La Pavoni Europiccola

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 24, 2015 12:44 am

Θέλει βίδωμα το κολαρο στη βάση του boiler ή έχει σπάσει.
Αν δεν μπορείς να το κοιτάξεις μονος σου καλό είναι να το δούν στο service της αντιπροσωπείας.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Παρ Απρ 24, 2015 9:14 am

Καλοριζικη η μηχανή.
Μην ανησυχείς. Είναι φυσιολογικό να γυρίζει λιγο. Δεν είναι βλάβη. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για αυτό.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Παρ Απρ 24, 2015 10:09 am

Και στη δική μου μηχανή, καινούργια του κουτιού, έκανε την ίδια μικρή στροφή 5 - 10 μοιρών το boiler όταν κούμπωνα το portafilter. Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Λειτουργεί επίσης ανακουφιστικά για το μοχλό, καθώς δεν δέχεται μεγάλες πλευρικές πιέσεις όταν κουμπώνεις το pf. Αυτά ισχύουν όσο η στροφή είναι σχετικά μικρή. Μην ανησυχείς.

drevan
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2015 9:22 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Astoria Sonia AL1
2η Μηχανή:: VΒΜ 2b, Stradivari
Μύλος:: TalWs
2ος Μύλος:: Comandante
Οι καφέδες μου:: Hottop b2k+
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από drevan » Παρ Απρ 24, 2015 1:31 pm

Ευχαριστώ για τις τόσο γρήγορες απαντήσεις!! Λοιπόν τελικά δεν άντεξα και πήγα και πήρα από την Αθηνάς ένα torx 20αρι και ξεβίδωσα τον πάτο, και σε συνέχεια με allen την αντίσταση από τη βάση! Η πλαστική βάση του boiler ήταν λίγο ξεβιδωμένη και την έσφιξα με το χέρι όσο μπορούσα, αφού πρώτα την ευθυγράμμισα, και όλα καλά! Αυτό που με δυσκόλεψε λίγο ήταν όταν πήγα να ξαναβιδώσω την αντίσταση οι τρύπες τις για να ευθυγραμμιστούν με την μαυρη πλαστική βάση έπρεπε να στρίψουν και αυτές λίγο (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, αλλά η μαύρη βάση είχε έρθει σε νέα θεση πιο δεξιά λίγες μοίρες λόγωτ ου σφιξίματος) επομένως ο χάλκινος σωλήνας που πάει σε ένα κουτάκι (μήπως είναι για την πίεση; δεν το έχω ψάξει ακόμη ) ακουμπούσε στα πλάγια της βάσης της μηχανής και σε πολύ μικρή απόσταση από το μαύρο καλώδιο παροχής ρεύματος. Αυτό είναι κάτι αξιολογίσμο; δηλαδή παίζει να θερμαίνεται και να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο καλώδιο του ρεύματος;

Επίσης είχε ένα sticker η βάση που έλεγε giungio 2000, αυτή είναι η ημερομηνία παραγωγής να υποθέσω; millenium η μπα;

Βαγγέλης

Υ.Γ. Αν δεν πειράζει που γύρναγε το boiler πριν τώρα που το εσφιξα κακό δεν έκανα ε; Ενώ όταν η μηχανή είναι ζεστή δεν γυρνάει, φαντάζομαι λόγω συστολής διαστολής είναι ετσι...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 24, 2015 1:46 pm

Ο πρεσοστάτης είναι που θέλει προσοχή να είναι στη ίδια θέση (το κουτάκι που λές)
Αυτό το πλαστικό στη βάση που σφίγγει το boiler δεν λέει οπως αναφέρει και ο Φραντζέσκος.

http://www.francescoceccarelli.eu/La_Pa ... se_eng.htm

http://www.francescoceccarelli.eu/La_Pa ... io_eng.htm

drevan
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2015 9:22 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Astoria Sonia AL1
2η Μηχανή:: VΒΜ 2b, Stradivari
Μύλος:: TalWs
2ος Μύλος:: Comandante
Οι καφέδες μου:: Hottop b2k+
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από drevan » Παρ Απρ 24, 2015 4:42 pm

ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, εμένα είναι λοιπόν το μοντέλο με το bakelite στη βάση του boiler. Έκανα κακώς που το βίδωσα; Ο πρεσοστάτης δεν νομίζω ότι έπαθε κάτι απλά μετατοπίστηκε όλο το σύστημα με το σωλήνα για να έρθει και να βιδώσει πάνω στο κολάρο.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από stelios » Παρ Απρ 24, 2015 6:48 pm

Βαγγέλη, έχω τη millenium.
Βάλε ένα χάρακα πάνω στο καλαθάκι. Αν η εσωτερική διάμετρος είναι πάνω από 51 χιλ, έχεις τη milenium.
Σε μένα δείχνει 52 χιλ. Αν δεν είσαι σίγουρος ανέβασε φωτογραφία με το χάρακα.
Τι τάμπερ έχεις ?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Απρ 24, 2015 8:26 pm

Πλαστικό πρέπει να είναι όχι βακελίτης η καλύτερη μετατροπή είναι να αλλαχθεί με το μπρούτζινο.
Μέχρι το 1999 ήταν οι παλιές με τα 49mm group.

drevan
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2015 9:22 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Astoria Sonia AL1
2η Μηχανή:: VΒΜ 2b, Stradivari
Μύλος:: TalWs
2ος Μύλος:: Comandante
Οι καφέδες μου:: Hottop b2k+
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από drevan » Παρ Απρ 24, 2015 10:31 pm

Στέλιο τελικά η εσωτερική διάμετρος είναι 49mm.. είναι μάλλον η pre ε.. κακό? Τάμπερ πήρα ένα σήμερα το πρωί από ένα cook shop στο Κολωνάκι που πέρναγα από έξω, από τη μία είναι δοσίμετρο (scoop) και από την άλλη είναι τάμπερ, γύρω στα 47-48mm, φαίνεται να κάνει δουλεία αν και προτιμό κάτι πιο εφαρμοστό. Επίσης το πρωί μέτρησα και το group head και είναι 50mm διάμετρος και όχι 60mm, οπότε είχα μία υποψία αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία (να είναι millenium). Πάντως η διαφορά είναι στα service parts έτσι δεν είναι; ή παίζει και στο καφέ που δίνει;

Γιώργο στο δεύτερο link που παραθέτεις πιο πάνω είναι το bakelite ring για αυτό είπα και εγώ ότι είναι βακελίτης. Το αστείο είναι ότι τώρα που κρύωσε με λίγη δύναμη πάλι κουνιέται. Θα βάζω και εγώ λίγη αντίσταση στο λεβιέ I guess.

Από καφέδες τώρα έχω πάρει από taf έναν ψιλοκομμένο και ένα από τη γωνία του καφέ (καρύτση και πραξιτέλους) έτσι για πειραματισμό, πάλι λεπτοκομμένο. Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω πάρει ακόμη grinder, σκοπεύω όμως σύντομα. Αποτέλεσμα μέτριο μάλλον ακόμη, όχι πολύ κρέμα. Πρέπει να πάρω το grinder για να αρχίσω να το βρίσκω...

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θεωρείτε απαραίτητο το μανόμετρο? ή κάποιο θερμόμετρο sticker? Ένας φίλος που πέρασε σήμερα και του έφτιαξα ένα για πειραματισμό είπε ότι ίσως του φάνηκε λίγο καμένος, μετά έφτιαξα για μένα έναν και έκλεισα τη μηχανή πριν την εκχείλιση και μου φάνηκε καλούτσικος γευστικά..

φώτος θα ανεβάσω σύντομα :)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: La Pavoni Europiccola

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Απρ 25, 2015 12:46 am

Χωρίς μύλο.espresso δεν πίνεις.
Δεν υπάρχει θεμα μια από τις καλύτερες home lever ειναι η Olympia Cremina έχει 49mm και αυτή.
Κυκλοφορεί ενα τάμπερ της Motta 49mm με 21€ εκει στη πλατεία Καρύτση.

Απάντηση