Flair Espresso Maker

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από alex2468 » Δευ Ιουν 28, 2021 1:09 pm

Πάντως αν τύχει τελικά και σας στείλουν τις μηχανές είναι κλοπή σε αυτές τις τιμές και με τις εκπτώσεις που πήρατε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφεραν και τις πούλησαν τόσο φτηνά

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Τετ Ιουν 30, 2021 2:01 pm

Μαλλον εδεησαν . Σημερα μου εστειλαν tracking number . Δεν το εχω πολυπιστεψει ακομα !

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Τετ Ιουν 30, 2021 2:24 pm

Οντως τελικα εσταλη!!! Η πλακα ειναι πως οταν μου εκαναν την εξτρα εκπτωση τους ζητησα αν γινεται να μου κανουν το ιδιο 35+15 % για τον χειροκινητο μυλο και το δεχτηκαν οποτε στο πακετο μου εβαλαν και τον μυλο . Οταν το λαβω με το καλο θα ενημερωσω!
image.png

Stath!s
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2021 5:36 pm

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Stath!s » Σάβ Ιούλ 03, 2021 1:21 am

Μου έστειλαν κι εμένα tracking number! Για να δούμε..

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Τετ Ιούλ 07, 2021 7:15 pm

Ηρθαν πριν απο λιγο! Αντε ξεκιναμε τις δοκιμες!

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Τετ Ιούλ 07, 2021 11:05 pm

Μπράβο ! Καλή αρχη !

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από alex2468 » Πέμ Ιούλ 08, 2021 3:45 pm

Καλορίζικες παιδιά!!

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Παρ Ιούλ 09, 2021 12:11 pm

Ευχαριστω πολυ! Ξεκινησαν τα πειραματα και με το μυλο και με τη μηχανη της flair !
Δοκιμαζοντας κοπες και χρονους κανω και γυμναστικη ταυτοχρονα αν και ομολογουμενως με εξεπληξε θετικα οτι ο χρονος αλεσης ειναι πολυ μικροτερος απο αυτον που περιμενα. Αποριες :

1. Tamping περιπου ποσα κιλα ? απλα το πιεζω με τα δαχτυλα η του ασκω μεγαλη πιεση?

2. Αναλογια input output . Δεδομενου πως θελω ..... χορταστικο ποτηρι ειτε για εσπρεσσο ειτε για φρεντο ποσο καφε να βαζω για αρχη τουλαχιστον.
Δλδ το πορταφιλτερ χωραει 14-24 γραμμαρια και θελω φλυτζανι 55-57 γραμμαρια απο ποσα γραμμαρια να ξεκινησω ωστε να εχω ενα μπουσουλα ?

3. Προτασεις καφεδων για φρεντο κυριως που να ειναι σχετικα οικονομικοι ωστε να μαθω τη μηχανη χυνοντας πολλα ποτηρια !

Ευχαριστω!
Αν υπαρχει καποιο λινκ που προτεινετε ειμαι ολος αυτια !

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από wowthodoris » Σάβ Ιούλ 10, 2021 9:59 pm

Καλησπέρα,

Όντως το tamping βολεύει να γίνει με τα δάκτυλά, δεν θέλει πολυ δύναμη. Το σημαντικό ειναι να ασκείς κάθε φορά την ίδια δύναμη. Εχει βίντεο στο site της flair και στο YouTube με την ρουτίνα, όπου φαίνεται οτι ισιώνει τον καφε και μετα ασκεί πολυ μικρή δύναμη με τα δάκτυλά. Θα σου πρότεινα να δεις τα βίντεο και να προσπαθήσεις να αντιγράψεις μια ρουτίνα και με αλλαγές να καταλήξεις στην δικιά σου.
Να πάρεις 55-60 γραμμάρια μου φαίνεται πολυ. Το ποσό θα πάρεις εξαρτάται απο την συνταγή του καφε αλλα συνήθως ένα brew ratio 1:2 θεωρείται μπούσουλας. Δηλαδή αν βάλεις 18-19 γρ καφε θα πάρεις 36-38 γράφει ρόφημα. Εγω συνήθως βάζω 18,5 για να πάρω 32.
Απο καφεδες υπάρχουν πολλές επιλογές, το σημαντικό ειναι να μείνεις σε έναν καφε για αρχη ώστε να παίξεις με τις υπόλοιπες παραμέτρους μέχρι να μάθεις την μηχανή. Όταν αλλάζεις καφε χρειάζονται μικροαλλαγές και στα υπόλοιπα

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Δευ Ιούλ 12, 2021 9:36 pm

Θοδωρη ευχαριστω για την απάντηση σου- καθυστερημενο ευχαριστηριο λογω διακοπων . Θα αγορασω 2-3 καφεδες που εχω πιει σε καφε και μου αρεσουν αρκετα και θα αρχισω τα πειραματα με τον μπουσουλα που μου ανεφερες. Διαβαζοντας και μερικα threads αρχιζω και καταλαβαινω τη λογικη της εκχυλισης . Το καλο ειναι πως με τις ιδιες παραμετρους σε μυλο και μηχανη το αποτελεσμα ειναι σχετικα σταθερο σε αντιθεση με την delonghi που ειχα δλδ υπαρχει καλη επαναληψιμοτητα . Ευχαριστω και παλι .

Απάντηση