Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιαν 07, 2013 4:45 pm

WeReWolF έγραψε:...
Γενικά από ότι έχω ακούσει προτείνεται το πιο ελαφρύ γάλα για δημιουργία αφρόγαλου. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το πλήρες Δέλτα που υπάρχει στο ψυγείο?

Ευχαριστώ!
Αν και τα γάλατα υψηλής παστερίωσης τύπου light με χαμηλά λιπαρά (1.5%) διογκώνονται πιο εύκολα εν τούτοις είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούνται για κρύες εφαρμογές (πχ freddo cappuccino) ενώ για ζεστές εφαρμογές όπως ο cappuccino είναι καλύτερα, από άποψη γεύσης κυρίως, τα πλήρη με 3.5% λιπαρά. Δοκίμασε και με Νουνού Family το πλήρες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αφρόγαλα με την francis francis X7.1

Δημοσίευση από vagyver » Δευ Ιαν 07, 2013 5:02 pm

WeReWolF έγραψε:Καλησπέρα!


Για την ακρίβεια, δούλευε άψογα μέχρι προσφάτως, αλλά για κάποιον λόγο εδώ και 2-3 μέρες, αντί να φτιάχνει αφρόγαλα, βράζει το γάλα (κοχλάζει κ πετάγεται με αποτέλεσμα να μη μπορώ να το κρατήσω πολύ ώρα) και δημιουργεί στιγμιαίες φυσαλίδες που εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα
Έχεις κάνει καθόλου την διαδικασία της αφαλάτωσης?
Το λέω γιατί και σε μένα κάποια στιγμή η μηχανή συμπεριφέρονταν κάπως περίεργα και με την αφαλάτωση νομίζω ότι είδα βελτίωση. Απλά δεν ξέρω σίγουρα αν είχε σχέση.

Απάντηση