Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Κυρ Φεβ 25, 2024 1:26 pm

Καλησπέρα μετά απο καιρό! Να γράψω μόνο και μόνο για μελλοντικούς αναγνώστες.

Μετά από 3 χρόνια χρήσης και περίπου 3000 καφέδες το ρομπότ μαζί με τον Kinu M47 συνεχίζουν ακάθεκτα να βγάζουν καφεδάρες. Ενα πιστόνι απ'την μία και ένα γρανάζι απ'την άλλη, απλά κανουν την δουλειά τους με την ίδια συνεπεια καθημερινα. Ούτε ένα προβλημα, ούτε ενα ανταλλακτικό, ατόφια όλα σαν την πρώτη μέρα.

Είχα πάρει και το Nespresso Barista, εκει κάνω φρεντο για μένα το καλοκαίρι και γαλατα για αλλους. Ο απολυτος αυτοματισμός, πάρτε το χθες.

Το μόνο που πρέπει να ξέρετε για το ρομπότ είναι ότι δεν του ταιριάζουν όλοι οι καφέδες, θα το βρείτε αυτό στην πορεία. Πιστεύω ότι το ρομπότ είναι ένα πολύ καλό σχολείο για να μάθετε πολλά για τον καφέ. Δεν κάνει θαύματα, ένα πιστόνι είναι όπως είπα. Αλλά αυτό που κάνει το κάνει σωστά.

Σκέφτομαι να αγοράσω καμια μηχανή espresso και ένα ηλεκτρικο μύλο για το χόμπι και μόνο και ό λόγος που δεν το χω κάνει εδω και 3 χρόνια είναι αυτά που έγραψα παραπάνω. Είναι το μοναδικό πράγμα στο σπίτι που δεν εχει αυτοματοποιηθεί, γιατι δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τον αυτοματισμό. Είμαι περιεργος τι διαφορες θα καταλάβω με μια μηχανή πολλαπλάσιας τιμής.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από PaNoSS » Κυρ Φεβ 25, 2024 1:56 pm

Θα σου απαντήσω εγώ..
Ανάλογα!!! Αν μείνεις να κάνεις τα ίδια με τον ίδιο καφέ κ τις ίδιες παραμέτρους δεν μπορείς να περιμένεις πολλά.
Δεν είναι κακή αυτή η ρουτίνα που δουλεύει σωστά. Του εναντίον..
Είναι το παν.. Κ εγώ είχα μηχανή αξίας 2500 ευρώ κ όσα ήθελα από αυτήν βγαίνουν το ίδιο από μηχανή με το 1/3 της τιμής
Κ τώρα είμαι κ εγώ με χειροκίνητη la pavoni κ αυτό που θέλω το κάνει άψογα!!
Οπότε κοιτάμε τα θέλω κοιτάμε το αποτέλεσμα κ έπειτα πόσο θέλουμε να ψαχτουμε..
Απ την άλλη αν θέλεις μονάχα να ψαχτείς κ να δοκιμάσεις άλλες τεχνικές αλλά ratio άλλους καφέδες θα ζητήσεις ανανέωση εξοπλισμού. Πρόσεχε. Όχι αναβάθμιση εξοπλισμού. Η αναβάθμιση προϋποθέτει ζητούμενα. Μπορεί να δοκιμάσεις κ να μην βρεις κάτι καλύτερο που να σου ταιριάζει..
Οπότε πάλι καταλήγουμε στο εξής.
Ανάλογα!!!

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Κυρ Φεβ 25, 2024 4:31 pm

Πάνο μου είπες με απλά λόγια αυτό που σκέφτομουν και δεν έγραψα :oneup:

Για μένα ο καφές είναι μια ωραία ρουτίνα, τις ρουτίνες μας καλώς ή κακώς δεν θελουμε να τις αλλάζουμε, τουλάχιστον όχι εύκολα.

Κατα καιρούς πειραματίζομαι με διάφορους καφέδες και τεχνικές, όσο μου το επιτρέπει η μηχανή. Μερικές φορές δεν μου βγαίνουν οι δοκιμές, εκεί έχω την απορία να δω τι θα μπορούσα να αλλάξω ή να βελτιώσω. Δεν θέλω όμως να πάω στο άλλο άκρο, να δω τον καφέ σαν εξίσωση με χ παραμέτρους. Εχω άλλα χόμπι που το κάνω αυτό με πολύ μεγαλύτερο βάθος και δυσκολία, τον καφέ τον βλέπω πιο ρομαντικά και σίγουρα πιο απλοϊκά.

Το παραπάνω που έγραψα ίσως με οδηγήσει στο να δώσω πολλά λεφτά σε κάτι που δεν θα μου δώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα γιατι ο στόχος θα είναι θολός. Ο χρόνος μας όμως έχει το μεγαλύτερο κόστος.

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από PuraVida » Κυρ Φεβ 25, 2024 7:28 pm

Θα καταλάβεις διάφορες, γιατί οι μηχανές τύπου Robot έχουν παρά πολλά πλεονεκτήματα αλλά έχουν και ένα αδύναμο σημείο, και αυτό είναι η σταθερότητα στην θερμοκρασία κατά την διάρκεια της εκχύλισης.

Ο λόγος που σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα είναι γιατί έχεις βρει κάποιους καφεδες που συγχωριανέ αυτό το λάθος.

Το αποτέλεσμα όμως είναι να χάνεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις τους ατέλειωτους καφεδες με τα διαφορετικά προφίλ που θα μπορούσες με μια μηχανή με PID.

Και αυτό στο γράφει ένας λάτρης των μηχανών τύπου lever.

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Τρί Φεβ 27, 2024 8:51 pm

Η θερμοκρασία όντως με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά στους πειραματισμούς που κάνω κατά καιρούς.

Όπως το βλέπω θα πάρω κάποια στιγμή μια ηλεκτρική και έναν μύλο, θα δώσω μερικά χιλιάρικα και στο τέλος θα καταλήξω να φτιάχνω καφεδες πάλι με το ρομπότ. Γι' αυτό το λόγο ίσως πρεπει να το πάω κατευθείαν στο άλλο άκρο, μια εντελώς δικτυωμένη μηχανη που να περνάω 100 παραμέτρους απο το κινητο ή το λάπτοπ, στυλ Decent de1 pro κτλ., δεν ξέρω.

Απάντηση