Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Πέμ Απρ 15, 2021 10:21 am

Πρωινή δοκιμή Νο1 με καινούργιο καφέ απο SAMBA exclusive blend.
Όπως θα δείτε και στο βίντεο η κατανομή γίνεται αρκετά καλά και απ' ότι φαίνεται το μέγεθος των ακίδων αποδίδει καθώς δεν αναταράσει τους κόκους. Σε συνδιασμό δε με το puck rake το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό όσον αφορά το στρώσιμο - κατανομή του καφέ στο καλάθι.

https://youtu.be/c7CKwf9VGg4

Παραθέτω και ένα βίντεο με της όλης προετοιμασίας και την κατανομή των σταγόνων κατά το pre infusion.

https://youtu.be/lfUf3cDevCo

Περιμένω γνώμες και παρατηρήσεις.

ΥΓ Σήμερα λέω να μειώσω την διάμετρο του εργαλείου όπως έκανε και ο BasilTh στο δικό του , ώστε να πλέει μέσα στο καλάθι και να σημειώσω τυχόν διαφορές.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από nik___ » Πέμ Απρ 15, 2021 9:34 pm

Alex, πολύ ωραία κατασκευή! Έχεις δει διαφορά οσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ?

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από alex2468 » Πέμ Απρ 15, 2021 9:50 pm

Όντως φαίνεται πολύ ωραία κατασκευή. Και εγώ το έχω απορία αν είχε αποτέλεσμα στο φλυτζάνι

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Πέμ Απρ 15, 2021 11:26 pm

Το σωστό αποτέλεσμα στο φλυτζάνι είναι απόρροια πολλών παραμέτρων. ΜΙα εξ αυτών είναι και το channeling. Προετοιμάζοντας λοιπόν το puck με τέτοιου είδους εργαλεία στην ουσία ελαχιστοποιείς την πιθανότητα channeling. Με αυτόν τον τρόπο εξαλείφεις έναν σημαντικό παράγοντα για μια σωστή εκχύλιση και επικεντρώνεσαι στην διόρθωση των υπολοίπων ώστε να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η χρήση των εργαλείων λοιπόν μου έχει δώσει την άνεση να επικεντρωθώ σε όλα τα υπόλοιπα που επηρεάζουν το "τελικό αποτέλεσμα στο φλυτζάνι". Η αλήθεια είναι ότι ακόμα πειραματίζομαι και σιγά σιγά πλησιάζω όλο και πιο πολύ στον στόχο. Σε αυτό βέβαια θα βοηθούσε κατά πολύ η απουσία 7 ποικιλιών καφέ στο σπίτι και ο διαρκής πειραματισμός των υπολοίπων παραμέτρων :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Πέμ Απρ 15, 2021 11:29 pm

Δεχεσαι προπαραγγελιες για το τελικο προιον; :a013:

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από alex2468 » Πέμ Απρ 15, 2021 11:32 pm

Ναιιιιι θα μοσχοπουλήσει

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Απρ 16, 2021 12:41 am

Αν και το puck rake είναι από τα αγαπημένα μου λόγω ευελιξίας της χρήσης του στην κατανομή, αν υπάρχει ενδιαφέρον χαρά μου να εξυπηρετήσω μιας και η γκάμα εργαλείων για το robot είναι περιορισμένη. Θα μου επιτρέψετε όμως να κάνω μερικές δοκιμές το ΣΚ για να καταλήξω στο τελικό σχέδιο. Θέλω να δω αν η μείωση της διαμέτρου προσφέρει καλυτερο αποτέλεσμα. Μόλις έχω τελικό σχέδιο σας ενημερώνω και οποίος θέλει προ παραγγελία μου λέει για να προγραμματισω την αγορά υλικών και την κατασκευή.

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από alex2468 » Παρ Απρ 16, 2021 9:36 am

Φτιάχνεις και για flair??

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Απρ 16, 2021 10:23 am

Για flair δεν γνωρίζω διαστάσεις και βάθος απο το καλάθι για να το κάνω να σου πω την αλήθεια. Αν μπορείς να μου στείλεις διαστάσεις κάτι μπορώ να κάνω αν και νομίζω πως το ίδιο αποτέλεσμα αλλά πιο χειροκίνητα θα το πετύχεις και με ένα puck rake.
Κατά τα άλλα νομίζω πως είναι καλύτερα να μεταφερθεί το κομμάτι περί κατασκευών σε κάποια άλλη κατηγορία γιατί έχω ψιλό $$@##$# το νήμα ?? :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Παρ Απρ 16, 2021 10:32 am

Zabou έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 12:41 am
Αν και το puck rake είναι από τα αγαπημένα μου λόγω ευελιξίας της χρήσης του στην κατανομή, αν υπάρχει ενδιαφέρον χαρά μου να εξυπηρετήσω μιας και η γκάμα εργαλείων για το robot είναι περιορισμένη. Θα μου επιτρέψετε όμως να κάνω μερικές δοκιμές το ΣΚ για να καταλήξω στο τελικό σχέδιο. Θέλω να δω αν η μείωση της διαμέτρου προσφέρει καλυτερο αποτέλεσμα. Μόλις έχω τελικό σχέδιο σας ενημερώνω και οποίος θέλει προ παραγγελία μου λέει για να προγραμματισω την αγορά υλικών και την κατασκευή.
Εννοείται... Θελουμε την τελικη version την καλη :D

Απάντηση