνεια για να σπάσουν οι μεγάλες φυσαλίδες. Πιάσε την από το χερούλι και ακουμπώντας την στην επιφάνεια κάνε κυκλικές κινήσεις μέχρι να "γυαλίζει" το γάλα σου.
7. Ρίξ' το στον καφέ σου!

Θέλει λίγη εξάσκηση για να το πετύχεις. Μια φτηνή λύση είναι αυτή:
viewtopic.php?f=23&t=1016
Αυτά.

Manos80

Re: milk frothing

Δημοσίευση από Manos80 » Δευ Μαρ 14, 2011 4:53 pm

Thanks volt_tiger αλλα αυτα τα εχω δοκιμασει πολλες φορες κι εγω..Εχω δει και απειρα βιντεακια..Εχω την αισθηση οτι το ακροφυσιο χωρις τη μαυρη προεκταση χανει λιγο σε δυναμη ατμου...Απο την αλλη παλι με το αλλο το μακρυναρι φουσκωνει πολυ γρηγορα..Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα :a058:

nikp81

Re: milk frothing

Δημοσίευση από nikp81 » Δευ Μαρ 14, 2011 5:14 pm

Επειδη κοντευουν να σπασουν τα νευρα μου με το αφρογαλα, μπηκα τωρα στο ιταλικο ebay και αγορασα το εξαρτημα για latte art ωστε να αντικαταστηω το μαμα Panarello !


http://cgi.ebay.it/Gaggia-Coffee-Maker- ... 255c2617a1

Οταν ερθει και θα σας γραψω τις εντυπωσεις μου!!

Απάντηση