Cafelat Robot

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τρί Μαρ 23, 2021 2:05 pm

Την κόκκινη συσκευασία με τους κόκκους στο κανονικό καλαθάκι, όχι pressurized. Του συμπεριφέρομαι σαν να είναι ένα blend απο τα γνωστά καταστήματα που ψωνίζουμε τους specialty και μπορώ να πω ότι στέκεται μια χαρά. Βέβαια δεν τον λες και φτηνό στην τιμή που τον έχουν στα ΣΜ, αλλά για κάποιον που δεν έχει πρόσβαση σε καταστήματα με specialty coffee ή απλώς θέλει να τον έχει σαν backup για φίλους κ γνωστούς καθώς και για τον ίδιο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Τρί Μαρ 23, 2021 11:02 pm

Zabou έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 2:05 pm
Την κόκκινη συσκευασία με τους κόκκους στο κανονικό καλαθάκι, όχι pressurized. Του συμπεριφέρομαι σαν να είναι ένα blend απο τα γνωστά καταστήματα που ψωνίζουμε τους specialty και μπορώ να πω ότι στέκεται μια χαρά. Βέβαια δεν τον λες και φτηνό στην τιμή που τον έχουν στα ΣΜ, αλλά για κάποιον που δεν έχει πρόσβαση σε καταστήματα με specialty coffee ή απλώς θέλει να τον έχει σαν backup για φίλους κ γνωστούς καθώς και για τον ίδιο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
ok, εφόσον παίρνεις κόκκους το καταλαβαίνω. έλεγα μήπως είχες δοκιμάσει το pressurized καλαθάκι. Το σκέφτομαι για να έχω και έναν decaf για τις δύσκολες στιγμές που κάποιο απόγευμα θέλω μια γεύση καφέ.

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τρί Μαρ 23, 2021 11:17 pm

stavrosf έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 11:02 pm
Zabou έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 2:05 pm
Την κόκκινη συσκευασία με τους κόκκους στο κανονικό καλαθάκι, όχι pressurized. Του συμπεριφέρομαι σαν να είναι ένα blend απο τα γνωστά καταστήματα που ψωνίζουμε τους specialty και μπορώ να πω ότι στέκεται μια χαρά. Βέβαια δεν τον λες και φτηνό στην τιμή που τον έχουν στα ΣΜ, αλλά για κάποιον που δεν έχει πρόσβαση σε καταστήματα με specialty coffee ή απλώς θέλει να τον έχει σαν backup για φίλους κ γνωστούς καθώς και για τον ίδιο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
ok, εφόσον παίρνεις κόκκους το καταλαβαίνω. έλεγα μήπως είχες δοκιμάσει το pressurized καλαθάκι. Το σκέφτομαι για να έχω και έναν decaf για τις δύσκολες στιγμές που κάποιο απόγευμα θέλω μια γεύση καφέ.
Δεν υπάρχει κόκκος σε decaf για τις δύσκολες στιγμές?

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Τετ Μαρ 24, 2021 11:25 am

Zabou έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 11:17 pm
stavrosf έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 11:02 pm
Zabou έγραψε:
Τρί Μαρ 23, 2021 2:05 pm
Την κόκκινη συσκευασία με τους κόκκους στο κανονικό καλαθάκι, όχι pressurized. Του συμπεριφέρομαι σαν να είναι ένα blend απο τα γνωστά καταστήματα που ψωνίζουμε τους specialty και μπορώ να πω ότι στέκεται μια χαρά. Βέβαια δεν τον λες και φτηνό στην τιμή που τον έχουν στα ΣΜ, αλλά για κάποιον που δεν έχει πρόσβαση σε καταστήματα με specialty coffee ή απλώς θέλει να τον έχει σαν backup για φίλους κ γνωστούς καθώς και για τον ίδιο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
ok, εφόσον παίρνεις κόκκους το καταλαβαίνω. έλεγα μήπως είχες δοκιμάσει το pressurized καλαθάκι. Το σκέφτομαι για να έχω και έναν decaf για τις δύσκολες στιγμές που κάποιο απόγευμα θέλω μια γεύση καφέ.
Δεν υπάρχει κόκκος σε decaf για τις δύσκολες στιγμές?
Κοίταξε, το dial in με προβληματίζει. Δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια καφέδες και να πειράζω τον μύλο μου.. τουλάχιστον για έναν καφέ (τον decaf) που μπορεί να φτιάχνω 1 φορά την εβδομάδα...

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Μαρ 24, 2021 3:42 pm

]Σέ καταλαβαίνω. Πρός το παρον έχω χειροκίνητο μυλο και η αλλαγή γίνεται άμεσα χωρις προβληματα στις συνεχείς αλλαγές καφεδων.
Σημερινή εκχύλιση ένας Costa Rica San Gabriel από Kudu. 18 γρ in 40out
30sec pre infusion στο 1.5 bar και εκχύλιση στα 6bar.
Πολυ γεμάτο σώμα χαμηλή οξύτητα με αρκετά γλυκο κατέβασμα. Ότι πρεπει για μετά το φαγητό!
Παρέα με μια προσπαθεια για auto level tamper από καρυδια η οποία μέχρι στιγμής αποδίδει φανταστικά αλλά θέλει λιιιιγο μεγαλυτερη διάμετρο.
https://ibb.co/WgGXhhP
https://ibb.co/qRwjMs5

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Τετ Μαρ 24, 2021 4:18 pm

stavrosf έγραψε:
Τετ Μαρ 24, 2021 11:25 am
Κοίταξε, το dial in με προβληματίζει. Δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια καφέδες και να πειράζω τον μύλο μου.. τουλάχιστον για έναν καφέ (τον decaf) που μπορεί να φτιάχνω 1 φορά την εβδομάδα...
Αν πάρεις decaf προαλεσμένο και τον χρησιμοποιείς μια φορά την εβδομάδα είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει; Εδώ γενικά οι decaf έχουν θέμα ως προς την γεύση, πόσο μάλλον αν είναι τόσο μπαγιάτικος.
Βασικά αν είχες pressurized καλαθάκι δεν θα σε ένοιαζε το κόψιμο, οπότε θα μπορούσες να είχες (πιο) φρεσκοκομμένο decaf στην ίδια ρύθμιση που έχεις τον μύλο για τον κανονικό. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρει κανείς το καλάθι 50 Ευρώ για αυτόν τον λόγο. Είναι τέτοια η δυσκολία ρύθμισης του μύλου; Νιώθω κι εγώ μια ανάγκη για περιορισμό της καφεΐνης αλλά θα δοκίμαζα κάποιο καφέ όπως τον Mrs Rose.
Zabou έγραψε:
Τετ Μαρ 24, 2021 3:42 pm
]Σέ καταλαβαίνω. Πρός το παρον έχω χειροκίνητο μυλο και η αλλαγή γίνεται άμεσα χωρις προβληματα στις συνεχείς αλλαγές καφεδων.
Σημερινή εκχύλιση ένας Costa Rica San Gabriel από Kudu. 18 γρ in 40out
30sec pre infusion στο 1.5 bar και εκχύλιση στα 6bar.
Πολυ γεμάτο σώμα χαμηλή οξύτητα με αρκετά γλυκο κατέβασμα. Ότι πρεπει για μετά το φαγητό!
Παρέα με μια προσπαθεια για auto level tamper από καρυδια η οποία μέχρι στιγμής αποδίδει φανταστικά αλλά θέλει λιιιιγο μεγαλυτερη διάμετρο.
https://ibb.co/WgGXhhP
https://ibb.co/qRwjMs5
Οπότε η συνταγή με μεγαλύτερο preinfusion και χαμηλότερη πίεση σου έδωσε γλυκόπιοτο αποτέλεσμα σε έναν καφέ που διαβάζοντας την περιγραφή του παραπέμπει σε λεμόνια/γκρέιπφρουτ και οξύτητα. Δοκίμασε και χωρίς p-i να μας πεις αν δεις διαφορά!

Τέλειο το χερούλι στο tamper! Αν αυξήσεις τη διάμετρο, άσε και κάποια εγκοπή να μην "ρουφάει" αέρα στο βγάλσιμο και σου χαλάει το puck.
Επίσης αν μπορείς βάλε κάτι μέσα στο tamper να βαρύνει κι άλλο. Θα αποκτήσει ακόμα πιο στιβαρή αίσθηση!

Zabou
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 3:01 am
Όνομα: Alex
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Comandante C40

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από Zabou » Τετ Μαρ 24, 2021 5:08 pm

Γιώργο τον έχω δοκιμάσει και η οξύτητα είναι αρκετή για τα γουστα μου. Με το μεγάλο pi κατάφερα να τον ισορροπισω με την οξύτητα να είναι εκεί ( λιγότερο επιθετικη ) αλλά η γλυκα που βγάζει στο κατέβασμα ισορροπεί πολυ το ρόφημα και μου είναι πολυ πιο ευχάριστος. Ικανοποιητικός καφές δε λέω, αλλά δεν μου έδωσε και κάτι ιδιαίτερο. Βέβαια είμαι νέος ακόμη στο άθλημα και το ότι δεν πηρα στο 100% το προφίλ του καφέ είναι δικό μου λάθος. Επόμενη στάση ένας
UGANDA RWENZORI από kudu. Το σπίτι παντως έχει γίνει εργαστήριο και αυτή η αναμονή της σταγόνας με 2 Καφέδες αυστηρά κάθε ημέρα με τρελαίνει γιατι δεν μπορώ να ξεδιπλωσω τον δημιουργικό μου ταλέντο Β😆😆😆😆.
Όσον αφορά το tamper θα προσθέσω σφαιρίδια από μολυβι να δω την διαφορά. Μέχρι στιγμής παντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!

Άβαταρ μέλους
centaur
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2021 11:49 pm
Όνομα: Costas
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Kinu M47

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από centaur » Πέμ Μαρ 25, 2021 12:09 pm

Kudu Νικαράγουα --> παίρνω το φουλ προφιλ του καφε χωρίς προεκχύλιση. Δεν μπορώ να το στηρίξω με δεδομένα αλλά η γεύση είναι ο απόλυτος κριτής.

@Zabou φοβερό το χερούλι για το τάμπερ, φαίνεται σουπερ δουλεια, μπράβο ρε συ!

stavrosf
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 2:55 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Eureka Mignon XL
2ος Μύλος:: Wilfa Svart CGWS-130

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από stavrosf » Πέμ Μαρ 25, 2021 12:27 pm

centaur έγραψε:
Πέμ Μαρ 25, 2021 12:09 pm
Kudu Νικαράγουα --> παίρνω το φουλ προφιλ του καφε χωρίς προεκχύλιση. Δεν μπορώ να το στηρίξω με δεδομένα αλλά η γεύση είναι ο απόλυτος κριτής.

@Zabou φοβερό το χερούλι για το τάμπερ, φαίνεται σουπερ δουλεια, μπράβο ρε συ!
Θα έλεγα πως και το Γαλάζιο Robot είναι πολύ όμορφο.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Cafelat Robot

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Μαρ 26, 2021 3:38 pm

Με αφορμή τα δύο πολύ φρέσκα βίντεο του Paul Pratt με εκχυλίσεις χωρίς καθόλου χρήση tamper, το δοκίμασα μόλις τώρα κι εγώ και το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα, τόσο οπτικά όσο και γευστικά!
no-tamping.jpg
Βασικά δεν θα έλεγα ότι δεν έκανα καθόλου πάτημα, αλλά ακούμπησα το screen πάνω στο απάτητο puck και πίεσα πολύ ελαφρά με δυο δάχτυλα πιο πολύ για να το ισιώσω. Μερικές φορές τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ πιο απλά απ' όσο τα φανταζόμαστε ή τα επιδιώκουμε.
Στο 2ο βίντεο φαίνεται και μια πειραγμένη έκδοση του portafilter.
https://www.instagram.com/p/CM38pW1np4b/
https://www.instagram.com/p/CM4CWvjnb3l/

Απάντηση