La Pavoni Mignon.

Όλος ο έλεγχος της εκχύλισης στα χέρια σας. Απαιτούν πολύ χρόνο εκμάθησης αλλά ανταμείβουν με κορυφαίο espresso.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 11, 2011 12:47 pm

Νίκο, ο θερμοστάτης είναι κάτι διαφορετικό από τους διακόπτες που αναφέρεις παραπάνω.
Ουσιαστικά είναι μία μικρή συσκευή που δίνει η σταματάει το ρεύμα στο θερμαντικό στοιχείο ανάλογα με την θερμοκρασία. Όπως ο θερμοστάτης στον θερμοσίφωνα στο σπίτι.
Η κανονική Europiccola για την ακρίβεια έχει πιεσοστάτη που αντιδρά στις μεταβολές της πίεσης στο boiler αλλά πάλι είναι για την ίδια δουλειά. Η εκτίμηση μου είναι ότι θα ήταν καλύτερα να πας για μεγαλύτερο μοντέλο.

Για το άλλο που ρωτάς και για να μην χαθεί στην παραπάνω συζήτηση και εγώ έχω απορία εάν τα 50ml καφέ θα πρέπει να βγουν σε μία μόνο κίνηση του λεβιέ προς τα κάτω ή εάν πρέπει να γίνουν/επιτρέπονται παραπάνω κινήσεις. Πάντως σύμφωνα με την εισαγωγή του Γιάννη (nefilim) που είναι ΠΟΛΥ καλός γνώστης του θέματος επιτρέπεται 1½ pull.

Θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις αυτό το νήμα από την αρχή και με προσοχή.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από stelios » Κυρ Σεπ 11, 2011 9:45 pm

Η κανονική Europicolla, για να βγάλει 50 ml καφέ, θέλει 1 1/2 κίνηση, εκτός αν βάλεις μόνο 12 γρ. καφέ, αλλά τότε υπάρχει θέμα με το tamping. Η μηχανή είναι ωραία αλλά θέλει πραγματικά φρέσκο καφέ. Αν δεν είσαι διαθετιμένος να πηγαίνεις κάθε βδομάδα σε καφεκοπτείο μην την προτιμήσεις. Με τους καφέδες του supermarket απλώς δεν θα πιεις καφέ της προκοπής.
Ψάξε και για την olympia cremina. Δεν έχει θέμα με τα ml.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 11, 2011 10:00 pm

stelios έγραψε:...
Ψάξε και για την olympia cremina. Δεν έχει θέμα με τα ml.
...αλλά θα έχει θέμα με το πορτοφόλι του ;)
Μεταχειρισμένη
http://www.ebay.com/itm/Olympia-Cremina ... 4cf9ef1646
Καινούρια
http://londiniumespresso.com/products/o ... so-machine

Ερωτήσεις:
παθαίνει τίποτα η μηχανή άμα ανεβάσεις και κατεβάσεις το έμβολο για δεύτερη φορά;
ποιό είναι το πρόβλημα με το tamping στα 12g;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από stelios » Κυρ Σεπ 11, 2011 11:15 pm

1. Χαλάει το pack (έντονο channeling). Επίσης κόκκοι καφέ περνάνε στη μηχανή.
2. Σφηνώνει το tamper στα τοιχώματα του basket πριν πιέσεις τον καφέ.
Το internet έχει πολλά threads για το θέμα. Τριπλό καλαθάκι δεν βοηθάει επίσης.

Υπάρχει η κίνηση Fellini. Υποτίθεται ότι είναι η ιδανική.
http://www.youtube.com/watch?v=B9dEIKX_ ... ata_player

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 11, 2011 11:20 pm

To έχει το video με την cremina το εισαγωγικό του Γιάννη. Άρα καταφατικα μπορούμε να πούμε ότι το max που μπορείς να πάρεις είναι 50ml και μια ρεαλιστική ποσότητα για 15g καφέ θα ήταν ένα shot 30-40ml.

ΥΓ. Άλλο video είναι τελικά αλλά πάλι με την cremina.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από stelios » Κυρ Σεπ 11, 2011 11:28 pm

Christos έγραψε:
stelios έγραψε:...
Ψάξε και για την olympia cremina. Δεν έχει θέμα με τα ml.
...αλλά θα έχει θέμα με το πορτοφόλι του ;)
Μεταχειρισμένη
http://www.ebay.com/itm/Olympia-Cremina ... 4cf9ef1646
Καινούρια
http://londiniumespresso.com/products/o ... so-machine

Ερωτήσεις:
παθαίνει τίποτα η μηχανή άμα ανεβάσεις και κατεβάσεις το έμβολο για δεύτερη φορά;
ποιό είναι το πρόβλημα με το tamping στα 12g;
Πολύ Ακριβή. Όντως.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 11, 2011 11:36 pm

Είδα το video. Μου φαίνεται ότι κάνει κάποιο λάθος. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ανεβάσεις τον μοχλό λίγο πάνω από την μέση και μετά να κουμπώσεις το pf.

'Ασχετο σχόλιο. :)
Και στα δύο video χρησιμοποιούν Anfim μύλο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nefilim

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από nefilim » Δευ Σεπ 12, 2011 1:19 am

Χαιρετώ την παρέα! Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος νομίζω ότι η mignon που λένε στα coffeeway είναι η europiccola en, δλδ ΜΗ χρωμιομένη βάση σαν αυτή που έχω και εγώ, εξάλλου ακόμα και στο site της la pavoni δεν αναφέρεται κάτι . Στην φωτό πάντως φαίνεται όντως η στρόφιγγα του ατμού.
Χρήστο, μπορείς να ανεβοκατεβάσεις το έμβολο όσες φορές θες κατά την εκχύλιση τα ίδια ισχύουν και στην απλησίαστη cremina, κάθε -πλήρες- τράβηγμα είναι περίπου 30ml, έχω κάνει και εκχυλίσεις των ~70ml lungo. To 1,5 fellini pull 40-50ml, θεωρείται η καλύτερη σχέση ποιότητας/ποσότητας. Άλλος παράγοντας που επηρεάζει την ποσότητα του νερού -σε λιγότερο βαθμό όμως- είναι τα γραμμάρια του καφέ. Λιγότερα γραμμάρια περισσότερη η ποσότητα, πιο πολλά -πάνω από 16,5- λιγότερη. Βέβαια,κατά την γνώμη μου, τα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται όταν ο καφές είναι πολύ κοντά στην ντουζιέρα αλλά ΔΕΝ την ακουμπάει, ένα μικρό κενό δλδ. χονδρικά με τα καλαθάκια και τους καφέδες μου 14-16.5.
Στο βιντεάκι του Στέλιου ο τύπος βάζει το pf αλλά το κουμπώνει όταν ανεβάζει τον λεβιέ στα 3/4 λίγο πριν τρέξει νερό.Άλλοι το κουμπώνουν εξαρχής και ανεβάζουν σιγα-σιγά τον λεβιέ για να μην σπάσει το puck, εγώ το κουμπώνω στα 3/4 πάντως.
Αν το θέμα είναι οικονομικό, στο ebay.it βρίσκεις πολύ καλές προσφορές και είναι δύσκολο -σχεδόν ακατόρθωτο- να μην φτιάχνεται αν χρειαστεί :D

WIDE
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2011 12:41 pm
Όνομα: Nίκος
Μηχανή:: Pavoni ecn
2η Μηχανή:: Pavomi Europiccola
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: La Pavoni Mignon.

Δημοσίευση από WIDE » Τετ Σεπ 21, 2011 9:02 pm

Σημερα περασα απο το mall και ειδα τον Ομηρο . Τον ρωτησα εαν ειναι εφικτο να παρω περισσοτερα ml δηλαδη 50-60 απο αυτη την μηχανη .Η απαντηση ηταν οτι μπορεις
μονο σηκωνοντας παλι το μοχλο και βγαζοντας εκ νεου εκχυλιση , ομως το αποτελεσμα ειναι ενας καμενος η με λαθος γευση καφε . Φτιαξαμε 4 καφεδακια με διαφορετικη
αλεση και το αποτελεσμα ηταν παντα η ιδια ποσοτητα νερου .Τελικο συμπερασμα για μενα ειναι οτι κανει εναν υπεροχο ριστρετο . Για αλλα κολπα θέλει αλλη μηχανη .
Κριμα γιατι οπως μου την εμαθε ο Ομηρο εκανα μονος μου αριστο καφε , μαλλον θα παρω κατι αλλο αφου πινω παντα διπλο .

Απάντηση