Κατασκευή Εργαλείων για Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Κατασκευή Εργαλείων για Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Μάιος 07, 2021 11:35 am

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Επειδή πολλοί απο εσάς μου έχουν ζητήσει εξειδικευμένα εργαλεία για το Robot και ήδη αρκετοί τα έχουν στην κατοχή τους, αποφάσισα να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό θέμα με σκοπό την κατά παραγγελία κατασκευή εξειδικευμένων εργαλείων που ανταποκρίνονται στις ανάγκες του Robot και μόνο, για να μην χαλάσω το αρχικό νήμα του Cafelat Robot.
Μετά απο πολλές δοκιμές στο δικό μου Robot και έχοντας πλέον καταλήξει στο τελικό σχέδιο είμαι σε θέση να ανακοινώσω λοιπόν πως εκτός απο το αρχικό Puck Rake υπάρχουν πλέον διαθέσιμα τα mittens και ένα εξειδικευμένο WDT για το καλάθι του Robot τα οποία πραγματικά μου έχουν λύσει τα χέρια.
Σκοπός μου είναι να κάνω την ζωή των κατόχων του Robot ευκολότερη και το αποτέλεσμα των εκχυλίσεων πολύ καλύτερο και με συνοχή με την απόκτηση σωστών εργαλείων κατασκευασμένα απο εμένα σε προσιτές τιμές.
Τα εργαλεία κατασκευάζονται αποκλειστικά απο ξύλο και οι βελόνες που χρησιμοποιώ είναι food safe.
Στο κάθε ένα ξεχωριστά περνάω μια στρώση βρώσιμο παραφινέλαιο και στο τέλος τα γυαλίζω με φυσικό κερί μέλισας και carnauba.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες για το κάθε ένα εργαλείο δίνοντας και μια περιγραφή για την χρήση τους.
Οι τιμές διάθεσης είναι :

Puck Rake 12,00€
Cafelat Mittens 16,00€
Cafelat WDT 18,00€

Τα έξοδα αποστολής είναι 4,00€ για όλη την Ελλάδα.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να στέλνετε μύνημα εδώ, στο email abazoukis@gmail.com ή στο viber στο 6936933797.

Puck Rake

Εργαλείο με το οποίο ξύνουμε την επιφάνεια του καφέ κατά την προετοιμασία του στο basket. Ένα ελαφρύ ξύσιμο της επιφάνειας βοηθάει στην σωστή κατανομή των κόκκων καθώς και την διάσπαση των μεγάλων κομματιών του πριν πατήσουμε με το tamper, με σκοπό την ελαχιστοποίηση της πιθανότητας channeling κατά την εκχύλιση.

https://ibb.co/album/gvDh0j

Mittens

Ένα ζευγάρι απο άνετα χεράκια για το Robot τα οποία εκμηδενίζουν τον πόνο που όλοι νοιώθουμε όταν πιέζουμε το Robot κοντά στα 9bar. Πέρα απο το βολικό της υπόθεσης , το ξύλο δένει αρμονικά με το Robot δίνοντας του μια αισθητική αναβάθμιση. Στο πακέτο περιλαμβάνονται 2 ζευγάρια Mittens μαζί με 2 βίδες και τα παξιμάδια. Προσοχή δεν θέλουν πολύ σφίξιμο!

https://ibb.co/album/s5NymL

WDT

Το γνωστό σε όλους εργαλείο WDT, ειδικά διαμορφωμένο για τις ανάγκες του Robot Basket καθώς το καλάθι του Robot είναι πολύ ψηλό.
Η χρήση του WDT είναι πολύ απλή. Με το που ρίξουμε τον αλεσμένο καφέ στο basket εφαρμόζουμε το WDT στο καλάθι και γυρνάμε με αργές κινήσεις δεξιόστροφα και αριστερόστροφά. Η χρήση του μας εγγυάται πολύ σωστό στρώσιμο του καφέ στο basket , έτοιμο για πάτημα, με σκοπό και πάλι την ελαχιστοποίηση της πιθανότητας channeling κατά την εκχύλιση.
Προσωπικά παίρνω καταπληκτικά αποτελέσματα κάθε μέρα χρησιμοποιόντας το WDT και μετά ξύνοντας ελαφρά με το Puck Rake αλλά το WDT στέκει μια χαρά και μόνο του.

https://ibb.co/album/Q7DHGF
https://youtu.be/m2y1KShnVo0

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Κατασκευή Εργαλείων για Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Μάιος 07, 2021 11:41 am

Ήδη μερικά ταξιδεύουν για Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Εννοείται πως περιμένω Feedback παλικάρια :D :D
Συνημμένα
first batch.jpg

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Κατασκευή Εργαλείων για Cafelat Robot

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Μάιος 07, 2021 4:26 pm

Φίλε μου υπάρχει περίπτωση να φτιάξεις WDT και για κλασσικά 58αρια ή 58.5αρια καλαθάκια;;

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Κατασκευή Εργαλείων για Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Μάιος 07, 2021 5:36 pm

Το basket του robot είναι 58αρι οπότε δεν υπάρχει προβλημα στην διάμετρο. Το προβλημα μου είναι το βάθος του basket για να φιξαρω τις βελόνες γιατί αν δεν κάνω λάθος το βάθος του basket διαφέρει ανάλογα με την χωρητικότητα. Από εκεί και πέρα η κατασκευή είναι ίδια μόνο που το wdt θα προσαρμόζει μόνο σε αυτό το basket. Αν το δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο με λιγότερο βάθος Λογικά οι βελόνες θα βρίσκουν στον πατο.

Απάντηση