Φτηνή λύση με σαπουνόνερο για εξάσκηση στο Latte Art

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
volt_tiger

Φτηνή λύση με σαπουνόνερο για εξάσκηση στο Latte Art

Δημοσίευση από volt_tiger » Κυρ Μαρ 13, 2011 2:05 am

Προκειμένου να μην ξοδεύουμε πολύτιμους κόκκους και γάλα, μπορούμε απλά να χρησιμοποιήσουμε στιγμιαίο καφέ και σαπουνονερο! Ναι, καλά διαβάσατε, σαπουνόνερο!
Αντί για εσπρέσσο διαλύουμε στο φλυτζάνι λίγο στιγμιαίο σε ζεστό νερό.
Όσο για το υποκατάστατο γάλακτος, το παρακάτω βίντεο, είναι νομίζω αποκαλυπτικό:
http://www.youtube.com/watch?v=KxAvYoymUbM
Αυτό για το σαπουνόνερο, το είχα δει και παλιότερα σε κάποιο φόρουμ, αλλά πλέον λέω να το δοκιμάσω κι εγώ για να βελτιώσω την τεχνική μου χωρις σπατάλες... :D

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φτηνή λύση με σαπουνόνερο για εξάσκηση στο Latte Art

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μαρ 13, 2011 8:15 am

volt_tiger έγραψε:...
Αυτό για το σαπουνόνερο, το είχα δει και παλιότερα σε κάποιο φόρουμ, αλλά πλέον λέω να το δοκιμάσω κι εγώ για να βελτιώσω την τεχνική μου χωρις σπατάλες... :D
viewtopic.php?f=4&t=239&p=5118#p3675
viewtopic.php?f=23&t=311&p=8498#p8498

Περιμένω ακόμα να δω ποιος θα το δοκιμάσει. Ας συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ μιας και ο τίτλος είναι καταλληλότερος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
stefg
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2011 6:31 pm
Όνομα: Στέφανος
Μηχανή:: Saeco HD8323 mod
Μύλος:: Ariete mod
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φτηνή λύση με σαπουνόνερο για εξάσκηση στο Latte Art

Δημοσίευση από stefg » Πέμ Ιούλ 07, 2011 6:58 pm

Και όμως δουλεύει το σύστημα. Χθες εξασκήθηκα όλο το απόγευμα και κατάφερα να μάθω να φτιάχνω αφρόγαλα! Ίσως κάποια στιγμή βάλω και βιντεάκι.

dimitris_anfim

Re: Φτηνή λύση με σαπουνόνερο για εξάσκηση στο Latte Art

Δημοσίευση από dimitris_anfim » Πέμ Οκτ 27, 2011 11:40 pm

πριν μαθω τον capuccino και το latte art που δεν ηξερα ξεκινησα με αυτη τη μεθοδο οπου εχει πολυ θετικα αποτελεσματα για καποιον που δεν εχει ασχολιθει.βεβαια παν μετρον αριστον με το σαπουνι δεν πρεπει να το παρακανεις.μια σταγονα αρκει για να εχει παρομοιο "φουσκομα" γαλακτος...το πολυ θετικο ειναι οτι μαθαινεις τον στροβιλισμο μεσα στη motta και εξοικιωνεσε στην θερμοκρασια που πρεπει να εχει το γαλα πριν καει και πριν πεταξεις παρα πολλα λιτρα γαλακτος...

Απάντηση