Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
nefilim

Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από nefilim » Παρ Δεκ 17, 2010 1:11 am

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας μου από το forum είπα για να εξιλεωθώ να κάτσω να γράψω ένα review για την La Pavoni Europiccola millenium που έχω εδώ και 2+ χρόνια (μπας και “προσηλυτίσω” και κανέναν άλλο στην τρέλα του λεβιέ μπας και ανοίξει και κανά θέμα αφιερωμένο μόνο σε αυτές τις μηχανές!!!)

Σε αυτό το tutorial/review θα προσπαθήσω να περιγράψω τα είδη,την λειτουργία αυτών των μηχανών, τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, ελπίζοντας να βοηθήσω κάποιον-α να ασχοληθεί ή όχι με αυτές και να μοιραστώ μαζί σας τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν...

Εισαγωγή

Πρόκειται για μηχανή με λεβιέ (lever espresso machine) πλήρως χειροκίνητη. Αναφορικά υπάρχουν τριών τύπων -οικιακές- μηχανές με λεβιέ:

α)Πλήρως χειροκίνητες . Ουσιαστικά αποτελούνται από ένα boiler υπό πίεση (η δικιά μου έχει pressurestat) από το οποίο μπορείς είτε να φτιάξεις καφέ με τον λεβιέ είτε να κάνεις αφρόγαλα με το ακροφύσιο (όχι ταυτόγχρονα). Ο χρήστης της μηχανής είναι υπεύθυνος για την πίεση και την ροή της εκχύλισης βάσει της ταχύτητας και της δύναμης που ασκεί στον λεβιέ. Μηχανές τέτοιου τύπου : la pavoni professional/europiccola, gaggia factory , olympia cremina

β) Με ελατήριο. Όμοιες με τις παραπάνω, με την διαφορά ότι ο λεβιές έχει ένα ελατήριο επαναφοράς -θα μπορούσαμε να τις πούμε ημιαυτόματες- με σκοπό σταθερότερη πίεση κατά την εκχύλιση. Μηχανές τέτοιου τύπου: Elektra micro casa a leva -mcal , Ponte Vecchio Lusso (δείτε στο τέλος του review το συγκριτικό με Elektra και sylvia !!!) & export , Faema Faemina (παλιά αλλά πανέμορφη) και πολλές άλλες.

γ) “Ανοιχτού” boiler –gravity-fed. Πρόκειται για μηχανές όπου το boiler απλά θερμαίνεται -δεν βρίσκεται υπό πίεση- και η πίεση ασκείται μόνο μέσω του λεβιέ ' έχουν το πλεόνεκτημα δηλαδή ότι ελέγχουμε ανεξάρτητα τις δύο μεταβλητές θερμοκρασία και πίεση με “μεγάλη” ακρίβεια!!!! Δυστυχώς όμως, δεν παρασκευάζουν αφρόγαλα -το boiler όπως είπαμε δεν βρίσκεται υπό πίεση. Θεωρούνται από πολλούς οι καλύτερες μηχανές για εσπρέσσο (reference shot)!!! Μηχανές τέτοιου τύπου: Arrarex caravel (έπεται συνέχεια για την συγκεκριμένη...) , FE-AR La peppina κ.α.

Ποιότητα κατασκευής

Μερικά από τα πλεονεκτήματα αυτής της μηχανής είναι τα καλά υλικά της, η απλότητα της κατασκευής και η αντοχή της στον χρόνο' αυτό ισχύει για τις περισσότερες χειροκίνητες μηχανές, μπορείς να βρεις μηχανές που δουλεύουν από το 1960 απροβλημάτιστα με ελάχιστη/βασική συντήρηση ‘ αν ήταν να αγοράσω τώρα μηχανή (την είχα αγοράσει ~380 ευρώ με μεταφορικά από Ιταλία) θα αγόραζα καμιά μεταχειρισμένη με 100-200 ευρώ από ebay.it και θα την έφτιαχνα αν χρειαζόταν μόνος μου (ορίστε και πρόταση αγοράς με 100-200 ευρώ για μηχανή και 30-50 ευρώ για χειροκίνητο μύλο ξεκινάτε παραπάνω από αξιοπρεπώς το ταξίδι στον εσπρέσο) . Η δικιά μου, αν και είναι η πιο φτηνή της σειράς, αποτελείται από χρωμιομένο group,boiler,portafilter ' η βάση είναι από σίδηρο και είναι βαμμένη. Η αφαλάτωση γίνεται πανεύκολα, και ο χρήστης μπορεί να αλλάξει μόνος του, και σχετικά εύκολα, όλα τα μέρη της μηχανής. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι μετά από 2+ χρόνια έντονης χρήσης -την έχω λιώσει κοινώς!!!- τα μόνα που έχω αλλάξει είναι κάτι τσιμούχες στο group, και αυτά προληπτικά, όλο το σετ (χρησιμοποίησα περίπου τα μισά) μου πήγαν κάτι λιγότερο από 30 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά από Αγγλία!!!

Λειτουργία – Παρασκευή espresso/cappuccino

Ακούγεται ότι οι χειροκίνητες μηχανές είναι πολύ δύσχρηστες, είναι ακατόρθωτο να φτιάξεις καφέ που πίνεται κτλ. Κατά την γνώμη μου το μόνο ίσως που απαιτούν πέρα από τα 4 Μ είναι όρεξη για αρκετό πειραματισμό, ιδιαίτερα στην αρχή, και κάποια ίσως “ιδιαίτερη“ ρουτίνα ' αλλά όσο αποκτάτε πείρα το αποτέλεσμα θα είναι σταθερό και θα σας ανταμείβει κάθε φορά.

Αρχικά γεμίζουμε το boiler max μέχρι τα ¾ . Ανοίγουμε την μηχανή -προσοχή εδώ μην την ανάψουμε άδεια γιατί κινδυνεύει να καεί η αντίσταση- και περίπου σε 10 λεπτά είναι έτοιμη, σβήνει η αντίστοιχη λυχνία της πίεσης/αντίστασης. Στην συνέχεια ανοίγουμε για λίγο ~10sec την βαλβίδα ατμού για να εκτονωθεί η πίεση -false pressure. Σειρά έχει να ζεστάνουμε τα group, portafilter και το ποτηράκι του εσπρέσο ' αυτό γίνεται εύκολα αφήνοντας να τρέξει νερό ~60ml σηκώνοντας και κατεβάζοντας τον λεβιέ 5-6 φορές. ( Ο λεβιές λειτουργεί ως εξής:
Όταν τον σηκώσουμε περίπου στα ¾ της διαδρομής του αρχίζει να βγάζει νερό). Γεμίζουμε το διπλό καλαθάκι με 12-16.5γρ φρέσκου καφέ (όλες οι χειροκίνητες μηχανές έχουν την.. τάση να απαιτούν φρέσκο καύσιμο κομμένο από μέτριο+ μύλο αλλιώς τιμωρούν με ρόφημα πετρέλαιο) ή 7-9,5γρ το μονό και το πιέζουμε με το τάμπερ μας ' προσωπικά βλέπω πολύ καλύτερα αποτελέσματα με ψιλό άλεσμα και πολύ ελαφρύ tamping/leveling.

Η ιεροτελεστία της εκχύλισης -pull- . Ένα από τα πράγματα που λατρεύω σε αυτήν την μηχανή είναι η διαδικασία της εκχύλισης' πραγματικά κάθε καφές που φτιάχνεις είναι μια διαφορετική εμπειρία όπου γίνεσαι ένα με την μηχανή, την αφουγκράζεσαι, το συγκρίνω με την αίσθηση να φωτογραφίζεις με μια μηχανή zenit – χειροκίνητη reflex- ,η να ακούς ένα βινύλιο, παρόλες τις “ευκολίες” της ψηφιακής εποχής. Ο χρήστης έχει την δυνατότητα να ελέγξει τον χρόνο της προ-έγχυσης -preinfusion- καθώς και το pressure profile με τους κατάλληλους χειρισμούς. Στην συνέχεια θα περιγράψω την μέθοδο που χρησιμοποιώ εγώ “1 ½ pull –fellini move- με pre-infusion” με 16γρ taf margarita => ~45 ml σε ~42sec. Ο καφές βγήκε απλά τέλειος!!!! Η φωτογραφία βγήκε μετά από περίπου 2 λεπτά και έπεσε λίγο η κρέμα.

-Η pavoni όταν σηκωθεί ο λεβιές ρουφάει λίγο αέρα, οπότε για να μην χαλάσουμε το puck, σηκώνουμε τον λεβιέ στα ¾ -λίγο πριν αρχίσει να βγάζει νερό- και τότε κουμπώνουμε το pf ‘ μπαίνει ανάποδα απότι στις άλλες μηχανές δηλαδή κουμπώνει στο κέντρο και κλειδώνει δεξιόστροφα (με τους δείκτες του ρολογιού).

-Σηκώνουμε πλήρως τον λεβιέ για ~3sec (preinfusion).

-Κατεβάζουμε σιγά-σιγά τον λεβιέ μέχρι να πέσουν οι πρώτες σταγόνες καφέ (αν δεν είναι πολύ φρέσκος) ή περίπου μέχρι την μέση.

-Ξανα-ανεβάζουμε τον λεβιέ μέχρι πάνω και περιμένουμε για 7-10 sec (second pull).

-Κατεβάζουμε τον λεβιέ μέχρι κάτω ασκώντας του πίεση (στην ουσία στηριζόμαστε πάνω του, δεν σπρώχνουμε προς τα κάτω).

- Προσοχή!!! Η pavoni δεν έχει 3-way valve οπότε το pf βρίσκεται υπό πίεση !!! Αν δοκιμάσουμε να το βγάλουμε κατευθείαν θα γευτούμε το περίφημο pavoni sneeze (το είχα πάθει μερικές φορές στην αρχή – δεν είναι ό,τι καλύτερο το φτέρνισμα καυτού νερού και κόκκων καφέ ΠΑΝΤΟΥ πιστέψτε με). Οπότε έχουμε δύο επιλογές για να εκτονωθεί η πίεση ‘ είτε απλά περιμένουμε κανά λεπτό είτε πιέζουμε ελαφρά προς τα κάτω το pf –εννοείται είναι κουμπωμένο- και το γυρίζουμε σιγά σιγά προς το κέντρο (ακούμε ένα χαρακτηριστικό σφύριγμα –φφφσσσς!!!-)

Δείτε και βίντεο με οδηγίες από coffeegeek , είναι για Olympia cremina αλλά ισχύουν εξίσου και για την pavoni.


Αυτό ήταν!!! Το αποτέλεσμα είναι ένας νοστιμότατος espresso περίπου 40-50 ml ‘ δεν έχει το σώμα ενός καφέ από μηχανή με αντλία –ούτε καλύτερος ούτε χειρότερος απλά διαφορετικός- αλλά το εύρος της γευστικής παλέτας αυτής της μηχανής είναι αξιοθαύμαστο, μπορείς να διακρίνεις σχεδόν όλες τις γεύσεις με έμφαση στις γεύσεις σοκολάτας, νιώθοντας ότι υστερώ ελάχιστα από τα reference shots, κυρίως λίγο στην κρεμώδη υφή και σε κάποιες πιο «λεπτές» γεύσεις –βέβαια μπορεί να οφείλεται και σε μένα αυτό . Σημείωση ‘ οι παρατηρήσεις αυτές είναι βάσει των δικών μου αισθητηρίων –εννοείται- σε σύγκριση με αυτά που θεωρώ εγώ reference shots, στο taf δλδ, με ότι αυτό συνεπάγεται (άριστος καφές, κορυφαίος εξοπλισμός επιπέδου WBC και βάλε, και εννοείται τους κορυφαίους baristas –Στέφανο,Σταύρο,Χρήστο- που ξέρουν πώς πρέπει να πίνεται ο κάθε καφές και τι πρέπει να σου βγάζει στο ποτήρι.

nefilim

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από nefilim » Παρ Δεκ 17, 2010 1:13 am

Cappuccino

Η εν λόγω μηχανή διαθέτει αρκετά ισχυρό ατμό αλλά δεν έχεις μεγάλο έλεγχο, θέλει ακρίβεια κάτι που δεν έχω δαμάσει ακόμα μιας και δεν φτιάχνω αρκετούς. Το δικό της ακροφύσιο έχει 3 οπές αλλά το έχω αλλάξει με custom μονό (βλ. mods-tips παρακάτω). Η διαδικασία έχει ως εξής:

-Γεμίζουμε μια μικρή κανάτα των 250ml λίγο πιο κάτω από την μέση με κατάκρυο γάλα.

-Σηκώνουμε το μπράτσο περίπου στις 45 μοίρες .

-Τοποθετούμε την κανάτα στο κέντρο του ακροφύσιου και την γέρνουμε ελαφρά προς τα δεξιά.

-Ανοίγουμε τον ατμό και φουσκώνουμε το γάλα μέχρι περίπου να φτάσει σε θερμοκρασία του σώματος (το ακροφύσιο είναι ελάχιστα κάτω από την επιφάνεια του γάλατος και προσπαθούμε να το στροβιλίζουμε ταυτόχρονα).

-Όταν έχει φτάσει το γάλα σε θερμοκρασία σώματος βυθίζουμε λίγο περισσότερο το ακροφύσιο αλλά συνεχίζουμε να το στροβιλίζουμε μέχρι να αρχίσει να καίει στο χέρι μας –περίπου 60 βαθμοί-.

-Είμαστε έτοιμοι! Ανακατεύουμε το αφρόγαλα γυρνώντας μερικές φορές την κανάτα και την χτυπάμε λίγο κάτω για να σπάσουν μερικές φουσκαλίτσες.(τα περί καθαριότητας του ακροφύσιου εννοούνται).

Το αποτέλεσμα θα το χαρακτήριζα μέτριο/ικανοποιητικό, ικανό και για υποτυπώδες latte art.

Και ένα βιντεάκι από τον εφευρέτη του mod για το ακροφύσιο
Brooklynshot’s modified steam tip





Παρατηρήσεις – χρήση / πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα

Αν όλα αυτά σας φάνηκαν πολλά και δύσκολα για να πιείτε ένα ρημαδο-καφέ τότε μάλλον είναι καλύτερα να κοιτάξετε κάποια άλλου είδους μηχανή. Πάντως στην πράξη –επαναλαμβάνω για όποιον το βρίσκει ενδιαφέρον, και είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί- μετά από λίγο καιρό εξάσκησης γίνεται εύκολα και ,τουλάχιστον για εμένα, είναι στιγμή απόλαυσης. Για να φτιάχνω αξιοπρεπή καφέ –με τα δικά μου πρότυπα- μου πήρε 1-2 μήνες με εντατικές προσπάθειες και trial and error και για να την μάθω με κλειστά μάτια που λένε περίπου στο εξάμηνο. Το αποτέλεσμα πάντως δικαιώνει την επιλογή μου κάθε φορά’ σπάνια πλέον ο καφές είναι για πέταμα, κυρίως όταν δοκιμάζω ένα νέο καφέ, καταλαβαίνω -στο περίπου- αν έχω την σωστή πίεση από την αντίσταση του λεβιέ και το χρόνο εκχύλισης και έχω και κανα godshot συχνά πυκνά. Ένας φίλος μου έχει την ίδια μηχανή αλλά και isomac zaffiro και σε πολλά συγκριτικά που έχουμε κάνει –ίδιους καφέδες και στις δύο μηχανές- έχουμε καταλήξει ότι η zaffiro είναι πολύ ποιο εύκολη στον χειρισμό και συγχωρεί, γνώρισμα εξάλλου όλων των μηχανών e61 –γραμμάρια,κόψιμο,tamping- ‘ δηλαδή με την zaffiro πάντα θα πίνεις αξιοπρεπή εσπρέσο (το μόνο που θέλει είναι φρέσκος καλός καφές και λίγη προσπάθεια), αλλά στα καλύτερα shot και από τις δύο δεν ξέρεις ποια να διαλέξεις , πότε η μία έχει το πλεονέκτημα και πότε η άλλη. Επίσης την έχω μάθει τυφλοσούρτη, έτσι ώστε ακόμα και αγουροξυπνημένος μέσα σε κανά τέταρτο (χρόνος συνολικός και για να ζεσταθεί) μπορώ να φτιάξω 1-2 καφεδάκια. Πιο συγκεκριμένα η αποτίμηση που έχω κάνει μέχρι στιγμής

Πλεονεκτήματα

-Τιμή για αυτά που προσφέρει, ιδιαίτερα μεταχειρισμένη.
-Ποιότητα κατασκευής/ αντοχή στον χρόνο, αποδεδειγμένα.
-Δυνατότητα επιδιόρθωσης από την χρήστη εύκολα και οικονομικά.
- Ποιότητα του ροφήματος.
-Πλήρης έλεγχος της εκχύλισης από τον χρήστη.
-Η διαδικασία παρασκευής αυτή καθαυτή (love it or hate it!!!).

Μειονεκτήματα

-Χρόνος και προσπάθεια που απαιτείται για να την μάθεις- μπορεί να είναι αποτρεπτικό για κάποιον.
- Πλήρης έλεγχος της εκχύλισης από τον χρήστη –μπορεί να έχει τα χείριστα αποτελέσματα.
-Επειδή είναι όλη μεταλλική έχει καυτές επιφάνειες και θέλει προσοχή’ ειδικά προσοχή αν έχετε παιδιά, τον πρώτο καιρό καιγόμουν συχνά τώρα το χέρι έχει εξασκηθεί και δεν πάει από μόνο του.
-Είναι απαιτητική’ θέλει φρέσκο και καλά αλεσμένο καφέ.
-Υπερθερμαίνεται το group!!! Λόγω κατασκευής, η θερμοκρασία της δεν μειώνεται αλλά αυξάνεται. Το οποίο σημαίνει ότι μπορείτε να φτιάξετε 1-3 εσπρέσο στην σειρά αλλιώς θέλει πατέντα ( την σβήνετε για λίγο ή το κόλπο της βρεγμένης πετσέτας στο group!!!). Αυτό για εμένα δεν είναι σημαντικό, φτιάχνω συνήθως 4 καφεδάκια την μέρα για εμένα και το έτερον ήμισυ, αλλά για κάποιον άλλο μπορεί να είναι.

nefilim

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από nefilim » Παρ Δεκ 17, 2010 1:23 am

Mods-tips

Αρχικά, όπως ανέφερα και πριν, προσοχή στις μεταλλικές επιφάνειες για να αποφευχθεί κανά έγκαυμα ‘ μην τρομάζετε το ίδιο ισχύει και στα group των e61 απλά στην pavoni την παθαίνεις πιο εύκολα επειδή είναι μικρή, είναι εύκολο να ξεχαστείτε. Όταν τελειώσετε με την παρασκευή και την κλείσετε το boiler βρίσκεται υπό πίεση, οπότε αν θέλετε να της αδειάσετε το νερό –που το συνιστώ-, ή θα περιμένετε μερικά λεπτά ~20 για να ανοίξετε ή θα ανοίξετε πλήρως την βαλβίδα ατμού μέχρι να πέσει η πίεση. Καλό είναι επίσης, μια και είναι εύκολη η διαδικασία απλά κάνετε 2 πλήρεις κύκλους την μία με το νερό με το καθαριστικό και την δεύτερη με καθαρό νερό, να κάνετε συχνά αφαλάτωση ‘ κάθε μήνα αν έχετε σκληρό νερό, αλλιώς κάθε 2-3 μήνες ανάλογα με την χρήση. Τέλος συστήνω να της καθαρίζετε το group μετά από κάθε χρήση είτε με μία μπατονέτα είτε με κάποιο βουρτσάκι, είναι εύκολο και θα την διατηρήσετε σε καλή κατάσταση.

Μερικά mods
- Η pavoni βγάζει 2 τύπους χειροκίνητων μηχανών (4 είναι βασικά αλλά 2 είναι από θέμα υλικών), τις europiccola (0,8l boiler) και τις professional (1,6l boiler και μανόμετρο). Εγώ προτείνω την europiccola αλλά με χρωμιομένη βάση για μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο, μια και η professional δεν προσφέρει κάτι παραπάνω εκτός από το μανόμετρο και έτσι και αλλιώς το μεγαλύτερο boiler δεν αξιοποιείται μιας και υπερθερμαίνεται και η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη. Οπότε θα μπορούσαμε απλά να βάλουμε ένα μανόμετρο στην «απλή», αλλά δεν γίνεται’ το σκέφτηκαν οι ιταλοί και έχουν βάλει διαφορετικές βόλτες στην απλή. Όμως υπάρχει λύση’ υπάρχει παξιμάδι αντάπτορας και έτσι μπορείτε οικονομικά να βάλετε το original μανόμετρο ή όποιο άλλο θέλετε. Δείτε εδώ , εδώ , και εδώ το 68 . Το μανόμετρο μας βοηθάει όχι μόνο βλέποντας την πίεση αλλά και την θερμοκρασία μια και υπάρχει αντιστοιχία –όσο πιο μεγάλη πίεση πιο μεγάλη θερμοκρασία.

- Για να ρυθμίσετε την πίεση εδώ . Επειδή έχει κόλλα για ασφάλεια ο pressurestat, για να την αφαιρέσετε και να μπορέσετε να τον ρυθμίσετε απλά χρησιμοποιείστε αιχμηρό αντικείμενο –μαχαίρι, λεπτό κατσαβίδι, σουβλί κτλ.

- Μια ενδιαφέρουσα μελέτη για το πόση δύναμη χρειάζεται για να παραχθεί η κατάλληλη πίεση και shot pressure profile–είναι γραμμένο για Olympia cremina αλλά ισχύει και στις pavoni.

- Το custom μονό steam tip γίνεται με ένα τυφλό από ανοξείδωτο ατσάλι –για καθαριότητα- Μ6χ1 καρυδάκι και το τρυπάτε με ένα τρυπανάκι κοβαλτίου 1.6mm στο κέντρο, θα σας βγάλει την πίστη να το τρυπήσετε –μου πήρε κανά 20λεπτο- αλλά αξίζει. Δείτε εδώ και εδώ .

- Τέλος υπάρχει και ένα αυτοκόλλητο θερμόμετρο για να βλέπετε πόσο καίγεται για σας το group, Penny's Hot Shot Group Strip Thermometer .


Links – references

Francesco Ceccarelli . Πληροφορίες, οδηγίες , τα πάντα όλα για la pavoni και τις κυριότερες χειροκίνητες μηχανές. Δείτε και τα λινκ του, είναι πολύ ενδιαφέροντα.


Lever Espresso Machines Smackdown . Συγκριτικό για τις πιο γνωστές χειροκίνητες μηχανές,.

Pavoni express . Site αφιερωμένο στις pavoni με οδηγίες.
Espresso services uk . Ανταλλακτικά για τις pavoni, έχω παραγγείλει αρκετές φορές τους συνιστώ.
Orphanespresso . Φοβερός τύπος με «τρέλα» με τις μηχανές και ωραία βιντεάκια. Είναι μαγαζί με ανταλλακτικά και είδη espresso αλλά κυρίως μεράκι για αυτές τις μηχανές.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να απολαύσατε αυτήν την διαδρομή στο κόσμο των χειροκίνητων μηχανών… Για οποιαδήποτε απορία, ή προβληματισμό ή κριτική περιμένω τα σχόλιά σας.

slideshow
[img=http://img8.imageshack.us/img8/8559/lapavoni014.th.jpg]
[img=http://img823.imageshack.us/img823/444/ ... 013.th.jpg]
[img=http://img405.imageshack.us/img405/3091 ... 012.th.jpg]
[img=http://img530.imageshack.us/img530/3316 ... 011.th.jpg]
[img=http://img638.imageshack.us/img638/1209 ... 010.th.jpg]
[img=http://img217.imageshack.us/img217/7563 ... 009.th.jpg]
[img=http://img31.imageshack.us/img31/9526/l ... 008.th.jpg]
[img=http://img827.imageshack.us/img827/7967 ... 007.th.jpg]
[img=http://img684.imageshack.us/img684/7941 ... 006.th.jpg]
[img=http://img585.imageshack.us/img585/6655 ... 005.th.jpg]
[img=http://img135.imageshack.us/img135/2756 ... 004.th.jpg]
[img=http://img98.imageshack.us/img98/307/lapavoni003.th.jpg]
[img=http://img337.imageshack.us/img337/11/l ... 002.th.jpg]
[img=http://img843.imageshack.us/img843/683/ ... 001.th.jpg]

edit 2 -- διόρθωση link

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Δεκ 17, 2010 2:28 am

Αγαπητε φίλε, συγχαρητήρια για την εξαιρετική παρουσίαση.
Αναρωτιόμουν πάντα πώς και δεν υπάρχει κανείς με μηχανή με λεβιέ.
Αν και είναι δυσκολο να προτείνεις κάτι τετοιο σε κάποιον νεο στην εκχύλιση του εσπρέσσο, διότι πρέπει να γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι έχει το μεράκι, την επιμονή, υπομονή αλλά και το παθος που χρειάζεται για να τιθασεύσει στην αρχη μια τετοια μηχανή. το αποτελεσμα όμως είμαι βεβαιος ότι θα τον ανταμείψει.
Δυστυχώς (προς το παρόν) εγώ μόνο γενικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις διαθέτω για αυτου του τύπου τις μηχανές.
Αν και πριν από χρόνια έφτασα στο παρα πέντε να αγοράσω μία Gaggia Achille η οποία είναι ΗΧ. Και τότε είμαι σίγουρος ότι θα είμουν φανατικός θαυμαστής των μηχανών με λεβιέ
Όμωςλόγοι που δεν είχαν να κάνουν με την μηχανή δεν μου το επέτρεψαν.
Τελικά έγινα θαυμαστής των Ε61 :lol:, αλλά καπου μεσα μου θα ήθελα να είχα και μία με λεβιε.(ισως κάποια στιγμή...)
Καλώς μας βρήκες και πάλι.

Y.Γ. Κάποια στιγμή θελω να μάθω για τους Duramill

woodsman43

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Δεκ 17, 2010 9:51 am

Αργησες φιλε αλλα το εκανες το θαυμα σου.Μπραβο και απο εμενα για την εγκυκλοπαιδια στην κυριολεξια που μας χαρισες.Εγω προσωπικα δεν ειχα ιδεα του πως δουλευει μια τετοια μηχανη και η μεγαλη δυσκολια που εχω με τα αγγλικα ετσι ωστε να διαβασω απο ξενα φορουμ το οτιδηποτε σχετικα με αυτες τις μηχανες με κραταγε στα μαυρα σκοταδια.Αλλα υστερα απο την παρουσιαση σου μου φωτισες το δρομο αρκετα στο να καταλαβω πως δουλευουν αυτες οι μηχανες.Παντα τετοια εστω και αργα :a013:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από After » Παρ Δεκ 17, 2010 4:31 pm

Kαι εγω ειχα ερωτευθει μια stradivari http://www.lapavoni.it/model.asp?id=372 καποια στιγμη, ομως ειπα να παω προς αντλια μερια
Ισως στο μελλον

Μπραβο για το review παντως, ουτε καν ηξερα οτι υπαρχουν 3 τεχνολογιες a leva :a013:
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από psycho » Παρ Δεκ 17, 2010 4:58 pm

Χαράς την υπομονή σου. Τρομερή δουλειά Και πολύ χρήσιμη προσθήκη στο φόρουμ

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 17, 2010 9:29 pm

Φίλε nefilim (άμα θέλεις δώσε την πληροφορια και του μικρού σου ονόματος) έκανες το comeback του αιώνα. Βλέποντας την δημοσίευση σου δεν ξέρω γιατί μου δημιουργήθηκε ο συνειρμός με το "ξύπνημα του μαρμαρωμένου βασιλιά". :respekt: :lol:
Πολύ χρήσιμη παρουσίαση, κάτι που πραγματικά έλειπε από το forum. Μου φαίνεται ότι ίσως ήρθε o καιρός για το forum να προβάλει τις καλές δημοσιεύσεις που έχουν γίνει και από άλλα μέλη με καλύτερο τρόπο, ίσως με κάποιο portal.
Πάντως μία ερώτηση που θα ήθελα να σου κάνω άμεσα. Την Arrarex Caravel που την βρήκες και πόσο; Μήνες κοιτάω στο ebay.it αλλά κάτω από 170 ευρώ δεν την βρήκα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nefilim

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από nefilim » Παρ Δεκ 17, 2010 9:48 pm

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, ήθελα να συνεισφέρω στο φόρουμ , με ό,τι έχω μάθει μέχρι στιγμή ' ξέθαψα ότι λινκ, προσωπικές σημειώσεις και συμπερασμάτα που έχω αποκομίσει εδώ και 2+ χρόνια. Θα ετοιμάσω, πιο σύντομα ελπίζω αυτή τη φορά :e014: , ένα review για το νέο μου κόλλημα την Arrarex Caravel.

@ y.v : Όντως υπάρχει και η gaggia achille που είναι hx , στην Ιταλία τα περισσότερα μπαρ έχουν commercial hx a leva με ελατήριο. Και εγώ τότε αυτή ήθελα πιο πολύ, λένε πως φτιάχνει φοβερό καφέ, αλλά είχα διαβάσει ότι έβγαζε πολλά προβλήματα, μάλιστα η gaggia σταμάτησε την παραγωγή της. Για τα μαχαίρια duramill/duranium μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμμιά σπουδαία διαφορά στην απόδοση/ποιότητα με τα εργοστασιακά, όσον αφορά την διάρκειά τους έχω ακόμα πολυυυύ καφέ μέχρι να φτάσω τον 1+ τόνο :lol:

@ woodsman43 : Καταρχήν συγχαρητήρια για τις δημιουργίες σου, τις βλέπω και τις θαυμάζω είσαι πολύ μερακλής. Το επόμενο βήμα είναι να φτιάξεις την δικιά σου χειροκίνητη σετ με χειροκίνητο μύλο με μαχαίρια από robur :shock: σαν το τύπο αυτόν 4o ποστ , εδώ ολόκληρη e61 έφτιαξες μόνος σου από το μηδέν βρε θηρίο :respekt: !!!!

@ christos : Σωστά, δεν έχω συστηθεί ακόμα. Λοιπόν με λένε Γιάννη είμαι 27 χρονών , μένω Αθήνα -δυστυχώς- και έχω "τρέλλα" με τον εσπρέσο!!! Την caravel την πήρα από ebay.it έψαχνα κανά τρίμηνο αλλά βαρέθηκα και χτύπησα την πρώτη καλή που βρήκα. Μου πήγε 180+40 μεταφορικά, στην Ιταλία την βρίσκεις από ~ 50-120 ευρώ, αν θες σου στέλνω σε πμ τι να προσέξεις. Πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, η μηχανή είναι από το 1960 :shock: , φαίνεται λες και ανοίχτηκε τώρα, είναι πανέμορφη και το εσπρέσο που φτιάχνει είναι απλά από τα καλύτερα που έχω πιει!!!

Και για να γελάσουμε λίγο, ένα βιντεάκι με ... τον James Bond (Roger Moore στο Ζήσε κι άσε τους άλλους να πεθάνουν - Live and let die -1973) να κερνάει εσπρεσάκι τον Μ με ποια μηχανή φυσικά...








'Oλα τα λεφτά ο Μ στο τέλος , ρωτάει τον james με βλέμμα γεμάτο απορία: "Μόνο αυτό κάνει;"

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 17, 2010 10:19 pm

nefilim έγραψε:...
'Oλα τα λεφτά ο Μ στο τέλος , ρωτάει τον james με βλέμμα γεμάτο απορία: "Μόνο αυτό κάνει;"
+100 :oneup: :D

Επίσης να επισημανθεί η χρήση του μύλου για όσους ακόμα δεν έχουν καταλάβει την σημασία του στην παρασκευή καλού espresso.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση