Διπλός capuccino

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Loizos

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Loizos » Τετ Ιαν 04, 2012 2:53 am

Στα πλείστα cafe βάζουν μονό lungo στην κούπα και μετά τη γεμίζουν με αφρόγαλα. Ο κανόνας των τριών τρίτων δεν ισχύει πουθενά όπως προείπε και ο Χρήστος. Οι κούπες στις πιο πολλές καφετέριες είναι περίπου 180-200 ml και σε αυτές μπαίνει καφές Lungo περίπου 50 ml. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο καφές κοντέυει στην αναλογία 1/3 με 1/4 καφές και το υπόλοιπο αφρόγαλα αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και ωραίο το αποτέλεσμα γιατί η βάση (lungo) δεν πίνεται.
Εγώ προσωπικά στο σπίτι όταν θέλω καφέ με γάλα τότε φτιάχνω στην κούπα του capuccino (200 ml) διπλό εσπρέσο (50ml) και συμπληρώνω με γάλα. Με μονό espresso δεν με γεμίζει.
Ο capuccino σε κανονική κούπα μονού, που παρασκευάζεται με διπλή δόση espresso ονομάζεται flat white.

KostasSideris

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από KostasSideris » Τετ Ιαν 04, 2012 3:09 am

WBC ορισμός του cappuccino ως αποδεκτός για σερβίρισμα.
25-30ml espresso (μονή δόση δηλαδή) και γεμίζουμε την υπόλοιπη κούπα με γάλα σε μορφή ελαστικής κρέμας (αφρόγαλο όπως λέμε εμείς οι Έλληνες ταβερνιάρηδες) όπου η κούπα πρέπει να είναι από 150 εώς 180ml αυστηρά!
Τώρα για το διπλό, κάντε διπλασιασμό! :a013:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Ιαν 07, 2012 8:02 pm

Προσωπικά εγώ βάζω έναν διπλό εσπρέσσο (50-60ml ανάλογα τον καφέ) και μετά περίπου 150ml αφρόγαλα κάπου ανάμεσα σε τέρμα αφρό και γάλα για latte art.

Αυτό μου αρέσει περισσότερα μετά από δοκιμές. Δοκιμάστε και αποφασίστε, τα WBC και Italian Espresso είναι για τα μαγαζιά, για αυτό έχουμε όλο τον εξοπλισμό σπίτι μας, για να κάνουμε ότι μας ικανοποιεί.

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από dimach » Σάβ Ιαν 07, 2012 8:06 pm

+1000

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 07, 2012 8:22 pm

Διαφωνώ μαζί σας. Οι ορισμοί έχουν σημαντικό ρόλο ύπαρξης (το νήμα εδώ αυτό διαπραγματεύεται και όχι πως τον πίνουμε σπίτι μας). Bοηθάνε τον κόσμο να συννενοείται καλύτερα. Άμα εγώ αυθαίρετα ορίσω τον διπλό espresso 120ml θα είναι σαν να μιλάμε διαφορετική γλώσσα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Ιαν 07, 2012 9:19 pm

siva έγραψε: Ρωτάω γιατί το έχω δει να τον σερβίρουν και επειδή μου αρέσει παρα πολύ ο capuccino το πρωί αλλά ο ένας δεν φτάνει..! :mrgreen:
Χρήστο συμφωνώ μαζί σου, απλά σχολιάζω πάνω σε αυτό που κάνω παράθεση από πάνω. Αν δηλαδή σου αρέσει κάτι και δεν είναι cappuccino per se, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Σε πολλά μαγαζιά το διπλό καπουτσίνο είναι μια τεράστια κούπα με γάλα με άρωμα καφέ. "Σωστό" διπλό καπουτσίνο λοιπόν δεν νομίζω ότι υπάρχει, το κανονικό υπάρχει σαν ορισμός, το διπλό λίγο πολύ βασίζεται στα γούστα του καθενός.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Ιαν 07, 2012 10:07 pm

Ιωσήφ μακάρι να ήταν τα WBC για τα μαγαζιά.Ειδικά σε όλα αν γινόταν.Θα πίναμε πολύ καλύτερο καφέ.
Οι ορισμοί υπάρχουν γιατί δεν γίνεται αλλιώς.Είναι στο χέρι του καθενός όμως πως θα κάνει τον δικό του καφέ.
Φαντάζεσαι να ήθελες να πιείς ένα ριστρέτο σε μαγαζί χωρίς να υπήρχε η λέξη;Τι θα ζητούσες;Ένα εσπρέσο των 20ml;
Δεν μου άρεσε ο σχολιασμός προσωπικά.Μου φαίνεται λίγο προσβλητικός.Ίσως να το διαβάζω εγώ έτσι.
Off topic:
Πάντως τα παιδιά που αγωνίζονται δεν το κάνουν μόνο για την δουλειά τους,αλλά όπως εμείς γιατί το γουστάρουν.

spi8a

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από spi8a » Κυρ Ιαν 08, 2012 1:35 am

τον καπουτσινο τον φτιαχνω με 50 ml εσπρεσσο δηλ. διπλη δοση καφε (17 γρ) και συμπληρώνω γαλα και αφρο αλλα 120 ml. Αυτο που με νοιάζει ειναι ο αφρος να ειναι οσο το δυνατον σφιχτος δηλ. να μην βυθιζεται το κουταλακι μεσα στην κρεμα. Με την παλια μηχανη το καταφερνα παρα πολλες φορες.
Με την νεα μηχανη ακομα δεν εχω ασχοληθει αφου ακομα ψαχνω για τα παρελκομενα

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από xrhstaras » Κυρ Ιαν 08, 2012 11:13 am

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Ιωσήφ μακάρι να ήταν τα WBC για τα μαγαζιά.Ειδικά σε όλα αν γινόταν.Θα πίναμε πολύ καλύτερο καφέ.
Οι ορισμοί υπάρχουν γιατί δεν γίνεται αλλιώς.Είναι στο χέρι του καθενός όμως πως θα κάνει τον δικό του καφέ.
Φαντάζεσαι να ήθελες να πιείς ένα ριστρέτο σε μαγαζί χωρίς να υπήρχε η λέξη;Τι θα ζητούσες;Ένα εσπρέσο των 20ml;
Δεν μου άρεσε ο σχολιασμός προσωπικά.Μου φαίνεται λίγο προσβλητικός.Ίσως να το διαβάζω εγώ έτσι.
Off topic:
Πάντως τα παιδιά που αγωνίζονται δεν το κάνουν μόνο για την δουλειά τους,αλλά όπως εμείς γιατί το γουστάρουν.
οι ορισμοί έχουν βγει και για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αλλιώς δεν θα υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Για τα μαγαζιά και wbc απλά γελάω. Ούτε κατά διάνοια το 90% να έχει ιδέα .. και το άλλο 10% το κάνει για αυτό που είπες γιατί το έχει μεράκι και το έχει κάνει επάγγελμα. Πάντως στο σπίτι είναι αυτό που σε ευχαριστεί εσένα , όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Υ.Γ. έχετε δει καφετέρια για μονό καφέ να χρησιμοποιεί μόνο καλαθάκι ; Μέχρι τώρα εγώ 1 .

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Ιαν 08, 2012 2:10 pm

Και ο espresso που φτιάχνουμε δεν είναι του εθνικού ινστιτούτου ιταλικού εσπρέσσο, οπότε βρίσκω λογικό και ο καπουτσίνο να διαφέρει ανάλογα, και σημαντικό να έχει ΔΙΠΛΟ εσπρέσσο μέσα.

Απάντηση