Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από Christos » Τρί Οκτ 11, 2011 9:17 pm

y.v έγραψε:...
Αλλη άποψη έχεις τώρα για το 8 και άλλη θα έχεις αργότερα.
+10 :oneup:
Και γι αυτό πολλές φορές λέω κυρίως για το topic με την παρουσίαση καφέδων να δίνεται βαρύτητα στις πιο πρόσφατες δημοσιεύσεις κάποιου μέλους και όχι στις πρώτες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τρί Οκτ 11, 2011 9:19 pm

afonic έγραψε:Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, απλά λέω πως άμα είναι να συζητήσουμε για τις αφρογαλιέρες, να μιλήσουμε για το αφρόγαλα και την ευκολία χρήσης. Το "δεν με νοίαζει τι αφρόγαλα κάνουν ή δεν κάνουν είναι άχρηστες και ακριβές" δεν προάγει ακριβώς την συζήτηση..
Ιωσήφ έχω πιεί καφέ με αφρόγαλο απο τέτοια συσκευή και το βρίσκω ίδιο με αυτό του μίξερ φραπέ ζεσταμένο στο μπρίκι.Ίσως και καλύτερο γιατί θα το προσέξεις παραπάνω.
Γι'αυτό και λέω οτι είναι ''άχρηστες'',απο την στιγμή που φαντάζομαι οτι όλοι έχουμε ένα μπρίκι και μιξεράκι.
Τι πιο εύκολο απο το να το ζεστάνεις το γάλα και να το χτυπήσεις;Ε δεν είναι τόσο δύσκολο!
Και πιο φυσικό χωρίς μικροκύμματα.
Τα ίδια πράγματα λέω εδώ και 3-4 πόστ.Όποιος θέλει το δοκιμάζει να το διαπιστώσει πρίν αγοράσει αφρογαλιέρα.
Αυτά. :)

KostasSideris

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από KostasSideris » Τετ Οκτ 12, 2011 12:18 am

Christos έγραψε:Κώστα θα ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση,

Μήπως γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποια θεμελιώδης διαφορά ανάμεσα στο αφρόγαλα που κάνουμε με steaming και σε αυτό που γίνεται με θέρμανση και (ταυτόχρονη ή μη) ανάδευση;
Δε καταλαβαίνω τη διαδικασία που εννοείς με θέρμανση. Μπορώ να σου εξηγήσω όμως ακριβώς τι γίνεται όταν χρησιμοποιούμε το ακροφύσιο και ίσως να απαντήσεις εσύ στην ερώτησή σου.
Ο αέρας που δίνουμε στην επιφάνεια μέχρι να φτάσει το γάλα στους 40 βαθμούς παγιδεύεται σε microbubbles που λέμε, όπου δεν είναι ορατές στο ανθρώπινο μάτι. Αυτές οι φυσαλίδες παραμένουν "δεμένες" με τη βοήθεια των πρωτεϊνών του γάλατος. Μετά ό,τι αέρα δώσουμε έχουμε φουσκάλες ορατές. Επίσης με το ακροφύσιο πρέπει να βρούμε μία θέση να πέφτει ο αέρας-ατμός όπου θα στροβιλίζει όλο το γάλα για να μη ζεσταίνεται μία συγκεκριμένη περιοχή και έχουμε διαφορές(και το πιθανότερο καμμένο γάλα). Μετά τους 70 βαθμούς αρχίζει η αλλοίωση του γάλατος, έχουμε μυρωδιές κλπ. Τα περισσότερα από αυτά τα γνωρίζεις προφανώς. Ίσως τώρα μπορείς να συγκρίνεις τον άλλο τρόπο που δε κατάλαβα τι εννοείς.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 12, 2011 2:05 am

Αναφέρομαι στο αφρόγαλα από συσκευές τύπου aeroccino ή από χειροκίνητους milk frothers ή από άλλες τεχνικές όπως αυτή που περιγράφει ο Βαγγέλης (ζέσταμα και μετά ανάδευση με μιξεράκι για φραπέ).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

KostasSideris

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από KostasSideris » Τετ Οκτ 12, 2011 2:40 am

Να σου πω δε ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει κάτι εναλλακτικό όπως αυτές οι λύσεις. Το βίντεο που είδα, πολύ φοβάμαι ότι το γάλα θα είναι κρύο στο τέλος. Γιατί και δε πρέπει όταν το ζεστάνεις να μη πάει πάνω από 70 και γιατί μετά με το μιξεράκι το κρυώνεις με τόση ώρα ανακάτεμα. Πάντως κάνει καλή δουλειά στην ανάδευση με το μιξεράκι! Βρίσκει και εδώ το σημείο ώστε να κάνει στρόβιλο!

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από denial » Τετ Οκτ 12, 2011 8:24 am

Παρακολουθησα ολο το νημα και επειδη και εγω εκανα καποτε με μπρικι και μετα πηρα το aerocino και τωρα κανω με την silvia οποτε θεωρω οτι εχω δει ολα τα steps που περιγραφετε μπορω να πω την γνωμη μου.

Καταρχην δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια γιατι διαφωνειτε σε πραγματα που ειναι υποκειμενικα οπως η γευση, το αν αρεσει σε καποιον το αφρογαλο απο το μπρικι ή τον ατμο της μηχανης ή απο τυπου aerocino ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Το αν καποιος θελει να διαθεσει 50Ε-60Ε για να παρει ενα aerocino ή θελει να τα βαλει στην ακρη για να παρει εναν μυλο η μια μηχανη αργοτερα που κανει 1000Ε επισης και αυτο ειναι υποκειμενικο αναλογα την οικονομικη ευχερια του καθενος και στην τελικη συγνωμη για την εκφραση "να κανει την κ..λα του".

Κατα τη γνωμη μου παντως το αφρογαλο απο ατμο μηχανης ή μπρικι ειναι σιγουρα ποιο βελουδινο απο οτι του aerocino, ποιο φασαρια ομως και το ειχα γραψει και σε αλλο Post που ειχε συζητηθει, το aerocino ναι μεν φτιαχνει αφρογαλο στο τσακ μπαμ και με ωραια γευση και χωρις να λερωσεις τιποτα αλλα εχει αυτη την "αφρωδη" εμφανιση σαν σαπουναδα που σε πολους δεν αρεσει αλλα ουτε και εμενα με ξετρελαινει.
Πιστευω να βοηθησα οποιονδηποτε διαβασει το νημα και προσπαθησει να βγαλει συμπερασμα.
Να ειστε καλα!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Οκτ 12, 2011 10:12 am

Γιώργο αν πρόσεξες όπου κάνω σύγκριση για την γεύση,βάζω ίσως-μπορεί-νομίζω-πιστεύω-πως με το μπρίκι μπορείς να κάνεις καλύτερο ή το ίδιο αφρόγαλο με την αφρογαλιέρα.Αν και απο αυτό που δοκίμασα εγώ το έφτιαχνα κλάσεις ανώτερο στο σπίτι με μπρίκι.
Δεν έχω κολλήσει όμως τόσο στην γεύση όσο σε αυτόν τον εναλλακτικό τρόπο για όσους δεν έχουν ακροφύσια και ψάχνουν πως να κάνουν ένα καπουτσίνο.Για να διάβασες όλο το νήμα και να έμεινες στην γεύση και στις μηχανές των 1000ευρώ μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός.
Πάντως η γνώμη σου παραμετράει μιας και τα έχεις δοκιμάσει όλα και θα συμφωνήσω μαζί σου οτι η αφρογαλιέρα το κάνει πιο αφρώδες.
:)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από Christos » Τετ Οκτ 12, 2011 10:57 am

Και ένας εύκολος τρόπος για να κάνετε την μηχανή σας "dual boiler". :lol: Πραγματικά εξεπλάγην από την ύπαρξη τέτοιας συσκευής.
http://www.amazon.com/la-pavoni-50ss-St ... B0016OOEZG
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

President

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από President » Πέμ Οκτ 13, 2011 11:22 am

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τον ελεύθερο διαμοιρασμό της γνώσης σας :)

Πρώτα θα δοκιμάσω να κάνω αφρόγαλα με τον ατμό, μετά με το μπρίκι και αν κάποια από αυτές τις διαδικασίες δεν παράγει καλό αφρόγαλα ή είναι ασύμφορη χρονικά, θα προβώ σε αγορά αφρογαλιέρας, αλλά πραγματικά ελπίζω να μη φτάσω ως εκεί. Ελπίζω η Francis να έχει δυνατό ακροφύσιο και να κάνω τη δουλειά μου με αυτό :)

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αφρόγαλα-Εναλλακτικές μέθοδοι παρασκευής

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τρί Οκτ 18, 2011 4:02 pm

Να και το έτοιμο αφρόγαλο με μηδενική προσπάθεια! :mrgreen:
http://www.coffees.gr/index.php?target= ... t_id=33557

Απάντηση