La Pavoni Europiccola

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Απάντηση
ekseliksis

La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από ekseliksis » Τετ Νοέμ 09, 2011 12:32 pm

Καλησπέρα,

Μολις παρελαβα την μηχανουλα μου και εχω μερικες αποριες...
Καταρχην την πηρα μεταχειρισμενη απο Αγγλια και θα ηθελα να ξερω τι πρεπει να κανω απο πλευρας συντηρησης?
Η Μηχανη ειναι 5ετιας και δεν εχει κανει πανω απο 1000 καφεδες ετσι μου ειπε ο πωλητης.
το lever παιζει λιγο αριστερα-δεξια. ειναι φυσιολογικος ο τζογος ή χαλαρωσε κατι?
:respekt:

nefilim

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από nefilim » Τετ Νοέμ 09, 2011 1:25 pm

Καλησπέρα Γιάννη, και καλορίζικη η μηχανή, πολλά και καλά καφεδάκια σου εύχομαι :oneup:

Πιο μοντέλο ακριβώς πήρες; Η μηχανή δεν είναι απαιτητική από πλευράς συντήρησης, δες καταρχής με κανα φακό μέσα στο μπόιλερ σε τι κατάσταση βρίσκονται τα τοιχώματα, η αντίσταση και ο σωλήνας που πάει στο γκρουπ. Αν είναι βρώμικα ή έχουν άλατα αν και θα στο πρότεινα έτσι και αλλιώς , κάνε αφαλάτωση με ξινό και ξέπλυνε με νερό, είναι μισή ώρα δουλειά το πολύ. Μετά δες αν η διαδρομή του λεβιέ, στο πάνω κάτω, γίνεται ομαλά ή ζορίζεται, μπορεί να χρειαστείς να αλλάξεις τίποτα φλάντζες ή/και να χρειαστεί να τις γρασσάρεις με dow111/molykote, βέβαια αν καθόταν πολύ καιρό μπορεί απλά να έχουν σκληρύνει. Ο τζόγος είναι φυσιολογικός, για ανταλλακτικά, όπως έχει ξαναγραφτεί βρίσκεις τα πάντα από orphanespresso.com και espressoservices.co.uk . Θα χρειαστείς βέβαια και το κατάλληλο τάμπερ, 49 αν είναι pre-millenium ή 51 μετά, φρέσκο καφέ/κατάλληλο μύλο και πολύ όρεξη για πειραματισμό!! Δες και 2 βιντεάκια για λύσιμο/δέσιμο και ό,τι θες εδώ είμαστε.




Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Christos » Τετ Νοέμ 09, 2011 1:37 pm

Καλορίζικη η μηχανή Γιάννη. Είσαι πολύ τυχερός που υπάρχει ο συνονόματος σου :respekt: που πραγματικά κατέχει το θέμα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Νοέμ 09, 2011 2:01 pm

Καλορίζικη και απο μένα η μηχανή!Πολύ καλή επιλογή για σπιτικό espresso!
Και πολλά εύγε στον Γιάννη για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντηση!
:oneup:

ekseliksis

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από ekseliksis » Δευ Νοέμ 14, 2011 5:42 pm

Καταρχην ευχαριστω πολυ,

Φιλε nefilim πηρα αυτην που εχει εναν κοκκινο και ενα πρασινο διακοπτη με το περιστρεφομενο ακροφυσιο...(μπακαλιστικη ωρολογια ελπιζω να καταλαβαινετε).
Μεχρι τωρα (10 φλυτζανια περιπου) εχουμε και λεμε.
Αναβω την μηχανη περιπου 7-8 λεπτα, ανοιγω τον ατμο 3δευτ. (μολις σβησει το πρασινο φωτακι σωστο????) αδειαζω νερο με το portafilter on κτλ. κουμπωνω με ανασηκωσει του λεβιε και περνω καφε (το πρασινο λαμπακι ξαναναβει που και που) με ελαχιστη κρεμα. "τι ρολο παιζει το πρασινο λαμπακι?"
Τα προβληματα μου δεν εχουν να κανουν τοσο με την ποιοτητα του καφε αφου ακομα περιμενω tamper & grinder οποτε για αυτο βλεπουμε, οσο με την λειτουργια της καφετιερας.


Καταρχην δεν ακουω ποτε σφυριγμα απο την καφετιερα (νομιζω θα επρεπε...αντιθετος οταν θερμαινετε πολυ.... στην βαση του περιστρεφομενου ακροφυσιου πανω στο boiler φευγει ατμος ελαχιστος αλλα μου φαινετε σαν διαρροη, ειναι? :a134: φτιαχνεται?)

αυτα προς το παρον!
ευχαριστω πολυ παιδια!

nefilim

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από nefilim » Δευ Νοέμ 14, 2011 7:57 pm

Συνονόματε καταρχήν μην ανησυχείς, σε αυτήν την μηχανή τα πάντα φτιάχνονται, δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά:
1) Δες πιο μοντέλο είναι ακριβώς (αν ξεβιδώσεις την βάση , θέλει security torx tx-20 - torx με τρύπα-, έχει αυτοκόλλητο με ημερομηνία αλλιώς δες στα διαγράμματα βάση του διακόπτη). Συγκεκριμμένα μας ενδιαφέρει να δούμε αν είναι pre-millenium ή millenium, ώστε να ξέρεις τι τσιμούχες/καλαθάκια/τάμπερ θα χρειαστείς.
Τα πάντα όλα στην σελίδα του fransesco :
διαγράμματα
οδηγοί για αλλαγή τσιμούχων
όλα τα μοντέλα αναλυτικά
όλα τα ανταλλακτικά!

2)Ο κόκκινος διακόπτης που λες είναι ενδείκτης όταν είναι αναμμένη η μηχανή και ο πράσινος -συνδεδεμμένος με τον πρεσσοστάτη- ανάβει όταν ανοίγει η αντίσταση, σβήνει -την αντίσταση- όταν φτάσει στην πίεση η μηχανή.

3)Με το "γυάλινο κρυσταλλάκι" που λες, εννοείς την ένδειξη για την στάθμη του νερού :a014: ?
Αν ναι απλά γεμίζεις την μηχανή με νερό με τα εξής όρια. Το ελάχιστο πρέπει να είναι ένα-δυο δάχτυλα από κάτω για να μην σου καεί η αντίσταση, και το μέγιστο ενα-δυο δάχτυλα από πάνω .
4)Περιστρεφόμενο ακρόφυσιο μάλλον εννοείς το ακροφύσιο ατμού, μην με παρεξηγείς δεν σε κοροιδεύω καταλαβαίνω ότι όλα αυτά σου είναι καινούρια. Αν σου φεύγει από εκεί ατμός τότε μπορεί να χρειαστείς τσιμούχες για την στρόφιγγα -βρυσάκι- του ατμού . Εκτός αν εννοείς την βαλβίδα ασφαλείας , ν.17 στο λινκ με τα ανταλλακτικά που έγραψα παραπάνω. Αν είναι αυτή η περίπτωση μην ανησυχείς είναι απόλυτα φυσιολογικό :oneup: , όταν κοντεύει να φτάσει η μηχανή στην πίεση που είναι ρυθμισμένη βγαίνει στην αρχή λίγο νερό και μετά λίγο ατμός, έτσι πρέπει να δουλεύει ΧΩΡΙΣ να σφυρίζει.

Τέλος αφαλάτωση έκανες, ή είναι καθαρό το boiler? Για την ελάχιστη κρέμα πολλά μπορούν να φταίνε: μπαγιάτικος καφές, πολύ χοντρό άλεσμα, λίγα γραμμάρια, ο λεβιές όταν τον κατεβάζεις έχει πολύ ή λίγη αντίσταση?
Ρίξε μια ματιά σε αυτά, με το πάσο σου για να τα καταλάβεις, και τα ξαναλέμε :oneup:

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Δευ Νοέμ 14, 2011 10:32 pm

Καλορίζικη Γιάννη η μηχανή. Θέλει υπομονή για να τη μάθεις. Ξεκίνα υποχρεωτικά με φρέσκο καφέ, αλλιώς χάνεις το χρόνο σου, απογοητεύεσαι και πετάς λεφτά στο νεροχύτη.
Εγώ κάνω αφαλάτωση στη μηχανή ως εξής :
Μείγμα 50% νερό, 50% άσπρο ξύδι. Γεμίζω τη μηχανή. Την ανάβω. Μόλις σβήσει το λαμπάκι, αφήνω να τρέξει λίγο νερό από το σωληνάκι ατμού και το group. Τη βγάζω από τη μπρίζα και περιμένω δυο ώρες. Αδειάζω το μείγμα από τη μηχανή. Γέμισμα με νερό και άδειασμα δυό φορές και λάμπει.
Ένα από τα καλά της μηχανής είναι ότι είναι ελαφριά και μπορεί να αδειάσεις όλο το νερό που έχει μέσα. Την γυρνάς ανάποδα πάνω από το νεροχύτη !

Για την παρασκευή του καφέ, η ρουτίνα μου είναι η εξης :
* Γεμίζω με νερό όπως σου λέει ο Γιάννης.
* Ανοίγω το διακόπτη και περιμένω μέχρι να σβήσει το πράσινο λαμπάκι, ένδειξη ότι η μηχανή έχει ανεβάσει την πίεση που πρέπει.
* Αφήνω να βγεί ατμός τουλάχιστον για 15 δευτερόλεπτα. Θέλω να φύγει τελείως ο αέρας που υπάρχει μέσα στη μηχανή. Από τον καφέ πρέπει να περάσει νερό και όχι αέρας. Για αυτό το λόγο περιμένω παραπάνω και βγάζω παραπάνω ατμό.
* Κόβω τον καφέ μάλλον πιο ψιλό απ' ότι γιά άλλες μηχανές, τον βάζω στο φίλτρο. Πατάω μέτρια με το tamper. Βάζω τον καφέ στο portafilter. Μέχρι να γίνουν όλα αυτά η μηχανή έχει πάλι ανεβάσει την πίεση που πρέπει (έχει σβήσει το πράσινο λαμπάκι).
* Και μετά καφές !
Ο συνονόματός σου Γιάννης (nefilim)έχει πολύ ωραίες οδηγίες στο σχετικό θέμα του forum viewtopic.php?f=22&t=780 . Ο καλύτερος οδηγός, για να ξεκινήσεις.
Εδώ είμαστε για ερωτήσεις.

ekseliksis

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από ekseliksis » Τρί Νοέμ 15, 2011 1:53 pm

Συνονοματε nefilim,
οσο αφορα το 4) ο αερας δεν βγαινει απο την βαλβιδα ασφαλειας (οπως θα επρεπε) αλλα απο την βαση του ακροφυσιου στο σημειο που ενωνεται με το boiler..... :censored: Εκει ειναι το προβλημα οπου φευγει ελαχιστος αερας (10-20 σταγονες περιπου σε σημειο βρασμου)! αυτο το κομματι που συνδεει το ακροφυσιο με το boiler ειναι αποσπωμενο? και εχει τσιμουχες?

Υ.Γ Δεν παρεξηγω εννοειτε, απλα δεν εχω ιδεα και για την ακριβεια προτιμω την οπτικη επαφη αλλα στην Καβαλα που ζω τωρα, με τα βιας Καφε βρισκω! :OOPS:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από afonic » Τρί Νοέμ 15, 2011 1:56 pm

Φίλε Γιάννη για αυτό υπάρχει και το internet. Μπες στο site της Taf και πάρε μισό κιλό Sweet Blue. Για να σου λένε οι... experts ότι θέλει οπωσδήποτε φρέσκο καφέ, κάτι ξέρουν.

nefilim

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από nefilim » Τρί Νοέμ 15, 2011 3:05 pm

Μου φαίνεται κατάλαβα, εννοείς ότι έχεις διαρροή στο "ταυ"/σώμα του ακροφύσιου, δες και την φώτο. Αυτό συνδέεται με το boiler με μία ροδέλα και ένα παξιμάδι Μ12. Οπότε δοκίμασε για αρχή με ένα κλειδί 12αρι να σφίξεις λίγο το παξιμάδι και δες αν σου στάζει, αλλιώς ξεβίδωσέ το με προσοχή για να μην το "φας",και πήγαινε σε ένα μαγαζί με υδραυλικά και αγόρασε μία χάλκινη ροδέλα, μπορείς να βάλεις και λαστιχένια ή/και τις δύο. Κόστος κάτω από ένα ευρώ,αξία ανεκτίμητη :oneup: !!!

Αν και δεν χρειάζεται, την ροδέλα σίγουρα την βρίσκεις σε μαγαζί με υδραυλικά, δες και τα "επίσημα" ανταλλακτικά:
το 49 κ 50
διάγραμμα με όλα τα ανταλλακτικά
Συνημμένα
46 corpo rubinetto.jpg
la pavoni steam tap body

Απάντηση