Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Απρ 30, 2021 9:54 pm

Η σύζυγός μου δεν έχει παραπονεθεί ποτέ ότι δυσκολεύτηκε.
Διευκολύνει πάντως η σωστή στάση του σώματος. Αν γείρεις το σώμα σου πάνω από το robot δεν χρειάζεσαι υπερβολική δύναμη στα χέρια, καθώς σπρώχνεις και με το βάρος του σώματος. Επιπλέον αν βάλεις τα mittens, είτε τα χειροποίητα ξύλινα που διατίθενται κι εδώ, είτε τα official, θα μηδενίσεις την πίεση που αισθάνεσαι στις παλάμες.
Αλλά γενικά, η απάντηση είναι όχι, αν δεν έχεις κάποιο μυοσκελετικό πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Σάβ Μάιος 01, 2021 1:17 am

Χρησιμοποιώ τον comandante με red clix πλέον και είμαι υπέρ καλυμμένος στο θέμα του μυλου. Φαντάζομαι εσυ με τον μυλο που περιμένεις θα είσαι σουπερ! Ανάλογα με τον καφέ που έχεις, το ratio το παιζεις όπως θέλεις εσύ. Τώρα τελευταία να φανταστείς πίνω Ristreto έναν medium απο terresdecafe με 14 γgr in και 14gr out και έχω πάθει ΣΟΚ με το σιροπιαστό σώμα που παιρνω. Όσον αφορά την δύναμη , pre infusion και πατημα στα 6- 8 bar μια χαρά θα είναι η συζυγος. Το 9 είναι λίγο ζόρι αλλά με τα mittens που ειπε και ο giorgoscha η εκχύλιση γίνεται πολυ πιο ομαλά και εύκολα. Αν επιλέξεις το ρομπότ πάντως για εμένα θα έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή και θα κατ ' ενθουσιαστείς με το αποτέλεσμα!

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Σάβ Μάιος 01, 2021 9:05 am

Με βάση και το τελευταίο σχόλιο, βλέπετε διαφορετικά αποτελέσματα στα 9 bars; Ο ίδιος ο Paul Pratt προτείνει λιγότερα με την αιτιολόγηση πως μετράνε σε διαφορετικό σημείο την πίεση οι ημιαυτόματες μηχανές. Εγώ είμαι συνήθως στα 7 και παίρνω καλά αποτελέσματα.

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Σάβ Μάιος 01, 2021 9:39 am

Σήμερα, είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά το pressurised φίλτρο. Έβαλα γύρω στα 8.5 γραμμάρια (όσο ακριβώς παίρνει ο δοσομετρητής που ήρθε με το φίλτρο) ενός καφέ dimello που είχε προσφορά με γύρω στα 3€ τα 250 γραμμάρια. Φυσικά, χρησιμοποίησα το χάρτινο screen αντί για το μεταλλικό (γιατί η ποσότητα του καφέ είναι μικρή, οπότε δεν συνίσταται το μεταλλικό γιατί μπορεί να σπάσει ή να λυγίσει) και έβαλα και την μεταλλική βάση στο portafilter (στο αντίστοιχο βίντεο του Paul Pratt λέει πως αν δεν το βάλεις θα λερώσεις τα πάντα).

Συμπέρασμα: ένας like nespresso καφές, πολύ πιο ελαφρύς από τα double espresso που φτιάχνω συνήθως. Αντίσταση και bars ελάχιστα, ο καφές έτρεχε πολύ εύκολα.

Το συνιστώ; Προσωπικά καμία φορά έχω ανάγκη να πιώ ένα ελαφρύ καφεδάκι, χωρίς να μπω στην διαδικασία ζυγαριάς κτλ. Είναι μια εύκολη λύση, ειδικά μια και απέσυρα χθες την nespresso μηχανή μου - και το robot είναι η μοναδική μου μηχανή. Απλά, τώρα που έχω αρχίσει να πετυχαίνω τα speciality καφεδάκια με το κανονικό φίλτρο, αναρωτιέμαι αν τελικά θα το χρησιμοποιήσω. Ίσως για κανένα decaf, για να μην χρειάζεται να πειράζω ιδιαίτερα την ρύθμιση στο grinder μου.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Σάβ Μάιος 01, 2021 10:37 am

Προσωπικά δεν έχω pressure gauge οπότε δεν γνωρίζω ακριβώς τι πιεση πιανω. Χρησιμοποιώ ζυγαριά μπάνιου ως σημείο αναφοράς καμια φορά και βλέπω πως παιζω στα 20 με 22 κιλά πανω κατω οπότε κοντά στα 8 bars. Μόλις βγάλω τα μισά γραμμάρια που θελω, χαλαρώνω και μείωνω την πιεση σταδιακά ώστε να μην βγαίνει γρήγορα ο καφές και παντα έχω ένα όμορφο αποτέλεσμα. Από εκεί και περα την διαφορά θα την κάνει το ratio.

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Κυρ Μάιος 02, 2021 3:26 pm

stavrosf έγραψε:
Σάβ Μάιος 01, 2021 9:05 am
Με βάση και το τελευταίο σχόλιο, βλέπετε διαφορετικά αποτελέσματα στα 9 bars; Ο ίδιος ο Paul Pratt προτείνει λιγότερα με την αιτιολόγηση πως μετράνε σε διαφορετικό σημείο την πίεση οι ημιαυτόματες μηχανές. Εγώ είμαι συνήθως στα 7 και παίρνω καλά αποτελέσματα.
Και δικιο εχει... Σε μηχανη φιλου lelit anna με 9 bar ρυθμισμενη αναγκαστηκα στον specialita του απο το 1.9 που εκοβε να παω στο 2.4 με το ρομποτακι για να ανεβω στο peak μεχρι τα 8bar.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Παρ Μάιος 07, 2021 7:59 pm

Μια προσπάθεια προσέγγισης της καθημερινής μου ρουτίνας κατά την εκχύλιση.
Ο καφές είναι απο terresdecafe το blend που έχει. Όμορφα ισσοροπημένος με στοιχεία σοκολάτας και καστανής ζάχαρης.
15gr in - 30gr out.

https://youtu.be/Cp4olpZisBY

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Μάιος 07, 2021 11:06 pm

Ωραία η εκχύλιση, Αλέξανδρε, μοιάζει ιδανική κατά τα δικά μου πρότυπα τουλάχιστον. Πάνω κάτω την ίδια ρουτίνα ακολουθούμε φαντάζομαι οι περισσότεροι. Δύσκολο πάντως να χειρίζεσαι ταυτόχρονα και την κάμερα, πρέπει να βρεις άλλο πρόσωπο να σε τραβάει! :) Μια δυό διαφορές σε σχέση με τη δικιά μου ρουτίνα είναι ότι πάντα γεμίζω πιο πολύ το καλαθάκι με νερό και ότι έχω σταματήσει να αδειάζω το περίσσευμα σε ποτηράκι από κάτω. Μόλις πάρω τα γραμμάρια που θέλω, ανεβάζω μαλακά τους μοχλούς, βγάζω portafilter και το ακουμπάω στη βάση του robot, παίρνω το καλαθάκι όπως είναι και το πάω νεροχύτη.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Σάβ Μάιος 08, 2021 12:12 am

Χαχαχα δεν έχεις άδικο αλλά θέλω να πιστευω πως θα είναι και το τελευταίο μακροσκελές βίντεο οποτε δεν θα χρειαστεί. Απο εδώ και πέρα μόνο πλανα με εκχυλισεις, απλως ήθελα με αυτό το βίντεο να δείξω πανω κάτω όλη την διαδικασία στους νέους κυρίως φίλους για να ξέρουν τι να περιμένουν. Δεν είναι δύσκολο να παρεις το κολαϊ που λένε, καθώς και εγώ είμαι πολυ νέος στο άθλημα ακόμη, αλλά μόλις βρείς τα "κουμπιά" του robot, το αποτελεσμα που παιρνεις πραγματικα είναι εξαιρετικό.
Εξαιρετικός επίσης είναι και ο καφές από terresdecafe αν και τώρα τελευταία το έχω ρίξει στο roasting 😆😆

Aristotelis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2021 8:53 pm

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Aristotelis » Δευ Ιουν 28, 2021 9:14 pm

Καλησπέρα σας παιδιά και από εμένα. Παρακολουθώ εδώ και καιρό με μεγάλο ενδιαφέρον τη συζήτηση σας για την robot και πριν λίγες ημέρες παρέλαβα και εγώ την δική μου. :)

Όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Δεδομένου ότι είμαι καινούργιος και λίγο άσχετος στον κόσμο του espresso, ξεκίνησα την προσπάθεια με τη συνταγή του Hoffman 17g καφέ - 60g νερό. Δεν έχει έρθει ακόμα η παραγγελία του grinder οπότε είπα να παίξω με λίγο καφέ αλεσμένο από γνωστή αλυσίδα, που φτιάχνει καφέ (δεν ξέρω αν το όνομα επιτρέπεται να το αναφέρω 😅).

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν υπάρχει αρκετή πίεση όταν κλείνω τα μεταλλικά "χεράκια". Στα videos σας (που δείχνουν ιδιαίτερα ελκυστικά τα αποτελέσματα), βλέπω πως η διαδικασία διαρκεί τουλάχιστον 40 sec. Στη δική μου περίπτωση και ειδικά αν προσπαθήσω να πιάσω τα 8-9 bars, διαρκεί το πολύ 10.

Άραγε να φταίει ότι ο καφές δεν έχει το ιδανικό άλεσμα; Το μεγάλο μου άγχος και κυρίως ο λόγος που ρωτάω, είναι γιατί αν πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος, δύσκολα θα το καταλάβω λόγω απειρίας. Ενώ ενδεχόμενη αντικατάσταση του, δεδομένου ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα αντιπρόσωπος, θα είναι περιπέτεια..

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα :)

Απάντηση