Minipresso by Wacaco

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Νοέμ 01, 2018 11:37 am

Μια διευκρίνιση, αν μου επιτρέπεις Αναστασία: Εσύ έχεις το Nanopresso, που είναι το πιο καινούριο μοντέλο σε σχέση με το Minipresso. Σύμφωνα με την εταιρεία, αντέχει σε μεγαλύτερη πίεση από το mini και αυτός είναι ο λόγος που σε ένα φόρουμ (νομίζω αυστραλιανό), κάποιος από την ομάδα ανάπτυξης του προϊόντος στη Wacaco, έγραφε και έδινε οδηγίες πως μπορεί να γίνει unpressirized σε αντίθεση με το mini.

Χαίρομαι που είχες καλό αποτέλεσμα!

EDIT: Εκτός αν έχεις ΚΑΙ το mini... :D

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Νοέμ 01, 2018 1:04 pm

Ναι το ξέρω..τις διάβασα τις διαφορές (δεν το έχω ΚΑΙ το μινιπρέσσο ..μην τρελαθούμε τελείως...φτάνουν αυτά προς το παρόν...έχω και μια la pavoni να μάθω), απλά πέτυχα το θρεντ και είπα να καταθέσω κι εγώ.
btw είναι καλό ρε συ. το πήρα και στη δουλειά σήμερα και έκανα άλλο ένα. Να σου πω το περίμενα πιο μέτριο το αποτέλεσμα.

gkxiii
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 1:45 pm

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από gkxiii » Σάβ Σεπ 05, 2020 3:38 pm

Καλησπέρα, σχετικά με τις φορητές μηχανές espresso, τι διαφορές έχουν οι handpresso-minipresso-nanopresso; Κυρίως η handpresso με την τελευταία (nanopresso) μάλλον θα έλεγα, αφού από τα λίγα που έχω σε γνώση και διάβασα, η nanopresso είναι πιο εξελιγμένο μοντέλο της minipresso;
Γενικά έχουν αντοχή για συχνή χρήση ή όχι; Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιείται τόσο αλεσμένος καφές όσο και κάψουλες; Ίσως με κάποιο επιπρόσθετο είδος αντάπτορα;
Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Σεπ 08, 2020 2:58 pm

Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιείται τόσο αλεσμένος καφές όσο και κάψουλες; Ίσως με κάποιο επιπρόσθετο είδος αντάπτορα;
Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο;
Στο πρώτο, ναι για το nanopresso. Δες λίγο το σαιτ τους, γκούγκλαρε γενικά και θα δεις λεπτομέρειες, βίντεο κλπ.
Για το δεύτερο, εξαρτάται από τον βαθμό φορητότητας που θέλεις, πχ φορητή είναι και η δικιά μου (flair) και τo robot λιγότερο.
Για τόσο μικρά, όχι σε espresso, αλλά υπάρχουν και τα μπρίκια moka pot, και η aeropress, που προσεγγίζουν κάπως.
A, δες κι αυτό (με κάθε επιφύλαξη - είναι καινούριο), δεν έχω ιδέα από πού μπορείς να το πάρεις όμως:
https://www.youtube.com/watch?v=ZcZMGx15QBU

gkxiii
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 1:45 pm

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από gkxiii » Πέμ Σεπ 10, 2020 8:43 am

todoornot έγραψε:
Τρί Σεπ 08, 2020 2:58 pm
Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιείται τόσο αλεσμένος καφές όσο και κάψουλες; Ίσως με κάποιο επιπρόσθετο είδος αντάπτορα;
Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο;
Στο πρώτο, ναι για το nanopresso. Δες λίγο το σαιτ τους, γκούγκλαρε γενικά και θα δεις λεπτομέρειες, βίντεο κλπ.
Για το δεύτερο, εξαρτάται από τον βαθμό φορητότητας που θέλεις, πχ φορητή είναι και η δικιά μου (flair) και τo robot λιγότερο.
Για τόσο μικρά, όχι σε espresso, αλλά υπάρχουν και τα μπρίκια moka pot, και η aeropress, που προσεγγίζουν κάπως.
A, δες κι αυτό (με κάθε επιφύλαξη - είναι καινούριο), δεν έχω ιδέα από πού μπορείς να το πάρεις όμως:
https://www.youtube.com/watch?v=ZcZMGx15QBU
Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, με ενδιαφέρει η απόλυτη φορητότητα και ευκολία, συνεπώς, μάλλον τύπου nanopresso κλπ πιθανολογώ περισσότερο. Απλώς, γι'αυτό ρώτησα, ίσως γνωρίζετε περισσότερα εδώ στο forum.
Επίσης, δεν έχω ιδέα από τι θετικά-αρνητικά προκύπτουν, που προέρχονται κυρίως από εμπειρία ή μετάδοση πληροφορίας. Από το google δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι περισσότερο σε αυτό.
Η δική σου που αναφέρεις ότι είναι φορητή (flair) και το robot λιγότερο, δεν έχω καταλάβει τι εννοείς;
Γενικά οι τύπου nanopresso vs handpresso vs minipresso (και ενδεχομένως οποιαδήποτε άλλη που δεν γνωρίζω), συγκριτικά τι γνώμη υπάρχει;

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από todoornot » Πέμ Σεπ 10, 2020 12:47 pm

Εννοώ ότι είναι "λιγότερο" φορητά, είναι πιο μεγάλα.
Το nano είπαμε είναι το πιο καινούριο από το mini και κατά τεκμήριο καλύτερο. Για το hand δεν έχω άμεση άποψη, αλλά θυμάμαι τότε που τα έψαχνα (που υπήρχε και το hand-) ότι το nano από ότι διάβαζα ήταν καλύτερο ή στα ίδια. Μετράει για μένα και η γνώμη της Αναστασίας πιο πάνω.

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από thlap » Σάβ Ιουν 12, 2021 8:52 pm

Όσοι το δοκιμάσατε πιστεύετε ότι αξιζει; σκέφτομαι την nanopresso με το κιτ που παίρνει κάψουλα κυρίως για τις διακοπές. Και βασικά είμαι περίεργος να δω αν ισχύει αυτό που είπαν.μερικοο ότι έχει καλύτερο αποτέλεσμα από μια.μηχανη κατοστάρικου. Ως ιδιοκτήτης μηχανής 100ευρω και εν όψει μετα-καραντινικων διακοπών το σκεφτομαι σοβαρά.

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από thlap » Παρ Ιουν 25, 2021 12:05 pm

Εν τέλει αγόρασα την Nanopresso με όλα τα παρελκόμενα (αντάπτορα για κάψουλες, και barista kit για διπλούς εσπρέσσο)
Μετά από μια καθημερινή χρήση 2 εβδομάδων περίπου έχω να πω τα εξής:

Δοκίμασα και μονό και διπλό αρχικά με το κόψιμο και τα γραμμάρια που έχω συνηθίσει με την μικρό ταπεινή μηχανή μου. Αυτό δεν απέδωσε! Στον μονό κάτι γινόταν αλλά στον διπλό τρόμπαρα τρόμπαρα ίδρωνα ζοριζόμουν και κάποια στιγμή έπεφταν 3-4 σταγόνες! Στον μύλο μου (Graef 702) συνήθως κοβω στο 6 αλλά για το nanopresso ο μονός θέλει λίγο παραπάνω στο 7 αλλιώς ζορίζει το τρομπάρισμα και ο διπλός στο 8-9. Επίσης το καλαθάκι του δεν χωράει ποσότητες 18-19 γρ καφέ αλλά στα 15.
Η γευση του καφέ πάλι δεν με ενθουσίασε αρχικά. Βγάζοντας 30-32 γρ πόσο μάλλον 36-38 (για αναλογία 1:2 με την μηχανή) ο καφές βγαίνει πολύ νερωμένος. Με 15γρ καφέ στο καλαθάκι για διπλό εσπρέσσο δοκίμασα κάτω τα 30 γρ. αλλά πάλι δεν με ενθουσίαζε και κατέληξα στα 22 γρ καφέ για να καταλαβαίνω μια γεμάτη γεύση και να μου βγάλει κάποια αρώματα. Με μονό δεν έχω κάνει πολλούς πειραματισμούς αλλά λογικά κάπου αναλογικά πρέπει να βγαίνει.
Ενα άλλο θέμα που έχω είναι ότι ενώ βάζω βρασμένο νερό και σε δευτερόλεπτα αρχίζω την εκχύλιση (τρομπάρισμα) στο ποτηρι ο καφές πέφτει ζεστός προς χλιαρός, καμία σχέση με την θερμοκρασία που τον παραδίδει μια μηχανή. Δεν ξέρω γιατί χάνει τόση θερμοκρασία και τι επίπτωση έχει αυτό στον καφέ.
Τέλος οι κάψουλες για μένα είναι απλά άθλιες! Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος γιατί δεν μ' αρέσει ο καφές από καμία κάψουλα που έχω δοκιμάσει και με το Nanopresso δεν μου άλλαξε καθόλου η άποψη! Ο καφές που δοκίμασα με την Nanopresso από κάψουλες (δοκίμασα 3-4 διαφορετικές) κάθε φορά έβγαινε χάλια, πολύ νερωμένος και δυσάρεστα πικρός. Δεν ξέρω αν μπορώ κάτι να κάνω για να διορθωθεί. Κι αν με ρωτήσετε αφού δεν μου αρέσουν οι κάψουλες γιατί πήρα τον αντάπτορα δίκιο θα έχετε, αλλά σκέφτηκα αρχικά να δοκιμάσω μήπως και βγαίνει κάτι αξιοπρεπές σκέφτηκα ότι αν είναι να το πάρω σε διακοπές προφανώς δεν θα μπορώ να πάρω μύλους να αλέθω καφέ και αυτές θα ήταν μια κάποια λύση και τέλος η τιμή του (25 περίπου ευρώ) δεν μου φάνηκε τόσο απαγορευτικό από την στιγμή που έδινα 120+ για τα υπόλοιπα.

Θα δοκιμάσω με χειροκίνητο μύλο μήπως μου δώσει κάτι που δεν περιμένω.

Γενικά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα ούτε ότι απογοητεύτηκα. Από την μηχανή μου η Nanopresso έχει καλύτερο αποτέλεσμα αρκεί να εκχυλίσω μικρότερες ποσότητες. Εϊναι φορητή και μπορώ να την πάρω στις διακοπές μαζί μου ή όπου αλλού θέλω και στην χειρότερη για μερικές μέρες μπορώ να πάρω κομμένο καφέ μαζί μου.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από todoornot » Παρ Ιουν 25, 2021 11:23 pm

Εντάξει, αφού είναι καλύτερος ο καφές, για καλό είναι, με γεια. Για το θέμα διακοπές και κάψουλα, να μη σε μπριζώνω για νέα έξοδα, αλλά παίζουν και χειροκίνητοι μύλοι ;-)

Για την θερμοκρασία, με επιφύλαξη σκέφτομαι τα εξής: αφενός η μηχανή μπορεί να τροφοδοτεί σε όλη τη διάρκεια της εκχύλισης (;) με καυτό νερό, ενώ στο nano έχεις το αρχικό και τέλος, όσο περνάει η ώρα κρυώνει. Αφετέρου, αν αργεί πιο πολύ η εκχύλιση στο nano, το νερό μεταφέρει για πιο πολύ ώρα θερμότητα στο πακ, ενώ στη μηχανή αν περνάει πιο γρήγορα, δεν προλαβαίνει να το ζεστάνει τόσο και μένει η θερμότητα στο ρόφημα - μάλλον.

Στο μεταξύ, σήμερα μου έσκασε το βίντεο στο Youtube, μετά το mini και το nano, το Pico
https://www.youtube.com/watch?v=kmeYKCzKquU

δεν το έχω δει ακόμα.

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Minipresso by Wacaco

Δημοσίευση από thlap » Σάβ Ιουν 26, 2021 10:47 am

Δοκίμασα με ένα χειροκίνητι μύλο HARIO που έχω μικρό. Εκτός του ότι δεν είμαι πολυ φαν της διαδικασίας οπότε δεν μ'ευχαριστεί να παλεύω με τον μύλο το δοκίμασα και βγαίνει ψιλός, τὀσο που ζορίζεται πολύ να κάνει την εκχύλιση. Ίσως αν μπορεί να ρυθμιστεί σε πιο χοντροκομμένο κάτι να γίνεται αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι.

Αντίθετα μ' αυτό το γκατζετάκι που τώρα το είδα πρώτη φορά τρελάθηκα! Με naked p/f? Εμπειρο!
Θα με σκοτώσει η γυναίκα μου...

Απάντηση