Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
anepro

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από anepro » Τρί Απρ 05, 2011 10:38 am

Πωλείται απο την Taf. Απλά κάνε κλίκ στη διαφήμιση στην αρχή της σελίδας και ψάξε στους καφέδες.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Τρί Απρ 05, 2011 6:03 pm

Η μηχανή θέλει το χρόνο της για να τη μάθεις. Μετά από τρεις εβδομάδες τώρα άρχισα να φτιάχνω σταθερά αξιοπρεπή καφέ, αλλά σίγουρα μπορώ και καλύτερα. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω 50ml καφέ.
Το Σάββατο που μας πέρασε άρχισα να χρησιμοποιώ και κυπελλάκι για να γεμίζω καφέ το portafilter, με αποτέλεσμα να γλυτώνω πολύ χρόνο καθαρίσματος του πάγκου. Το κυπελλάκι φτιάχτηκε από γιαουρτάκι juniors της ΦΑΓΕ. Ταιριάζει τέλεια στο portafilter. Επίσης ταιριάζει και της κρέμας καραμελέ της ΦΑΓΕ αλλά δεν κόβεται εύκολα.
Τον καφέ από το taf (Εμμανουήλ Μπενάκη 7, Αθήνα) ή online εδώ : http://www.cafetaf.gr/.

Ορέστης123

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Ορέστης123 » Τρί Απρ 05, 2011 6:13 pm

Οντως θελει τον χρονο της...αυτο το κολπο με το κυππελακι γιαουρτιου ολα τα λεφτα.

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από dimogrec » Πέμ Απρ 07, 2011 9:20 pm

Μπραβο Στελιο βλεπω βελτιωνεσαι... εμενα μου πηρε πολυ περισσοτερο καιρο να φτιαξω καλο καφε με την Pavoni αλλα αν τη μαθεις σε δικαιωνει και με το παραπανω :oneup:
Γενικως της "πανε" μονοποικιλιακοι καφέδες οπως προτεινεις και εσυ αλλα τελευταια δοκιμασα κ το UTZ (blend απο Ταφ) και μου αρεσε παρα πολυ!
Θα δυσκολευτεις λιγο να βγαλεις αρκετα ml με την Pavoni, δοκιμασε λιγο πιο χοντρο αλεσμα και αφου κουμπωσεις το portafilter στο γκρουπ ανεβασε κ κατεβασε (μεχρι να αισθανθεις πιεση-κοντρα μεχρι τη μεση περιπου) και ξανα ανεβασε τελειως, μεινε κανα 2 sec πανω και ξανα κατω,αρκετες φορες με αργες-απαλες κινησεις και μετα κατεβασε τον τελειως. Με αυτο τον τροπο θα σου βγει μεγαλυτερη ποσοτητα ροφηματος αλλα πιστευω οτι χανεις απο γευση - και κυριως απο "πυκνοτητα"... ξερεις αυτη την κολλωδες αισθηση που σου αφηνει. Η Europiccola ειναι κυριως ριστρετομηχανη ;)
Ανταλλακτικα και αξεσουαρ για Pavoni εχει και το espressoservices.co.uk & το orphanespresso.com Εχω ψωνισει και απο τους 2 με θετικη εμπειρια.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Απρ 07, 2011 11:42 pm

Ευχαριστώ.
Η αλήθεια είναι ότι το forum βοήθησε πολύ. Επίσης κατανάλωσα 750 gr καφέ σε 20 ημέρες. Έχεις απόλυτο δίκιο γιά την πυκνότητα του καφέ. Το πρωί η πρώτη γουλιά είναι σαν έκρηξη γεύσεων στο στόμα. Χρωστάω φωτογραφίες.

Ορέστης123

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Ορέστης123 » Παρ Απρ 08, 2011 11:59 am

Εδω και 3 μερες ειμαι και γω κατοχος μιας Pavoni.Τα πρωτα εσπρεσσο ηταν σκετη αποτυχια.Προσπαθουσα να καλιμπραρω την μηχανη με τον μυλο και τα πρωτα αποτελεσματα ηταν τραγικα.Φανταστειτε οτι την πρωτη φορα δεν κατεβαινε καν ο μοχλος...καποια στιγμη πετυχα τους χρονους (25ml σε 25sec) αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν αυτο που περιμενα.Κρεμα οχι πολλη με λιμνουλες και χρωμα λιγο ξανθο προς το ασπρο.Απογοητευση...δεν πηγε στο μυαλο μου οτι μπορει να ειχα τοσο ασχημα αποτελεσματα απο τον καφε (ILLY κοκκους σουπερ μαρκετ), ενταξει ειπα ειναι illy και σφραγισμενος...ποσο διαφορετικα αποτελεσματα μπορω να δω απο το τους καφεδες του taf που εχω βαρεθει να διαβαζω στο φορουμ...

αποφασιζω λοιπον να παω στο taf και να παρω εναν καφε που μου προτεινε ο Στελιος...ξεκιναω και το πρωτο αποτελεσμα ηταν Μ Α Γ Ε Υ Τ Ι Κ Ο.Υπεροχο σωμα,δυνατο αρωμα και απιστευτη επιγευση.Ο illy μου αφηνε επιγευση γαλλικου καφε ξεχασμενο στην μηχανη για 70 ωρες....Να ναι καλα ο Στελιος που μου προτεινε καφε απο taf και μου εδωσε καποιες χρησιμες συμβουλες.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Παρ Απρ 08, 2011 8:17 pm

Μπράβο Ορέστη !
Πάντα να φτιάχνεις φοβερούς καφέδες. Δοκίμασε επίσης τον Kenya. Αυτόν δοκιμάζω τώρα. Πολύ πλούσια και ωραία κρέμα.
Πόσα ml καφέ βγάζεις ? Με πόσα gr καφέ ?

Ορέστης123

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Ορέστης123 » Παρ Απρ 08, 2011 10:02 pm

Στα 18 gr βγάζω 25ml...βασικά δεν έχω προσπαθήσει για παραπάνω Στελιο.
Ας ξεκινήσω απο τα απλα και μετά πάμε στα δύσκολα.

Kenya έτσι?βλεπω να ειναι η επόμενη επιλογή μου

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από dimogrec » Σάβ Απρ 09, 2011 2:03 am

Ελα να μεγαλωνει η μοχλοπαρεα :clap: καλοριζικη Ορεστη.
Για αρχη σου προτεινω να κανεις δοκιμες με πιο "φτηνους" καφεδες αλλα παντα φρεσκους. Το ταφ εχει αψογους καφεδες τα 5-7 Ευρω οι οποιοι μαλιστα ειναι και πιο "ευκολοι" (Sweet Blue, DatteraSunrise, Margarita, RioAzul) και δοκιμαστε και με λιγοτερα απο 18γρ πχ 16γρ..
Τα βασικα απ'οτι καταλαβα τα γνωριζεις (αν βλεπεις οτι δε βγαινει ο καφες δηλ δεν κατεβαινει ο μοχλος τοτε θες λιγοτερα γραμαρια με το ιδιο κοψιμο η' πιο χοντρο αλεσμα μενοντας στα ιδια γραμμαρια και αναποδα αν βγαινει γρηγορα,νεροζουμι χωρις κρεμα και ο μοχλος δεν εχει αντισταση τοτε θες περισσοτερα γραμμαρια στο ιδο αλεσμα 'η πιο ψιλο αλεσμα στα ιδια γραμμαρια)

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από focus » Σάβ Απρ 09, 2011 2:21 am

Δυο ερωτήσεις παρακαλώ γιατί ενδιαφέρεται ένας φίλος:

Μιας και δεν υπάρχει δεξαμενή νερού και αντλία (σωστά?) πως καταλαβαίνετε ότι υπάρχει αρκετό νερό μέσα στο boiler ώστε να μην εκτεθεί η αντίσταση? Επίσης, αν τελοσπάντων θες να προσθέσεις νερό, απλά αποσυμπιέζεις με το ακροφύσιο του ατμού, ανοίγεις και προσθέτεις ? :a014:

Απάντηση