Flair Espresso Maker

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί Απρ 02, 2019 10:48 am

Γιώργο, ένα μεγάλο μπράβο για την παρουσίασή σου. :respekt:
Φαίνεται αξιόλογη περίπτωση για entry level αλλά και για μια πολύ καλή επιλογή για διακοπές, λόγω του portability της (είδα ότι τακτοποιείται πολύ όμορφα στο βαλιτσάκι μεταφοράς της).

Με ενδιαφέρει και εμένα πολύ να μάθω πως τα πάει η μηχανή μετά από μήνες χρήσης.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί Απρ 02, 2019 11:39 am

Δεν άντεξα και έκανα την παραγγελία. Κάνω τώρα ένα :priest: τώρα να μη με τιμωρήσει το τελωνείο για τον αυθορμητισμό μου.

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Τρί Απρ 02, 2019 11:41 pm

Ποια παραγγελες, κάποια από τις blemish ή πηγές για την pro ?

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Απρ 03, 2019 12:09 am

Θοδωρή και Κωνσταντίνε, συγγνώμη για την καθυστέρηση... αν και φαίνεται Κων/νε από τις ώρες στα μηνύματα, ότι έκανες τον ορισμό της παρορμητικής αγοράς :lol:

Η σύντομη απάντηση είναι πως είμαι ευχαριστημένος. Μην παρεξηγηθώ, δεν βγάζω σε κάθε καφέ τα προφίλ που διαβάζω και συχνά αναρωτιέμαι αν είναι ο καφές, η μηχανή, ο μύλος, η τεχνική κλπ. Άλλα κυρίως έχω ευχάριστα αποτελέσματα και κάθε τόσο, πετυχαίνω κάτι που με ευχαριστεί ιδιαίτερα - νομίζω πρέπει να πετύχεις και τον καφέ που να ταιριάζει στο δικό σου σετάπ εκτός των άλλων, λένε ότι άλλοι καφέδες επωφελούνται από τη μειούμενη πίεση και θερμοκρασία των μοχλών, άλλοι όχι. Όλο αυτό το διάστημα τη χρησιμοποιώ καθημερινά και δεν σκέφτομαι αλλαγή - από πιθανές αγορές στα φόρουμ κοιτάζω κυρίως για μύλους και καφέδες, και ... ακαδημαϊκά μόνο το cafelat robot, τη νέα έκδοση της flair και το κομψοτέχνημα (με ανάλογη τιμή) Strietman. Προσοχή όμως σε 2 σημεία: 1. Η εμπειρία μου παραμένει ανύπαρκτη από καλούς οικιακούς μπαρίστα. Κινούμενος στο κέντρο της Αθήνας, δοκιμάζω συχνά από πολύ καλά καφέ και θα έλεγα ότι στη σύγκριση η εμπειρία είναι επίσης πολύ καλή αλλά πέρα από το καλή/καλύτερη είναι κυρίως διαφορετική, κάτι που είναι αναμενόμενο τόσο λόγω διαφοράς μηχανής-μοχλού, όσο βέβαια και λόγω κορυφαίων μύλων που έχουν τα καφέ. 2. Είμαι τελείως αρνητικός προσωπικά στις κλασικές μηχανές αντλίας και στην ιδέα των συντηρήσεων, των επιδιορθώσεων κλπ, που διαβάζω κατά καιρούς. Προσωπικό κόλλημα.

Με την ποιότητα κατασκευής δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα. Έχω κάνει και δυο αναβαθμισούλες, έχω πάρει naked και πιστόνι με μανόμετρο, το οποίο βοηθάει πολύ γιατί σου δίνει κάτι μετρήσιμο.

Αυτό που κυρίως θα άλλαζα είναι η μικρή σχετικά ποσότητα (προς τον 1,5άρι σκεφτείτε), στο καλάθι βάζω συνήθως 15,5-17 γραμμάρια. Γι αυτό το λόγο ίσως να σκεφτόμουν τη νέα έκδοση που έχει μεγαλύτερη διάμετρο και χωρητικότητα σε καλάθι και κύλινδρο, αν υπήρχε κάποια εξαιρετική προσφορά... αν και δεν υπάρχει αρκετό feedback. Και ο λόγος νομίζω είναι ότι έχει πληγεί από την κυκλοφορία του cafelat robot, που έχει αποθεωτικές κριτικές. Αν έπαιρνα από την αρχή, θα ήμουν μεταξύ flair και robot σε αυτή την κατηγορία budget.

Γυρνώντας στη σύγκριση με τις κλασικές μηχανές αντλίας, ένα ζήτημα, για το οποίο δεν έχω καταλήξει, είναι το σχήμα του καλαθιού, δηλαδή η μικρή διάμετρος και το μεγάλο βάθος, κατά πόσο επηρεάζει την ποιότητα. Έχω διαβάσει και τις 3 απόψεις, ότι είναι καλύτερο (πιο forgiving), χειρότερο και ότι δεν κάνει διαφορά.

Εσύ Κων/νε ποια παράγγειλες (πήγα να υποβάλω και είδα και την ερώτηση του Θοδωρή); Και γιατί τελωνείο; Δεν πήρες από eu?

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Τετ Απρ 03, 2019 1:29 am

Ευχαριστω πολυ Γιώργο για τις πληροφορίες. Έχω αρχίσει και καλο βλέπω την προ. Βέβαια η τιμή της ειναι σαν να αγοράζεις την φθηνότερη και εισαγωγική Lelit. Tο θέμα ειναι αν θα υπαρχει μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα μεταξύ flair και lelit. Και εμένα δεν με ενθουσιάζει η όλη διαδικασίας συντήρησης και η χρήση χημικών για τις ηλεκτρικές. Έχω κάνει πολλές αποτυχημένες αγορές σε φθηνό-μηχανές και προσπάθω να κάνω μια καλή επιλογή ¨-)
Ευχαριστω και παλι

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Konstantinos » Τετ Απρ 03, 2019 9:47 am

Γιώργο, κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η αγορά αυτή μας πάει πίσω στην αγορά πρώτης μηχανής, αλλά έρχεται Πάσχα, έρχεται καλοκαίρι... θα συνταξιδέψουμε με την Flair, οπότε χαλάλι! ;)
todoornot έγραψε:
Τετ Απρ 03, 2019 12:09 am
αν και φαίνεται Κων/νε από τις ώρες στα μηνύματα, ότι έκανες τον ορισμό της παρορμητικής αγοράς :lol:
ένα συνήθειο που σίγουρα δεν θα μου βγει σε καλό με ένα τόσο ακριβό χόμπι...
todoornot έγραψε:
Τετ Απρ 03, 2019 12:09 am
Εσύ Κων/νε ποια παράγγειλες (πήγα να υποβάλω και είδα και την ερώτηση του Θοδωρή); Και γιατί τελωνείο; Δεν πήρες από eu?
Πήρα μια blemished το Classic μοντέλο από την επίσημη ιστοσελίδα τους, (άρα από Αμερική - εξ ου και το τελωνείο). Η όλη αγορά βγήκε κάπου €145 (είχε και μικρή έκπτωση και δεν αντιστάθηκα). Βέβαια κατόπιν εορτής, η :waf: (άλλη φορά θα την ρωτάω) την βρήκε από Ευρώπη στα €190.

Εντελώς ενημερωτικά, είχα μια επικοινωνία με την Flair σχετικά με την παραγγελία μου, και μου έστειλαν ένα μέιλ μετά, στο οποίο μου λένε ότι "πάγωσε" η πληρωμή μου σε αυτούς (εν τω μεταξύ έχω χρεωθεί κανονικότατα) και δεν μπορούν να πάρουν τα χρήματα αν δεν αποδείξω ότι η κάρτα που έκανα την πληρωμή είναι η δικιά μου. Για το σκοπό αυτό μου ζήτησαν φωτογραφία (!!) της πιστωτικής μου στην οποία να κρύψω όλα τα δεδομένα πλην των τελευταίων τεσσάρων ψηφίων της κάρτας.
Προσωπικά, νιώθω μεγάλη ανασφάλεια να το κάνω αυτό και σκέφτομαι να ζητήσω refund και να την πάρω από Ευρώπη (θα έρθει και πιο γρήγορα και χωρίς τελωνεία κλπ.)

apolychrono
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 5:35 pm

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από apolychrono » Τετ Απρ 03, 2019 5:43 pm

Καλησπέρα και από μένα, όντως ώραιο review που λύνει πολλές απορίες.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την Flair και θα ήθελα να ρωτήσω αν ταιρίαζει με τον μύλο που έχω: https://www.porlexgrinders.com/products ... ni-grinder ή θα πρέπει να πάρω και μύλο. Ο βασικός λόγος που θα την διάλεγα είναι η ελάχιστη συντήρηση που έχει ενώ συνάμα βγάζει ένα ποιοτικό espresso. Σκέφτομαι για την Signature Pro με το gauge . Απο πιο site προτείνετε;

Ευχαριστώ,
Αντρέας

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Απρ 03, 2019 8:56 pm

Αντρέα, νομίζω δεν υπάρχει "ταιριάζει" με τη μηχανή. Υπάρχει αν είναι μύλος για espresso ή όχι. (Τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει κατά μία έννοια "ταιριάζει": αν ο μύλος είναι stepped, μία μηχανή με ρυθμιζόμενη πίεση μπορεί να καλύψει σε έναν βαθμό το μειονέκτημα αυτό, αλλά δεν υπάρχει λόγος, μύλοι υπάρχουν)
Ο συγκεκριμένος θεωρείται μύλος για espresso. Τώρα για ποιότητα, ίδια άποψη δεν έχω. Από τα εδώ και ξένα φόρα, έχω μία εντύπωση ότι είναι λίγο ξεπερασμένος, αλλά έχει οπαδούς, ας μιλήσουν οι πιο γνωρίζοντες, ή καλύτερα αφού όπως είπα δεν είναι θέμα συμβατότητας με τη μηχανή, δες αν θα ανοίξεις θέμα στην κατηγορία ΜΥΛΟΙ για να απαντήσουν φίλοι που ξέρουν καλύτερα, ή και να δεις το θέμα για τον μύλο, που ήδη υπάρχει.

Για ευρωπαϊκά site:
https://www.flairespresso.de/

https://www.brewcompany.de/Flair-SIGNATURE-PRO-Black

https://shop.dritan-alsela.com/products ... ome-bundle

και τέλος, αυτός από όπου την πήρα εγώ, αλλά που φαίνεται να έχει ξεπουλήσει

https://www.coffeedesk.com/our-brands/f ... sso-maker/

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Τετ Απρ 03, 2019 11:10 pm

Αν δεν κάνω λάθος η flair θέλει λίγο πιο χοντρό κόψιμο από τις ηλεκτρικές μηχανές ; Σε πρώτη φάση ο Hario θα είναι ικανοποιητικός, κ αργότερα βλέπεις αν με κάποιον άλλον μπορείς να βελτιώσεις το αποτέλεμα. Πάντως πολλοί προτείνουν τον hario αντι για άλλες φθηνές επιλογές, δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο αλλά η δουλειά σου θα γίνει. Εγώ έχω Hario αλλά δεν έχω αξιοπρεπή μηχανή, όποτε δεν μπορώ να σου πω και πολλά για την απόδοση του.

apolychrono
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 5:35 pm

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από apolychrono » Πέμ Απρ 04, 2019 12:02 am

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, δεν θα αλλάξω μύλο προς το παρών. Από την άλλη διάβασα και για την robot και μπήκα σε δίλλημα , ισχύει ότι με την Robot αποφεύγεις το ζέσταμα των διαφόρων εξαρτημάτων που έχεις με την Flair ; Γνωρίζει κάποιος τις βασικές διάφορες τους ;

Καλό σας βράδυ !

Απάντηση