Wacaco Picopresso

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Wacaco Picopresso

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Οκτ 27, 2022 5:24 pm

Καλησπέρα σας

Παρήγγειλα την συγκεκριμένη μηχανή στο pre-order στα 99 ευρώ + 17 μεταφορικά Ιούνιο του 21 και μου ήρθε αν δεν κάνω λάθος Σεπτέμβριο.
Είχα την Minipresso αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο naked portafilter της pico
Η συσκευασία προσεγμένη όπως και η mini με όλα τα απαραίτητα να μπαίνουν μέσα στην συσκευή. Διέθετε tamper και χωνάκι για να μην πέφτει εκτός η σκόνη μεγαλύτερο καλαθάκι 18gr (η mini ήταν 15gr) και πιο πολλά μεταλικά μέρη από την προηγούμενη έκδοση.

Όπως κάθε μηχανή θέλει πειραματισμό. Δεν την χρησιμοποιώ κάθε μέρα αλλά έχω καταλήξει ότι σε σχέση με την φτηνή εσπρεσιέρα μου είναι πιο συνεπής και δίνει καλύτερα αποτελέσματα. Αν δεν ήθελε πιο χρονοβόρα διαδικασία θα την χρησιμοποιούσα περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Wacaco Picopresso

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Οκτ 27, 2022 8:55 pm

:oneup:
Φαίνεται ενδιαφέρον
Κι ένα βιντεάκι με εκχύλιση θα ήταν σούπερ!
Καλά καφεδάκια

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Wacaco Picopresso

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Οκτ 27, 2022 11:42 pm

Θα φτιάξω και θα το ανεβάσω

Δεν ανέφερα ότι ενώ γενικά φαίνεται καλή κατασκευή το πιο αδύναμο σημείο και ψιλοφτηνιάρικο είναι το καπάκι του ρεζερβουαρ του νερού. Η κόρη μου το πήρε από το τραπέζι κλειστό και στην θήκη του. Της έπεσε απ τα χέρια και το καπάκι έσπασε αμέσως. Βλέποντας βιντεάκια με reviews ανέφεραν ότι μάλλον είναι το αδύναμο σημείο της. Επειδή δεν βρήκα πουθενά στην Ελλάδα ανταλλακτικά έστειλα μήνυμα στην εταιρεία και μου είπαν οτι μπορούν να στείλουν με 4$.
Λογικά από Δευτέρα θα πάρω το νέο καπάκι και θα φτιάξω βιντεάκι με το γυμνό portafilter

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Wacaco Picopresso

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Οκτ 28, 2022 12:42 pm

Το έχω ένα ρόνο περίπου, αν και το χρησιμοποίησα συστηματικά μμόνο το καλοκαίρι. ΤΟ αδύνατο σημείο του είναι η θερμοκρασία, θέλει καλή προθέρμανση και πολύ ζεστό νερό, ειδικά αν πίνει ελαφριά ψημένους καγφέδες, Το αποτέλεσμα ε΄θναι αρκετά καλό πάντως, ειδικά αν το συνδυάσεις με ένα καλό μύλο χειρός.

Απάντηση