Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Σάβ Ιαν 30, 2021 9:05 am

stavrosf έγραψε:
Σάβ Ιαν 30, 2021 8:05 am
Υ.Γ.: Καινούριος στον του non-capsule espresso, χθες παρέλαβα τον πρώτο μου μύλο... πρέπει να χάλασα 400γραμ (2 σακουλάκια) καφέ για να πλησιάσω την σωστή άλεση για το Robot, ελπίζω σήμερα να τα καταφέρω.
Κόψε αρκετά ψιλά και αν θελει υπερβολική δύναμη και χρόνο, άρχισε να χοντραίνεις την άλεση. Και να βάζεις παντα ιδια ποσοτητα καφε και όχι λιγότερα απο 16gr μεχρι να το βρεις.
Δεν αργούν τα καλά καφεδάκια!

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Σάβ Ιαν 30, 2021 11:45 am

Παιδιά μία ερώτηση,
Η δύναμη που απαιτεί είναι υπερβολική; Θα μπορέσει η σύντροφος να βγάλει καφέ χωρίς να μου τη φέρει στο κεφάλι; Έχετε κάνει καμία πατέντα στις άκρες των μοχλών για διευκόλυνση;
Μέχρι τώρα φτιάχνω καφέ με μία μηχανή krups σε λίγες μέρες θα έρθει στην κατοχή μου επαγγελματικός Μύλος και σκέφτομαι.νανκινηθω απευθείας στη Robot για πολλούς λόγους.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Σάβ Ιαν 30, 2021 12:04 pm

zaher έγραψε:
Σάβ Ιαν 30, 2021 11:45 am
Παιδιά μία ερώτηση,
Η δύναμη που απαιτεί είναι υπερβολική; Θα μπορέσει η σύντροφος να βγάλει καφέ χωρίς να μου τη φέρει στο κεφάλι; Έχετε κάνει καμία πατέντα στις άκρες των μοχλών για διευκόλυνση;
Μέχρι τώρα φτιάχνω καφέ με μία μηχανή krups σε λίγες μέρες θα έρθει στην κατοχή μου επαγγελματικός Μύλος και σκέφτομαι.νανκινηθω απευθείας στη Robot για πολλούς λόγους.
Η σύζυγός μου τα καταφέρνει χωρίς κανένα πρόβλημα. Βασικά, αν κάποιος φτάνει στο σημείο να ενοχλείται από την πίεση των μοχλών σημαίνει είτε ότι τους κρατάει λάθος, είτε ασκεί υπερβολική πίεση. Γι' αυτό το λόγο πάντως διατίθενται ως αξεσουάρ τα λεγόμενα "robot hands" που ως βαριδάκια στην άκρη των μοχλών προσθέτουν 60gr βάρος σε κάθε μεριά αλλά και λίγο όγκο ώστε να διευκολύνουν την πίεση.
Περεμπιπτόντως, επειδή το κόστος με τα μεταφορικά είναι αρκετά υψηλό από τα υπόλοιπα site για τα αξεσουάρ, έστειλα πριν από μερικές μέρες e-mail στο lesswastecoffee.com που έχει πιο νορμαλ τιμές για το αν θα φέρουν τα χεράκια. Ο Vladimir απάντησε ότι τα αναμένει το Μάρτιο και αμέσως μετά τα πρόσθεσε και στο site (ως μη διαθέσιμα προς το παρόν).

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Σάβ Ιαν 30, 2021 1:29 pm

Ευχαριστώ για την αμεσότητα σου. :oneup:
Λύσεις υπάρχουν. Από τη μια το πατητήρι και από την άλλη αν βρεις κάτι στη διάμετρο του φτιάχνεις δύο εξαίσιες λαβές για ευκολία.
Άρα θα τα γλιτώσω μάλλον τα ράμματα. :waf:

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Δευ Φεβ 01, 2021 2:08 am

Καλησπέρα φίλοι μου !Σχετικά νεος στο άθλημα και έχω ξεζουμισει το φόρουμ. Απίστευτος όγκος δεδομένων και πληροφοριων. Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του robot και κάθε φορά που φτάνω στο καλάθι το αφήνω για την επόμενη ημέρα. Αξίζει να το επιχειρήσω ή θα το μετανιωσω? Είμαι λάτρης του καφέ και κυρίως πινω v60 και cappucinno από bialetti moka pot. Για grinder έχω τον comandante c40 και είμαι απολύτως ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Φεβ 01, 2021 8:28 am

Το αν αξίζει ή όχι εξαρτάται από εσένα. Αν θες να φτιάξεις 4 καφέδες στη σειρά είναι μια κάποια διαδικασία, ειδικά αν συνδυάζεται με τον comandante. Επίσης αν ο ατμός είναι σημαντικός για τη ρουτίνα σου θα πρέπει να βρεις εναλλακτικούς τρόπους για τα cappuccino σου. Αν τα παραπάνω δεν αποτελούν πρόβλημα για εσένα, προχώρα...

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Δευ Φεβ 01, 2021 9:40 am

Καλημερα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Καφεδάκια κάνω μόνο για εμένα, 1-2 το πρωι. Τα καπουτσίνο τα κανω με με αφρόγαλα στο French press και είμαι μια χαρά. Για το θέμα γευσης λεω αν αξίζει. Θα μπορέσω να παρω γευστικους καφέδες? Στα όσα βίντεο έχω δει μέχρι τώρα το αποτέλεσμά φαίνεται φανταστικό.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Φεβ 01, 2021 11:00 am

Δες κι εδώ, ίσως βοηθήσει: https://www.home-barista.com/advice/bes ... 70835.html

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Τετ Φεβ 03, 2021 8:30 am

Καλημέρα σε όλους παιδιά

Μπορεί κάποιος κάτοχος να με βοηθήσει με τις διαστάσεις ανάμεσα στα ποδαράκια του ρομπότ; Θέλω να πάρω ζυγαριά να χωράει από κάτω.
Είναι στο δρόμο το ρομποτικό! :a013:

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Τετ Φεβ 03, 2021 8:53 am

καλημέρα,
9,6 με 9,7 εκ. το μετράω

Απάντηση