Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Τετ Απρ 07, 2021 11:10 pm

Κι εγώ απο lesswastwcoffee πήρα το robot... Παρήγγειλα Τρίτη και Σάββατο παρελαβα Αθηνα και με δωρεαν μεταφορικά. Μια μέρα νωρίτερα ειχα παραγγειλει κατι απο Ελλάδα και μου ήρθε την επόμενη Τεταρτη.
Υπερευχαριστημενος με το κατάστημα και αμεση επικοινωνία μέσω mail

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Απρ 07, 2021 11:21 pm

diades έγραψε:
Τετ Απρ 07, 2021 11:08 pm
Να υποθέσω πως πληρώσατε με κατάθεση στο λογαριασμό τους;
Δε μου δίνει άλλη δυνατότητα πέραν της κατάθεσης και του κινεζο-πέιπαλ...
Εννοείς το gopay; Πλήρωσα με κάρτα και δεν πήγε το μυαλό μου ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Τώρα που μπήκα από περιέργεια, βλέπω ότι λειτουργούν πάνω από 10 χρόνια και φαίνονται αξιόπιστοι.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από diades » Τετ Απρ 07, 2021 11:30 pm

Ακριβώς, το GoPay εννοώ.
Ομολογώ πως έχω καλομάθει τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ το paypal και οποιαδήποτε άλλη μέθοδος πληρωμής μου φαίνεται αναχρονιστική, χρονοβόρα και σχετικά ύποπτη...
Όμως από τη στιγμή που η εμπειρία τόσων μελών εδώ μέσα είναι πολύ θετική, μάλλον δεν πρόκειται για τυχαίο γεγονός. :a013:

Δυστυχώς υπάρχουν διαθέσιμες μόνο σε λευκό και πράσινο, οπότε μάλλον θα περιοριστώ σε αυτές... :a014:

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από diades » Πέμ Απρ 08, 2021 12:37 am

Προτείνετε την έκδοση με το μανόμετρο (Barista) ή άνευ (Regular);

Διάβασα κάποια σχόλια πως από ένα σημείο και μετά είναι "περιττό", από τη στιγμή που αφ'ενός μπορείς να ρυθμίσεις την πίεση/ροή ανάλογα με τη δύναμη που εφαρμόζεις και αφ'ετέρου έχει το γυμνό καλάθι που παρακολουθείς άμεσα την εκχύλιση...

Αυτά τα 50€ διαφοράς μπορούν να επενδυθούν κάλλιστα κάπου αλλού και επιπλέον κερδίζεις σε απλότητα κατασκευής και ελαχιστοποίηση της πιθανότητας κάποιας αστοχίας.
Τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
zaher
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:18 pm
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Nuova Simonelli MDX

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από zaher » Πέμ Απρ 08, 2021 9:24 am

Η αλήθεια είναι πως το μανόμετρο εμένα με βοήθησε στην αρχή και γενικά νιώθω πιο ασφαλής που το έχω. Από την άλλη είναι πολλές οι φορές που βγάζω καφεδάκια χωρίς να το βλέπω πρώτον γιατί έχω συνηθίσει τη δύναμη που πρέπει να βάζω και δεύτερον γιατί η θέση του είναι τέτοια η οποία όταν είσαι από πάνω και πατάς τους μοχλούς δεν το βλέπεις.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από nik___ » Πέμ Απρ 08, 2021 9:57 am

diades έγραψε:
Πέμ Απρ 08, 2021 12:37 am
Προτείνετε την έκδοση με το μανόμετρο (Barista) ή άνευ (Regular);

Διάβασα κάποια σχόλια πως από ένα σημείο και μετά είναι "περιττό", από τη στιγμή που αφ'ενός μπορείς να ρυθμίσεις την πίεση/ροή ανάλογα με τη δύναμη που εφαρμόζεις και αφ'ετέρου έχει το γυμνό καλάθι που παρακολουθείς άμεσα την εκχύλιση...

Αυτά τα 50€ διαφοράς μπορούν να επενδυθούν κάλλιστα κάπου αλλού και επιπλέον κερδίζεις σε απλότητα κατασκευής και ελαχιστοποίηση της πιθανότητας κάποιας αστοχίας.
Τι λέτε;
Προσωπικά και εγώ θεωρώ ότι το μανόμετρο σίγουρα βοηθάει, αρχικά στο να καταλάβεις τι πίεση πρέπει να ασκείς, αλλά και στη συνέχεια στο να έχεις consistent shots αλλά και αν θες να πειραματιστείς με pressure profiling. Ο Paul Pratt μάλιστα έχει πει ότι θα βγάλει ένα καινούριο kit που θα επιτρέπει διαφορετική τοποθέτηση του μανομέτρου ώστε να μπορεί πιο εύκολα κανείς να παρακολουθεί τη πίεση κατά τη διάρκεια της εκχύλισης. Ίσως, αν είσαι διστακτικός, μια άλλη επιλογή είναι να αγοράσεις την έκδοση χωρίς μανόμετρο και να παραγγείλεις αργότερα το βελτιωμένο kit μανόμετρου.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Πέμ Απρ 08, 2021 10:04 am

Συμφωνώ με τα παραπάνω που λέτε και οι δύο. Εμένα, που δεν έχω, δεν θα με χάλαγε να είχα, αλλά πιο πολύ για να μπορώ να ξέρω επακριβώς που είμαι και να καταγράφω τις τιμές για την παράμετρο της πίεσης. Από την άλλη, πολλοί που έχουν μπαρόμετρο δεν το κοιτάνε καν. Έχω διαβάσει μέχρι και για άτομα που το έβγαλαν! Αν το πάρεις εκ των υστέρων θα σου βγει λίγο πιο ακριβό, αλλά πιθανό να μην το χρειάζεσαι, ενώ σίγουρα ετοιμάζεται κάποιο upgrade από τον κατασκευαστή ώστε να κοιτάει πάνω.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από diades » Πέμ Απρ 08, 2021 10:35 am

Ευχαριστώ πολύ παίδες για τη βοήθεια.
Αναρωτιέμαι μόνο αν πράγματι είναι τόσο εύκολο να τοποθετηθεί αργότερα το μανόμετρο.
Σκέφτομαι για παράδειγμα αν το έμβολο πάνω στο οποίο προσαρμόζεται το σωληνάκι είναι το ίδιο και στις δύο εκδόσεις...

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Πέμ Απρ 08, 2021 11:01 am

diades έγραψε:
Πέμ Απρ 08, 2021 10:35 am
Ευχαριστώ πολύ παίδες για τη βοήθεια.
Αναρωτιέμαι μόνο αν πράγματι είναι τόσο εύκολο να τοποθετηθεί αργότερα το μανόμετρο.
Σκέφτομαι για παράδειγμα αν το έμβολο πάνω στο οποίο προσαρμόζεται το σωληνάκι είναι το ίδιο και στις δύο εκδόσεις...
Το ίδιο είναι.

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Πέμ Απρ 08, 2021 6:36 pm

Βασικά, αυτό που έχω κάνει, είναι να πάρω ένα σελοτέηπ, να το κολλήσω στα πλάγια του μανομέτρου. Στο σελοτέηπ, έχω μαρκάρει τις τιμές για τα 2, 6 και 8 bars. Οπότε, έχω μια εικόνα που βρίσκομαι, χωρίς να χρειάζεται κάποια παράξενη στάση του σώματος.

Φώτο: https://imgur.com/metQ9fn

Προσωπικά δεν είμαι στην φάση να πω πως δεν χρειάζομαι το μανόμετρο. Δεν ξέρω πχ σε έναν χρόνο, απλά καθώς το ρομπότ είναι η πρώτη μου καφετιέρα εκτός κάψουλας, αν δεν το είχα θα ήμουν εντελώς τυφλός.

Απάντηση