Flair Espresso Maker

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιουν 18, 2018 9:17 am

Μετά από αρκετούς μήνες χρήσης, ήρθε η ώρα να κάνω μια μικρή παρουσίαση για τη Flair Espresso Maker. Η ανύπαρκτη προηγούμενη εμπειρία μου στην παρασκευή κανονικού espresso, αλλά και η μικρή μου εμπειρία στην κατανάλωση ποιοτικού espresso με έκαναν ως τώρα να διστάσω παρά τις πολύ καλές δικές μου εντυπώσεις, αλλά και τις διάσπαρτες καλές κριτικές σε ξένα φόρουμ. Ωστόσο, η σχετικά πρόσφατη ολοκληρωμένη παρουσίαση από συντελεστές – όχι απλά μέλη – του homebarista, μου έδωσε την τελική ώθηση. Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μην υπέπεσα σε λάθη σε ό,τι ακολουθεί.

Τι είναι;
Μηχανή (ή συσκευή) μοχλού χωρίς ελατήριο και χωρίς boiler. Χρειάζεται άρα πηγή θερμότητας και δοχείο για το ζέσταμα του νερού. Επίσης, δεν κάνει ατμό για αφρόγαλα.

Link
Συζητήσεις στο HB
https://www.home-barista.com/reviews/fl ... 51752.html
https://www.home-barista.com/levers/use ... 44631.html
Διάφορα video
https://www.youtube.com/results?search_ ... r+espresso
Site κατασκευαστή και πωλητών
https://www.flairespresso.com/
https://www.flairespresso.de/
https://www.coffeedesk.com/

Τι να προσέξεις στα διάφορα video:
Μια που έβαλα τα link με τα video να επιστήσω σε μερικά πράγματα άμεσα την προσοχή:
1. Μη μασάτε με την πάρα πολύ κρέμα που δείχνουν κάποιοι. Είναι καφέδες με robusta και φρεσκοκαβουρδισμένοι ελάχιστων ημερών. Με Arabica, στις καλές του μέρες, η Flair βγάζει σαφώς λιγότερη κρέμα από τις μηχανές με αντλία – τουλάχιστον όταν προσαρμόζω το κόψιμο για γευστικό αποτέλεσμα στα γούστα μου – και αυτό ισχύει γενικά για τις μηχανές μοχλού χωρίς ελατήριο αν δεν κάνω λάθος. Η κρέμα λοιπόν δεν θα είναι τόση και αυτό δεν είναι ένδειξη για την ποιότητα του ροφήματος.
2. Η προθέρμανση που δείχνουν κάποιοι, με απλή περίχυση και βύθισμα του κυλίνδρου σε νερό που έχει βράσει, ή ακόμα χειρότερα με απλό γέμισμα του κυλίνδρου αφού τον έχουμε σφραγίσει με το πιστόνι και γυρίσει ανάποδα, κάνει μόνο για σκούρα ψησίματα. Για medium και light roast θέλει κάτι παραπάνω – τα λέω στη συνέχεια.

Στο φλιτζάνι
Σε αυτό το κομμάτι είναι που εμπιστεύομαι λιγότερο την κρίση μου για να την μεταφέρω, οπότε θα προσπαθήσω να είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός. Πέρα από τις πολλές καλές κριτικές στα ξένα φόρουμ που προανέφερα, να θυμίσω ότι οι μηχανές μοχλού γενικά θεωρούνται ότι ευνοούν την καλύτερη διάκριση των αρωμάτων, καθώς και ότι έχουν μειωμένες τις οξύτητες. Το δεύτερο είναι και δική μου εντύπωση ξεκάθαρα, τουλάχιστον σε σύγκριση με μηχανές αντλίας specialty μαγαζιών και με την επιφύλαξη όοολων των άλλων παραγόντων που μπορεί να επηρεάζουν. Από την άλλη υστερούν κάπως σε σώμα και σε κρέμα (συνήθως).

Καθαρά ως προσωπικές εντυπώσεις ωστόσο, θα μεταφέρω ότι όταν πρωτοέκανα τον sun dried guji του cup10 και μύρισα τα φρούτα, με το ζόρι κρατήθηκα να μην ανεβάσω εδώ ευχαριστήριο λόγο παραλαβής Oscar (!), ότι ο To-La του Taf μου έφερε μνήμες δεκαετιών από κάτι cadbury με φρούτα, ότι έχω ευχαριστηθεί πολύ αρκετούς άλλους καφέδες και ότι σχεδόν πάντα το να μυρίζω το φλιτζάνι μετά μου δίνει ευχαρίστηση που δεν πετυχαίνω εύκολα από μαγαζί. Φυσικά υπήρξαν και καφέδες που δεν μπόρεσα να πάρω αυτό που διάβαζα, είτε στα προφίλ στο σακουλάκι, είτε από τις εντυπώσεις των φίλων εδώ.

Ιδιαιτερότητες – πλεονεκτήματα (πλην φλιτζανιού)
- Ευκολία και ταχύτητα στη χρήση, καθώς δεν υπάρχει αναμονή για ζέσταμα της μηχανής. Το ζέσταμα του κυλίνδρου γίνεται ενώ κόβεις τον καφέ και ετοιμάζεις το καλάθι – το πολύ να το αρχίσω 2 λεπτά πριν για light roast.
- Ευκολία στη συντήρηση. Για την ακρίβεια, στην ουσία δεν χρειάζεται συντήρηση. Πλένεις κάτω από τη βρύση - κάτι που είναι εύκολο, καθώς τα κομμάτια είναι όλα αποσπώμενα, σκουπίζεις και τέλος. Άντε κάποτε να αλλάξεις λαστιχάκι. Δεν λύνεις, δεν τρέχεις στο μάστορα, δεν κάνεις αφαλατώσεις, caffiza κλπ. Βέβαια κάποιος μπορεί να πει «προτιμώ το απολύτως τίποτα του χτυπήματος στο knock-box και του σκουπίσματος του καλαθιού με πετσέτα (ξεχνάω κάτι;) μετά από κάθε καφέ αντί για το επιπλέον ξέπλυμα και άπλωμα του group που έχει το flair κι ας έχω μια φορά το μήνα συν πλην να κάνω τις συντηρήσεις» - φαντάζομαι είναι υποκειμενικό.
- Τιμή. Κάτω από 200 ευρώ ή λίγο παραπάνω, ανάλογα με την έκδοση και το πακέτο, και έχεις espresso. Στον ανταγωνισμό παρόμοιων συσκευών με ανάλογα μεγάλη αποδοχή για την ποιότητα του ροφήματος, υπάρχουν το Espresso Forge που είναι ακριβότερο (και μη διαθέσιμο προς το παρόν), το rossa της portapresso που είναι πολύ ακριβότερο, ενώ υπάρχουν μεγάλες προσδοκίες από το Robot της cafelat που είναι σε φάση kickstarter και φαίνεται ότι θα είναι κάπως ακριβότερο.
- Όλα στο φως. Όλα τα εξαρτήματα του group αποσυναρμολογούνται και συναρμολογούνται άμεσα χωρίς εργαλεία. Οπότε βολευόμαστε οι άμπαλοι από μαστοριλίκια και δεν υπάρχει το άγχος ότι δεν βλέπεις από πού περνάει αυτό που πίνεις, το «βλέπω κομματάκια, άραγε υπάρχει διάβρωση;» κλπ. Μόνη εξαίρεση αλλά σε μικρό πάντως βαθμό, είναι το αρχικό «portafilter» που δεν δίνει πρόσβαση στην κάτω πλευρά του καλαθιού, με το πρόβλημα να έχει λυθεί στις νεότερες εκδόσεις – αναμένεται και η κυκλοφορία του bottomless.
Το συνημμένο γκρουπ και λοιπά....jpg δεν είναι πλέον διαθέσιμο
- Ποιότητα κατασκευής και καλά υλικά (ο κύλινδρος είναι από ανοξείδωτο ατσάλι). Δεν φαίνεται γιατί να μην κρατήσει πάρα πολλά χρόνια, με εξαίρεση που ισχύει όμως για όλες τις μηχανές, τα λαστιχάκια.
- Το δικό του χωνί (funnel), που επιτρέπει καθαριότητα, ακόμα και με wdt. Μάλιστα, επειδή είναι εξαρχής σχεδιασμένο και το καλάθι / portafilter για αυτό, δεν μπαίνει μέσα στο καλάθι, αλλά έρχεται από έξω με τέλεια εφαρμογή, ώστε χωρίς να αφήνει κενό να γίνεται προέκταση του τοιχώματος του καλαθιού.
- Στενό και βαθύ καλάθι, που υποτίθεται ότι συγχωρεί παραπάνω τα λάθη στην κατανομή. Δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη επ’ αυτού. Ισχύει πάντως για πολλές μοχλομηχανές.
- Φορητότητα. Όχι του τύπου «στο σακίδιο και πάω για περπάτημα στο βουνό», όπως τα nanopresso κ.ά., αλλά του τύπου την πετάω στο αυτοκίνητο ή στη (μεγάλη) βαλίτσα. Βοηθάει η αποσυναρμολόγηση και της βάσης και η θήκη - βαλιτσάκι.
- Μικρό «αποτύπωμα»: Από άποψη χώρου στον πάγκο, ηχητικά, ενεργειακά.
- Μειώνεται πολύ η πιθανότητα sink shots, καθώς ελέγχεις τη ροή. Μια φορά είχα κάνει λάθος έναν ολόκληρο γύρο στο μύλο (aergrind), δεν το πρόσεξα και το συνειδητοποίησα την ώρα που άρχισε η εκχύλιση ότι είχα κόψει για φίλτρου. Ε, μειώνοντας πολύ την πίεση, το αποτέλεσμα τουλάχιστον πινόταν – σαν φίλτρου (για την ακρίβεια ο άμαθος πατέρας μου δήλωσε πολύ ευχαριστημένος, αλλά ok :a048: ...). Ισχύει βέβαια για όλες τις μηχανές μοχλού χωρίς ελατήριο.

Ιδιαιτερότητες - μειονεκτήματα
- Η προφανής: η έλλειψη ακρίβειας στη θερμοκρασία (εκτός κι αν αρχίσουν οι πατέντες με θερμόμετρα), ιδιαίτερα σε σχέση με μηχανή με pid. Προσοχή όμως, η έλλειψη ακρίβειας δεν είναι και έλλειψη σταθερότητας, αρκεί η ρουτίνα να είναι η ίδια! (Ισχύει για όλες (;) τις μηχανές μοχλού και όχι μόνο.)
- Προθέρμανση. Για medium και light roast, πρέπει ή να βάλεις τον κύλινδρο μέσα στο όποιο δοχείο βράζει το νερό (βραστήρα ή μπρίκι), την ώρα που βράζει, ή να φτιάξεις… κατασκευή για προθέρμανση με ατμό. Αν και πήρα βραστήρα ειδικά για το μεγάλο στόμιο, κατέληξα να χρησιμοποιώ το μπρίκι λόγω ευκολίας πρόσβασης. Έχω καταλήξει στους απαιτούμενους ανάλογα με τον καφέ χρόνους για υγρή προθέρμανση (μέσα στο νερό στο μπρίκι), αλλά τελευταία μπήκα και στη διαδικασία του steam preheat (πυργάκι :D ), καθώς γλιτώνεις και την ανάγκη τσιμπίδας. Σ’ αυτή την περίπτωση, λόγω μεγέθους, αντί για μπρίκι χρησιμοποιώ τη βάση του moka pot μου… Υπόψη ότι σε μεγάλα υψόμετρα, τα πράγματα δυσκολεύουν, καθώς το νερό βράζει σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Χαρακτηριστικά να πω πάντως ότι το θέμα της προθέρμανσης αποσπάστηκε από το κυρίως thread του HB σε ξεχωριστό. (Η ανάγκη ειδικής διαδικασίας προθέρμανσης ισχύει λίγο πολύ για όλες τις συσκευές χωρίς boiler, αλλά σε ορισμένες όπως αυτή μπορεί να φτάσει τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει).
- Ένας και μοναδικός τύπος καλαθιού, ο δικός της. Το οποίο καλάθι, εκτός από το ότι είναι στενό και βαθύ όπως προανέφερα, είναι μικρό σε χωρητικότητα, με αποτέλεσμα να μην φτάνει ποτέ, ή πολύ σπάνια, τα 19 γρ. Συνήθως δουλεύω με δόσεις γύρω στα 16 γρ. +-1 στους medium και light specialty και προς τα 14 συν σε σκούρους commercial. (Ισχύει για τις περισσότερες μηχανές με μοχλό.)
- Δεν είναι δυνατά τα μεγάλα ratio. Λόγω συγκεκριμένης ποσότητας νερού στον κύλινδρο (στις κλασικές μοχλομηχανές, μπορείς να ξανα-ανεβάσεις το μοχλό), το ratio φτάνει νομίζω το 2,5. Ή για να πάει παραπάνω πρέπει να έχεις το καλάθι μισοάδειο.
- Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω δίνει κάπως μικρές ποσότητες τελικού ροφήματος, ενώ σε συνδυασμό μάλλον και με την όλη φιλοσοφία του μοχλού, αχρηστεύει τυχόν υπάρχουσες συνταγές για μηχανή αντλίας. (Ισχύει για τις περισσότερες μηχανές με μοχλό;)
- Δυνατότητα παρασκευής πολλών φλιτζανιών back to back. Αν και πήρα πακέτο και με 2ο γκρουπ, οπότε βελτιώνεται κάπως το πράγμα, για πάνω από δύο έχεις να κάνεις τη σύντομη διαδικασία του πλυσίματος – αποσυναρμολόγησης. Επίσης, άλλο ελέγχω το μοχλό, άλλο πατάω ένα κουμπί. Όχι κάτι τρομερό, αλλά λιγότερο εύκολο και λιγότερο γρήγορο από μηχανή αντλίας.
- Δεν έχει μανόμετρο. Από τον άμεσο ανταγωνισμό πχ, το Forge και το Robot έχουν ως έξτρα. Δεν είναι τρομερό - υπάρχει και η ζυγαριά μπάνιου στην ανάγκη - αλλά θα ήταν μια επιπλέον ευκολία.
- Αφρόγαλα. Δεν κάνει (υπάρχουν βέβαια εναλλακτικές όπως ξέρουμε).

Πλεονέκτημα – μειονέκτημα, αναλόγως
Μοχλός χωρίς ελατήριο. Άρα κάνεις ότι θες από πίεση (pre-infusion, pressure profiling) αλλά ο αρχάριος έχει ακόμα μία παράμετρο να τον προβληματίσει. Προσωπικά ακολουθώ την απλή συνταγή, περίπου 10 δευτερόλεπτα μικρή πίεση («ξεκουράζω το χέρι μου στο μοχλό») ώσπου να βγουν οι πρώτες σταγόνες και μετά 25 με 30 κανονική με ελαφρά μειούμενη στο τέλος.

Διαθεσιμότητα
Η εταιρεία είναι αμερικάνικη, αλλά υπάρχει και γερμανική έκδοση του site. Εγώ την πήρα από το πολωνικό coffeedesk.com από προσφορά σε Black Friday, ενώ υπήρχε νομίζω και άλλη μία ευρωπαϊκή επιλογή.

Προτείνεται;
Πρώτα απ’ όλα το θέτω στην κρίση της συλλογικής... σοφίας του φόρουμ, αλλά για μένα, παρά τις έξτρα παραμέτρους για έλεγχο, και μόνο το γεγονός ότι φαίνεται να κάνει πραγματικό espresso σε συνδυασμό με την τιμή, την κάνει πολύ σοβαρό υποψήφιο για entry level (και όχι μόνο) επιλογή.
Συνημμένα
flair setup.jpg

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιουν 18, 2018 9:20 am

γκρουπ και λοιπά....jpg
Η βάση αριστερά, το tamper, το πιστόνι, το shower screen, ο κύλινδρος, το καλάθι - portafilter με το χωνί και ο δοσομετρητής πάνω στη ζυγαριά.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιουν 18, 2018 9:21 am

steam preheat.jpg
1ος καφές με Flair.jpg
20 μέρες μετά.jpg

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Ιουν 18, 2018 11:16 am

Μπράβο Γιώργο για την παρουσίασή σου.
Περνάς την συμβίωση με την μηχανή σε μία σελίδα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Ιουν 18, 2018 12:04 pm

Απο τις πληρέστερες παρουσιάσεις που εχω διαβάσει για προιόν του χώρου!Γιατι σημασια δεν εχουν τα τεχνικα χαρακτηρηστικά όσο οι εμπειρίες απο την καθημερινη συμβιωση με τη συσκευή.
Γενικά θα ήθελα να ρωτήσω γιατι να προτιμήσει κάποιος μια τέτοια συσκευή για εσπρέσσο όταν δεν σκοπεύει να την μετακινήσει .Αν είναι να μείνει σταθερη σε ενα παγκο κουζίνας ,υπάρχουν άλλες λύσεις καλύτερες στο ίδιο εύρος τιμής.
Προσωπικά ,μου φαίνεται λίγο μανούρα η ολη διαδικασία του ,ειδικά όταν συνδυάζεται και με χειροκινητο μύλο!Απο την άλλη το temperature profiling που κάνουν αυτές οι μηχανές ,πιθανόν να δίνει πιο σύνθετο φλυτζάνι απο μια ''κανονική'' εσπρεσσομηχανή.

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από koravos71 » Δευ Ιουν 18, 2018 3:38 pm

Μπράβο πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιουν 18, 2018 4:00 pm

Παρουσίαση κόσμημα με ωραίο και ήπιο τρόπο παράθεσης πραγματικής εμπειρίας. :respekt: Γιώργο!
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Ιουν 18, 2018 5:51 pm

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Δεν έχω δει να την έχει και άλλος, οπότε δεν είχα επιλογή :lol:
Rallakias έγραψε:
Δευ Ιουν 18, 2018 12:04 pm
Γενικά θα ήθελα να ρωτήσω γιατι να προτιμήσει κάποιος μια τέτοια συσκευή για εσπρέσσο όταν δεν σκοπεύει να την μετακινήσει .Αν είναι να μείνει σταθερη σε ενα παγκο κουζίνας ,υπάρχουν άλλες λύσεις καλύτερες στο ίδιο εύρος τιμής.
Προσωπικά ,μου φαίνεται λίγο μανούρα η ολη διαδικασία του ,ειδικά όταν συνδυάζεται και με χειροκινητο μύλο!Απο την άλλη το temperature profiling που κάνουν αυτές οι μηχανές ,πιθανόν να δίνει πιο σύνθετο φλυτζάνι απο μια ''κανονική'' εσπρεσσομηχανή.
Η φορητότητα δεν ήταν στις προτεραιότητές μου, ήταν bonus. Στο ίδιο εύρος τιμής να υποθέσω ότι σκέφτεσαι μεταχειρισμένες όπως Gaggia κ.λπ.; Ήθελα να αποφύγω τις κλασικές κλειστού τύπου μηχανές, ακόμα περισσότερο μεταχειρισμένες, όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή και δεν είμαι φίλος με το μαστοριλίκι και δεν τρελαίνομαι να μην βλέπω από πού περνάει το νερό. Περιέργεια οκ, μπορεί να έχω επηρεαστεί και από το να διαβάζω τα διάφορα προβλήματα εδώ, αλλά ούτε το να την πηγαίνω για φτάξιμο, ούτε οι διαδικασίες συντήρησης μου πολυ-ακούγονται ελκυστικές. Οπότε το να μπορώ να έχω espresso, αποφεύγοντας όλα αυτά και σ αυτή την τιμή, το έκαναν για εμένα no brainer που λένε! (Υπάρχουν και οι φανατικοί leverάδες αλλά δεν ήταν αυτή η περίπτωσή μου). Μην παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω ότι πολλούς δεν τους πειράζει ή και τους αρέσει η ενασχόληση με το μαστορικό κομμάτι και είναι μέρος του "χόμπι" γι αυτούς. Τα βλέπω με ενδιαφέρον τα "κατορθώματά" τους και τους χαίρομαι.
Για το μύλο, έχω ήδη ξεκινήσει να κοιτάω για ηλεκρικό ως εναλλακτική, αλλά πέρα από αυτό δεν είναι τρομερή η όλη διαδικασία. Κάνω κάτω από 10 λεπτά από την αρχή ως το τέλος (κάποιοι γράφουν και για 5) και κάτι που αναφέρουν πολλοί που έχουν και μηχανές αντλίας, είναι ότι τους φαίνεται πολύ ωραίο που δεν έχεις την αναμονή να ζεσταθεί η μηχανή. Κάααποια στιγμή αργότερα βέβαια, ασχολούμαι και 1-2 λεπτά με το πλύσιμο και στέγνωμα.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Σεπ 03, 2018 5:45 pm

Ενημερωτικά, τρέχει αυτό:
https://www.flairespresso.com/blemished

Με εμφανισιακά και όχι λειτουργικά ελαττώματα. Budget super-friendly... Όμως μιλάμε για Αμερική με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ρίσκο τελωνείου κυρίως).
Υπάρχει και η επιλογή αναμονής για καμιά προσφορά black friday από ευρωπαϊκό μαγαζί σε μερικούς μήνες. Αν αποφασίσει κάποιος πάντως, συνιστώ θερμά και δεύτερο brew head.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Τρί Απρ 02, 2019 8:58 am

Καλημερα, μπορεις να μασ δωσεις ενα update, πλεον μετα απο τοσο καιρο πως σου φαινεται το αποτελεσμα των καφεδων ? Απο οτι καταλαβαινω αντιστοιχο αποτελεσμα θα επαιρνες με καποια πολυ ακριβοτερη μηχανη, εννοω ημιαυτοματη? Η ποιοτητα κατασκευης?

Απάντηση