Minipresso by Wacaco

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
ors_86
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:51 pm
Όνομα: Ορέστης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από ors_86 » Πέμ Μαρ 23, 2017 7:31 pm

Μάλιστα. Και μέχρι πόσες ώρες "κρατάει" αυτός ο κρύας εκχείλισης καφές στην κανάτα;

Άρα αυτό το φορητό ή άλλα παρόμοια μηχανάκια δεν αξίζει καν να κοιτάξουμε;

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Μαρ 23, 2017 9:51 pm

κρατάει όσο θέλεις στο ψυγείο. το χω κρατήσει και μεχρι την επόμενη μερα. και υπαρχουν και εταιρίες που το εμφιαλώνουν και το πουλάνε άρα υποθέτω κρατάει πολύ παραπάνω απο μια μερα
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μαρ 23, 2017 11:12 pm

ors_86 έγραψε:
Artisti έγραψε:Όσο και να θέλει κανείς δεν μπορεί να το πάρει στα σοβαρά αυτό το πράγμα.
Σίγουρα θα το δούμε και στα Jumbo κάποια στιγμή.
Υπάρχει άλλη πρόταση για φορητή - οικονομική συσκευή για χρήση σε cambing - βάρκα;

Εφ όσον κοιτάμε οικονομικές, επόμενο είναι να υπάρχουν και συμβιβασμοί αναφορικά με την ποιότητα. Καλό θα ήταν όμως να ήταν σε λογικά πλαίσια.
Εδώ στο Video clip στο 3.46 λεπτό θα δεις την αηδόν στη παραλία και μια Bialetti 6 cpus στη χόβολη !

https://m.youtube.com/watch?v=PD-iHHmf5cs

ors_86
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:51 pm
Όνομα: Ορέστης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από ors_86 » Παρ Μαρ 24, 2017 10:01 am

UltiMo_ έγραψε:κρατάει όσο θέλεις στο ψυγείο. το χω κρατήσει και μεχρι την επόμενη μερα. και υπαρχουν και εταιρίες που το εμφιαλώνουν και το πουλάνε άρα υποθέτω κρατάει πολύ παραπάνω απο μια μερα
Μάλιστα. Όμως όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, αυτός ο καφές μοιάζει πιο πολύ με καφέ φίλτρου (γαλλικό) παρά με τον espresso που έχουμε συνηθίσει.
Artisti έγραψε:Εδώ στο Video clip στο 3.46 λεπτό θα δεις την αηδόν στη παραλία και μια Bialetti 6 cpus στη χόβολη !
https://m.youtube.com/watch?v=PD-iHHmf5cs
Έχω δοκιμάσει καφέ απο δύο μπρίκια της τάξεως των 20-25 ευρώ και όντως μοιάζει πιο πολύ με γαλλικός.


Άρα παρότι αυτό το μηχανάκι γράφει 8 bar στα χαρακτηριστικά έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τα μπρίκια (που αν δεν κάνω λάθος έχουν 2-3 bar πίεση);

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Μάιος 25, 2017 1:21 am

Λοιπον,το παρηγγειλε και μου το εφερε σπιτι η γυναικα μου. Βλεποντας την τιμη ξενερωσα λιγο και ημουν σε φαση "αντε να τη δουμε τη μ***@ια". Αρχικα δεν το περιμενα τοσο βαρυ!Κοβω καφε χωρις να αλλαξω ρυθμιση στο μυλο,παταω λιγο πιο δυνατα απ'οτι ελεγαν οι οδηγιες,βαζω βραστο νερο και αρχιζω... Εκχυλισα αρκετα παραπανω απ'οτι επρεπε καθοτι στο μυαλο μου εχει μεινει η ποσοτητα του διπλου στο φλυτζανι,ενω φυσικα η συσκευη ειναι για μονο. Δεν θα πω οτι την πεταω την Gaggia αλλα πραγματικα εντυπωσιαστηκα. Ηπια σιγουρα καλυτερο καφε απο καψουλομηχανη. Για να μην πω οτι ηταν και λιγο καλυτερη απο ψευτοεσπρεσσιερες του κατοσταρικου. Η γευση σαφεστατα ομοιαζε με αυτη απο τη Gaggia με αρκετα λιγοτερο σωμα φυσικα αλλα οχι απογοητευτικα πραγματα. Με λιγες δοκιμες ακομα πιστευω θα ειναι καλύτερη! Προσωπικα,απο το να πινω τα δηλητηρια σε ταξιδι,προτιμω να την εχω στη βαλιτσα μου παρεα με το hario

ors_86
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:51 pm
Όνομα: Ορέστης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από ors_86 » Πέμ Μάιος 25, 2017 10:57 am

Επειδή δεν έλαβα feedback απο χρήστη της συσκευής σε αυτό το νήμα, αποφάσισα να δοκιμάσω.

Προχώρησα λοιπόν σε παραγγελία και πριν περίπου ένα μήνα παρέλαβα. Το δοκίμασα σε πραγματικές συνθήκες ταξιδιού για δέκα μέρες και μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Όπως είπε και ο Gaggia BC, η ποσότητα που βγάζει είναι για μονό καφέ.Οι διαφορές που παρατήρησα σε σχέση με την μηχανή μου με τον ίδιο καφέ είναι ότι έχει ακριβώς το ίδιο καϊμάκι (πολύ καϊμάκι), λιγότερο σώμα και τέλος είναι λίγο "ελαφρύς". Σίγουρα τα μπρίκια - που έχω έστω εγώ δοκιμάσει - δεν συγκρίνονται.

Κλείνοντας, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Μια αρκετά καλή λύση για ταξίδια/διακοπές/ύπαιθρο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Ιουν 24, 2017 4:43 pm

Καμποσες μερες την εχω κι εγω σε ταξιδι μαζι μου. Μεχρι να βρω ακριβως το κολπο της ηταν λιγο απελπισια,αλλα πλεον την εχω ευχαριστηθει στο επακρο. Σιγουρα σου δινει ποοολυ καλύτερο καφε απο μηχανη ηλεκτρικη των 100€! Και μολις μαθεις τη διαδικασια εισαι ετοιμος μεχρι να βρασει το νερο .Τα μονα σημεια που θελουν προσοχη ειναι η ποσοτητα αλεσμενου καφε και το πατημα. Οποιοσηποτε απο τα 2 και να ειναι πολυ μπουκωνει. Σε κανονικες συνθηκες σου δινει ενα καφεδακι με γνωστες γευσεις,γλυκοπιοτο απλα με αρκετα πιο ελαφρυ σωμα. Καποιοι λενε πως δουλευει ακομα καλυτερα αν κανεις πρωτα ενα περασμα με ζεστο νερο για να την προθερμανεις. Δεν το εχω κανει.
Συμπερασμα:Μια πολυ καλη αγορα με αποτελέσματα πολυ καλυτερα των προσδοκιων

Yannis_H
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2018 10:25 am

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Yannis_H » Τετ Οκτ 31, 2018 12:29 pm

Από ότι είδα, το handpresso κάνει ασύγκριτα καλύτερο καφέ (ως λύση ανάγκης) από το minipresso.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Οκτ 31, 2018 11:57 pm

Απ'οτι βλεπω κανει και 100€ τη στιγμη που η minipresso κοστιζε περιπου τα μισα.
ΒΕΒΑΙΑ η δικη μου λιγο πριν χρονισει, αρχισε να σταζει απο το πιστονακι. Την ανοιξα και τη χαζοεπισκευασα μονος μου, οποτε και θεωρησα πρεπον και τιμιο να αρνηθω την αντικατασταση που μου προσφερε η wacaco (εντος εγγυησης). Οταν ομως μετα απο καιρο πηγα να τη χρησιμοποιησω ξανα, εσταζε αρκετα περισσοτερο οποτε και ηταν αχρηστη. Το θεμα ειναι οτι απο εκει που εσταζε ουσιαστικα εκτονωνε την πιεση, οποτε δεν υπηρχε πιεση στον καφε...
Το προβλημα απ'οτι φανηκε το ειχαν πολλοι και η εταιρεια υποσχεθηκε οτι το εφτιαξε, εγω ομως αποφασισα να μην ξαναπαρω φορητη. Iced V60 και φυγαμεεε

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Νοέμ 01, 2018 9:08 am

Χθες τη δοκίμασα για πρώτη φορά (τη wacaco εννοώ), για να δω πώς είναι.. Ακόμα και να χαλάσει πάντως σύντομα, για κάνα κάμπινγκ, για τον αδερφό μου που κάνει ορειβασία στο βουνά, για ένα ταξίδι, μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. έκανα 5-6 δοκιμές και οι δύο τελευταίοι βγήκαν καλοί. Σίγουρα καλύτεροι από τις καψουλομηχανές (όλες τις καψουλομηχανές και τις έχω δοκιμάσει όλες).

Απάντηση