Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Κυρ Απρ 05, 2020 6:02 pm

Να αναφέρω και μερικά αρνητικά, τα περισσότερα προφανή:
  • δεν παράγει αφρόγαλα (οπότε αν το χρειαζόμαστε, καταφεύγουμε στη λύση του χτυπήματος του γάλακτος και μετά στο φούρνο μικροκυμάτων)
  • Δεν φτιάχνει μονό εσπρέσσο (το ελάχιστο που μπορείς να βάλεις στο καλάθι με βάση το manual είναι 10gr, αλλά προτείνεται το 14gr).
  • Αν έχεις θέμα τραυματισμού σε ώμους, χέρια κ.λπ. δεν θα μπορείς εύκολα να βάλεις τη δύναμη που απαιτείται για να φτάσεις τα 6-7 bar που είναι τα ιδανικά.
  • Από τη στιγμή που αρχίσεις τη διαδικασία της εκχύλισης δεν πρέπει να σταματήσεις, οπότε για 1 λεπτό είσαι εκεί συγκεντρωμένος και δεν κάνεις τίποτα άλλο.
  • Θέλει λίγο προσοχή στο άδειασμα του νερού που έχει απομείνει στο καλάθι, γιατί αν το puck δεν ήταν πολύ ίσιο, το screen θα κάθεται στραβά μέσα στο καλαθάκι. Αυτό σημαίνει ότι αν πιέσεις πολύ και δεν δώσεις σημασία στον ήχο (που αμέσως καταλαβαίνεις ότι τρίβεται μέταλλο με μέταλλο), και συνεχίσεις να πιέζεις, πολύ πιθανό να στραβώσει το screen, αφού θα το σπρώξει το πιστόνι. Φτηνό είναι σαν ανταλλακτικό, μπορείς να το αντικαταστήσεις ακόμα και με χάρτινα φιλτράκια τύπου aeropress στην ανάγκη, αλλά αυτό παραμένει ένα τρωτό σημείο.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τρί Ιουν 09, 2020 11:06 pm

Πέρασαν δύο μήνες χωρίς να ποστάρω... :)
Καθημερινός χρήστης 4 μήνες τώρα, έχω τριφτεί αρκετά με τη μηχανή και έχω αντιληφθεί περισσότερο τα δυνατά και αδύνατα σημεία της. Οπότε ακολουθεί λίστα με σχόλια:
  • Μοιάζει αλλά δεν είναι ακριβή και μπορεί να αποτελέσει άνετα, κατά τη γνώμη μου, μαζί και με την Flair, την πρώτη μηχανή ακόμα και για έναν αρχάριο στον κόσμο του espresso. Έτσι κι αλλιώς ο espresso θέλει ενασχόληση και μια τέτοια μηχανή επιτρέπει πειραματισμούς και παραμετροποίηση. Στο συγκεκριμένο forum είναι αναμενόμενο να μην προτείνονται, καθώς δεν αποτελούν διαδεδομένες μηχανές στην Ελλάδα, αλλά αν κάποιος επισκεφθεί το home-barista θα διαπιστώσει ότι αποτελούν δημοφιλείς επιλογές, π.χ.:
    https://www.home-barista.com/advice/buy ... 65659.html
    https://www.home-barista.com/advice/new ... 60199.html
  • Σχετικά σύντομα καταλαβαίνεις πότε η εκχύλιση πάει καλά και πότε όχι, αλλά και πως να τη βελτιώσεις, εφόσον βέβαια δεν αποτελεί θέμα ο μύλος και η άλεση. Έτσι κι αλλιώς οδηγός είναι η γεύση και το προσωπικό γούστο. Ακόμα και το κόψιμο να είναι σχετικά λάθος, το καταλαβαίνεις από το πρώτο δευτερόλεπτο, οπότε προσαρμόζοντας την πίεση, παίρνεις ένα φλιτζάνι που δεν είναι για πέταμα.
  • Ελέγχεις την πίεση και μπορείς να κάνεις preinfusion όσο θες, να ανεβάσεις μέχρι εκεί που θες και να κατεβάσεις σταδιακά, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις σε αντίστοιχου κόστους μηχανές με αντλία.
  • Δεν έχεις ακριβή έλεγχο θερμοκρασίας, αλλά μπορείς να ακολουθείς κάποιους στοιχειώδεις κανόνες και να έχεις επαναληψιμότητα, πάντα βράζοντας το νερό:
    - δεν προθερμαίνεις κανένα εξάρτημα για dark roast,
    - προθερμαίνεις το portafilter για medium (πάνω στο μπρίκι/βραστήρα που βράζεις και το νερό),
    - προθερμαίνεις το portafilter και το πιστόνι για light roasts (αυτό το τελευτααίο είναι μπελάς, καθώς για να το κάνω, προσωπικά βουτάω το πιστόνι σε καυτό νερό, βάζοντας από κάτω ένα μπωλ παγωτού).

Moul
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 24, 2020 5:51 am

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Moul » Σάβ Ιουν 27, 2020 5:02 am

Μπορείς να μας πεις από που πήρες το robot? Στο site της cafelat για να στείλουν Ελλάδα από Αμερική θέλουν 85 μεταφορικά :o :o :o

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Σάβ Ιουν 27, 2020 12:47 pm

Moul έγραψε:
Σάβ Ιουν 27, 2020 5:02 am
Μπορείς να μας πεις από που πήρες το robot? Στο site της cafelat για να στείλουν Ελλάδα από Αμερική θέλουν 85 μεταφορικά :o :o :o
Το site της Cafelat νομίζω στέλνει από Hong Kong, όχι Αμερική.
Από το brewcompany.eu το παρήγγειλα, ήρθε με DHL από Γερμανία. 369 η τιμή + 8 τα μεταφορικά, σύνολο 377 Ευρώ.
Βέβαια τώρα το δείχνει sold out και με τιμή 375.
Απ΄όσο θυμάμαι, ενώ το παρήγγειλα μέσω του .eu site, μου το στείλανε από το brewcompany.de. Μετά υπάρχει και το cafelat.de με ίδιες τιμές και διαθεσιμότητα (από 14/7).

mitos79
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 16, 2019 5:08 pm
Μηχανή:: Cafelar robot
Μύλος:: Kinu m47 classic
2ος Μύλος:: Graef cm800

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από mitos79 » Παρ Δεκ 11, 2020 4:01 pm

Χαρούμενος κάτοχος ενός robot και εγώ.

Την έχω 4-5 μέρες και έχω εντυπωσιαστεί πόσο εύκολο είναι να πιεις ποιοτικό καφέ.

Γενικά είμαι αρχάριος στο χώρο του espresso (για αρκετά χρόνια επίνα και συνεχίζω να πίνω V60, αλλά τελευταία ήθελα λίγη ποικιλία) και η εμπειρία μου είναι κυρίως από μαγαζιά της Θεσσαλονίκης (κυρίως Kolectiva) και πιο αραιά του Βερολίνου. Το γράφω αυτό για να τονίσω ότι δεν είμαι γνώστης σε βάθος, ούτε έχω μεγάλη εμπειρία με espresso.

Το πολύ εντυπωσιακό με το robot είναι πόσο πολύ "συγχωρεί" διάφορες παραλήψεις. Μέσα σε 2 μέρες περίπου και αφού ξόδεψα μισό με ένα πακέτο καφέ, άρχισα να πίνω καφέ εφάμιλλο με αυτόν που πίνω σε καλά μαγαζιά. Ένα σημαντικό μέρος του ψαξίματος ήταν και να βρεθεί το κατάλληλο σημείο κοπής με τον χειροκίνητο μύλο μου (επίσης καινούργιος Kinu m47 classic). Μετά από την πρώτη μέρα, άρχισα να πίνω καφέ που ούτε φανταζόμουν ότι μπορεί να γίνει με οικιακό εξοπλισμό.

Αν ήθελα να σημειώσω 2 αρνητικά είναι πρώτον ότι όντως απαιτεί αρκετή δύναμη για να πιάσεις την πίεση που πρέπει και δεύτερον ότι λόγω του σχεδιασμού, δεν ταιριάζει καλά από κάτω μία κλασσική ζυγαριά για να ζυγίσεις τον καφέ που βγάζεις.

Αν κάποιος έχει ερώτηση ευχαρίστως να βοηθήσω.

Από το πολύ διάβασμα που έκανα στο home barista, πιστεύω ότι ο συνδυασμός του μύλου με το robot είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να πιεις έναν αξιπρεπή espresso σπίτι σου.

Jazzu Nyc
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 9:38 am

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Jazzu Nyc » Παρ Δεκ 11, 2020 4:27 pm

...ναι βέβαια...
450 € (robot) + 350 € (kinu) = 800 €
...τζάμπα πράμα...

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Δεκ 11, 2020 4:49 pm

Με γεια Mitos και καλούς καφέδες!

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Δεκ 11, 2020 10:53 pm

Jazzu Nyc έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 4:27 pm
...ναι βέβαια...
450 € (robot) + 350 € (kinu) = 800 €
...τζάμπα πράμα...
OK, δεν είναι και η πιο οικονομική μηχανή αλλά αν έκανες τον κόπο να μπεις στο home-barista σε σχετικά threads θα διαπιστώσεις ότι το robot θεωρείται value for money για αυτό που προσφέρει, όπως επίσης θα δεις και πολλές αναφορές ατόμων που παρότι διαθέτουν και μηχανές του χιλιάρικου θεωρούν το αποτέλεσμα του robot τους τουλάχιστον ισότιμο παρά τα θεωρητικά "εμπόδια" με την κλασική έννοια, αλλά και εξίσου εύκολο (εφόσον δεν τους ενδιαφέρει ο ατμός/γάλα).
Στην Ελλάδα δεν είμαστε συνηθισμένοι στην ιδέα μιας τέτοιας μηχανής, ούτε και υπάρχουν αντιπρόσωποι/μεταπωλητές, οπότε η βάση χρηστών Flair και Robot είναι πολύ μικρή ακόμα. Χαίρομαι όμως που επιτέλους βρέθηκε κι άλλος κάτοχος! :a013:

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Δεκ 11, 2020 11:08 pm

mitos79 έγραψε:
Παρ Δεκ 11, 2020 4:01 pm
Χαρούμενος κάτοχος ενός robot και εγώ.
Την έχω 4-5 μέρες και έχω εντυπωσιαστεί πόσο εύκολο είναι να πιεις ποιοτικό καφέ.
Το πολύ εντυπωσιακό με το robot είναι πόσο πολύ "συγχωρεί" διάφορες παραλήψεις. Μέσα σε 2 μέρες περίπου και αφού ξόδεψα μισό με ένα πακέτο καφέ, άρχισα να πίνω καφέ εφάμιλλο με αυτόν που πίνω σε καλά μαγαζιά. Ένα σημαντικό μέρος του ψαξίματος ήταν και να βρεθεί το κατάλληλο σημείο κοπής με τον χειροκίνητο μύλο μου (επίσης καινούργιος Kinu m47 classic). Μετά από την πρώτη μέρα, άρχισα να πίνω καφέ που ούτε φανταζόμουν ότι μπορεί να γίνει με οικιακό εξοπλισμό.
Αν ήθελα να σημειώσω 2 αρνητικά είναι πρώτον ότι όντως απαιτεί αρκετή δύναμη για να πιάσεις την πίεση που πρέπει και δεύτερον ότι λόγω του σχεδιασμού, δεν ταιριάζει καλά από κάτω μία κλασσική ζυγαριά για να ζυγίσεις τον καφέ που βγάζεις.
Αν κάποιος έχει ερώτηση ευχαρίστως να βοηθήσω.
Από το πολύ διάβασμα που έκανα στο home barista, πιστεύω ότι ο συνδυασμός του μύλου με το robot είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να πιεις έναν αξιπρεπή espresso σπίτι σου.
Καλωσόρισες και καλά καφεδάκια! Εύχομαι (βασικά είμαι σίγουρος) ότι θα σε κρατήσει ικανοποιημένο για πολύ πολύ καιρό. Έχουμε και παρόμοιο μύλο, απλά εγώ αρκέστηκα στο μοντέλο Phoenix στα 200 Ευρώ περίπου.
Προσωπικά δεν έχω μπαρόμετρο, αλλά με μια ζυγαριά μπάνιου κατά καιρούς βλέπω ότι συνηθίζω να κινούμαι σε πιο χαμηλά επίπεδα πίεσης και συγκεκριμένα 6-8 bar, οπότε και η δύναμη δεν χρειάζεται να είναι τόσο έντονη, ούτε υπάρχει τόσο απόλυτο "πρέπει" στα 9 bar. Δοκίμασέ το αλλάζοντας ταυτόχρονα και λίγο το κόψιμο. Καφέ φτιάχνει σχεδόν καθημερινά και η σύζυγος και δεν γκρινιάζει ότι δυσκολεύεται. Γενικά ακολούθα τους κανόνες ως γενικό μπούσουλα αλλά δώσε προτεραιότητα στη γεύση!
Ζυγαριές φαντάζομαι θα έχεις διαπιστώσει ότι χωράει και μεγαλύτερες, αλλά πρέπει να τοποθετηθούν πλάγια και δεν θα πατάει ακριβώς στη μέση η κούπα.
Καλή αρχή και πάλι και συγχαρητήρια για τις επιλογές σου! :oneup:

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Δεκ 11, 2020 11:48 pm

Επιβεβαιώνω κι εγώ για τα 6-8 bar. Για πολύ καιρό δούλευα 9 και αποφάσισα διαβάζοντας το thread του robot στο home barista να δοκιμάσω χαμηλότερα. Σίγουρα δεν έχασα σε γεύση, μάλλον καλύτερα, αλλά με το confirmation bias αν δεν υπάρχει τυφλή σύγκριση δεν εμπιστεύομαι απόλυτα τίποτα. Βέβαια σχεδόν παράλληλα αύξησα και τον χρόνο του preifusion - ανακάλυψα αυτόν τον τύπο κι έμπλεξα πάλι... https://towardsdatascience.com/pre-infu ... 3b2542152e

Απάντηση