Γάλα για αφρόγαλο.

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από denial » Σάβ Οκτ 15, 2011 2:24 pm

Επειδη και εχω εχω μπει στο τρυπακι για το καλυτερο γαλα και λογω εποχων δεν ειναι να πεταμε γαλατα στον νεροχυτη ηθελα να ρωτησω το εξης αν μπορει καποιος να μου απαντησει.
Ψαχνω ενα γαλα για cappuccino με γλυκια γευση οχι ουδετερη μιας και η γυναικα βαζει εβαπορε που οταν το κανω αφρογαλο στο aerocino ειναι οντως αρκετα γλυκο και παχυ.(ΤΟ περιεργο ειναι οτι δεν καλυπτει τα αρωματα του καφε απλα γλυκαινει τη γευση σε περιπτωση που δεν εχει πετυχει τοσο πολυ η εκχυληση).
ΕΠειδη εγω δεν θελω απο το aerocino γιατι τα εχουμε πει οτι βγαινει σαν σαπουναδα υπαρχει κατι σχετικα γλυκο σε γευση (πιθανοτατα πληρες μιας και τα Light δεν κανουν για ζεστο και ποτε δεν ειχαν ωραια γευση) για να μπορω να το κανω ευκολα σε ατμο στην μηχανη και να βγαζει παχια ωραια κρεμα?
Ευχαριστω !

Loizos

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Loizos » Σάβ Οκτ 15, 2011 2:33 pm

Τα 2 γάλατα που χρησιμοποιώ για capuccino που μου βγάζουν ωραίο αφρόγαλα και σε υφή και σε γεύση είναι (με σειρά προτίμησης) 1. 100% Μακεδονικό της Μεβγάλ
2. Μικρές οικογενειακές φάρμες της Δέλτα

Έχω σαφή προτίμηση στο πρώτο αλλά αν δεν το βρω πάω αμέσως στο δεύτερο.

Άβαταρ μέλους
denial
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 10:56 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia WoodsMod
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Fazenda Daterra Sweet Blue
Τοποθεσία: Κορινθος

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από denial » Σάβ Οκτ 15, 2011 2:38 pm

Σε ευχαριστω Λοιζο θα παω να τα παρω και θα τα δοκιμασω.
Να εισαι καλα!

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Οκτ 15, 2011 2:44 pm

+1 για το 100% Μακεδονικό. Βγάζει τέλειο αφρόγαλα.

MISTERIO

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από MISTERIO » Σάβ Οκτ 15, 2011 5:31 pm

Μακεδονικό, δοκιμασμένο στο light 1,7% Τέλειο !

Dimitris_P

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Οκτ 16, 2011 1:18 am

Εγώ χρησιμοποιώ φάρμα πλήρες μακράς διαρκείας ή family πλήρες μακράς. Το ζεστό αφρόγαλα γενικώς βγαίνει καλύτερο με πλήρες

fadasma

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από fadasma » Κυρ Οκτ 16, 2011 11:05 pm

Για freddo, το μπλέ του καρφούρ. Το χτυπάς με λίγο πάγο και πήζει στη στιγμή, γίνεται πέτρα.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Οκτ 30, 2011 11:55 pm

fadasma έγραψε:Για freddo, το μπλέ του καρφούρ. Το χτυπάς με λίγο πάγο και πήζει στη στιγμή, γίνεται πέτρα.
:oneup:

Ήξερα τον ορισμό που λέει, πράσινο για κρύο, μπλέ για ζεστό. Για το κρύο που πίνω εγώ μόνο, φυσικά σε συνδυασμό με πολύ κρύο γάλα και πολύ καλό χτυπητήρι. Σε σπίτι φίλου όμως είχα δοκιμάσει εβαπορέ απο το ντουλάπι, σε θερμοκρασία δωματίου, με ένα μιξεράκι της πλάκας, ψόφιο. Κι όμως βγήκε σαντιγί. Η γέυση όμως άθλια. Με το φρέσκο δυσκολευόμουνα κάπως, άρα μέση λύση, μακράς διαρκείας. Όχι αυτά που έχουν στα μαγαζιά που φυλάσσονται στα μάρκετ εκτός ψυγείου. Αυτά παρα είναι ψεύτικα. Προτιμήστε αυτά που είναι στο ψυγείο και γράφουν "μετά το άνοιγμα κρατάει 3-5 μέρες".
Πλέον όμως ακόμα και για τον κανόνα του πράσινου αναρωτιέμαι..

Και με μπλέ κάτι γίνεται!
Στο ζεστό μυρίζει γαλατίλα, αλλα αυτό είναι το ζητούμενο. Αν δε σου αρέσει το γάλα, πιες εσπρέσο. Στο κρύο, δένει υπέροχα

(δεν μπορούσα να βρώ τον σωστό συνδυασμό φλας-σκοταδιού και δεν είχα χρόνο για να μη κάτσει το γάλα :D sorry!)

foto 1 foto 2 foto 3
When life throws you curves, aim for the apex

Dimitris_P

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Μαρ 16, 2012 6:42 pm

θα πάω makro σε λίγο. έχει εκεί κάνα "επαγγελματικό" γάλα να προτείνετε για αλλαγή/καλύτερο βράσιμο;

Jimmy

Re: Γάλα για αφρόγαλο.

Δημοσίευση από Jimmy » Δευ Ιαν 20, 2014 10:04 pm

Σχεδόν όλα τα μαγαζιά χρησιμοποιούν το ΔΕΛΤΑ easy. Ξέρει κανείς τι είδους γάλα είναι; Πωλείται λιανική ή μόνο χονδρικής;

Απάντηση