boiler La Pavoni Europiccola

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Τρί Μάιος 12, 2015 10:46 pm

Στέλιο,

δεν το 'χω με τα φόρουμ... πως απαντάς σε μήνυμα;

Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Τετ Μάιος 13, 2015 6:40 pm

καλησπέρα σε όλους,

δούλεψε ολίγο ξύδι και σήμερα, θαρρώ πως είμαι κοντά.
Ίσως δοκιμάσω να βγάλω ένα καφεδάκι το πρωί...
Συνημμένα
IMG_20150511_152307.jpg
IMG_20150513_182004.jpg

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Τετ Μάιος 13, 2015 10:27 pm

Εντάξει είναι Νάσο.
Δοκίμασε τώρα να δεις αν έχει διαρροές η μηχανή και αν έφυγε το φύσημα που έγραψες.
Ένα tip: μόλις η μηχανή ανεβάσει τη θερμοκρασία που πρέπει, πριν τρίψεις τον καφέ, γέμισε το φλιτζάνι που θα πιεις τον εσπρέσο μέχρι τη μέση με νερό και με το ατμό (ξεχνάω τώρα πως λέγεται το ματσούκι) ζέστανε το νερό μέχρι σχεδόν να βράσει, για να ζεσταθεί το φλιτζάνι. Μετά αδειάζεις το καυτό νερό και συνεχίζεις τη διαδικασία.
Καλή αρχή.

Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Τετ Μάιος 13, 2015 11:01 pm

Στέλιο,
προφανώς εννοείς το ακροφύσιο...
έλεγα να ζεστάνω το ποτήρι με λίγο νερό από το boiler μιας και δεν το είχε η μηχανή και το έχω παραγγείλει... μπορώ να βγάλω ατμό αλλά θα πρέπει το ποτήρι να γείρει αρκετά...
για να δούμε, άντε να ξεκινάμε... το καλό είναι πως δουλεύω κυρίως απόγευμα βράδυ οπότε χρόνος για μάθηση το πρωί υπάρχει...

Νάσος

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Τετ Μάιος 13, 2015 11:50 pm

Νάσο, αν δεν έχεις το ακροφύσιο του ατμού, δεν μπορείς να χειριστείς τη μηχανή.
Πως θα βγάλεις τη "ψευδοπίεση" που έχει το boiler, έτσι ώστε να φτάσει το νερό στη σωστή θερμοκρασία / πίεση ?
Αν απλώς ανοίξεις τη πλαϊνή βαλβίδα υπάρχει κίνδυνος εγκαύματος. Περίμενε καλύτερα μερικές ημέρες να πάρεις το ανταλλακτικό ακροφύσιο. Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι.

Off topic:
Βλέπω, η Presso έχει σαν μέγεθος αντίστοιχο της Europiccola στο πάγκο. Δεν τη λες και μικρή.

Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Πέμ Μάιος 14, 2015 12:12 am

Στέλιο,
χρησιμοποιώντας ένα μεταλλικό ποτήρι σαν αυτά που σου φέρνουν γάλα για το τσάι,
καπελώνω τον βραχίονα στον οποίο κουμπώνει το ακροφύσιο και βγάζω μέρος του ατμού...
τώρα αν πρέπει να το κρατήσω ανοιχτό πολύ ώρα ναι πιθανότατα δεν θα γίνεται, αλλά το έχω κάνει και μετά από λίγο σβήνει το πράσινο...

Off topic:
η presso στο ύψος είναι σχεδόν το ίδιο αλλά ως εκεί...
η pavoni είναι πιο ογκώδες και γενικά σαν μηχανή δείχνει μεγάλη κυρίως λόγω λεβιέ...
ο ευρυγώνιος του κινητού πάντως μπερδεύει τα μεγέθη

Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Πέμ Μάιος 14, 2015 4:28 pm

απόπειρα...

...και ενώ το ακροφύσιο το διπλό καλαθάκι και τα ποδαράκια της βάσης με περιμένουν στο πατρικό μου,
μετά το λίγο πρωινό τρέξιμο και το αναγκαστικό super market ξεκινώ να φτιάξω το πρώτο εσπρεσάκι με την Ιταλίδα.
Όσες φορές έκανα αφαλάτωση η πίεση τούμπανο... μόλις ζεστάθηκε και έτριψα τον καφέ άνοιξα το φις του ατμού και είχε ελάχιστο αποτέλεσμα σαν ελευθέρωση πίεσης... ανάβει το πράσινο πάλι και σβήνει αμέσως... σηκώνω λεβιέ...και μετα δυσκολίας ακούω νερό να περνά προς το portafilter...κατεβάζω λεβιέ με καθόλου δύναμη και ο ενθουσιασμός έκανε χώρο στην ανησυχία...
βγάζω πλένω portafilter αλλάζω νερό ανοίγω διακόπτη και το πράσινο κλειστό. damn!
Γιατί καλή μου; της λέω...καμμία απάντηση...ήθελε γδύσιμο...
αδειάζω νερό βγάζω βάση εν μέσω διαβάσματος και πατάω κουμπί ασφάλειας... δεν πατιότανε άρα δεν "έκοψε" η ασφάλεια ή το πάτημα ήτο τόσο μικρό που δεν το κατάλαβα...
Βάζω ρεύμα ανοίγω διακόπτη...πράσινο σβηστό... επιμένεις της λέω... καμμία απάντηση...
Ξανανοίγω βάση βγάζω τους ακροδέκτες από την ασφάλεια μπας και δεν δουλεύει καθόλου και τους ενώνω...
τίποτα το πράσινο σβηστό...της λέω πως εδώ θα μείνει και θα ταλαιπωριόμαστε...
Κουνώ όλους τους ακροδέκτες και κυρίως αυτόν στο διακόπτη/βαλβίδα πίεσης (pressurestat)
Βάζω ρεύμα και ανοίγω... ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΝΟΙΧΤΟ!...μπα! της λέω αποφάσισες να δουλέψεις!
κλείνω αμέσως βάζω βάση μεταφέρω στη θέση της βάζω νερό να ζεσταθεί τρίβω καφέ φτάνει θερμοκρασία ανοίγω ατμό
-τούμπανο- βάζω καφέ στο μονό καλαθάκι πιέζω με tamper βάζω στο portafilter σηκώνω λεβιέ ακούω νερό ορεξάτο
περιμένω να στάξει λίγο δεν στάζει... καταλαβαίνω πως πάτησα πολύ τον καφέ και το επιβεβαιώνω κατεβάζωντας το λεβιέ
ο οποίος κινείται πιο αργά και από το replay βάζοντας πολυυυύ δύναμη...
οπότε δεν το πιέζω αρκετά μιας και αυτό το σημείο είναι ώρες πτήσης μαζί της... ουφ
αν ξαναέχω τέτοιο θέμα θα πρέπει ίσως να δω προσεκτικά τα καλώδια εκτός αν κάτι λόγω παλαιότητας αρχίζει να "φεύγει"...
χάρηκα πάντως που ξεκίνησε η ιστορία...
δεν χαίρομαι που σε λιγότερο από ώρα πρέπει να είμαι στη δουλεία...

καλησπέρα,
Νάσος

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Μάιος 14, 2015 8:53 pm

Νάσο, μόλις βάλεις το ακροφύσιο πρέπει να ξανακάνεις αφαλάτωση, για να καθαρίσει και το κύκλωμα του ατμού.
Μπορεί το καλώδιο του ρεύματος να έχει χτυπήσει κάπου και να μην κάνει πάντα επαφή. Μικρό το κακό.
Από διαρροές και "φύσημα" είναι όλα οκ ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios την Πέμ Μάιος 14, 2015 9:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Πέμ Μάιος 14, 2015 8:57 pm

Στέλιο, όταν έκανα αφαλάτωση άνοιγα πάντα και τον ατμό να δουλέψει έστω χωρίς ακροφύσιο...

Νάσος Π.

Re: boiler La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Νάσος Π. » Παρ Μάιος 15, 2015 2:31 pm

απόπειρα...2

με το ακροφύσιο στη θέση του και τα πόδια κολλημένα στη βάση αλλά Francesco (σπουδαίος)
ξεκίνησα για το δεύτερο επρεσάκι με την Ιταλίδα...
καλύτερος από χθες μιας και πάτησα λιγότερο... αύριο ή θα πατήσω ελάχιστα (έχω συνηθίσει να πατάω πολύ για την presso)
ή θα κόψω πιο χοντρά... μάλλον το πρώτο για να μην αλλάζω τη ρύθμιση στον porlex και βλέπουμε...
τον καφέ τον κατανάλωσα βεβαίως, δεν ήταν κακός αλλά σίγουρα παίρνει βελτίωση...
το θέμα είναι να μάθω να δουλεύω το ακροφύσιο μπας και φτιάξω κανά ωραίο καπουτσίνο στην καλή μου...η οποία ευτυχώς καταλαβαίνει αλλά δεν έχει τις ανησυχίες μου... ρίχνει την κάψουλα στη u-milk και πατάει το κουμπί...

καλημέρα

Νάσος

Απάντηση