Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Δευ Απρ 19, 2021 8:45 am

Single Dosing σε XL:
Έχω πάρει την συγκεκριμένη λύση για το single dosing στον Eureka Mignon XL που έχω https://www.etsy.com/listing/900515137/ ... ngle-dose?. Αν και έχει κάποιο βάρος (52gr), στο τέλος χρειάζεται και blower για να φύγει όλος ο καφές. Αν βάλω για παράδειγμα 19 γραμμάρια καφέ, μπορεί να φέρει τα 16.5-17-18 ή και τα 19 - το αποτέλεσμα είναι τυχαίο. Εναλλακτικά σκεφτόμουν να παραγγείλω για 3D printing το https://www.thingiverse.com/thing:4174043 (απλά καθώς δεν έχω 3D εκτυπωτή και έπρεπε να τον στείλω να μου το τυπώσουν, το κόστος δεν ήταν πολύ διαφορετικό, και δεν είχα ιδέα από τα υλικά των 3D εκτυπωτών).

Για blower χρησιμοποιώ κάτι που πήρα από το aliexpress https://www.aliexpress.com/item/3274527 ... 4c4dWFOSJ7 με 2,5€ - οπότε προτείνεται ως φτηνή λύση για κάποιον που θέλει να φτιάξει μια ιδιοκατασκευή.

Το τελικό αποτέλεσμα με το blower (για να καταλάβετε το σχετικό μέγεθος δηλαδή) είναι: https://imgur.com/a/bd2nb2f

Για Single Dosing, χρησιμοποιώ, λοιπόν, και τις δύο λύσεις, και βάρος και blower. Με το βάρος σταματάει το popcorning που όντως έχει με το original hopper, απλά η επίδραση του βάρους σταματάει.. όταν φτάσει στην βίδα που κρατάει τα μαχαίρια - γιατί πιο κάτω δεν μπορεί να πάει. Το blower κάνει την δουλειά του στους κόκκους που είναι κάτω από την βίδα.

Υ.Γ.: Παρόμοια δημοσίευση έχω κάνει και στο single dosing για Specialita - συγγνώμη σε κάποιους αν επαναλαμβάνομαι.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τρί Απρ 20, 2021 8:37 pm

Καλησπέρα σε όλους. Το Σ/Κ που μας πέρασε αφιερώθηκε στην κατασκευή Puck Rake ώστε να αποσταλούν την Δευτέρα σε όλους τους φίλους που το ζήτησαν και τους ευχαριστώ πολύ γι' αυτό.
Το WTD είναι σε εξέλιξη με πολύ καλά αποτελέσματα μετά απο την μείωση της περιμέτρου, οπότε υπομονή.
Έχω όμως ένα νέο project στα σκαριά για εμένα αρχικά και για όλους τους κατόχους του Robot εάν κάποιος ενδιαφερθεί.
Μπήκα στην διαδικασία κατασκευής mittens για το robot για να δώ το αποτέλεσμα και μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος αρχικά απο το οπτικό αποτέλεσμα.
Άυριο θα προμηθευτώ αλενόβιες και μερικά παξιμάδια για να τα κουμπώσω στο Robot να δω την αίσθηση στο πάτημα.
Προς το παρόν ορίστε μερικές φωτό απο το τελικό αποτέλεσμα.
Το ξύλο είναι βερυκοκιά και η διάμετρος της τρύπας είναι 5 χιλιοστά.
Τα mittens θα κατασκευαστούν κατόπιν παραγγελίας και το κόστος το υπολογίζω στα 15€ συν έξοδα αποστολής.
Τα τελικά mittens εκτός απο το κλασικό παραφινέλαιο και κερί θα είναι περασμένα και με κάποιο λάδι τριβής για έξτρα προστασία.
Εννοείται ότι τα mittens μπορούν να βαφτούν με χρώμα νερού ( για να φαίνονται τα νερά του ξύλου ) για όποιον θελήσει κάτι τέτοιο ( στο μυαλό μου έρχονται τα κόκκινα robot ) και μπορώ να στείλω φωτό δείγμα σε όποιον ενδιαφέρεται.
https://ibb.co/1Gxx7gt
https://ibb.co/mhBSqrB
https://ibb.co/XYdFT9K

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τρί Απρ 20, 2021 10:41 pm

Alex, μιας και ήρθαν και τα δικά μου "official" αλουμινένια mittens, μπορώ να εκτιμήσω ότι την περισσότερη διαφορά δεν την κάνουν λόγω βάρους, αλλά λόγω αλλαγής της επιφάνειας και της αντίστασής της που κάνει πολύ πιο άνετο το πάτημα ακόμα και από τα άκρα. Επομένως η κατασκευή σου, η οποία κατακλύζει από μεράκι, είναι πολύ δελεαστική και δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει τίποτα από τα "επίσημα" mittens.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τρί Απρ 20, 2021 11:48 pm

Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου φτιάχνοντας τα mittens. Πως να εκμηδενισω το "κόψιμο" που έχω στα χέρια μου μετά από ένα δυνατό πατημα από τα άκρα γιατί άπαξ και ξεκινούσα με πατημα από εκεί όταν η πιεση αυξάνονταν δεν μπορουσα να αλλάξω θέση στα χέρια μου και υπήρχε μια αισθηση πόνου. Περιμένω ένα καφεδακι από terresdecafe μαζί με το red clix του comandante να τα εγκαινιάσω!!

than_g
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2021 11:14 am

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από than_g » Τετ Απρ 21, 2021 12:25 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το ίδιο setup με τον zabou δλδ robot και commandante με Red clix. Χαίρομαι που βρίσκω κόσμο με την ίδια "τρέλα" ώστε να μοιραστούμε συνταγές κλπ. Ενδιαφέρομαι και για το wdt, mittens και Puck rake.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Απρ 21, 2021 2:21 pm

than_g έγραψε:
Τετ Απρ 21, 2021 12:25 pm
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το ίδιο setup με τον zabou δλδ robot και commandante με Red clix. Χαίρομαι που βρίσκω κόσμο με την ίδια "τρέλα" ώστε να μοιραστούμε συνταγές κλπ. Ενδιαφέρομαι και για το wdt, mittens και Puck rake.
Είμαστε πολοί τελικά με αυτή την τρέλα!! :lol:
Για πες συνάδελφε, γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν Kinu, τι ρυθμίσεις χρησιμοποιήσεις στον Commandante? Εγώ χωρίς red clix είμαι ανάμεσα σε 5 - 8 click ανάλογα τον καφέ και τα γραμμάρια που βάζω ( σε red clix είναι τα διπλάσια φαντάζομαι ).
Αυτή την στιγμή δουλεύω με Exclusive Blend απο Samba και στα 18γρ καφέ και σε αναλογία 1:2 αλέθω με 6click με πολύ ωραίο αποτέλεσμα στο φλυτζάνι.
Όσο για Mittens , puck rake και wtd, μπορείς να μου στείλεις μνμ !

ΥΓ giorgoscha είχες απόλυτο δίκιο για την χρήση των mittens. Καμία σχέση το πάτημα με τα mittens με το αρχικό setup!!

than_g
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2021 11:14 am

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από than_g » Τετ Απρ 21, 2021 3:57 pm

Λοιπόν εγώ βάζω γύρω στα 17 γραμμάρια και παίρνω 34-35. Με Red klix είμαι στο 13. Τις τελευταίες μέρες δοκιμάζω τη μέθοδο του Pratt χωρίς πάτημα ο καφές, μόνο λίγο πίεση με το screen, χωρίς preinfusion, χωρίς ζέσταμα της μηχανής με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς καφέδες από Αθήνα, προσωπικά θεωρώ ότι η ποιότητα έχει πέσει, δλδ από μαγαζιά που πριν 5 χρόνια είχαν εξαιρετικούς κόκκους, τώρα βρίσκεις ποιο δύσκολα καλό καφέ που θα σου "μείνει".

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από ultimamage » Παρ Απρ 30, 2021 5:47 pm

Καλησπέρα και καλό Πάσχα να έχουμε.

Διαβάζοντας το φόρουμ εδώ και 2+ για την αγορά της πρώτης μου μηχανής είχα καταλήξει στην λελιτ 41 plust μέχρι που ο χρήστης Zabou έκανε ένα ποστ για τη ρομπότ σε ένα άλλο νήμα.

Νομίζω ότι έχω καταλήξει στην ρομπότ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μια και διάβασα όλο το νήμα + κάποια στο homebarista και δεν είδα κάτι πάνω σε αυτό.

Περιμένω τέλη μαϊου έναν g-iota / df 64.
Σαν άλεση τι απαιτεί η robot?
Θέλω να πω είναι σαν μηχανή θέλει "κλασικά" άλεση εσπρέσσο?

Επίσης σαν σώμα στο φλιτζάνι με γνώμονα και το προφίλ του καφέ αποδίδει αυτά που πρέπει η έχουμε πιο αδύναμο.

Γιατί αν διάβασα καλά οι εκχύλιση που του ταιριάζει είναι μεγαλύτερη του 1:2.

Σόρρυ αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Απρ 30, 2021 9:20 pm

Θέλει άλεση εσπρέσσο. Οι μικροδιαφορές δεν χρειάζεται να σε απασχολούν. Ο τρόπος που θα παρασκευάσεις τον καφέ μπορεί να επηρεάσει το σώμα του αλλά στο χέρι σου είναι να εστιάσεις όπου θες. Τα ratio μεγαλύτερα του 1:2 ταιριάζουν συνήθως σε πιο light roasts. Αν χρησιμοποιήσεις π.χ. ενα τυπικό dark-medium blend πιθανότατα να δεις ότι στο < 1:2 θα είσαι καλύτερα. Σε γενικές γραμμές, μπορείς να ελέγξεις διάφορες παραμέτρους οι οποίες θα καθορίσουν τι ακριβώς θα πάρεις ως αποτέλεσμα.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από ultimamage » Παρ Απρ 30, 2021 9:36 pm

Η γυναίκα μου θα μπορεί να πιάσει τα μπαρ η πρέπει να είσαι μασιστας.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απάντηση