Διπλός capuccino

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
siva
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 1:14 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Επικοινωνία:

Διπλός capuccino

Δημοσίευση από siva » Τρί Ιαν 03, 2012 10:00 pm

Ένας capuccino είναι ένας διπλός espresso με αφρόγαλα, ένας διπλός capuccino τί είναι, τετραπλός espresso με αφρόγαλα? :o

Ρωτάω γιατί το έχω δει να τον σερβίρουν και επειδή μου αρέσει παρα πολύ ο capuccino το πρωί αλλά ο ένας δεν φτάνει..! :mrgreen:
...και εγώ για ένα εσπρεσάκι πήγαινα...

translator

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από translator » Τρί Ιαν 03, 2012 11:09 pm

Μπορείς να δοκιμάσεις και να μας πεις.
Μπορεί να σου βγει καλύτερο από αυτό που πίνεις έξω ;)

SirTSB

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από SirTSB » Τρί Ιαν 03, 2012 11:10 pm

Ο cappuccino είναι ένας μονος εσπρεσο με ίση ποσότητα αφρογαλου και ζεστού γάλακτος άρα ο διπλός είναι ένας διπλός εσπρεσο με ανάλογες ποσότητες αφρογαλου και γάλακτος.

Άβαταρ μέλους
siva
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 1:14 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Επικοινωνία:

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από siva » Τετ Ιαν 04, 2012 12:14 am

SirTSB έγραψε:Ο cappuccino είναι ένας μονος εσπρεσο με ίση ποσότητα αφρογαλου και ζεστού γάλακτος άρα ο διπλός είναι ένας διπλός εσπρεσο με ανάλογες ποσότητες αφρογαλου και γάλακτος.
Κατανοητό και λογικό μου φαίνεται. Απλά η απορία μου προέρχεται από τις καφετέριες που όσες φορές έχω ζητήσει διπλό μου τον σερβίρουν σε μια τεράστια γεμάτη κούπα! Δεν μου βγαίνουν τα ml για διπλό espresso.. Νομίζω ότι είναι πολύ περισσότερα. :roll:
...και εγώ για ένα εσπρεσάκι πήγαινα...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός cappuccino

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 04, 2012 12:25 am

Γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα επί του θέματος και κυρίως με την αναλογία του αφρόγαλου σε κάθε περίπτωση. Πάντως αυτό που σίγουρα καθορίζει το εάν θα λέγεται cappuccino ή διπλός cappuccino είναι εάν χρησιμοποείται μονός ή διπλός espresso.

Ο κανόνας των τρίτων δεν ισχύει στην πράξη για τον μονό cappuccino όπου έχουμε αναλογία 1:2:2 (καφές, γάλα, αφρός) αλλά μπορεί να ισχύει για τον διπλό cappucinno όπου η αναλογία μπορεί να γίνει 2:2:2.

Επίσης η τάση πλέον είναι να μην αφήνουμε το αφρόγαλα να διαχωριστεί σε αφρό και γάλα αλλά να το χρησιμοποιούμε ομεγενοποιημένο και να αφήνουμε να γίνει ο διαχωρισμός μέσα στο φλιτζάνι με τον καφέ (free pour).

Ενημερωτικά, το εθνικό ινστιτούτο ιταλικού εσπρέσσο ορίζει τον cappuccino ως 25ml εσπρέσσο και 100 ml αφρόγαλα και σερβίρεται σε κούπα χωρητικότητας 150-160ml.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

SirTSB

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από SirTSB » Τετ Ιαν 04, 2012 12:31 am

Χρήστο ο διαχωρισμός υπάρχει και ο cappuccino με αφρό που "επιπλέει" πάνω στο ρόφημα λέγεται ξηρος ενώ αυτός με τον micro foam λέγεται υγρος.

Με τους αριθμούς δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, αλλα ένα τρίτο καφές, ένα τρίτο γάλα και ένα τρίτο αφρος δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα των τριων τρίτων;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 04, 2012 12:41 am

SirTSB έγραψε:Χρήστο ο διαχωρισμός υπάρχει και ο cappuccino με αφρό που "επιπλέει" πάνω στο ρόφημα λέγεται ξηρος ενώ αυτός με τον micro foam λέγεται υγρος.
Αυτά είναι για το Wikipedia. :lol: Δεν φαντάζομαι να παραγγέλνει κανείς με αυτούς τους όρους.
SirTSB έγραψε:Με τους αριθμούς δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, αλλα ένα τρίτο καφές, ένα τρίτο γάλα και ένα τρίτο αφρος δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα των τριων τρίτων;
Όπως έγραψα παραπάνω στην περίπτωση τoυ cappuccino δεν μπορεί να ισχύσει. Δες τις αναλογίες με νούμερα. 25ml καφές, 25ml γάλα και 25ml αφρός μας κάνουν σύνολο 75ml μόνο τελικό ρόφημα !!! Πολύ λίγο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

SirTSB

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από SirTSB » Τετ Ιαν 04, 2012 12:52 am

Έχω παραγγείλει και επίσης το έχω δει σε κατάλογο στο εξωτερικο!

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλα ο κανόνας με τα τρία τρίτα είναι μια απο τις πιο στάνταρ δοσολογιες που ξέρω αλλα δεν μπορούμε να τα δεσουμε και κόμπο αυτά. Ότι μαθαίνουμε καλο είναι.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 04, 2012 1:03 am

Φίλε μου κανένας δεν σερβίρει 75ml cappuccino. Σου έδωσα επίσης και τον ορισμό από το Ιταλικό Ινστιτούτο (25+100 ml). Εσύ μπορείς (ούμε) να κάνουμε στο σπίτι μας σε όποια αναλογία μας αρέσει αλλά ο κανόνας των τρίτων έχει πάψει να υφίσταται πλέον ή καλύτερα, να αποτελεί νομοτέλεια.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

SirTSB

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από SirTSB » Τετ Ιαν 04, 2012 1:11 am

Ποτέ δεν είπα ότι τα τρία τρίτα αποτελούν νομοτέλεια. Και ούτε μπορώ να ξέρω πως σερβίρουν τον cappuccino όλα τα καφε του κόσμου. Ούτε κι εσύ νομίζω.

Απάντηση