Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Ιουν 28, 2021 9:35 pm

Καλούς καφέδες σου εύχομαι, σιγά σιγά θα το βρεις! Χωρίς μύλο πάντως θα παιδεύεσαι.
Προφανώς το κόψιμο που σου έκαναν δεν ήταν αρκετά λεπτό. Για να μην πάει χαμένος ο καφές, δοκίμασε να μεγαλώσεις την δόση (μέχρι 21 gr μπορείς να πας άνετα). Δεν χρειάζεται, νομίζω, να ζυγίζεις το νερό, απλά γέμισε το υπόλοιπο καλαθάκι. Επίσης μην τρελαίνεσαι με τα 9 bar, μπορείς να δοκιμάσεις και πιο κάτω και βλέπεις.
Και προσπάθησε να έχεις όσο πιο ομοιόμορφο και αφράτο, χωρίς σβόλους, ίσιο puck πριν πατήσεις με το tamper και βάλεις το μεταλλικό φιλτράκι από πάνω.

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από ultimamage » Τρί Ιούλ 27, 2021 1:18 am

Παιδιά με preheat για light roast πως κάνετε?
Εγώ βαζω το portafilter με το καλαθάκι και την σίτα πάνω από τον βραστηρα αλλά με το πιστόνι τι γίνεται?

Μετά τον πρώτο καφέ το πιστόνι γίνεται αρκετά ζεστό που σημαίνει ότι στην πρώτη εκχύλιση τραβάει αρκετή θερμοκρασία.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τρί Ιούλ 27, 2021 11:31 am

Από τότε που άρχισα τα freddo, έχω καιρό να χρειαστώ προθέρμανση του πιστονιού, αλλά γενικά έχω χρησιμοποιήσει 2 τρόπους:
α) βράζω νερό ίσα ίσα για να βάλω στο portafilter (στο οποίο έχω βάλει το spout με 2 λαστιχάκια από σύριγγα για να λειτουργούν ως τάπες), το οποίο βάζω στη θέση του μέχρι να ετοιμάσω τα υπόλοιπα.
β) βουτάω το πιστόνι σε ποτήρι με καυτό νερό, μέχρι να ετοιμάσω τα υπόλοιπα. Κάτι σαν και αυτό:
https://www.home-barista.com/forums/userpix/13485_plastic_cup_for_piston_preheat_hb6002XZ.jpg
Ποιος είναι ο καφές που σε δυσκολεύει; Ποια είναι η συνταγή που χρησιμοποίησες;

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από ultimamage » Παρ Ιούλ 30, 2021 12:25 pm

giorgoscha έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 11:31 am
Από τότε που άρχισα τα freddo, έχω καιρό να χρειαστώ προθέρμανση του πιστονιού, αλλά γενικά έχω χρησιμοποιήσει 2 τρόπους:
α) βράζω νερό ίσα ίσα για να βάλω στο portafilter (στο οποίο έχω βάλει το spout με 2 λαστιχάκια από σύριγγα για να λειτουργούν ως τάπες), το οποίο βάζω στη θέση του μέχρι να ετοιμάσω τα υπόλοιπα.
β) βουτάω το πιστόνι σε ποτήρι με καυτό νερό, μέχρι να ετοιμάσω τα υπόλοιπα. Κάτι σαν και αυτό:
https://www.home-barista.com/forums/userpix/13485_plastic_cup_for_piston_preheat_hb6002XZ.jpg
Ποιος είναι ο καφές που σε δυσκολεύει; Ποια είναι η συνταγή που χρησιμοποίησες;

Monte alegre από cup10
Δεν ξέρω αν έτσι ει αι το ψήσιμο πάντα αλλά εγώ το είδα για medium.

Τώρα το θέμα είναι ότι εγώ δοκίμαζα 1:2 συνταγή ενώ στο σάιτ δίνουν 1:1.5.
Επίσης ο καφές παρά ήταν φρέσκος + δεν έχουν στρώσει τα μαχαίρια του μύλου μου ακόμα.

Εν τέλει δοκίμασα 1:1.5 και 8-9 ημέρα μετά το ψήσιμο και ο καφές ήταν πένα.
Μου άρεσε πάρα πολύ.
Μου ήρθε και η οξύτητα και όχι η ξινιλα.
Έκανα προθέρμανση στο πιστόνι για 2-3 λεπτά μέχρι να ετοιμάσω τα υπόλοιπα και όλα good.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Δευ Νοέμ 01, 2021 7:24 pm

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους αγαπητούς συν-κατόχους, αλλά και γενικότερα.
Παρατηρώ ότι στο forum υπάρχει μια τάση στους commercial καφέδες να προτείνεται η δόση να είναι μικρότερη από ότι στους specialty.
Ίσως είναι κάπως αόριστος αυτός ο διαχωρισμός, αλλά προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι για εμένα, με το robot, ισχύει το ανάποδο.
Δηλαδή, όταν χρησιμοποιώ πιο σκούρους καφέδες (γιατί έχω να χρησιμοποιήσω commercial καιρό) αυξάνω την δόση και εξηγώ: αν π.χ. βάλω 16 gr, αν ανέβω σε ratio πάνω από 1:2, αρχίζει να πικρίζει, οπότε επειδή θέλω μεγαλύτερη ποσότητα στο φλιτζάνι, αυξάνω την δόση στα 18 και είμαι οκ στα 35-36 gr.
Από την άλλη μεριά, όταν δουλεύω medium roasted ή πιο "specialty" μονοποικιλιακούς, το αποτέλεσμα είναι καλύτερο όταν μικραίνω την δόση. Π.χ. αν βάλω 16 gr, καταφέρνω να πάρω περισσότερα από τον κόκκο (πιο ψιλό κόψιμο) και, αν προσέξω την θερμοκρασία και ξεπεράσω την επίφοβη ξινίλα, να μην πικρίσει ακόμα και στα >36 gr output.
Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία;

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από After » Τρί Νοέμ 02, 2021 12:57 am

Αυτό με τα 20γρ+ στο καλαθάκι (όλων των μηχανών) είναι τελείως λάθος και ξεκίνησε σε κάποιο WBC(χωρίς κανείς να ξέρει γιατί) και μετά από αυτό έγινε μόδα
Τώρα βέβαια έχουν όλοι ξαναγυρίσει στα 16-18γρ και κάνουν την πάπια...
Εγώ τα έχω πει, κανονικά στα WBC το βραβείο θα έπρεπε να είναι ένα Όσκαρ και τίποτα άλλο... Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία, καλύτερα να μην την ανοίξω

Το έχει πει και ο Hoffman, δεν υπάρχει ΤΊΠΟΤΑ καλύτερο με το να βάζουμε μεγάλες δόσεις, ίσα ίσα κάνεις την ζωή σου πιο δυσκολη με ελαφρά ψημένους καφέδες, και ουσιαστικά ούτε με τους dark έχεις βελτίωση
Αυτό που μετράει είναι το ratio
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Φεβ 13, 2023 5:45 pm

nik___ έγραψε:
Πέμ Απρ 15, 2021 9:34 pm
Alex, πολύ ωραία κατασκευή! Έχεις δει διαφορά οσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ?
Γεια χαρά, το quote είναι άσχετο, απλά για να έρθει ειδοποίηση. Και εδώ, για να είμαστε εντός θέματος: πρόσεξα σήμερα τον εξοπλισμό σου στο άλλο θέμα που έχεις σχολιάσει και μια και συνδυάζεις robot και μηχανή αντλίας - και όχι οποιαδήποτε αλλά με δυνατότητες pre-infusion και profiling - νομίζω είσαι σε εξαιρετική θέση για μία σύγκριση. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν αν μπορείς να μας κάνεις μία σύγκριση, καθαρά αναφορικά με τη γεύση. Πχ, υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά, η τυχόν διαφορά υπάρχει ίδια σε όλους τους καφέδες, αν όχι είναι ανάλογα με κάποιο χαρακτηριστικό τους όπως το ψήσιμο ή άσχετα; Ευχαριστώ

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από nik___ » Πέμ Φεβ 23, 2023 2:31 pm

todoornot έγραψε:
Δευ Φεβ 13, 2023 5:45 pm
Γεια χαρά, το quote είναι άσχετο, απλά για να έρθει ειδοποίηση. Και εδώ, για να είμαστε εντός θέματος: πρόσεξα σήμερα τον εξοπλισμό σου στο άλλο θέμα που έχεις σχολιάσει και μια και συνδυάζεις robot και μηχανή αντλίας - και όχι οποιαδήποτε αλλά με δυνατότητες pre-infusion και profiling - νομίζω είσαι σε εξαιρετική θέση για μία σύγκριση. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν αν μπορείς να μας κάνεις μία σύγκριση, καθαρά αναφορικά με τη γεύση. Πχ, υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά, η τυχόν διαφορά υπάρχει ίδια σε όλους τους καφέδες, αν όχι είναι ανάλογα με κάποιο χαρακτηριστικό τους όπως το ψήσιμο ή άσχετα; Ευχαριστώ
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν είχα καταφέρει να το «βρω» πλήρως με το Robot ώστε να είμαι 100% ικανοποιημένος με το καφέ που έβγαζα. Πιθανότατα αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι τότε είχα πολύ λιγότερη εμπειρία καθώς ήταν η πρώτη μου «μηχανή» (ίσως θα άξιζε να δοκιμάσω ξανά κάποια στιγμή στο μέλλον μιας και από τότε που αγόρασα τη Bianca δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει). Θεωρώ ότι ένα από τα βασικά προβλήματα ήταν η θερμοκρασιακή σταθερότητα (ή για την ακρίβεια η έλλειψη της).

Συγκρίνοντας τη Bianca με το Robot, ως βασικότερη διαφορά θα έλεγα ότι τη γλυκύτητα και το smoothness που μπορώ και παίρνω στο φλυτζάνι από τη Bianca δεν είχα μπορέσει να τα βρω με το Robot (επαναλαμβάνω ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στη τότε έλλειψη εμπειρίας που είχα και να μην φταίει ο εξοπλισμός). Επιπλέον, με τη Bianca αναδεικνύονται περισσότερο τα αρώματα του καφέ.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Φεβ 24, 2023 2:04 pm

Α, κρίμα, ίσως στο μέλλον λοιπόν. Ευχαριστώ για την απάντηση :oneup:

parzid
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2022 4:40 pm

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από parzid » Τετ Μαρ 01, 2023 6:30 pm

Zabou έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 8:37 pm
Καλησπέρα σε όλους. Το Σ/Κ που μας πέρασε αφιερώθηκε στην κατασκευή Puck Rake ώστε να αποσταλούν την Δευτέρα σε όλους τους φίλους που το ζήτησαν και τους ευχαριστώ πολύ γι' αυτό.
Το WTD είναι σε εξέλιξη με πολύ καλά αποτελέσματα μετά απο την μείωση της περιμέτρου, οπότε υπομονή.
Έχω όμως ένα νέο project στα σκαριά για εμένα αρχικά και για όλους τους κατόχους του Robot εάν κάποιος ενδιαφερθεί.
Μπήκα στην διαδικασία κατασκευής mittens για το robot για να δώ το αποτέλεσμα και μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος αρχικά απο το οπτικό αποτέλεσμα.
Άυριο θα προμηθευτώ αλενόβιες και μερικά παξιμάδια για να τα κουμπώσω στο Robot να δω την αίσθηση στο πάτημα.
Προς το παρόν ορίστε μερικές φωτό απο το τελικό αποτέλεσμα.
Το ξύλο είναι βερυκοκιά και η διάμετρος της τρύπας είναι 5 χιλιοστά.
Τα mittens θα κατασκευαστούν κατόπιν παραγγελίας και το κόστος το υπολογίζω στα 15€ συν έξοδα αποστολής.
Τα τελικά mittens εκτός απο το κλασικό παραφινέλαιο και κερί θα είναι περασμένα και με κάποιο λάδι τριβής για έξτρα προστασία.
Εννοείται ότι τα mittens μπορούν να βαφτούν με χρώμα νερού ( για να φαίνονται τα νερά του ξύλου ) για όποιον θελήσει κάτι τέτοιο ( στο μυαλό μου έρχονται τα κόκκινα robot ) και μπορώ να στείλω φωτό δείγμα σε όποιον ενδιαφέρεται.
https://ibb.co/1Gxx7gt
https://ibb.co/mhBSqrB
https://ibb.co/XYdFT9K
Καλησπέρα και καλό μήνα,

Θα με ενδιέφερε αν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα κατασκευης.

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

Απάντηση