GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Aggelos70s » Σάβ Ιούλ 23, 2016 5:03 pm

Kυριοι καλήσπερα, οπως λεει και ο τιτλος αξιζει να αλλαξω σε La pavoni europicola την GAGGIA Baby απο την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εκτος απο το οπτικο αποτελεσμα που με τρελαινει ο καφες (αφου την μαθω) θα ειναι γευστικοτερος.
Ευχαριστω εκ των προτερω.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 23, 2016 5:43 pm

Η europicola είναι άλλη κατηγορία με τα υπερ και τα κατά της δεν υπαρχει απευθείας συγκριση.
Αν θέλεις καλύτερο καφέ ψαξε για καλύτερο μύλο.

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Aggelos70s » Σάβ Ιούλ 23, 2016 5:55 pm

Ευχαριστω για την αμεσοτητα Γιωργο, απο τον μυλο ειμαι πολυ ευχαριστημενος τον εχω μαθει και ρυθμισει και μου δινει αυτο που θελω. Την europicola την εχω βρει μεταχειρισμενη και εκτος οτι μου αρεσε απο πριν αλλα.....μανευ δεν τωρα μπορω.
Το <<καλυτερος>> ειναι για να δικαιολογησω την αλλαγη αλλα ενα <<κλικ>> θα το ειθελα. Επισεις δεν γνωριζω ποσο διαφορετικη και εαν την μαθω ειναι απο την GAGGIA.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Edesso » Σάβ Ιούλ 23, 2016 6:33 pm

:respekt: artisti
Μυλοοοος... :lol:
espresso junkie...

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από coolmind » Σάβ Ιούλ 23, 2016 7:07 pm

Απο τον τροπο που γραφεις ,για τον εξοπλισμο που εχεις,,μαλλον δεν εχεις καταφερει ακομη να παρεις καλα αποτελεσματα.
Πρωτα απο ολα παρε το 80% σαν αποτελεσμα με τα πραγματα που εχεις,και μετα οπως σου είπαν και οι υπολοιποι παρε εναν καλο μυλο.
Η europicola ειναι ιδιαιτερη κατασταση και απαιτει μερακι και πειρα για να βγαλει καφε,δεν παει να πει οτι θα την παρεις και θα πεταει μονη της,εσυ πρεπει να κανεις τα περισσοτερα,ενω με τις ποιο ευκολες μηχανες το βαρος της παρασκευης μοιραζεται καλυτερα.

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Aggelos70s » Σάβ Ιούλ 23, 2016 8:18 pm

coolmind έγραψε:Απο τον τροπο που γραφεις ,για τον εξοπλισμο που εχεις,,μαλλον δεν εχεις καταφερει ακομη να παρεις καλα αποτελεσματα.
Πρωτα απο ολα παρε το 80% σαν αποτελεσμα με τα πραγματα που εχεις,και μετα οπως σου είπαν και οι υπολοιποι παρε εναν καλο μυλο.
Η europicola ειναι ιδιαιτερη κατασταση και απαιτει μερακι και πειρα για να βγαλει καφε,δεν παει να πει οτι θα την παρεις και θα πεταει μονη της,εσυ πρεπει να κανεις τα περισσοτερα,ενω με τις ποιο ευκολες μηχανες το βαρος της παρασκευης μοιραζεται καλυτερα.
Eιμαι πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με τα δυο καφεδακια πρωι-απογευμα που πινω απο αναγκη (να ξυπνησω-συνελθω) το κοστος προς αποδοση ειναι καλο με δεδομενο οτι υπαρχουν και αλλες αναγκες και χομπι (μοτο,φωτο,ηχος).
Δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι <<μαστορας>>και ουτε με ενδιαφερει να γινω,οτι γνωριζω το ωφειλω στο φορουμ και σας ευχαριστω, την europicola την <<θελω>> λογω σχεδιου και θελω να πειραματιστω, αλλα εαν μου βγαλει την ψυχη δεν.
Ειμαι πεισμων και επειμων (εκανα ριμα) .

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 23, 2016 10:10 pm

H europiccola είναι παλιάς σχολής και κατά την γνώμη μου και του Φραντζέσκο οι καλύτερες ήταν οι πρώτες που βγήκαν την πρώτη δεκαετία.
Μετά ξεκίνησαν οι συμβιβασμοί και οι εκπτώσεις.
Και αφου μιλάς και για μότο κάτι σαν το παλιό χρώμιο απο το Μιλγουόκι και τα μέταλλα της πρωτης Electra.
Εχω φίλο που είναι φανατικός με αυτήν (χειρότερα απο τους χαρλεάδες) και δεν πίνει espresso απο άλλη μηχανή.
Είναι και ο εφιαλτης της κοπελας του γιατί αν και λατρευει και αυτη τον καφέ της ειναι αδύνατο να την χειριστεί άνετα και να βγαλει τον ίδιο καφέ με τον "μάστορα" της europiccola.
Προβλέπω ότι αυτη θα είναι και η αιτία του χωρισμού τους :lol:
Απο την αλλη στη πραξη η europiccola ειναι ιδανική για λίγο καφέ μονό ή ristretto και πολύ γάλα γιατί έχει πολύ ατμό για το μέγεθός της.
Στη Αμερική έχει φανατικούς για τον λάτε που φτιάχνει πραγμα αδιανόητο για τον Ιταλό και τον ristretto του.
Για να μην παραξηγηθω δεν λέω ότι δεν φτιαχνει διπλό ή άλλους espresso απλά το δυνατό της σημείο είναι στο λίγο καφέ εκει μπορεί να κανει θαυματα μετά απο αρκετη προπόνηση φυσικά.
Το κακο με αυτες τις καφετιέρες ειναι οτι οι περισσότεροι τις πουλησαν πριν καταφέρουν να τις μάθουν.

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Aggelos70s » Κυρ Ιούλ 24, 2016 7:00 am

Artisti έγραψε:H europiccola είναι παλιάς σχολής και κατά την γνώμη μου και του Φραντζέσκο οι καλύτερες ήταν οι πρώτες που βγήκαν την πρώτη δεκαετία.
Μετά ξεκίνησαν οι συμβιβασμοί και οι εκπτώσεις.
Και αφου μιλάς και για μότο κάτι σαν το παλιό χρώμιο απο το Μιλγουόκι και τα μέταλλα της πρωτης Electra.
Εχω φίλο που είναι φανατικός με αυτήν (χειρότερα απο τους χαρλεάδες) και δεν πίνει espresso απο άλλη μηχανή.
Είναι και ο εφιαλτης της κοπελας του γιατί αν και λατρευει και αυτη τον καφέ της ειναι αδύνατο να την χειριστεί άνετα και να βγαλει τον ίδιο καφέ με τον "μάστορα" της europiccola.
Προβλέπω ότι αυτη θα είναι και η αιτία του χωρισμού τους :lol:
Απο την αλλη στη πραξη η europiccola ειναι ιδανική για λίγο καφέ μονό ή ristretto και πολύ γάλα γιατί έχει πολύ ατμό για το μέγεθός της.
Στη Αμερική έχει φανατικούς για τον λάτε που φτιάχνει πραγμα αδιανόητο για τον Ιταλό και τον ristretto του.
Για να μην παραξηγηθω δεν λέω ότι δεν φτιαχνει διπλό ή άλλους espresso απλά το δυνατό της σημείο είναι στο λίγο καφέ εκει μπορεί να κανει θαυματα μετά απο αρκετη προπόνηση φυσικά.
Το κακο με αυτες τις καφετιέρες ειναι οτι οι περισσότεροι τις πουλησαν πριν καταφέρουν να τις μάθουν.
Καλημεραααα,γιατι με προδωσες γιατιιιιιιιι? λοιπον τα δυο καφεδακια ειναι μονα και ristretto ενα δια δυο που λενε,η μηχανη και ο μυλος που εχω δεν ειναι τα πρωτα ονοματα αλλα τα εχω μαθει. Τα <<δουλευω>> με σταθερες, ιδιος καφες(οχι σπεσιαλ),ιδιο κοψιμο,ιδιος χρονος εκχυλισης το αποτελεσμα με ικανοποιει μεχρι ενα σημειο το οποιο ειναι ελεγχομενο (γνωριζω το γιατι, κυριως φθηνος αλλα οχι αναλογα κακος καφες). Ειδα λοιπον μια αγγελια εποικοινωνησα
και μετα ρωτησα (το φορουμ),χωροταξικα ειμαι ενταξει,οπτικα πολυ πολυ ενταξει,πρακτικα θα ειθελα να μαθω τι αλλαζει καθως και ποιοτικα ποια ειναι ποιο καλοκατασκευασμενη. Σε επρηξα..........

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιούλ 24, 2016 10:34 am

Στο καλοκατασκευασμένη τί να πεις η μία είναι Harley και η άλλη πλαστικό scooter Gilera (που το οδηγούν όλοι)
Βεβαια οι "Milwaukee iron" είναι όσες φτιάχτηκαν μέχρι το 1973.
Του φίλου είναι του 1968 αγορασμένη απο τους κληρονόμους του μακαρίτη στη Αυστρία.
Γιατί μόνο ο χάρος κατάφερε να του την πάρει απο τα χέρια την europiccola του !
Οι περισσότεροι που ασχοληθηκαν με την europiccola στη αρχή είχαν μια ιστορία όλο πίκρα και την έδιωξαν οι λίγοι που την κράτησαν δεν την αλλάζουν με τίποτα άλλο.
Και οπως λέει ο πυργιωτης της παρέας πειράζοντας τον κάτοχο της που κάνει δικό του χαρμάνι απο τρεις ιταλικους καφεδες ειδικά για την europiccola " ειναι μια περίεργη μηχανή για περίεργους"

http://www.francescoceccarelli.eu/lapav ... a1_eng.htm

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: GAGGIA Baby (new 2015) vs La pavoni Europicola (new)

Δημοσίευση από Aggelos70s » Κυρ Ιούλ 24, 2016 10:59 am

Artisti έγραψε:Στο καλοκατασκευασμένη τί να πεις η μία είναι Harley και η άλλη πλαστικό scooter Gilera (που το οδηγούν όλοι)
Βεβαια οι "Milwaukee iron" είναι όσες φτιάχτηκαν μέχρι το 1973.
Του φίλου είναι του 1968 αγορασμένη απο τους κληρονόμους του μακαρίτη στη Αυστρία.
Γιατί μόνο ο χάρος κατάφερε να του την πάρει απο τα χέρια την europiccola του !
Οι περισσότεροι που ασχοληθηκαν με την europiccola στη αρχή είχαν μια ιστορία όλο πίκρα και την έδιωξαν οι λίγοι που την κράτησαν δεν την αλλάζουν με τίποτα άλλο.
Και οπως λέει ο πυργιωτης της παρέας πειράζοντας τον κάτοχο της που κάνει δικό του χαρμάνι απο τρεις ιταλικους καφεδες ειδικά για την europiccola " ειναι μια περίεργη μηχανή για περίεργους"

http://www.francescoceccarelli.eu/lapav ... a1_eng.htm
Με το μιλγουοκι δεν εχω σχεση, ειμαι της Ιταλικης (DUCATI - MOTO GUZZI -APRILIA) και Ιαπωνικης σχολης....φινετσα ισχυς αξιοπιστια, τα αλλα απο τοτε που βγηκαν ηταν για πεταμα το iron ηταν της πλακας οπως και η τεχνολογια τους και η φιλοσοφια τους. Η La Pavoni επι της ουσιας μαθαινεται η οχι το αξιοπιστο ειναι για την ψυχολογια, φτιαχνει καφε ristretto για εναν εργενη 60 ετων,αυτο που λενε για παρτη μου. Αντε <<ρε>> Γιωργο πες καμμια καλη κουβεντα....πληζζζζ.

Απάντηση