Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Πέμ Απρ 08, 2021 6:38 pm

centaur έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 11:10 pm
stavrosf έγραψε:
Κυρ Απρ 04, 2021 9:20 am
Μετά από τόσο δοκιμές, νομίζω πέτυχα τον Tigrato από Taresso :coffee:

19gr in -> 45gr out περίπου με 15'' preinfusion στα 2 bars και μετά στα 33-34'' με 6-7 bars.
Το νερό που έβαλα στο φίλτρο ήταν στους 97 βαθμούς.
Για πες λεπτομέρειες Σταύρο γιατι εγώ με τον συγκεκριμένο έχω ξενερώσει, μου βγαζει καποια πικρίλα και μονο όταν πάω σε 19 με 19.5 γρ. εχω μετρια ισορροπία. Στα 45 γρ. out πως ειναι; Επίσης για πες μου σε σχέση με εναν αλλο καφε πόσο ψιλά κόβεις. Εχω απο kudu, Taf και Μοκκα διαφορους, θα καταλαβω. Νομίζω ο συγκεκριμένος έχασε την ευκαιρία του μαζί μου, παμε για αλλα :)

Κι ενα σχόλιο για το ρομπότ. Τέλειο δεν είναι ούτε αυτός είναι ο σκοπός που το παίρνει ο κοσμος. Είναι όμως ότι καλύτερο για να μπει ποιοτικός εσπρεσο εύκολα και γρήγορα στο σπίτι του καθενός. Και έχει ένα πολύ μεγαλο user base, που κάνει δοκιμές, ρίχνει ιδέες και γενικά νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος σου. Ξεκαθαρη απόδειξη το τρεχων νήμα, που νομίζω ειναι και απ'τα πιο active του φόρουμ. :oneup:
Θα έλεγα πιο χοντρά από τα υπόλοιπα καφεδάκια που έχω δοκιμάσει.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Σάβ Απρ 10, 2021 1:05 pm

Βλέποντας ένα βίντεο απο τον δημιουργό της decent για ένα εργαλείο που ονομάζει puck rake (https://decentespresso.com/rake) μπήκα στην διαδικασία να ασχολήθώ με την κατασκευή του. Έχοντας ξυλουργικό τόρνο με τον οποίο ώς χόμπυ κάνω διάφορες ξύλινες κατασκευές σκέφτηκα να κατασκευάσω ένα να δώ αν όντως κάνει όσα λέει ο τύπος στο βίντεο.
Πήρα λοιπόν ένα παλιό κομμάτι ελιάς που είχα αγοράσει παλιά με φανταστικά νερά, προμηθεύτικα και τις απαραίτητες βελόνες foodsafe, bodysafe διαμέτρου 0,35 και ξεκίνησα τους πειραματισμούς. Έφτιαξα μερικά δοκιμαστικά με σκοπό την καλύτερη τοποθέτηση των βελόνων και κατέληξα σε ένα diamond shape pattern που πιστεύω πως δουλεύει καλύτερα.

Επειδή μου άρεσε τόσο το οπτικό όσο και το πρακτικό αποτέλεσμα του εργαλείου σας το παρουσιάζω και σας ενημερώνω πως είμαι στην διάθεση όποιου θέλει να του φτιάξω ένα αντίστοιχο.
Το ξύλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι η ελιά που βλέπετε και στην φωτό, κερασιά, καρυδιά, οξυά και βερυκοκιά.
Η τιμή διάθεσης του για τα μέλη του forum είναι 12,00€ συν τα έξοδα αποστολής και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει προσωπικό μύνημα, ή mail στο abazoukis@gmail.com ή ακόμα και να με πάρει τηλέφωνο στο 6936933797 για να κανονίσουμε τις λεπτομέρειες.

https://ibb.co/VHMTYYM

Ο τρόπος στερέωσης που χρησιμοποιώ είναι με σταγόνα σιλικόνης στο ξύλο ώστε να είναι εύκολη η αντικατάσταση της βελόνας με ένα θερμοπίστολο εάν αυτό χρειαστεί λόγω φθοράς.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Σάβ Απρ 10, 2021 2:07 pm

Ωραίος, Alex! Τι θα έλεγες να διέθετες και μια ακόμα έκδοση με φαρδύ ξύλο που να κάθεται και να εφαρμόζει πάνω στο καλαθάκι μας, ώστε να το "αποθηκεύουμε" κι εκεί; Με 8 βελόνες που θα τις ρυθμίσουμε να μην ξύνουν τον πάτο (παραξενιά μου). :e014:

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Απρ 10, 2021 2:28 pm

Φαίνεται πολύ καλό, μπράβο. Είδες διαφορά στην εκχύλιση;; Σχετικά με τις βελόνες foodsafe, bodysafe διαμέτρου 0,3 που μπορεί να τις βρει κάποιος;

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Σάβ Απρ 10, 2021 3:35 pm

Ωραίος, Alex! Τι θα έλεγες να διέθετες και μια ακόμα έκδοση με φαρδύ ξύλο που να κάθεται και να εφαρμόζει πάνω στο καλαθάκι μας, ώστε να το "αποθηκεύουμε" κι εκεί; Με 8 βελόνες που θα τις ρυθμίσουμε να μην ξύνουν τον πάτο (παραξενιά μου).
Νομίζω πως κατάλαβα τι θέλεις. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και ένα σχέδιο για την κατανομή των βελόνων. Θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα με προρυθμισμένο το ύψος στα μέτρα του robot basket να δω αν θα δουλέψει. Θα ποστάρω μόλις έχω έτοιμο κάποιο πρωτότυπο.
Φαίνεται πολύ καλό, μπράβο. Είδες διαφορά στην εκχύλιση;; Σχετικά με τις βελόνες foodsafe, bodysafe διαμέτρου 0,3 που μπορεί να τις βρει κάποιος;
Ο τρόπος που δουλέυει το rake tool δίνει ωραίο αποτέλεσμα κατανομής των κόκκων καφέ στο καλάθι, χωρίς άσκοπες μετακινήσεις αυτών με αποτέλεσμα την δημιουργία καναλιών. Το δε μέγεθος 0,35-0,40 είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να μην υπάρχει μετακίνηση. Στην ουσία κάνει μια ελαφριά ανάδευση και ισοκατανομή των κόκκων , το αφρατεύει και μόλις πατήσεις το puck η πυκνότητα καφέ είναι παντού η ίδια ώστε να μην κάνει chaneling το νερό. Το δουλεύω μερικές μέρες τώρα και έχω διαπιστώσει ότι στις προεκχυλίσεις το καλάθι γεμίζει με σταγόνες απο την μέση προς τα έξω σχεδόν ομοιόμορφα ενώ πιο πρίν μερικές φορές πετύχαινα το ίδιο , μερικές φορές όμως οι σταγόνες γέμιζαν το καλάθι απο έξω προς τα μέσα κάτι που ονομάζεται the donut effect νομίζω και το οποίο δεν το θέλουμε. Τώρα διαφορά στο φλυτζάνι δεν είμαι ειδικός να πω αν είδα διαφορά στην γεύση, σίγουρα πάντως δεν έχω channeling.
Σχετικά με τις βελόνες foodsafe, bodysafe διαμέτρου 0,3 που μπορεί να τις βρει κάποιος;
Ψάξε στο νετ για βελόνες βελονισμού. Όχι μικρότρες απο 0,35 όμως θα σου πρότεινα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Απρ 10, 2021 5:46 pm

Πολύ ωραία υλοποίηση. Εγώ είχα προσπαθήσει πρόχειρα να φτιάξω κάτι ανάλογο με φελλό από μπουκάλι κι έβαλα καρφίτσες με τα κεφάλια προς τα κατω για να μη γρατζουναει το καλαθάκι, αλλά προφανώς ήθελε λιγότερες γιατί αντί να ανακατεύει τον καφέ τον μετακινούσε. Βέβαια οι βελόνες βελονισμού είναι λεπτότερες απ' ότι βλέπω και μάλλον κάνουν καλή δουλίτσα. Σωστός ! Ευχαριστώ πολύ

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Απρ 14, 2021 8:29 pm

Επειδή κάποιος το ζήτησε μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω ένα προτότυπο.
Ένα WTD διαμορφωμένο στα μέτρα του Robot.
Οι βελόνες είναι λίγα εκατοστά πάνω απο τον πάτο ώστε να μην τον ξύνουν. Την εβδομάδα αυτή θα δοκιμαστεί διεξοδικά μέχρι να βρώ ένα σωστό pattern για τις βελόνες. Μέχρι στιγμής αποτέλεσμα είναι αρκετά ικανοποιητικό.
Δύο παρατηρήσεις μέχρι στιγμής:
Ίσως θέλει μια βελόνα ένα τι πιο κοντά στο πλαινό τοίχωμα για πιο ομοιόμορφο άπλωμα.
Ίσως το μέγεθος της βελόνας είναι μικρό.
Μερικά WTD που είδα στο net έχουν πάχος βελόνας 0,7mm ενώ εγώ χρησιμοποίησα 0.35mm.
Αύριο θα ανεβάσω και ένα βίντεο με το εργαλείο εν δράση να το δείτε και να πείτε τις παρατηρήσεις σας.
Προς το παρόν πάρτε μια γεύση.

https://imgur.com/a/6h8mQSn

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Απρ 14, 2021 10:31 pm

Εγώ το πρότεινα και ευχαριστώ που ασχολήθηκες! Αν και όταν δημοσίευσες τις πρώτες πληροφορίες για την κατασκευή σου είχα ήδη παραγγείλει βελόνες για να τις βάλω σε φελλό, ενδιαφέρομαι για κάτι προσαρμοσμένο στο καλάθι μας.
Με τέτοια κατασκευή έχει ασχοληθεί σε βάθος ο Βασίλης (BasilTh), οπότε μπορείς να πάρεις ιδέες στο θέμα του και στο σχετικό βίντεο. Αν και βλέποντας πως έχεις σημαδέψει τον πάτο για να βάλεις τις βελόνες, μάλλον τα έχεις ήδη δει. Ως προς το μήκος, φαντάζομαι ότι και 0.5 εκατοστό πριν τον πάτο είναι αρκετό, δεν ξέρω βέβαια αν θα κάνει αξιόλογη διαφορά, γιατί στις άκρες το καλαθάκι μας είναι καμπύλο, οπότε για να τηρηθεί το 0.5 εκ. θέλει διαφορετικά ύψη και στις βελόνες.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Απρ 14, 2021 11:25 pm

Χαχαχα, παρακαλω. Πρωτίστως σε τέτοιες κατασκευές
σκοπός μου είναι η ικανοποίηση της προσωπικης μου περιέργειας και η απόκτηση ενός εργαλείου που θα διευκολύνει την καθημερινή μου ενασχόληση με το χόμπι του καφέ. Από εκεί και περα για να πω ότι μπορώ να το διαθεσω και σε άλλους θα πρεπει πρωτα να εξασφαλίσω την άψογη λειτουργία και την άρτια κατασκευή του. Είναι το προσωπικο μου κόλλημα που έχω ως πελάτης όταν αγοράζω κάτι και θέλω να αντιμετωπίζω οποιονδήποτε παιρνει κάτι που κάνω με την ίδια φιλοσοφία. Πόσο μάλλον όταν αυτό που κάνω είναι απόρροια της χομπιστικης ενασχόλησης μου με τις κατασκευές. Για το συγκεκριμένο θα χρειαστώ λίγο χρόνο μέχρι να καταλήξω στο τελικό σχέδιο κυρίως γιατί θέλω να δοκιμάσω διαφορετικές βελόνες. Όταν έχω κάτι που λειτουργεί άψογα χαρά μου να το διαθεσω σε όποιον το θελήσει.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Πέμ Απρ 15, 2021 12:46 am

Με τέτοια κατασκευή έχει ασχοληθεί σε βάθος ο Βασίλης (BasilTh), οπότε μπορείς να πάρεις ιδέες στο θέμα του και στο σχετικό βίντεο.
Σε ευχαριστώ πολυ για το λινκ. Είχε πέσει το μάτι μου παλιοτερα στο συγκεκριμένο και το έψαχνα η αλήθεια είναι γιατί μου είχε μείνει η φώτο με το pattern. Στο δικό μου οι βελόνες μπήκαν random αλλά έχοντας αυτό του Βασίλη ως οδηγώ θα κάνω τις απαραίτητες αλλαγές. Επίσης η μικρότερη διάμετρος φαίνεται έξυπνη ιδέα ώστε να αποφευχθεί το όργωμα! Stay tuned...

Απάντηση