La Pavoni Europiccola

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Πέμ Ιούλ 03, 2014 9:30 pm

Θα έχει λιγη κρέμα ο καφές και μια χαρά θα πίνεται. Απλά δεν θα είναι όπως τη δεύτερη/τρίτη βδομάδα. Πίνε δυο καφέδες την ημέρα και λύθηκε το πρόβλημα αυτό! Ο καφές που θα πίνεις θα έχει πολύ πλουσιότερη γεύση από αυτόν που πίνεις σήμερα με τη Saeco.
Να έχεις υπόψη σου ότι τη κρέμα του 1 εκ. και 2 εκ. που βλέπεις στις φωτό και στα βίντεο από άλλες μηχανές δεν πρόκειται εύκολα να την πετύχεις με αυτή τη μηχανή.

livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από livadaki » Τρί Ιούλ 15, 2014 7:16 pm

stelios έγραψε:Πολύ ωραία. Το μανόμετρο το βάζεις και μόνος σου. Κι εγώ έτσι έκανα.
Έτσι κι αλλιώς πάνω από δύο καφέδες στη σειρά η μηχανή αυτή δεν κάνει, για να σου φανεί χρήσιμη η παραπάνω χωρητικότητα της professional.
Αν τελικά την αγοράσεις κι έχεις ερωτήσεις, εδώ είμαστε.
Περιμένω και εγώ την μεταχειριμένη europiccola millenium από Γερμανία. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι τι ανταλλακτικά χρειάζονται για την τοποθέτηση του μανόμετρου. Ο Γιάννης (nefilim) αναφέρει (viewtopic.php?f=22&t=780#p8389) ότι χρειάζεται μόνο αυτό (http://www.coffeemaker-spareparts.com/L ... :4024.html) και το μανόμετρο φυσικά, ενώ ο Francesco αναφέρει εδώ (http://www.francescoceccarelli.eu/La_Pa ... ep_eng.htm)ότι χρειάζονται 7 κομμάτια συνολικά, δηλαδή πρέπει να αλλαχτεί όλο το πάνω μέρος που κρατάει το γυαλί.

Επίσης αν αγοράσω ένα οποιοδήποτε μανόμετρο από το εμπόριο θα κάνει; Γενικά σκέφτομαι να αγοράσω από την τοπική αγορά όλα τα εξαρτήματα, εκτός από εκείνα που δεν θα μπορέσω να βρω, όπως τα λαστιχάκια του πιστονιού.

Επεξεργασία: Για τη μετατροπή χρειάζεται μάλλον μόνο αυτό http://www.coffeemaker-spareparts.com/L ... :4023.html

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Τρί Ιούλ 15, 2014 8:11 pm

Εγώ το αγόρασα απο ενα γερμανικό e-shop. Το μανόμετρο της professional και ενα αντάπτορα για να ταιριάξουν τα σπείρωματα. Δυο κομματια δηλαδή. Αν θέλεις σου στέλνω το link του eshop μόλις κάτσω στο laptop.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Τετ Ιούλ 16, 2014 10:06 am

Καλημέρα.
Το σετ μανόμετρο + αντάπτορας το αγόρασα από αυτό το αυστριακό μαγαζί.

[Edit]
Τώρα βλέπω ότι το μαγαζί το έχεις ήδη βρει.

NikosArarat

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από NikosArarat » Τρί Ιούλ 22, 2014 12:01 pm

Καλησπέρα σε όλους! Πολύ χρήσιμα τα videakia σου Γιάννη! :respekt:

livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από livadaki » Κυρ Οκτ 26, 2014 10:55 pm

Καλησπέρα,

καθυστερημένα παρουσιάζω και την δικιά μου Europiccola. Την πήρα μεταχειρισμένη τον Ιούλιο στο ebay από Γερμανία στα 248€. Είναι κατασκευής Ιανουαρίου 2004, μοντέλο millennium φυσικά. Μαζί με τα μεταφορικά και τα ανταλλακτικά το συνολικό κόστος έφτασε τα ~310€.
Την μηχανή την έλυσα όλη και την καθάρισα σχολαστικά (την απόλαυσα την διαδικασία), υπήρχε λίγη οξείδωση σε ελάχιστα σημεία στο boiler η οποία αφαιρέθηκε. Εξωτερικά είναι σε άψογη κατάσταση. Το μανόμετρο το βρήκα στην τοπική αγορά στα 7€. Δείχνει πίεση 1-4 bar. Επίσης το portafilter έγινε γυμνό σε τόρνο.

Η διαδικασία παρασκευής του καφέ σε μια χειροκίνητη μηχανή είναι κάτι πολύ ωραίο μιας και όλα περνούν (κυριολεκτικά) από το χέρι σου. Πλέον, όσο μου απολαμβάνω τον καφέ, άλλο τόσο απολαμβάνω και την παρασκευή του. Να σημειώσω ότι το καϊμάκι που βγάζει δεν είναι τόσο πλούσιο όσο των κοινών μηχανών, η ποσότητα καφέ που βγάζει (πχ για 2πλο) είναι κάτι ανάμεσα σε μονό και διπλό εσπρέσο και επίσης όπως έχει επισημάνει και ο Στέλιος, είναι πιο απαιτητική σε φρέσκο καφέ.

Κάτι τελευταίο: η μηχανή ζεσταίνεται πολύ. Αν την πιάσεις με γυμνά χέρια ενώ έχει ζεσταθεί κινδυνεύεις να καείς!

https://drive.google.com/file/d/0B5HI9i ... FCMlk/view
https://drive.google.com/file/d/0B5HI9i ... RxNUE/view
https://drive.google.com/file/d/0B5HI9i ... xZdzQ/view

Άβαταρ μέλους
StarChamber
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 1:47 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: LaPavoni Europiccola
2η Μηχανή:: Minipresso
Μύλος:: Lelit PL043MM
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Exo's, Qahwa, Tailor Made
Τοποθεσία: Χαϊδάρι, Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από StarChamber » Δευ Οκτ 27, 2014 5:02 pm

Μπραβο φαινεται σε πολυ καλη κατασταση. Δεν ειχες καμια δυσκολια ετσι; Καλα καφεδακια ευχομαι αν και απο οτι βλεπω ηδη τα απολαμβανεις!

livadaki
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2010 9:54 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: La Pavoni
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από livadaki » Δευ Οκτ 27, 2014 6:44 pm

StarChamber έγραψε:Μπραβο φαινεται σε πολυ καλη κατασταση. Δεν ειχες καμια δυσκολια ετσι; Καλα καφεδακια ευχομαι αν και απο οτι βλεπω ηδη τα απολαμβανεις!
Καμία δυσκολία. Λύνοντας και δέχονται μια τέτοια μηχανή μόνος, μαθαίνεις πως δουλεύει
και σε βοηθάει να εντοπίσεις πιθανές βλάβες που μπορεί να παρουσιαστούν στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Δευ Οκτ 27, 2014 11:04 pm

@Livadaki, ωραία την έκανες τη μηχανή. Καλορίζικη.

ΥΓ. Πρόσθεσε σε παρακαλώ και το μικρό σου ονομά στο προφιλ.

drevan
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2015 9:22 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Astoria Sonia AL1
2η Μηχανή:: VΒΜ 2b, Stradivari
Μύλος:: TalWs
2ος Μύλος:: Comandante
Οι καφέδες μου:: Hottop b2k+
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από drevan » Παρ Απρ 24, 2015 12:04 am

Καλησπέρα παιδιά, μόλις έγινα και εγώ μέλος στη παρέα των Lever espr. machines! Μεταχειρισμένη από Ελλάδα, της έκανα μια αφαλάτωση σύμφωνα με αυτά που διάβασα στις πρώτες σελίδες του θέματος και από αύριο θα ξεκινήσω τους πειραματισμούς. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι το boiler παίζει λίγο δεξιά αριστερά στη βάση, μόνο όταν είναι κρύο βέβαια και όχι όταν είναι ζεστό, αυτό είναι κάτι που επιδιορθώνεται; Δεν την έχω ξεβιδώσει τη βάση ακόμη, αν κρίνω από το διακόπτη και τα διαγράμματα του Φραντζέσκο είναι 1996-2003 μοντέλο.

Ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση