Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
tparaskevopoulos

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από tparaskevopoulos » Δευ Οκτ 22, 2012 9:59 am

Καλημέρα φίλε μου,είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και αυτό που έκανα ήταν να βγάλω τελείως το εξωτερικό κομμάτι και να δουλευω μόνο με το μέσα.Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό ;) .Απλά πρόσεξε γιατί στο μέσα κομμάτι η τρύπα που είναι η έξοδος του ατμού είναι κάπου στη μέση και όχι στην άκρη του

NavalArchitect
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Φεβ 22, 2012 11:10 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Francis Francis X7.1
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από NavalArchitect » Πέμ Οκτ 25, 2012 12:06 pm

Είχα κι εγώ το ίδιο και πήγα και πήρα ένα milk frother, κι ησύχασα.

Βέβαια όπως έχει γραφτεί κι αλλού δεν είναι ανάγκη να πάει να δώσει κανείς 30, 50, ή και 70 Ευρώ για κάτι τέτοιο αλλά εμένα προς το παρόν με εξυπηρετεί (και δεν έχω το χρόνο για μπρίκια και θερμόμετρα, κλπ.) οπότε μένω εκεί προς το παρόν.

aliotis1

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από aliotis1 » Κυρ Οκτ 28, 2012 5:47 pm

Καλός σας βρήκα και γω είμαι λάτρης του καπουτσίνο και ασχολούμαι ερασιτεχνικά στο σπίτι όπως και εσείς η μηχανή που έχουμε εκ των πραγμάτων είναι στην χαμηλή κατηγορία μηχανών παρόλα αυτά με σωστή χρήση μας δίνει καλά αποτελέσματα και απολαυστικούς καφέδες με την βοήθεια των παιδιών μου και με τα πικρόχολα σχόλια της γυναικάς μου κάνοντας αυτό που αναφέρει ο Τάσος λίγο πιο πάνω δηλαδή να χρησιμοποιώ μόνο το εσωτερικό τμήμα του παναρελλο και μια απλή γαλατιέρα των 5-6 ευρώ τράβηξα ένα βίντεο με τον τρόπο που παρασκευάζω εγώ τον καφέ μου ελπίζω μα σας βοηθήσει όσο για τα κουνήματα με τα παιδιά και την σύζυγο κατά την διάρκεια του βίντεο είχαμε πεθάνει από γέλια γιατί δεν βρίσκαμε κάτι για να φτιάξουμε κάνα σχέδιο οπότε αυτοσχεδιάσαμε με μαχαίρι.Βασίλης :oneup:

.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Οκτ 28, 2012 6:55 pm

Βασίλη καλωσόρισες στο forum. Απολαυστικότατο video. Μπράβο σου που κατάφερες να κάνεις την όλη διαδικασία απόλυτα διασκεδαστική για όλη την οικογένεια. Άψογος. :respekt:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dio

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από dio » Κυρ Οκτ 28, 2012 7:37 pm

Φιλε μου καλωσορισες και απο εμενα και μπραβο για το απολαυστικοτατο video!
O πιτσιρικας δε, ειναι ολα τα λεφτα! :oneup:

aliotis1

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από aliotis1 » Δευ Οκτ 29, 2012 1:33 am

Κύριοι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το πολύ ωραίο φόρουμ που έχετε στήσει για τους coffe lovers ,τώρα όσο για τους συντελεστές του βίντεο νομίζω θα συμφωνείται και εσείς ότι ο καφές με σωστή παρέα είναι πάντα καλύτερος ειδικά αν δεν μουν τον πίνουν κιόλας :OOPS: .

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από spyros » Τετ Οκτ 31, 2012 5:57 pm

Να συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω που γράψανε για αφαίρεση του εξωτερικού του panarello. Μόλις το δοκίμασα και πήρα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Πολύ μεγάλη η διαφορά στην πρακτικότητα. Αναρωτιέμαι γιατί το προωθούν με αυτό τον τρόπο. Ίσως γιατί με το εργοστασιακό παίρνεις πολύ εύκολα τον αφρό, τον οποίο επιδιώκουν πολλοί και απαιτεί μία σχετική προσπάθεια να φτιάξεις κρέμα.

Ernesto
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 20, 2010 3:47 pm
Όνομα: Μακης
Μηχανή:: Euromatic Gold Prima
Τοποθεσία: Αγ.Παρασκευή Αττικής

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από Ernesto » Παρ Νοέμ 02, 2012 11:29 am

Δείτε και αυτό οι ενδιαφερόμενοι .


vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από vagyver » Πέμ Δεκ 20, 2012 3:42 pm

Προτείνω όσοι είστε σε αναζήτηση παρασκευής αφρογάλατος με την francis X7.1 να κάνετε μια δοκιμή και με το nounou family υψηλής παστερίωσης στην μπλε συσκευασία.
Προσωπικά είδα τεράστια βελτίωση.

Και τέλος, όσοι δεν έχετε μεταλλική γαλατιέρα ή στενό μπρικάκι προτείνω να δοκιμάσετε ένα στενό και ψηλό ποτήρι σαν αυτό του video στο αμέσως προηγούμενο post.
Εγώ χρησιμoποίησα και το ποτήρι στο οποίο πωλείται η μουστάρδα ekma, με καλά αποτελέσματα βάζοντας 100-110 γρ γάλα το μέγιστο. Αν βάλεις πολύ παραπάνω δεν θα έχει χώρο να αναπτυχθεί.

Σε κάθε περίπτωση, το δύο πλαστικά που έχει το παναρελο, δεν τα πείραξα.

Ελπίζω αυτά, να φανούν χρήσιμα σε κάποιον.

WeReWolF

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από WeReWolF » Δευ Ιαν 07, 2013 4:20 pm

Καλησπέρα!

Έχω κι εγώ πρόβλημα με το αφρόγαλα που φτιάχνει η μηχανή μας :cfstd:
Για την ακρίβεια, δούλευε άψογα μέχρι προσφάτως, αλλά για κάποιον λόγο εδώ και 2-3 μέρες, αντί να φτιάχνει αφρόγαλα, βράζει το γάλα (κοχλάζει κ πετάγεται με αποτέλεσμα να μη μπορώ να το κρατήσω πολύ ώρα) και δημιουργεί στιγμιαίες φυσαλίδες που εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα. :censored:
Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το ακροφύσιο? Θα δοκιμάσω την επόμενη φορά να αφαιρέσω το εξωτερικό πλαστικό μέρος, απλά μου φαίνεται περίεργο να φτιάχνει για 1 μήνα από την αγορά της μιας χαρά αφρόγαλα και τώρα ξαφνικά να μουλαρώσει.. :a026:
Γενικά από ότι έχω ακούσει προτείνεται το πιο ελαφρύ γάλα για δημιουργία αφρόγαλου. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το πλήρες Δέλτα που υπάρχει στο ψυγείο?

Ευχαριστώ!

Απάντηση