Cappuccino - Saeco HD8323

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Κυρ Ιούλ 17, 2011 12:27 pm

Γεια σε όλους! Μετά από απαίτηση φίλων μου, προσπάθησα να μάθω να φτιάχνω cappuccino. Το δύσκολο μέρος φυσικά, ήταν το αφρόγαλα. Το κατάφερα τελικά, εξασκούμενος με υγρό πιάτων!

Θα ήθελα οι πιο έμπειροι του είδους, να μου πουν αν έφτιαξα cappuccino ή latte. Να δώσω κάποιες λεπτομέρειες. Χρησιμοποίησα κούπα των 250ml. Αρχικά, έφτιαξα διπλό εσπρέσσο 60 ml. Κάνοντας το αφρόγαλα, παρατήρησα ότι διογκώθηκε περίπου κατά 60%. Άρα για να γεμίσω την κούπα, χρησιμοποίησα 120 ml γάλατος, που διογκώθηκε(60%) και κατέλαβε τον υπόλοιπο χώρο των 190ml. Σωστά σκέφτομαι; Τα αναφέρω αυτά για τις αναλογίες.

Το γάλα που χρησιμοποίησα και στο οποίο κατάληξα ότι θα χρησιμοποιώ για αφρόγαλα, είναι το ΓΑΛΠΟ φρέσκο γάλα ελαφρύ, από τα lidl, 0.79 το λίτρο. Είδα καλύτερη υφή και γεύση και από το νουνού family και από το 10 της φάγε.

Παρακάτω έχω το βίντεο που δείχνω και περιγράφω την διαδικασία που ακολούθησα. Περιμένω τις παρατηρήσεις σας!


dio

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από dio » Κυρ Ιούλ 17, 2011 1:50 pm

πιστευω οτι το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο...
ενα μπραβο για εσενα.. :a013:

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Δευ Ιούλ 18, 2011 9:51 am

Ευχαριστώ! Η πλάκα είναι ότι τώρα άρχισε να μου αρέσει ο καπουτσίνο. Μέχρι τώρα είχε τύχει να πιω καπουτσίνο που μυρίζαν γαλατίλα... Οπότε τον είχα παραξηγήσει! Τελικά αυτό που έφτιαξα λέγεται καπουτσίνο ή λάτε;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιούλ 18, 2011 10:06 am

Εγώ επειδή έμεινα πίσω μία εβδομάδα στο forum τώρα μόλις είδα το video σου Στέφανε.
Είσαι ταλέντο φίλε μου. :respekt:
Δεν ξέρω αν θα πετύχεις σαν home barista αλλά σαν παραγωγός ενημερωτικών video θα έκανες θραύση. Μ΄αρέσει πάρα πολύ η πληροφορία που δίνεις στα annotations σου.
Στο ερώτημα σου η απάντηση είναι ότι κάνεις cappuccino. Διαφορετικό από το κλασικό αλλά πάλι cappuccino.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Δευ Ιούλ 18, 2011 8:26 pm

Να'σαι καλά Χρήστο, γενικά δίνω σημασία στις λεπτομέρειες, γιατί αυτές πιστεύω ότι κάνουν την διαφορά. Οπότε αυτές θέλω να τονίζω. Ειδικά όταν έχεις ένα μηχάνημα περιορισμένων δυνατοτήτων, πρέπει να τις προσέξεις να πάρεις το 100%... Αφού εγκρίνεις τα ενημερωτικά μου, κάποια στιγμή θα ανεβάσω και 3ο βίντεο εξετάζοντας τις θερμοκρασίες!

Αναρωτιέμαι... Το γάλα που περισσεύει όταν κάνουν αφρόγαλα στα μαγαζιά, τι το κάνουν; Γίνεται να ζεσταθεί πάλι; Το πετάνε; :a014:

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Ιούλ 18, 2011 8:47 pm

Πάντως εγώ Latte θα το έλεγα το αποτέλεσμα,αν κρίνω απο την ποσότητα του γάλακτος.
Αν και δεν μπορώ να κρίνω στα σίγουρα αφού δενωτο έχω μπροστά μου! :lick:
Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από stefg » Τετ Ιούλ 20, 2011 9:35 am

Η αλήθεια είναι ότι πέφτει αρκετή ποσότητα γάλακτος. Γι'αυτό και έβαλα διπλή δόση εσπρέσσο. Βέβαια όλα αυτά λόγω κούπας, γιατί δεν είχα μικρότερης χωρητικότητας! Έτσι και αλλιώς θα χρησιμοποιώ λιγότερο γάλα στα επόμενα, έστω και αν δεν γεμίζει η κούπα.

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Κυρ Ιουν 30, 2013 7:55 pm

stefg: Ευχαριστουμε πολυ για το βιντεο! Περαν του Ελληνικου ο καπουτσινο ειναι η αδυναμια μου,για διαφορους λογους πινω πολυ σπανια εσπρεσο.

nikp81

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από nikp81 » Κυρ Ιουν 30, 2013 7:58 pm

To βιντεο ειναι πριν δυο χρονια :lick:

Άβαταρ μέλους
Σιδηρούς
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τρί Ιουν 25, 2013 12:20 pm
Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο...
Τοποθεσία: Αθήναι
Επικοινωνία:

Re: Cappuccino - Saeco HD8323

Δημοσίευση από Σιδηρούς » Κυρ Ιουν 30, 2013 8:10 pm

Ειμαι νεο μελος 5 ημερων και οπως ειναι φυσικο αδυνατο να προλαβω να διαβασω τοσες ενοτητες με τοσα πολλα αντικειμενα.Ειδα το "Τετ Ιούλ 20, 2011" αλλα δεν το θεωρησα κακο να προσθεσω ενα σχολιο.

Απάντηση