La Pavoni Europiccola

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
rottbull

La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από rottbull » Πέμ Νοέμ 20, 2014 8:18 pm

Καλησπέρα σε όλους
Μόλις ήρθε στα χέρια μου και εμένα μια Pavoni μάλλον η πιο απλή αυτή χωρίς μανόμετρο....La Pavoni Europiccola millenium πίνω μόνο espresso από πάντα αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία από χειροκίνητες μου την χάρισε φίλος ο οποίος παιδεύτηκε (μου είπε ότι από κάπου έσταζε μάλλον από το σώμα )επίσης
έκανε το λάθος και την άναψε χωρίς νερό και έγινε ο χαμός....πέσανε ασφάλειες και τέτοια όμορφα..από πληροφορίες από Ιταλία.. μάλλον έχει κάψει ...αντίσταση? τέλος πάντων ..Θα ήθελα την βοήθεια σας λίγο ως προς πια κατεύθυνση να κινηθώ για την επισκευή της
Τα χέρια μου πιάνουν .Επίσης μάλλον θα χρειαστώ και τις προτάσεις σας για:μύλο κοπής,μέγεθος κοπής,χαρμάνι καφέ ξέρω ότι οι χειροκίνητες για να δώσουν το 100/100 των δυνατοτήτων τους εκτός από practice θέλουν και τα ανάλογα.
Περιμένω να βοηθήσετε για να πιω το πρώτο espressaki στην υγειά σας

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:19 pm

@rottbull καλωσήρθες στο forum.
Αν έχει καεί η αντίσταση της μηχανής σου, μάλλον έχει επιβαρυνθεί όλο το ηλεκτρικό της σύστημα (καλώδια, διακόπτες, κλπ) και ίσως έχει καεί και το λάστιχο που συνδέει το boiler με τη βάση της μηχανής. Ξεβίδωσε τη βάση της μηχανής και ανέβασε φωτογραφία.
Ρίξε μια ματιά στο viewtopic.php?f=22&t=1532 στο forum. Δεν είναι πολλές σελίδες. Έχει απαντήσεις σε ότι ρωτάς. Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν το βρίσκεις, ρώτησε εκεί και αν μπορώ να βοηθήσω θα απαντήσω.

ΥΓ. Στην αναζήτηση του φόρουμ, έχει επιλογή να ψάχνεις και σε παλαιότερα θέματα.
Συμπλήρωσε σε παρακαλώ στο profil σου τουλάχιστον το μικρό σου όνομα και την πόλη που είσαι.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Νοέμ 29, 2014 1:59 am

Μακάρι να μην είναι η αντίσταση αλλά ο θερμοστατης γιατί δεν είναι καθόλου φθηνή ιστορία η αντίσταση.
Αν θέλεις να κρατήσεις την europiccola και οχι να την πουλήσεις για ανταλλακτικά καλύτερα να απευθυνθεις στο service της αντιπροσωπείας:
Coffee Connection S.A.
Ag. Louka str., Paeania, Attica 19002, Greece
Tel.: +30210 6640640

Απάντηση