Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Μαρ 02, 2020 12:54 am

Κάτοχος, εδώ και 20 ημέρες, της εν λόγω μηχανής στην απλή έκδοση χωρίς το μανόμετρο, σκέφτηκα να υπάρχει ένα θέμα για τυχόν συνιδιοκτήτες ή και μελλοντικούς αγοραστές και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.
Αρχάριος, για τα δεδομένα του greekespresso, μόλις παρέδωσε πνεύμα η Delonghi μου, προβληματίστηκα για ένα διάστημα με ποια μηχανή να την αντικαταστήσω, είτε μεταχειρισμένη (παρακολουθώντας τις αγγελίες εδώ), είτε καινούρια (βλ. Lelit).
Εν τέλει προτίμησα να επενδύσω στη συγκεκριμένη μηχανή που πρακτικά δεν χρειάζεται συντήρηση και για την οποία διάβασα ότι δεν είναι δύστροπη και συγχωρεί, κάτι το οποίο διαπιστώνω καθημερινά στην πράξη. Στην αρχή το σκεφτόμουν για την Flair, κυρίως λόγω τιμής, αλλά διαπίστωσα ότι απαιτεί περισσότερο χρόνο/ενασχόληση για προετοιμασία.
Για όσους δεν την γνωρίζουν, ένα από τα πιο χαρακτηριστικά βίντεο είναι αυτό του James Hoffman: .

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μαρ 02, 2020 3:59 am

Το καλό είναι ότι μπορεί να παράγει αληθινό espresso αφού μπορεί να κρατήσει σωστή θερμοκρασία και πίεση.
Από την άλλη αν εξαιρέσεις την φορητότητα γιατί να μπλέξεις με κάτι τέτοιο και σε τέτοιο κόστος όταν με κάτι παραπάνω παίρνεις κανονική μηχανή.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Μαρ 02, 2020 9:38 am

Artisti έγραψε:
Δευ Μαρ 02, 2020 3:59 am
Το καλό είναι ότι μπορεί να παράγει αληθινό espresso αφού μπορεί να κρατήσει σωστή θερμοκρασία και πίεση.
Από την άλλη αν εξαιρέσεις την φορητότητα γιατί να μπλέξεις με κάτι τέτοιο και σε τέτοιο κόστος όταν με κάτι παραπάνω παίρνεις κανονική μηχανή.
Το μπλέξιμο είναι σχετικό. Ας πούμε μπλέξιμο είναι και οι αφαλατώσεις και το backflushing που χρειάζεται μια κανονική μηχανή, αλλά και η αδυναμία ελέγχου παραμέτρων σε μια χαμηλού κόστους κανονική μηχανή.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από wowthodoris » Δευ Μαρ 02, 2020 12:37 pm

Μεγια σου, με το καλό να ευχαριστηθείς την νέα σου μηχανη! O κυριοτερος λόγος που πήρα την flair pro αντι για Lelit ηταν η ευκολια στον καθαρισμο. Οπως και με το robot (όπως ειπες η flair είναι αρκετά φθηνότερη) πλενεις τα παντα στον νεροχυτη, χωρις την χρήση χημικων (για αφαλάτωση κτλ). Η φορητοτητα είναι ένα μπονους! Όσο αφορα τις παραμέτρους, έχεις πληρη έλεγχο στην πίεση, η μόνη παράμετρος που θέλει προσοχή είναι η θερμοκρασία και το preheat. Αλλα υπάρχει πάντα η λύση της τοποθετησης ταινίας για ένδειξη της θερμοκρασίας επάνω στο brew chamber. Σκοπευω σε καποιά στιγμή να φτιαξω και ένα arduino για την μέτρηση της θερμοκρασίας στο ροφημα κατα την διάρκεια της εκχύλησης. Το σημαντικό είναι ότι και το robot και η flair εφόσον συνοδευονται απο έναν αξιοπρεπες μύλο δίνουν κανονικά το προφίλ του καφέ!

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Μαρ 02, 2020 11:21 pm

Συμφωνώ Θοδωρή, ο καθαρισμός είναι παιχνιδάκι. Βασικά, τουλάχιστον προς το παρόν, παιχνιδάκι μου φαίνεται και η όλη διαδικασία και την ευχαριστιέμαι, απλά από την ώρα που αδειάζω το (μόλις) βραστό νερό στο δοχείο και μέχρι να τελειώσει η εκχύλιση, πρέπει να είμαι συγκεντρωμένος σε αυτό. :)
Μια διαφορά που έχει η Flair σε σχέση με το Robot είναι και η λιγότερη ανάγκη που έχει για προθέρμανση. Έτσι τουλάχιστον διαβάζω.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Μαρ 03, 2020 8:08 am

Μεγειά!!
Πολύ όμορφη μηχανούλα, βασισμένη σε πολύ κλασικό μοντέλο της faema, retro σχεδιασμός και απ΄ όσα έχω διαβάσει σε ξένα fora είναι μια χαρά και η απόδοσή της. Να τη χαρείς και να μας κάνεις κι ένα review σε λίγο καιρό!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Μαρ 03, 2020 12:01 pm

Με γεια κι από μένα! Αν και μου είχε γίνει και μένα για την flair ερώτηση για "μπλέξιμο", μου έκανε και τώρα εντύπωση το πώς θεωρείται μπλέξιμο το robot και η flair, όταν εμένα μου φαίνεται απίστευτο μπλέξιμο η κλασική ηλεκτρική ημιαυτόματη. Εντάξει προφανώς είναι θέμα συνήθειας, προτιμήσεων, αλλά και πώς έχει ψήσει ο καθένας μας τον εαυτό του.

Για το δε κόστος, μην ξεχνάμε ότι για να συγκρίνουμε θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και την δυνατότητα pressure profiling, την απουσία καθαριστικών, καθώς και το ότι δεν θα πάνε ποτέ στον μάστορα...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 03, 2020 2:12 pm

Πέρα από το κόστος που το βρίσκω υπερβολικό για τόσο απλή κατασκευή θέλεις να βαθμονομημένο βραστήρα για να ξέρεις πού βρίσκεσαι από πλευράς θερμοκρασίας νερού.
Μετά κάποια κρύα εξαρτήματα πρέπει να θερμανθούν για να μην βγει ο καφές όξινος κλπ.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Μαρ 03, 2020 3:19 pm

Για τον βραστήρα, αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ αρχικά. Αντ' αυτού όμως, φροντίζω να έχω στο περίπου ίδια θερμοκρασία για κάθε καφέ, έστω κι αν δεν ξέρω ποια είναι αυτή: μετρώντας χρόνο από το σβήσιμο του βραστήρα μου, μέχρι που θα αρχίζω να ρίχνω το νερό. (Ο χρόνος αυτός γίνεται μέρος της "συνταγής μου" για τον κάθε καφέ.) ΟΚ, δεν είναι απολύτως ακριβής μέθοδος αλλά το φλιτζάνι δεν μου δείχνει πρόβλημα. Εξ άλλου δεν έχουν όλες οι μηχανές PID.
Όσο για την προθέρμανση εξαρτημάτων, αφενός το robot για πιο σκούρα ψησίματα υποτίθεται ότι δεν την χρειάζεται, αφετέρου είναι μέρος της ρουτίνας μου, ώστε από την απόφαση ως τον έτοιμο espresso να χρειάζομαι κάτω από 10 λεπτά (και σ αυτά χωράει και το καθάρισμα από τον προηγούμενο καφέ, αν δεν το έχω κάνει ήδη). Όχι τόσο γρήγορο όσο η μηχανή, αλλά δεν έχεις και τους χρόνους προθέρμανσης της μηχανής ή την ανάγκη να έχεις προνοήσει με χρονοδιακόπτη. Κάποια στιγμή ελπίζω να καταφέρω να βιντεοσκοπήσω μια real time ρουτίνα...

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Απρ 03, 2020 5:52 pm

Βρήκα μεν χρόνο να μοιραστώ τη ρουτίνα μου για την παρασκευή του καφέ, αλλά δυστυχώς με τα παιδιά να τρέχουν γύρω μου, να φωνάζουν και να με τραβάνε :) το βίντεο είναι δύσκολο. Ετοίμασα όμως μια φωτοπαρουσίαση εδώ: https://imgur.com/a/9ZJRnhj
Ένα μήνα μετά την τελευταία μου ανάρτηση και φτιάχνοντας σταθερά 4 διπλά καφεδάκια την ημέρα δηλώνω απολύτως ικανοποιημένος από την αγορά (380 Ευρώ) και παρ' όλο που είναι σχετικά ακριβή η μηχανή για αυτό που βλέπεις, η ποιότητα κατασκευής και η απλότητά της σε ανταμοίβουν. Η απόσβεση έρχεται έτσι κι αλλιώς, αφήστε που κάθε φορά ανυπομονώ να φτιάξω τον επόμενο καφέ, καθώς η όλη διαδικασία μου φαίνεται πολύ δημιουργική και ευχάριστη. :b050: Πλέον θεωρώ ότι ο μύλος μου είναι αυτός που με πάει πίσω στο να έχω ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
Συνολικός χρόνος από τη στιγμή που αποφασίζω να πιώ καφέ μέχρι τον καφέ στην κούπα και όλα πλυμένα καθαρισμένα και στεγνά: το πολύ 6 λεπτά.
Καλά είναι νομίζω... :coffee:

Απάντηση