Θερμοκρασία καπουτσίνο

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
dimnetis

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από dimnetis » Τετ Ιαν 05, 2011 2:46 pm

Πολυ σωστα πρατεις! Πειραματισου και με διαφορετικες γαλατιερες (δεν θα δεις και τεραστιες διαφορες)!

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 05, 2011 7:41 pm

Λοιπόν έβαλα το ψηφιακό θερμόμετρο και το σταμάτησα στους 65 βαθμούς. οκ βγήκε αποδεκτό αφρόγαλα. το θέμα όμως είναι ότι το χέρι μου καίγεται σ'αυτή τη θερμοκρασία και δε μπορώ να πιάνω ολόκληρη τη γαλατιέρα. αυτό λοιπόν έρχεται σε αντίθεση με τα παιδιά που μου είπαν να την ελέγχω με το χέρι και να τη σταματάω πριν αρχίσω να καίγομαι. το θέμα είναι ότι το σημείο εκείνο είναι 10 βαθμούς μείον γι'αυτό και είναι χλιαρό το γάλα. πάραυτα το είδα με τα μάτια μου αφού έφτιαξα κι εγώ εκεί μ'αυτόν τον τρόπο. και η μηχανή μου έχει δυνατό μπόιλερ. τι να πω, ποια είναι η μέση λύση χωρίς να χρειαστεί να κοτσάρω ψηφιακό θερμόμετρο στη γαλατιέρα :lol:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Christos » Τετ Ιαν 05, 2011 8:07 pm

Δημήτρη κρατάς από την λαβή την γαλατιέρα και με το άλλο χέρι ελέγχεις την θερμοκρασία. Φυσικά και θα καίγεται το χέρι σου αφού όταν θα είσαι στην κατάλληλη θερμοκρασία δεν μπορείς να το ακουμπήσεις παραπάνω από μερικά δευτερόλεπτα.
Δες και το δεύτερο video.
viewtopic.php?f=13&t=209#p1982

Επίσης δεν σταματάς στους 65 βαθμούς αλλά πιο πριν, πχ 60, ανάλογα με την μηχανή, γιατί το γάλα συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία και αφού κλείσεις τον ατμό.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Ιαν 05, 2011 8:15 pm

το χω δει το βίντεο. μάλλον πρέπει να χαλάσω ένα φορτηγό γάλα για να μάθω :b050:

yiannis taloumis

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Τετ Ιαν 05, 2011 8:58 pm

Οταν ανακοινώσουμε σεμινάρια για cappuccino & latte art δήλωσε συμετοχή και το φορτηγό με το γάλα θα είναι εκεί!

nikp81

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Ιαν 05, 2011 10:51 pm

Off topic:
Γιαννη αναμενω και εγω για σεμιναρια!!!


Δημητρη μην αγχωνεσαι , θα την βρεις την ακρη ...απλα θελει υπομονη και επιμονη ...Εγω παντως που πινω κυριως Caupccino κανω το αφρογαλα χωρις θερμομετρο αλλα με το χερι και δεν βουταω το ακροφυσιο πολυ μεσα και παιρνω πολυ καλο αποτελεσμα...
Οπως εχει αναφερθει πιστευω οτι επειδη ειναι πολυ μεγαλη πιεσης του ακροφυσιου δεν πρεπει να βαζεις μικρη ποσοτητα γαλακτος στην γαλατιερα!! :oneup:

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Ιαν 06, 2011 5:27 pm

το έβγαλα στους 60 (με το ψηφιακό)

http://img810.imageshack.us/img810/1678 ... 00x600.jpg

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Ιαν 08, 2011 1:56 am

το βγάζουμε όταν το κλασσικό θερμομετράκι πάει στους 50 και φτάνει εώς τους 62-65. μπορεί κάθε θερμόμετρο να έχει τη συμπεριφορά του κ δε σας παίρνω στο λαιμό μου, εγώ σύγκρινα με το ψηφιακό μαζί για να πάρω ακριβείς μετρήσεις. επόμενο βήμα latte art :clap:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 08, 2011 2:26 am

Τι μάρκα είναι το θερμόμετρο σου; Εγώ τώρα που δοκιμάζω της rattleware δείχνει να μετράει γρήγορα και σωστά. Πάντως η αλήθεια είναι ότι το θερμόμετρο μέσα στην γαλατιέρα την 500άρα περιορίζει αρκετά την διαδικασία.

Καλή αρχή με το latte art, οπότε τα λέμε εδώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Alex_Under » Σάβ Ιαν 08, 2011 9:08 am

Έχω και εγώ θερμόμετρο. Το χρησιμοποιούσα τους πρώτους μήνες αλλά μετά βαρέθηκα να το καθαρίζω. Εξάλλου ο κανόνας "πονάει χέρι, κλείνει βαλβίδα" :lol: είναι αλάνθαστος.

Επισημαίνοντας το προφανές, κατά την παρασκευή του αφρόγαλου, το στέλεχος του θερμόμετρου θα πρέπει να μην είναι κατευθείαν μπροστά στην δίνη του ατμού και φυσικά να μην εφάπτεται πουθενά με το καυτό ακροφύσιο. Θα πρέπει να ζεσταίνεται από το γάλα και όχι από τα αέρια.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Απάντηση