Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Akira

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από Akira » Κυρ Απρ 17, 2011 4:50 am

After έγραψε:Ποιος αραγε θα ηθελα να μου κανει μια '''επιδειξη της a leva μηχανης του? :a030:

Ερωτευμενος με μια stradivari χρονια τωρα....
http://www.lapavoni.it/model.asp?id=381


Απο οτι εχω καταλαβει παντως οι μηχανες αυτες απαιτουν πολυ χρονο για την παρασκευη του καφε, δηλαδη αυτες και αν ειναι ''home entertainment''
:a013:
Άραγε αυτή αξίζει σε σχέση με τα πιο οικονομικά μοντέλα; Τι διαφορά έχουν στην μηχανική κατασκευή; Μιας και φαίνεται πολύ απλή η κατασκευή σε όλες - καλό.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Τρί Απρ 19, 2011 8:01 pm

Καλησπέρα στο forum.
Παρατήρησα ότι το νερό που βγάζει η μηχανή από το shower δεν βγαίνει ακριβώς κατακόρυφα αλλά με κάποια κλίση (περίπου 15 μοίρες). Αυτό δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Το shower είναι πεντακάθαρο (καθαρίζω σχολαστικά τη μηχανή και έκανα αφαλάτωση πριν 3 ημέρες). Έχει σημασία η μη κατακόρυφη ροή στην ποιότητα εκχύλισης του καφέ ? Νομίζω πως έχει αρνητική επίδραση, αλλά έχω μια τάση να γίνομαι υποχόνδριος με μερικά θέματα οπότε ζητάω τη γνώμη σας.
Μπορώ να το διορθώσω μόνος μου ?
Επίσης σήμερα δοκίμασα το bottomless portafilter. Η διαφορά στην κρέμα είναι μεγάλη (προς το πολύ καλύτερο). Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από After » Τρί Απρ 19, 2011 8:53 pm

H μηχανη εχεις ελεγξει με αλφαδι οτι ειναι ισια?
Επισης οταν βαζεις το διπλο spout βγαινει και στα 2 φλυτζανια ιδια ποσοτητα καφε?

Αν ναι, τοτε δες αν εχει βουλωσει το shower και θελει καθαρισμα
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

VAMPIRE

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από VAMPIRE » Τρί Απρ 19, 2011 10:00 pm

After έγραψε:H μηχανη εχεις ελεγξει με αλφαδι οτι ειναι ισια?
Επισης οταν βαζεις το διπλο spout βγαινει και στα 2 φλυτζανια ιδια ποσοτητα καφε?

Αν ναι, τοτε δες αν εχει βουλωσει το shower και θελει καθαρισμα
Περίπου 15 μοίρες .Δεν χρειάζεσαι αλφάδι , πρέπει να είναι κάποιος τελείως αλλήθωρος για να δει ότι δεν γέρνει. :lol: :lol:
Συνεχίζουμε από το (Επίσης ……………..

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από After » Τρί Απρ 19, 2011 10:20 pm

Eμενα παντως ο προηγουμενος παγκος εγερνε και δεν το ειχα φανταστει, μεχρι που εβαλα αλφαδι

Υ.Γ. Ξερω τι σκεφτηκες vampirακο
:a016:
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από dimogrec » Τετ Απρ 20, 2011 6:33 pm

stelios έγραψε:Καλησπέρα στο forum.
Παρατήρησα ότι το νερό που βγάζει η μηχανή από το shower δεν βγαίνει ακριβώς κατακόρυφα αλλά με κάποια κλίση (περίπου 15 μοίρες). Αυτό δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Το shower είναι πεντακάθαρο (καθαρίζω σχολαστικά τη μηχανή και έκανα αφαλάτωση πριν 3 ημέρες). Έχει σημασία η μη κατακόρυφη ροή στην ποιότητα εκχύλισης του καφέ ? Νομίζω πως έχει αρνητική επίδραση, αλλά έχω μια τάση να γίνομαι υποχόνδριος με μερικά θέματα οπότε ζητάω τη γνώμη σας.
Μπορώ να το διορθώσω μόνος μου ?
Εχεις καμια φωτο η' εστω ενα σχεδιακι γιατι δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εννοεις...
Στις Pavoni τυχαινει καμια φορα (κυριως στα μοντελα με πλαστικο-κοκκαλινο πιστονι) να χαλαρωνει - ξεβιδωνεται το πιστονι απο τον αξονα που το κραταει αλλα αυτο εχει αλλο αποτελεσμα (μειωμενη ροη... οσο κ αν σηκωσεις το λεβιε τρεχει λιγο νερο) και οχι "λοξη ροη"... Αυτο διορθωνεται βιδωνοντας-σφιγγοντας το πιστονι στον αξονα
Αλλη περιπτωση (και καμια φορα συνεπεια του προαναφερομενου ξεβιδωματος - χαλαρωσης) ειναι να βρισκει το πιστονι στο ντους κ να στο σπρωχνει προς τα κατω. αυτο θα το δεις ευκολα κοιταζοντας το ντους (θα φαινεται οτι ειναι στραβο το ντους).επισης βαλε το χερι σου στο ντους (με σβηστη μηχανη μη ψηθεις σαν το αρνι της Κυριακης :D ) κ σηκωσε το μοχλο τερμα πανω. Αν το πιστονι βρισκει στο ντους (που δεν πρεπει) θα το νιωσεις στο χερι με το οποιο ακουμπας το ντους. Και παλι δυσκολο μου φαινεται να ειναι απο αυτο....

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Απρ 21, 2011 2:32 pm

Δημήτρη (dimogrec)
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον είναι όλα καλά. Γύρισα λίγο το shower με το χέρι και έφτιαξε.
Για όποιον ενδιαφέρεται αντέγραψα σε ένα pdf αρχείο 40 σελίδων όλο το www.pavoniexpress.com site από το web.archive.org. Είναι ότι χρειάζεται κάθε κάτοχος Europiccola για τη χρήση/συντήρηση/επισκευή της μηχανής.
Δυστυχώς το αρχικό site δεν είναι πια διαθέσιμο. Όποιος θέλει το αρχείο να μου στείλει pm. Έστειλα email στον συγγραφέα του site (Dr. Pavoni), για να τον ρωτήσω αν έχει πρόβλημα με αυτό που έκανα (την αντιγραφή του site σε ένα αρχείο με σκοπό τη χρήση του και αποστολή του σε άλλους κατόχους Europiccola) αλλά δεν λειτουργεί πια ούτε το email του.
Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση.

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από WIDE » Κυρ Σεπ 25, 2011 9:18 pm

Σε αυτο το βιντεακι νομιζω οτι η εκχυληση πρεπει να ειναι 50 ml . Τι λετε ? σε αυτη την περιπτωση αλλαζουν τα δεδομενα και μαλλον με την σωστη αλεση μπορεις να παρεις
περισσοτερα ml .
http://www.youtube.com/watch?v=4aUhEc8CXfc

Άβαταρ μέλους
dimogrec
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 1:25 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Zaffiro PID Woodsman
2η Μηχανή:: Pavoni EN, Bacchi
Μύλος:: Macap MC4 & M4
Οι καφέδες μου:: κυριως taf
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από dimogrec » Τρί Νοέμ 29, 2011 11:20 pm

Μπορεις να παρεις 50 ml απο την Pavoni αλλα οσες φορες κ αν το πετυχα δε με τρελλανε γευστικα το αποτέλεσμα...για να κερδισεις τα παραπάνω ml θα πρεπει να θυσιασεις κάτι αλλο.. Πολυ καλυτερα τα παει γυρω στα 40ml, εκει πιστεύω αποδιδει καλυτερα, γι'αυτο και εχει χαρακτηριστει απο αρκετους σαν μια "πολυ καλη ριστρετομηχανη".

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Levers tutorial / La pavoni Europiccola millenium review

Δημοσίευση από WIDE » Σάβ Δεκ 03, 2011 10:15 pm

Mερικες οδηγιες απο εναν μαλλον γνωστη της μηχανης .

http://www.csparks.com/cocoon/Espresso/index.xml

Απάντηση