Διπλός capuccino

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 08, 2012 2:15 pm

Είναι μέσα στον ορισμό του WBC αλλά και της αμερικάνικης σχολής (home-barista.com, coffeegeek.com)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

SirTSB

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από SirTSB » Κυρ Ιαν 08, 2012 6:36 pm

Βαγγελης ο καφετζης έγραψε:Ιωσήφ μακάρι να ήταν τα WBC για τα μαγαζιά.Ειδικά σε όλα αν γινόταν.Θα πίναμε πολύ καλύτερο καφέ.
Οι ορισμοί υπάρχουν γιατί δεν γίνεται αλλιώς.Είναι στο χέρι του καθενός όμως πως θα κάνει τον δικό του καφέ.
Φαντάζεσαι να ήθελες να πιείς ένα ριστρέτο σε μαγαζί χωρίς να υπήρχε η λέξη;Τι θα ζητούσες;Ένα εσπρέσο των 20ml;
Δεν μου άρεσε ο σχολιασμός προσωπικά.Μου φαίνεται λίγο προσβλητικός.Ίσως να το διαβάζω εγώ έτσι.
Off topic:
Πάντως τα παιδιά που αγωνίζονται δεν το κάνουν μόνο για την δουλειά τους,αλλά όπως εμείς γιατί το γουστάρουν.
Σχετικά με τον σχολιασμό έχω παράπονο με το πως αντιμετωπίστηκα σε αυτο το νήμα, δηλαδή με ειρωνία και γελαστες φατσουλες γιατί ανέφερα κάτι που προφανως δεν γνώριζε ο Χρήστος. Άρα αυτομάτως εγώ είμαι για την wikipedia (για τα πανηγύρια δηλαδή) και ας είναι κοινός τόπος στο εξωτερικο αυτο που ανέφερα. Επίσης δεν είναι σωστό ειδικα εκ μέρους του διαχειριστή να είναι απόλυτος και κάθετος για πράγματα που είναι αδύνατο να γνωρίζει αν ισχύουν παντού. Προσωπικά έχω πιει άπειρες φορές καπουτσινο τριων τρίτων και μάλιστα έχω κάνει και συζήτηση επι του θέματος, με άνθρωπο που φτιάχνει καφε όλη του τη ζωή, πάνω απο το άδειο φλιτζάνι. Και όπως προανέφερα έχω παραγγείλει ξηρό καπουτσινο που αναγραφόταν στον κατάλογο. Δεν νομίζω ότι οι εμπειρίες μου να είναι τόσο έξωπραγματικές ώστε να αξίζουν τέτοια αντιμετώπιση. Όπως προειπα, είναι καλύτερα να είμαστε δεκτικοι και να μαθαίνουμε παρα απόλυτοι.

Παρακαλώ τα παραπάνω να μην εκλειφθουν ως μομφή αλλα ως παράπονο. Δεν είχα πραγματικά καμία διάθεση να τα αναφέρω και δεν θα το έκανα αν δεν ήταν πράγματα που έχω βιώσει.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Ιαν 08, 2012 8:04 pm

Καλησπέρα, γιατί τόσο μεγάλο θέμα ο ορισμός του διπλού και μονού cappuccino; Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως στο μονό έχουμε 25 ml με 30 ml espresso και συμπληρώνουμε με την ελαστική κρέμα που έχει πολυσυζητηθεί στο φόρουμ πως την πετυχαίνουμε. Η ξηρή κρέμα στην οποία αναφέρεσαι αν κατάλαβα καλά είναι η κρέμα που έχει πολλές φυσαλίδες που δεν είναι επιθυμητή. Αντίστοιχα στον διπλό έχουμε 50 ml με 60 ml espresso και στο υπόλοιπο του φλυτζανιού αφρόγαλα. Σερβίρονται ( και ο μονός και ο διπλός) σε φλυτζάνι 150:180 ml, πολλοί χρησιμοποιούν και 200 ml.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 08, 2012 10:16 pm

SirTSB έγραψε:...
Παρακαλώ τα παραπάνω να μην εκλειφθουν ως μομφή αλλα ως παράπονο. Δεν είχα πραγματικά καμία διάθεση να τα αναφέρω και δεν θα το έκανα αν δεν ήταν πράγματα που έχω βιώσει.
Πάντα έτσι γίνεται. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση μομφής αλλά το δηλητήριο ρέει με τους τόνους. Πραγματικά κάτι τέτοιες δημοσιεύσεις μου προκαλούν ιδιαίτερη λύπη και έντονο αίσθημα κόπωσης και με κάνουν να αναρωτιέμαι εάν αξίζει η ενασχόληση μου με αυτό το forum.
Εάν ήταν ένα απλό παράπονο Παντελή θα μπορούσες να μου το επικοινωνήσεις και με πμ και όχι δημόσια και με αυτόν τον τρόπο. Έχω κουραστεί από αυτές τις στείρες αντιπαραθέσεις και γι αυτό θα αφήσω τα κείμενα να μιλήσουν από μόνα τους.
Christos έγραψε:Γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα επί του θέματος και κυρίως με την αναλογία του αφρόγαλου σε κάθε περίπτωση. Πάντως αυτό που σίγουρα καθορίζει το εάν θα λέγεται cappuccino ή διπλός cappuccino είναι εάν χρησιμοποείται μονός ή διπλός espresso.

Ο κανόνας των τρίτων δεν ισχύει στην πράξη για τον μονό cappuccino όπου έχουμε αναλογία 1:2:2 (καφές, γάλα, αφρός) αλλά μπορεί να ισχύει για τον διπλό cappucinno όπου η αναλογία μπορεί να γίνει 2:2:2.

Επίσης η τάση πλέον είναι να μην αφήνουμε το αφρόγαλα να διαχωριστεί σε αφρό και γάλα αλλά να το χρησιμοποιούμε ομεγενοποιημένο και να αφήνουμε να γίνει ο διαχωρισμός μέσα στο φλιτζάνι με τον καφέ (free pour).

Ενημερωτικά, το εθνικό ινστιτούτο ιταλικού εσπρέσσο ορίζει τον cappuccino ως 25ml εσπρέσσο και 100 ml αφρόγαλα και σερβίρεται σε κούπα χωρητικότητας 150-160ml.
Παραθέτω την απάντηση σου όπου θα ήθελα να διαβάσει και να δώσει σημασία ο κόσμος για το τι διαχωρίζεται στο δικό μου κείμενο και για το τι απαντάς εσύ περί διαχωρισμού (με κόκκινα γράμματα τα επίμαχα σημεία). Πλήρης έλλειψη κατανόησης του κειμένου μου, εάν υποθέσουμε ότι το διάβασες.
SirTSB έγραψε:Χρήστο ο διαχωρισμός υπάρχει και ο cappuccino με αφρό που "επιπλέει" πάνω στο ρόφημα λέγεται ξηρος ενώ αυτός με τον micro foam λέγεται υγρος.

Με τους αριθμούς δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, αλλα ένα τρίτο καφές, ένα τρίτο γάλα και ένα τρίτο αφρος δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα των τριων τρίτων;
Πέρα από το γεγονός ότι εσύ κάνεις αναφορά σε dry και wet cappuccino και microfoam είναι προφανές για κάποιον που θα κάνει λίγο googling ότι τα γράφεις όλα λάθος. Το dry και wet έχει να κάνει με το εάν ο αφρός ή το γάλα θα είναι σε περίσσεια, καμία σχέση με αυτό που γράφεις εσύ ο γνώστης. Αλήθεια ποια είναι η διαφορά του Wet cappuccino με το Caffe Latte;
Όσο για το Wikipedia δεν πήγαινε για εσένα (από πότε το Wikipedia είναι ταυτόσημο με τα πανηγύρια;) αλλά στο μοναδικό κείμενο που συσχετίζει με ασάφεια τους όρους microfoam, wet και dry cappuccino και που όλως τυχαίως βγαίνει και σαν πρώτο αποτέλεσμα στο google.gr εάν βάλεις keyword “cappuccino”.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cappuccino
Ευχαριστώ και πάλι για το φαρμάκι.

To link των παραπάνω συζητήσεων εδώ:
viewtopic.php?f=23&t=1691#p26490
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Ιαν 08, 2012 11:19 pm

Σε κατάλογο που είδες ξηρό καπουτσίνο Παντελή; Ειλικρινά στην Ευρώπη δεν το έχω συναντήσει πουθενά. Ρώτησες τι είναι στο μαγαζί που το βρήκες;

Εγώ επιμένω, οι ορισμοί για τέτοια ροφήματα δεν είναι απόλυτοι, και τα διαχωρίζω από τον εσπρέσσο. Καπουτσίνο είναι εσπρέσσο με αφρόγαλα γενικότερα. Οι αναλογίες και ο τρόπος παρασκευής διαφέρουν ανάλογα τον barista. Έχω δει μονό εσπρέσσο μέσα, διπλό ακόμα και lungo και πάλι να το λένε απλά καπουτσίνο. Σε άλλα μαγαζιά "διπλό καπουτσίνο" εννοούν διπλό εσπρέσσο μέσα, σε άλλα απλά μεγαλύτερη κούπα και την γεμίζουν με το γάλα. Έχω δει μέχρι και να κάνουν το αφρόγαλα κατευθείαν στην κούπα και μετά να γίνεται η εκχύλιση του εσπρέσσο μέσα. Και το νερόπλυμα με το αφρόγαλα σαν σαπουνάδα να επιπλέει καπουτσίνο το λένε μερικοί.

Πληροφοριακά, η illy στα σεμινάρια διδάσκει μονό εσπρέσσο και free pour. Στο θέμα του γάλακτος, πλέον έχει επικρατήσει το microfoam και το free pour, δυστυχώς όχι παντού ακόμα. (έχω δει σαπουνάδες και να γεμίζουν με το κουτάλι πολλές φορές).

Προσωπικά ο μονός εσπρέσσο δεν μου αρκεί γευστικά (όπως και τους περισσότερους από εσάς και σαν σκέτος εσπρέσσο) και βάζω διπλό σε κούπα περίπου 180ml.

Ίσως να είμαι απόλυτος αλλά και 10 φορές πρωταθλητής του WBC να έρθει και να μου πει "αυτός είναι ο καπουτσίνο" θα του πω "έτσι τον κάνεις εσύ".

coffee lover

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από coffee lover » Δευ Ιαν 09, 2012 11:19 pm

Ελπιζω το βιντεακι να διελευκανει καπως το τοπιο http://tinyurl.com/7c2aqlm
μονος εσπρεσσο κ γεμισμα της κουπας με γαλα αυτον τουλαχιστον θεωρει cappucino οποτε διπλος διπλη ποσοτητα σε ολα φανταζομαι . Παντως συμφωνω πως πρεπει να υπαρχει μια κοινη γλωσσα και να μην τα φτιαχνει ο καθενας οπως θελει ( οχι για τους home barista ) οι λογοι προφανης

SirTSB

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από SirTSB » Παρ Ιαν 13, 2012 8:55 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγραψα ή με ποιο τρόπο που να δικαιολογεί τέτοια αντιμετώπιση Χρήστο.

Ακόμα και αν το έπαιξα με κάποιον τρόπο γνώστης.

Ακόμα και αν έχεις σε όλα δίκιο.

Συγνώμη αν σε πίκρανα, δεν το είχα σκοπό.

Καλή συνέχεια

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιαν 13, 2012 9:45 pm

Παντελή το forum είναι για να περνάμε ευχάριστα την ώρα μας, οπότε μπορούμε να τελειώσουμε με το θέμα και να προχωρήσουμε μπροστά; Δεν έγινε και τίποτα το σημαντικό για να το συνεχίζουμε.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

kiwi1983
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 12, 2014 7:43 pm

Re: Διπλός capuccino

Δημοσίευση από kiwi1983 » Σάβ Μάιος 02, 2015 9:15 pm

δηλαδή εγώ που αγόρασα 200 ml Κουπες καπουτσίνο για το μαγαζί μάλλον θα τις πάρω στο σπίτι :a016:

Απάντηση