Flair Espresso Maker

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Μάιος 05, 2021 1:51 pm

Με το καλό να παραλάβεις (ενημέρωσε αν θες στοιχεία να έχουμε πχ όνομα)!

Passe partout δεν υπάρχει (το νερό που λες, πάντα γεμίζεις μέχρι τη γραμμή, αυτό δεν αλλάζει). Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να έχεις από πολλά βίντεο με εκχυλίσεις εσπρέσσο γενικά μια εικόνα για την ροή που πρέπει να έχεις (mouse tail) οπότε να μπορείς να προσαρμόζεις στην διάρκεια της εκχύλισης την πίεση που ασκείς ώστε να έχεις όσο το δυνατόν μια σταθερή ροή. Όλα τα άλλα, παίζουν. Και shortcut από την εμπειρία και τις πολλές δοκιμές δεν υπάρχει.

Κάτι άλλο που έχω καταλήξει. Επειδή έχουμε υπερβολική ελευθερία με πίεση, θερμοκρασίες κλπ και είναι εύκολο να χαθείς, αν υπάρχει συνταγή σε νέο καφέ, μπορείς να κάνεις το εξής. Τις πρώτες φορές δεν κάνεις το παραπάνω αλλά μιμείσαι την εκχύλιση μιας μηχανής (με πίεση από την αρχή στο max που θες, πχ 7,5-8 bar και σταθερή μέχρι να πάρεις το yield της συνταγής, οπότε και σταματάς απότομα.) Τσεκάρεις τον χρόνο που σου πήρε, ρυθμίζεις μύλο ώστε να πας στο χρόνο της συνταγής και μετά αρχίζεις να εκμεταλλεύεσαι την flair: Αρχίζεις με μικρό pi, αυξάνεις την πίεση ομαλά και όταν πια βλέπεις την ροή να πάει να αυξηθεί αρκετά, μειώνεις σταδιακά την πίεση (όπως είπα στην αρχή) ως την λήξη της εκχύλισης.

Κρύα εκχύλιση δοκίμασα πολύ λίγο, δεν μου άρεσε και ξαναγύρισα στην κλασική, με πάγωμα στην συνέχεια με πάγο ή μεταλλικά παγάκια. Δεν έχω εντρυφήσει πάντως.

charkyriak
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 7:48 pm
Όνομα: Χαράλαμπος
Μηχανή:: NS Oscar I
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Πύργος Ηλείας

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από charkyriak » Παρ Μάιος 21, 2021 1:49 pm

Καλημέρα
Έχω παραγγείλει κι εγώ από το Ολλανδικό εδώ και ένα μήνα.
Πριν δυο εβδομάδες τους ρώτησα τι γίνεται και μου απάντησαν πως όπου να ναι τους στέλνουν
από Αμερική και μετά άμεσα θα γίνει η αποστολή προς τους πελάτες.
Ακόμα τίποτα βέβαια...
Sex Mastoura Sepultura (το 2ο απλά επειδή ταιριάζει...)

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Μάιος 25, 2021 2:45 pm

Ακόμα περιμένετε; Δεν έχω εμπειρία από τέτοια προβλήματα, αλλά θα επικοινωνούσα για αρχή με την flair. Για ένα τεχνικό θέμα πριν καμιά 2ετία έστειλα στο site και ο Andrew μου είχε απαντήσει. Σε επόμενη φάση, αν δεν φανεί φως, paypal.

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από alex2468 » Τρί Μάιος 25, 2021 8:46 pm

Εμενα πάντως από την flair από το κεντρικό site από Αμερικη με εκντελωνισμο ήρθε σε ακριβώς μια εβδομαδα!!!

Akala
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 11:56 am
Μηχανή:: flair classic
Μύλος:: eureka mignon filtro

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Akala » Τρί Μάιος 25, 2021 10:31 pm

Εγώ επίσης από Ολλανδία ακόμα περιμένω εδώ και 20 μέρες και απλά εχω λάβει κλασσική όχι απάντηση,απάντηση οτι θα με ενημερώσουν σύντομα.
Αν επιτρέπεται πόσο βγήκαν τα έξτρα κόστη?
Καλούς καφέδες εύχομαι και να μας περιγράψεις σε εμάς που περιμένουμε την διαδικασία εκμάθησης αν έχεις την όρεξη.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Μάιος 26, 2021 12:36 pm

Επικοινωνία με την Flair εννοώ για να ρωτήσετε για το ολλανδικό, αν το ξέρουν, αν συνεργάζονται και τους προμηθεύουν κανονικά, αυτά.
Για τα λοιπά, με το καλό ό,τι χρειαστεί και δεν υπάρχει στο θέμα, θα τα πούμε. Γενικά υπάρχει υλικό και αρκετά βιντεάκια στο youtube (αν εξαιρέσεις κάποιους, που πέφτουν με πάθος πάνω στο μοχλό στο τέλος της εκχύλισης για να στραγγίξουν τα πάντα :a048: )

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Τετ Μάιος 26, 2021 3:40 pm

Καθως ειμαι και εγω στην αναμονη εστειλα μαιλ στην flair και μου απαντησαν πως οντως ειναι επισημοι αντιπροσωποι και απολογηθηκαν για την καθυστερηση. Οποτε περιμενουμε...

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από alex2468 » Πέμ Μάιος 27, 2021 6:59 pm

Τα έξοδα ήταν περίπου 80 δολάρια θυμάμαι με το τελωνείο πληρωμενο. Έτρεχε τότε μια προσφορά και με συνέφερε αντί για ευρωπαϊκό κατάστημα ακόμα και με τα μεταφορικά. Όχι βέβαια όπως το Ολλανδικο κατάστημα αυτή η τιμή είναι κλέψιμο για την flair. Με τα καλό να σας έρθουν παιδιά την χρησιμοποιώ ασταμάτητα την δική μου οπότε μακάρι να μπορέσω να σας βοηθήσω

smike
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:17 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: flair pro 2
Μύλος:: kinu m47 classic

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από smike » Παρ Μάιος 28, 2021 3:49 pm

Τελικα το θεμα εχει γινει λιγο οδυσσεια αλλα τελικα θα βγω κερδισμενος μαλλον - Εφοσον δεν βιαζομαι . Εχθες μου στειλαν εμαιλ οι ολλανδοι πως τελικα στο φορτιο που τους πηγε δεν εχουν την ασπρη που ειχα παραγγειλει. Θα ξαναβαλουν την παραγγελια για την λευκη και σαν αποζημιωση για την ταλαιπωρια θα μου κανουν ακομα 15% εκπτωση και καποιο αξεσουαρ δωρο . Δλδ θα μου βγει συνολικα 384* (35+15)% = 192 E , αν ερθει ποτε

Μαλλον μπορει να λειτουργησε και το γεγονος πως εστειλα μαιλ και στα κεντρικα και ανεφερα το website και την καθυστερηση .

Akala
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 11:56 am
Μηχανή:: flair classic
Μύλος:: eureka mignon filtro

Re: Flair Espresso Maker

Δημοσίευση από Akala » Παρ Μάιος 28, 2021 6:18 pm

Μπράβο στους Ολλανδούς πάνω που είχα αρχίσει να χάνω τισ ελπίδες μου γιατί φαντάζομαι πως αυτό σημαίνει ότι σιγά σιγά έρχεται και μπράβο και σε εσένα για την προσφοράρα που πέτυχες.
Κυριολεκτικά θα σου έρθει σχεδόν στην τιμή που πήρα εγώ την classic(!!!).
Απορίας άξιο βέβαια ποιό μπορεί να είναι αυτο το αξεσουάρ μιας και η pro 2 τι έξτρα μπορεί να πάρει?

Απάντηση