Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τρί Απρ 06, 2021 4:00 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 3:33 pm
Zabou έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 3:02 pm
PublicDomain έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 2:37 pm
πάλι καλά που το παραδέχεται ο δημιουργός γιατί οι χρήστες δεν...
Τι εννοεί ο ποιητής? Τι ακριβώς δεν παραδέχονται οι χρήστες?
καλημέρα! :oneup:

Καλησπέρα :a013: :oneup:


giorgoscha θα συμφωνήσω με αυτό που λες. Προσωπική μου άποψη πάντως, νομίζω ότι τα lever τύπου Flair και Robot απευθύνονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες χρηστών που δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν μεταξύ τους. Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι κατασκευαστές, αλλά οι χρήστες το ξαναλέω δεν έχουν απολύτως τίποτα να χωρίσουν μεταξύ τους. Και τα δυο αποδεδειγμένα κάνουν φανταστικό espresso εφάμιλο με πολύ ακριβότερες υλοποιήσεις. Στις περισσότερες των περιπτώσεων δε (medium - dark roast ) είναι απόλυτα αποτελεσματικές χωρίς πολλά πολλά και το αν θέλουν κάποια ιδιαίτερη προεργασία για να αποδόσουν καλύτερα τις πολύ ειδικές ποκιλίες τύπου light είναι θέμα προσωπικής ιδιοσυγκρασίας, πειραματισμού και μαζοχισμού αν θέλετε.

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Τρί Απρ 06, 2021 11:10 pm

stavrosf έγραψε:
Κυρ Απρ 04, 2021 9:20 am
Μετά από τόσο δοκιμές, νομίζω πέτυχα τον Tigrato από Taresso :coffee:

19gr in -> 45gr out περίπου με 15'' preinfusion στα 2 bars και μετά στα 33-34'' με 6-7 bars.
Το νερό που έβαλα στο φίλτρο ήταν στους 97 βαθμούς.
Για πες λεπτομέρειες Σταύρο γιατι εγώ με τον συγκεκριμένο έχω ξενερώσει, μου βγαζει καποια πικρίλα και μονο όταν πάω σε 19 με 19.5 γρ. εχω μετρια ισορροπία. Στα 45 γρ. out πως ειναι; Επίσης για πες μου σε σχέση με εναν αλλο καφε πόσο ψιλά κόβεις. Εχω απο kudu, Taf και Μοκκα διαφορους, θα καταλαβω. Νομίζω ο συγκεκριμένος έχασε την ευκαιρία του μαζί μου, παμε για αλλα :)

Κι ενα σχόλιο για το ρομπότ. Τέλειο δεν είναι ούτε αυτός είναι ο σκοπός που το παίρνει ο κοσμος. Είναι όμως ότι καλύτερο για να μπει ποιοτικός εσπρεσο εύκολα και γρήγορα στο σπίτι του καθενός. Και έχει ένα πολύ μεγαλο user base, που κάνει δοκιμές, ρίχνει ιδέες και γενικά νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος σου. Ξεκαθαρη απόδειξη το τρεχων νήμα, που νομίζω ειναι και απ'τα πιο active του φόρουμ. :oneup:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Απρ 06, 2021 11:20 pm

να ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα κάτι κακό ούτε για το ρόμποτ ούτε για τους χρήστες!!
και το ρόμποτ είναι πολύ δυνατό στο pressure profile εκεί που μπορεί να είναι απρόβλεπτο είναι η θερμοκρασία ειδικά όταν την θέλουμε σε υψηλά επίπεδα για μερικούς καφέδες! καλύτερα τώρα;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τρί Απρ 06, 2021 11:46 pm

:oneup:
Τα light roasts είναι ειδικό κεφάλαιο και μπελας ακόμα και για πολυ ακριβότερες μηχανές. Όποιος έχει όρεξη για πειραματισμο παντως μπορεί να καταφέρει να βγάλει αξιόλογο αποτέλεσμα ακόμα και με ένα robot αλλά θέλει πολυ υπομονη και νεροχύτη. Προτιμώ παντως να πίνω έναν εξαιρετικό medium ή dark roast καφέ στα 5 λεπτά απ όταν θα ξυπνήσω το πρωι παρα να σπαταλαω χρόνο σε άσκοπες προσπάθειες . :lol:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Απρ 06, 2021 11:50 pm

αν μας άφηναν Πάσχα στο χωριό σίγουρα θα είχα στα χέρια μου μηχανή σε αυτή τη κατεύθυνση, ήδη όμως έχω γράψει πολλά εδώ και προσπαθώ να το αποφεύγω!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από diades » Τετ Απρ 07, 2021 10:36 pm

Εδώ και κάποιο διάστημα σκέφτομαι τη μετάβαση στις μοχλικές μηχανές και είμαι μεταξύ της Robot και της Flair, αν και τείνω προς την Robot κυρίως λόγω πρακτικότητας.
Υπάρχουν προτάσεις σχετικά με καταστήματα από τα οποία μπορούμε να την προμηθευτούμε;

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Απρ 07, 2021 10:44 pm

Το less waste coffee. Com είναι μακράν το καλύτερο site. Καινουργιο αποθέμα, η χαμηλότερη τιμή αγοράς με ελάχιστα έξοδα αποστολής, γρήγορη αποστολή και πολυ καλη εξυπηρέτηση. Όσο προλαβαινεις, μην το σκέφτεσαι 😀

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από diades » Τετ Απρ 07, 2021 10:50 pm

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πρόταση!
Το κατάστημα δε το γνωρίζω, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα... Βλέπω βέβαια πως έχουν έδρα τη Σλοβακία... :a014:

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Απρ 07, 2021 10:53 pm

Zabou έγραψε:
Τετ Απρ 07, 2021 10:44 pm
Το less waste coffee. Com είναι μακράν το καλύτερο site. Καινουργιο αποθέμα, η χαμηλότερη τιμή αγοράς με ελάχιστα έξοδα αποστολής, γρήγορη αποστολή και πολυ καλη εξυπηρέτηση. Όσο προλαβαινεις, μην το σκέφτεσαι 😀
Να πω ότι 31/3 παρήγγειλα κάποια πραγματάκια από lesswastecoffee και 2/4 βρίσκονταν Θεσσαλονίκη! Ε, τώρα (σήμερα 7/4) έφτασαν Αθήνα και ποιος ξέρει πότε θα φτάσουν στα χέρια μου (επαρχία). Τα έχει αναλάβει η ACS.

diades
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2012 3:47 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: Ας μάθω πρώτα την 1η
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Χρειάζομαι και 2ο;
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από diades » Τετ Απρ 07, 2021 11:08 pm

Να υποθέσω πως πληρώσατε με κατάθεση στο λογαριασμό τους;
Δε μου δίνει άλλη δυνατότητα πέραν της κατάθεσης και του κινεζο-πέιπαλ...

Απάντηση