Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
mitos79
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 5:08 pm
Μηχανή:: Cafelar robot
Μύλος:: Kinu m47 classic
2ος Μύλος:: Graef cm800

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από mitos79 » Σάβ Δεκ 12, 2020 9:32 pm

Ευχαριστώ παιδιά.
Ναι δεν στοχεύω στα 9bar. Συνήθως είναι στα 6-8 και μάλλον είναι ψυχολογικό το θέμα, καθώς νομίζω περίμενα να είναι λίγο πιο εύκολο.
giorgoscha έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 11:08 pm
Ζυγαριές φαντάζομαι θα έχεις διαπιστώσει ότι χωράει και μεγαλύτερες, αλλά πρέπει να τοποθετηθούν πλάγια και δεν θα πατάει ακριβώς στη μέση η κούπα.
Ναι έτσι κάνω τώρα. Βάζω τη Hario στα πλάγια και ακουμπάω στην άκρη την κούπα. Δουλεύει καλά αλλά είναι λίγο ugly :?

Jazzu Nyc έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 4:27 pm
...ναι βέβαια...
450 € (robot) + 350 € (kinu) = 800 €
...τζάμπα πράμα...
Τον καταλαβαίνω τον φίλο και δε λέω ότι είναι φτηνή λύση. Απλώς είπα ότι κατά τη γνώμη μου (μπορεί ωστόσο να είμαι και λάθος) ο συνδυασμός αυτός είναι από τους πιο οικονομικούς για να πιεις ποιοτικό καφε. Πχ αν ήθελες να πάρεις ηλεκτρικό μύλο, έπρεπε να δώσεις τουλάχιστον 450 για τον mignon specialita ή ~550 για τον niche.
todoornot έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 11:48 pm
Βέβαια σχεδόν παράλληλα αύξησα και τον χρόνο του preifusion - ανακάλυψα αυτόν τον τύπο κι έμπλεξα πάλι... https://towardsdatascience.com/pre-infu ... 3b2542152e
Ευχαριστώ για το link. Πολύ ενδιαφέρον! Πόσα δεύτερα κάνεις preinfusion?

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Δεκ 13, 2020 12:05 am

mitos79 έγραψε:
Σάβ Δεκ 12, 2020 9:32 pm
Πόσα δεύτερα κάνεις preinfusion?
Έτσι όπως τα λέει αυτός, πάω σε πάνω από 20 ως και 30τόσο - δοκιμάζω ακόμα. Πριν είχα κατασταλάξει σε όσο χρόνο κάνει να καλύψει το γυμνό, 8-15 περίπου. Μιλάω για μονοποικιλιακούς κυρίως Αιθιοπίες natural που το τραβάνε, σε άλλους συνήθως φροντίζω με το κόψιμο να είναι λιγότερο.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Δεκ 21, 2020 4:13 pm

todoornot έγραψε:
Κυρ Δεκ 13, 2020 12:05 am
mitos79 έγραψε:
Σάβ Δεκ 12, 2020 9:32 pm
Πόσα δεύτερα κάνεις preinfusion?
Έτσι όπως τα λέει αυτός, πάω σε πάνω από 20 ως και 30τόσο - δοκιμάζω ακόμα. Πριν είχα κατασταλάξει σε όσο χρόνο κάνει να καλύψει το γυμνό, 8-15 περίπου. Μιλάω για μονοποικιλιακούς κυρίως Αιθιοπίες natural που το τραβάνε, σε άλλους συνήθως φροντίζω με το κόψιμο να είναι λιγότερο.
Λόγω lockdown-blackout μεταφορικών έχω ξεμείνει από καφέ της προκοπής, οπότε στο αρκετά σκούρο blend που διαθέτω αυτή τη στιγμή, δοκιμάζοντας μεγαλύτερο preinfusion δεν βρήκα να βοηθάει ιδιαίτερα στη γεύση. Σίγουρα πάντως βοηθάει στο να μην έχω καθόλου spraying/channeling αλλά και στην όψη.
Μόλις μου έρθουν οι μονοποικιλιακοί θα δοκιμάσω κι εκεί χρόνους 20-30 sec preinfusion για το TCF (time to cover the filter).
Βασικά, το "άγχος" μου είναι μην πέσει υπερβολικά η θερμοκρασία κατά την εκχύλιση, αλλά απ 'οτι φαίνεται εν τέλει το κέρδος είναι μεγαλύτερο.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Δεκ 21, 2020 4:46 pm

Πάντως αυτό που λέει, δεν είναι 20-30 να είναι το TCF. Λέει το συνολικό PI να είναι TCF επί 3. Πχ, το κάλυψε σε 10; Παραμένεις σε PI ως τα 30 συνολικά και μετά ανεβάζεις.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Δεκ 21, 2020 6:10 pm

todoornot έγραψε:
Δευ Δεκ 21, 2020 4:46 pm
Πάντως αυτό που λέει, δεν είναι 20-30 να είναι το TCF. Λέει το συνολικό PI να είναι TCF επί 3. Πχ, το κάλυψε σε 10; Παραμένεις σε PI ως τα 30 συνολικά και μετά ανεβάζεις.
Η αλήθεια είναι ότι κάπου τον έχασα... και με έπιασες αδιάβαστο... :) Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε!
Δεν σε προβληματίζει όμως ότι στις μηχανές μας πέφτει αρκετά η θερμοκρασία αν η εκχύλιση διαρκέσει αρκετά παραπάνω; Ποιος είναι ο συνολικός χρόνος και το ratio;

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Δεκ 22, 2020 3:18 pm

Ο χρόνος όταν το δοκιμάζω αυτό πάει λεπτό και παραπάνω. Ratio συνήθως λίγο κάτω από 1:2.
Για τις απώλειες με ανησυχούσε κι εμένα, αλλά δεν έχω δει πρόβλημα - υπόψη ότι πάντα κάνω προθέρμανση και ότι για κάθε νέο καφέ κάνω δοκιμές και στην θερμοκρασία, με τα δευτερόλεπτα ανάμεσα στο κλείσιμο του βραστήρα και το γέμισμα του κυλίνδρου - αυτό που καταλήγω γίνεται μέρος της συνταγής. Νομίζω ότι από τη στιγμή που σφραγίζεται ο κύλινδρος με το πιστόνι και αρχίζει η πίεση, ο ρυθμός πτώσης της θερμοκρασίας μειώνεται κατά πολύ, γι αυτό και είναι σημαντικό τα παραπάνω να γίνονται χωρίς χάσιμο χρόνου.

Karajohn
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 12:54 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Clever dripper
Μύλος:: Eureka mignon zero
2ος Μύλος:: 1zpresso k-plus
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Karajohn » Τρί Ιαν 12, 2021 7:20 pm

Καλησπέρα στην παρέα κι από εμένα. Ερωτευμένος κι εγώ με το Robot, αν και προς το παρών θα μείνει στα χαρτιά, θα ήθελα να αναφέρω το [https://www.lesswastecoffee.com/cafelat-robot] που ανακάλυψα πρόσφατα για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά. Η καλύτερη τιμή που βρήκα στην Ευρώπη και με δωρεάν μεταφορικά. Ελπίζω να βοηθήσει κάποιον να προχωρήσει σε αγορά καθώς εγώ θα περιμένω δυστυχώς για λίγο καλύτερες μέρες, χαχαχα.

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Σάβ Ιαν 30, 2021 2:11 am

Γνωρίζει κάποιος αν το συγκεκριμένο κατάστημα είναι αξιόπιστο. Έχει δυνατότητα paypal βέβαια αλλά αν κάποιος γνωρίζει, είναι ευπρόσδεκτη η γνώμη του

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Ιαν 30, 2021 3:22 am

zaher έγραψε:
Σάβ Ιαν 30, 2021 2:11 am
Γνωρίζει κάποιος αν το συγκεκριμένο κατάστημα είναι αξιόπιστο. Έχει δυνατότητα paypal βέβαια αλλά αν κάποιος γνωρίζει, είναι ευπρόσδεκτη η γνώμη του
Το ΑΦΜ είναι κανονικό, ταιριάζει με το όνομα και την διεύθυνση της εταιρίας που λέει η σελίδα.
Τώρα, αν είναι γενικά απατεώνες ή αναξιόπιστοι, :c034:
https://www.facebook.com/ekokapsule/


Μπορείς να ψάχνεις Ευρωπαϊκά ΑΦΜ που μπορούν να πουλάνε εκτός της χώρας τους εδώ:
https://ec.europa.eu/taxation_customs/v ... ponse.html

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Σάβ Ιαν 30, 2021 8:05 am

Ναι, παρήγγειλα και παρέλαβα την Robot (Barista) από αυτό το κατάστημα. Πριν ψωνίσω το έψαξα λιγάκι, γιατί η σελίδα του στο FB έχει μόνο 5 likes. Έχει και άλλες σελίδες ανά χώρα και γλώσσα (η Σλοβάκικη, μια και είναι στην Σλοβακία φαίνεται η πιο δημοφιλής https://www.ekokapsule.sk/).

Έκανε 2 εβδομάδες να έρθει, αλλά η μεγαλύτερη καθυστέρηση ήταν στις εγκαταστάσεις της ACS. Πάντως ο τύπος που απαντάει στα mails (ο Vladimir :respekt: ) είναι πολύ ευγενικός. Δεν σας κρύβω πως είχα μια ελαφρά αγωνία μέχρι να φτάσει, αλλά όλα καλά. Τώρα φαίνεται να έχει φέρει και άλλα αξεσουάρ.

Υ.Γ.: Καινούριος στον χώρο του non-capsule espresso, χθες παρέλαβα τον πρώτο μου μύλο... πρέπει να χάλασα 400γραμ (2 σακουλάκια) καφέ για να πλησιάσω την σωστή άλεση για το Robot, ελπίζω σήμερα να τα καταφέρω.

Απάντηση